Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Șeful Penitenciarului Slobozia aplică legile arbitrar

Șeful Penitenciarului Slobozia aplică legile arbitrar

O întîmplare petrecută în 2015 la Penitenciarul Slobozia scoate în evidență ineficiența directorului unității în ceea ce privește cunoașterea regulamentelor interne. Comisarul Marian Dobrică a decis demiterea din funcție a unuia dintre angajați, acuzîndu-l de dispariția a două kilograme de carne alterată, din frigiderul bucătăriei instituției. Situația devine și mai ridicolă în contextul în care procurorii care l-au anchetat pe angajatul suspectat de furt au precizat că este nevinovat. Cu toate acestea, directorul Dobrică a decis totuși să-l lase pe om fără loc de muncă. Cazul a ajuns în atenția Tribunalului Ialomița, instanță care a decis reintegrarea în muncă a respectivului angajat.

Forța lui Dobrică de la Penitenciar O bucată de carne alterată, pe care angajatul V.G.S., al Penitenciarului Slobozia, dorea să o ia acasă ca s-o dea la cîini, pune pe tapet o situație de-a dreptul uluitoare. Auzind de intenția omului, comisarul șef Marian Dobrică a decis că trebuie destituit neapărat din funcție, pentru curajul de a fura din avutul obștesc al instituției pe care o conduce. În acest sens, el a comandat o comisie de cercetare disciplinară și a sesizat de îndată Parchetul de pe lîngă Judecătoria Slobozia. Procurorii au făcut cîteva verificări și au constatat faptul că fapta reclamată, suspiciunea de furt, nu se conturează. «Împrejurările concrete denotă lipsa de periculozitate față de valorile protejate într-o societate democratică»... Ei bine, pentru directorul Dobrică acest amănunt n-a contat așa că i-a aplicat subordonatului sancțiunea «Destituirii din sistemul administrației penitenciare». Supărat față de această întîmplare, angajatul a luat calea instanței. La tribunal, altă grozăvie. Pentru a-și susține nevinovăția, judecătorii au cerut drept probă să demonstreze că respectiva bucată de carne, care nu cîntărea mai mult de 2 kilograme, era într-adevăr alterată. După un proces care a durat cîteva luni, magistrații Tribunalului Ialomița s-au lăsat convinși la rîndul lor de nevinovăția omului. Așa că au decis reintegrarea lui în sistem, sub sancțiunea diminuării cu 5% din salariu, timp de 2 luni, pentru că s-a gîndit să ia carnea stricată acasă. Povestea nu se încheie aici. Deranjat de faptul că judecătorii nu i-au dat dreptate, directorul Dobrică a atacat sentința la Curtea de Apel București, procesul aflîndu-se încă pe rol. Un  punct de vedere oficial al comisarului Marian Dobrică a fost imposibil de obținut, pentru că acesta evită să răspundă oricărei solicitări venită din partea presei, fie ea verbală sau scrisă...

8 Martie 2016, 13:10 (7357 vizualizări - 15 comentarii)

Citiți și:
Marian Dobrică s-a reîntors la Penitenciarul Slobozia
Șef nou la Penitenciarul Slobozia

Comentariile cititorilor:


dupa exprimarea:
(18 Martie 2016, 16:04)
catastrofala se pare ca aceeasi persoana posteaza sub mai multe nume: Alina=Panait=Beciu=Costi..
Alina:
(18 Martie 2016, 00:41)
Sa u gasit foarte multe telefone in penetenciar a fost cineva sanctionat disciplinar pai nu .pt ca bagat doi trei paznici la inaintare ea legat si sau scos capi si din parcu auto se fura motorina se fura foarte multe da pt asemenea hoti nui lege la slobozia
Panait:
(18 Martie 2016, 00:34)
Sa verifice cei dela dna toti detinuti cu situati financiare care au fost incarcerati sa vada cine au avut cele mai bune posturi de munca in interior.ce oameni de legatura au din penetenciar.filiera e foarte mare .cu ce bani a facut fostu comandant andrei vila la amara ce salariu a avut hai sa fim seriosi chear nu vede nimeni .pai ar cam trebui sa punem mana pe telefoane sa sunam la dna la bucuresti k nu se face nimic la slobozia sint legati la ochi
Panait:
(18 Martie 2016, 00:25)
Pai e filiera mare. sunt forte multi hoti in sistem sunt numai rude angajati frati veri nasi fini cumetri e mafie mare a verificat cei dela dna sa vada neregulile din penetenciaru slobozia? La cabinetu stomatologic cine lucreaza pai va spun eu sot si sotie si cei doi soti au si cabinet in afara si fura din penetenciar si foloseste in propiu cabinet sunt foarte multe nereguli dar trebuie facuta ancheta mare se iau bani pt a beneficia uni detinuti de posturi de munca pt a castiga zile de libertate
Beciu:
(18 Martie 2016, 00:13)
Se fura can codru din hrana detinutilor si bani din bugetu penetenciarului si multe smecheri care le face dobrica cu rusu
Costi:
(18 Martie 2016, 00:09)
Dar dobrica a uitat cat a furat cu fostu comandant. sicu gica bucur care fura si in prezent .sunt multe magari care se fac la penetenciaru slobozia.sicu magazinu din incinta si multe altele
cetatean:
(14 Martie 2016, 16:34)
Cand fotografia , filma si prindea bucataresele cu sacosile pline la iesirea din serviciu , de la spitale sau camine de copii , se facea tam tam mare ,mai sa fie arestate si acum cu acest politist care a furat din hrana sarmanilor detinuti , e nevinovat saracu , a luat carne stricata pt. caine , se ducea acasa la Tandarei cu carne stricata , stricati sunt aia care cred astfel de baliverne
trei:
(10 Martie 2016, 16:05)
Bai da ce usor vedeti voi unii demiterile, dar de ce nu spuneti ca ar fi trebuit demisi si cei de la care a plecat pachetul de carne, cei  pe langa care a trecut cu pachetul de carne sau filiera este prea mare si ajunge cumva pana la voi sau la Dobrica. Cunoscatorii stiu despre ce vorbesc. Cu ceva timp in urma, sa fie vreo 3 saptamani, acelasi jurnalism hulit de voi informa ceva in legatura cu niste tigari netimbrate care unde credeti ca au fost descoperite ... da, chiar in Penitenciarul domnului Dobrica (asa ii place sa spuna "Penitenciarul meu", ca a venit cu el de la masa). Oare de aceasta filiera stie ceva domnul Dobrica sau ... tot nestiutor???
DOI:
(10 Martie 2016, 12:01)
JUSTITIA SE FACE DOAR LA TRIBUNAL PENTRU NECUNOSCATORI. DACA IN FINAL TREBUIE SA-L REINCADREZE, CINE SE FACE VINOVAT SI PLATESTE TOATE ACESTE LUNI IN CARE I S-A DESFACUT CONTRACTUL DE MUNCA? MAI USOR CU PIANUL PE SCARI, IPOCRITILOR. SI POATE AR TREBUI REZOLVATA SI PROBLEMA CU FURTUL BOULUI.
unu:
(9 Martie 2016, 08:47)
Daca asta e calea pe care ati ajuns cel mai citit ziar din Ialomita, atunci este de inteles de ce nu vorbeste nimeni cu voi. Cum poti sa pretinzi sa astepti sa fure si boul, ca sa-l poti demite, cand tu l-ai prins deja cu oul? Si ne mai miram de jegul generalizat din jurul nostru, pe care inclusiv aceasta fituica il rascoleste...
Eu:
(9 Martie 2016, 02:26)
Un articol de presă ,și doar atât. Fără pic de informare,dornici de a dezvălui orice,călcând pe orice principii jurnalistice
consilierul juridic:
(9 Martie 2016, 00:06)
Nevinovatule, nu a fost gasit vinovat daca citesti cu atentie, de aceea se cere reincadrarea, l-a sanctionat ca se imputise carnea si se imbolnavea cainele. Nu e bine mai Dobrica! 
Nevinovatul:
(8 Martie 2016, 23:22)
Cum a fost salariatul gasit nevinovat cand instanta doar a micsorat pedeapsa?! Jurnalism de kakat!
abc :
(8 Martie 2016, 20:33)
Dobrică, esti baiat tinar dar te comporti ca jigodia de Andrei.
DERE:
(8 Martie 2016, 19:42)
PUTE  IALOMITA  DE  ASTFEL DE  JEGURI  ! ORI ARE IMPRESIA  CA ANGAJATII SUNT  SCLAVI  PE  PLANTATIE   PUSCARIA  O  FII  PROPRIETATEA  LUI  M... !   TIPIC  DE IALOMITA.  IN JUDET LA  NOI  GASIM ASTFEL  DE  .......  NENOROCIREA  ESTE  CA  NIMENI   NU  ZBOARA  AFARA