Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Postul de administrator public, scos la concurs

La Slobozia

Postul de administrator public, scos la concurs

Administrația Mocioniu a demarat procedura pentru organizarea concursului de administrator public. Conform anunțului postat pe site-ul instituției, concursul va avea loc în luna octombrie.

Viitor de aur Slobozia are Inițiativa primarului Sloboziei de a angaja un administrator public a intrat în linie dreaptă. Potrivit anunțului postat pe site-ul instituției, concursul pentru ocuparea acestui post va avea loc pe 5 octombrie 2016. Pentru ocuparea postului, noul administrator public este obligat să cunoască limba română scris și vorbit, să aibă capacitatea deplină de exercițiu, să fie licențiat în studii inginerești, economice sau administrative și să aibă o «experiență relevantă în management» de minim 5 ani. Concursul se va desfășura «scris și oral», iar în cadrul interviului, viitorul administrator public va trebui să prezinte «un proiect de management care va sta la baza încheierii ulterioare a contractului de muncă și va face parte integrantă din acesta». Cei interesați pot depune dosarele pînă luni, 26 septembrie 2016, la sediul Primăriei Slobozia.

Un administrator numit politic Decizia de angajare a unui administrator public la Slobozia este catalogată drept o «decizie politică». În cadrul ultimei ședințe a Consiliului Local Slobozia, consilierii Opoziției au susținut că înființarea unui astfel de post nu este necesară și că «primarul Adrian Mocioniu plătește datorii de campanie». În replică, primarul Adrian Mocioniu a declarat public că viitorul administrator îi va dubla eforturile de finalizare a proiectelor edilitare în curs de derulare. «Doresc ca viitorul administrator public să mă sprijine în coordonarea și finalizarea acestor proiecte și să asigure buna desfășurare a activității administrative la nivelul municipiului. (...) Dacă aș fi avut studii inginerești sau economice, aș fi cerut de la el altceva. Dar, pentru că nu am, mi se pare firesc ca noul administrator public să aibă cunoștințe temeinice în aceste domenii...» a precizat la momentul respectiv Adrian Mocioniu.

27 Septembrie 2016, 18:28 (6359 vizualizări - 13 comentarii)

Citiți și:
PSD cere capul administratorului public Gheorghe Puia!
Gheorghe Puia este primul administrator public al Sloboziei

Comentariile cititorilor:


sulicaTiberiu Emilian:
(30 Septembrie 2016, 09:42)
 sincera ta adeziune  la constatarea lui @Lupu Viorel("numai tampiti la Slobozia") este dezarmanta. Ma asteptam ca autorului acestei 'cugetari' profunde sa i se recomande sa nu-si mai generalizeze propriile trairi. Inseamna ca suntem mult mai putini cei care nu ne simtim asa. Apropo de "realizari", nu sunt, nu am fost si nu voi fi vreodata fan psd.
Reabilitarea:
(29 Septembrie 2016, 23:38)
Zi Tiberiu, ca zici bine.
Tiberiu Emilian:
(29 Septembrie 2016, 17:27)
@sulică (care slobozia...) Una este Slobozia, Ialomița, cu sete de apă și foamea-n gât! Mai găsiți in lista lui SULICĂ un muncipiu cu o statuie ca aceea sau cu Gropan longeviv, fix in buricul târgului! Mai găsiți un ORAȘ CU FLOCI unde se aruncă cu banii pe...floci!
Care Slobozia,Viorele:
(29 Septembrie 2016, 16:22)
        Slobozia - oraș în județul Ialomița         Slobozia, Argeș, reședința comunei cu același nume         Slobozia (Popești), Argeș         Slobozia (Stoenești), Argeș         Slobozia (Filipeni), Bacău         Slobozia (Onești), Bacău         Slobozia (Stănișești), Bacău         Slobozia (Urechești), Bacău         Slobozia Nouă, Bacău         Slobozia Hănești, Botoșani         Slobozia Silișcani, Botoșani         Slobozia (Broscăuți), Botoșani         Slobozia (Cordăreni), Botoșani         Slobozia (Păltiniș), Botoșani         Slobozia, Buzău         Slobozia, Dâmbovița         Slobozia Moară, Dâmbovița, reședința comunei cu același nume         Slobozia Blăneasa, Galați         Slobozia Corni, Galați         Slobozia Conachi, Galați, reședința comunei cu același num         Slobozia Oancea, Galați         Slobozia, Giurgiu, reședința comunei cu același nume         Slobozia, Gorj         Slobozia Nouă, Ialomița         Slobozia (Ciurea), Iași         Slobozia (Deleni), Iași         Slobozia (Schitu Duca), Iași     
Lupu Viorel:
(29 Septembrie 2016, 13:14)
Numai tampiti in Slobozia.
nemultumitu':
(29 Septembrie 2016, 12:56)
Ba ne doare pe toti ! Si inca rau de tot ! Slobozia avea aproape cele mai mari impozite din tara inca de anii trecuti. E dureros sa vezi cum se risipesc fara nici un folos pentru cetateni. Se duc mai mult pe idiotenii ,asa cum consider eu ca sunt amenajarile interminabile de pe Matei Basarab . Ciment cat vezi cu ochii , fara spatii verzi , un fel de cheltuiala necuantificabila pe care noi,cetatenii onesti , nu avem cum s-o intelegem !
Aurel:
(29 Septembrie 2016, 10:55)
O ți pe-a mea! Ce municipii cu primari destoinici mai au asemenea om pe funcția asta? Cred că este ceva legal, deși...în Slobozia.... Totuși este o funcție cu Dedicație. Cui? Bani, bugetari, risipă. Nu doare pe nimeni?
chuck norris:
(29 Septembrie 2016, 10:40)
deci primaru, nu vrea sa semneze ca primaru, e clar? el doreste sa fie invitat la simpozioane,festivaluri, taieri de panglici inaugurale, receptii, samd. totodata va acorda zambete largi concetatenilor sai.
de aceea vreau sa  fiu eu  primar va rog sa ma votati. eu (si cu voi) vreau sa fac niste zgarie nori in slobozia tot cu fonduri ue suta la suta 
nemultumitu':
(29 Septembrie 2016, 08:52)
Pe bune?! Ei ce dracu' sunt? Reprezentanti onorifici? Daca "Administratorul public" vrea la randul lui consilieri ? Platim la administratori ai adminitratorilor de ni se acreste ! Curat murdar, zic eu !
Andrei:
(28 Septembrie 2016, 17:36)
Mare bataie de joc la adresa cetateanului de rand. Bravo tov. primar! Ce bei? 
gigel:
(28 Septembrie 2016, 10:55)
ce-i cu semnul ala al intrebarii? nu se stie cine o sa ocupe aceasta functie? :))
T.B:
(28 Septembrie 2016, 09:25)
N-ar fi o surpriza ca printre candidatii la noul post pt care se cere 'experienta manageriala' sa fie mai vechii nostri prieteni, Ionascu si Stoica...
Daca nu ai studii ingineresti: