Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Un consiliu județean, două administrații politice

Victor Moraru apropie anul

Un consiliu județean, două administrații politice

bonus: Larisa, a mai rămas puțin! Concurs cu dedicație pentru funcția de «county manager»

Joi, 18 mai 2017, s-a desfășurat ședința ordinară a Consiliului Județean Ialomița. În cadrul acesteia au fost aprobate o serie de proiecte de hotărâre de o reală importanță pentru administrația publică, dar și pentru contribuabilii ialomițeni. Printre acestea se numără hotărârea privind aprobarea «Strategiei în domeniul eficienței energetice» sau cea privind constituirea Asociației de dezvoltare Intercomunitară Ialomița. Dincolo de aceste decizii însă, ședința a fost scena unui nou episod al războiului politic dintre consilierii PSD-ALDE și cei ai PNL...

Un război fără învingători
Cu ordine de zi stufoasă (n. red.: 17 proiecte de hotărâri), ședința a reflectat starea de spirit conflictuală din cadrul acestui for legislativ. După aproape un an de guvernare, administrația Moraru se confruntă cu o Opoziție ostilă (și minoritară!), receptivă exclusiv la inițiativele administrative transparente și argumentate public. De cealaltă parte a baricadei, cei 21 de consilieri PSD-ALDE se dovedesc o masă de manevră inertă, dispusă să voteze fără comentarii și procese de conștiință chiar și împotriva intereselor publice ale ialomițenilor! Președinte ales prin acelasi vot majoritar al Consiliului, Victor Moraru nu reușește la aproape un an de la preluarea funcției să legitimeze deciziile adoptate și, deliberat sau nu, întreține o stare conflictuală artificială. În aceste condiții, deciziile administrative par arbitrare sau ilegale, iar dialogul, singura formă de dezamorsare a situației, devine imposibil. Aflați în «no man’s land» între cele două tabere, ialomițenii privesc resemnați, neîncrezători sau, după caz, dezamăgiți la prestația publică a aleșilor, fără să înțeleagă regulile care guvernează administrația și fără să mai aștepte schimbările despre care toți vorbesc. Pentru a depăși acest blocaj e nevoie de timp, de voință politică, dar mai ales de educație civică. Din păcate, nimeni nu le are și nici nu este dispus să facă primul pas în dezamorsarea acestui conflict întreținut artificial. În aceste condiții, viitorul european promis de administrația Moraru rămâne o formă lipsită de conținut, iar «mai binele public» nu va apărea niciodată, indiferent cum vor fi utilizate fondurile publice aflate la dispoziția Consiliului Județean.

Moraru a convins 54 de administrații locale
Ideea înființării unei noi Asociații de Dezvoltare Intercomunitară are suport legal. Plenul Consiliului Județean a votat cu unanimitate de voturi proiectul de hotărâre privind înființarea acestei entități. Potrivit declarațiilor oficiale, ADI Ialomița are la dispoziție 5 milioane de lei pentru «susținerea investițiilor în domenii sensibile, în care nu mai există posibilitatea finanțării din fonduri naționale sau europene».
Dacă-i ordinul Președintelui, cu plăcere! Inițiativa președintelui Moraru de a înființa o nouă Asociație de Dezvoltare Intercomunitară, pe scheletul celei realizate de către predecesorul său, Silvian Ciupercă, în urmă cu aproape 10 ani, a devenit realitate. Cei 31 de consilieri prezenți au votat fără rezerve înființarea acestei entități care are drept scop declarat «investițiile în domenii sensibile, în care nu mai există posibilitatea finanțării din fonduri naționale sau europene». Potrivit datelor oficiale, cotizația inițială pentru fiecare dintre cele 53 de primării care și-au dat acordul pentru a fi incluse în noul ADI este de 1,5 lei anual pentru fiecare locuitor, la care se adaugă suma de 200 mii de lei, reprezentând contribuția Consiliului Județean Ialomița. Sediul Asociației a fost stabilit în cadrul instituției, iar «consiliul de administrație este condus, de drept, de președintele Consiliului Județean Ialomița». Referitor la modul în care vor fi finanțate investițiile în cadrul Asociației, președintele Moraru a precizat public că deciziile se iau în plenul Adunării Generale, unde fiecare administrație locală dispune de «un vot egal»: până la momentul aprobării hotărârii, 54 de administrații locale și-au exprimat deja acordul cu privire la includerea în Asociație. Singura problemă pe care o are la acest moment președintele o reprezintă angajații. «Îi așteptăm pe cei mai buni. Vom plăti salarii și de 5, și de 6, și de 7 mii de lei, dacă este cazul!» a explicat el. Noua ADI Ialomița are la dispoziție 5 milioane lei, fonduri bugetare județene, cu care să finanțeze domeniile sensibile ale administrației, respectiv protecția mediului și reabilitarea sistemelor de apă și canalizare. Reamintim că Victor Moraru a fost acuzat public că va folosi Asociația în scop politic și pentru drenarea fondurilor publice către firme clientelare. O structură similară a fost înființată în urmă cu aproape 10 ani de către ex-președintele Silvian Ciupercă, însă nu a funcționat niciodată...

Vise europene de 5 milioane de euro
În cadrul ședinței Consiliului Județean a mai fost aprobată «Strategia în domeniul eficienței energetice a județului Ialomița pentru perioada 2016-2020». Aprobată cu o întârziere de un an, această strategie permite accesarea de fonduri europene pentru investiții care vizează creșterea eficienței energetice la nivelul instituțiilor din subordinea Consiliului Județean.
A o mie una Strategie... După un șir lung de Strategii care nu au servit la nimic, a venit și rândul «Strategiei în domeniul eficienței energetice a județului Ialomița pentru perioada 2016-2020». Documentul, aprobat cu majoritate de voturi, își propune «analiza actualizată a sectorului energetic al județului, în vederea întocmirii setului de măsuri care să asigure procesul de îmbunătățire a eficienței energetice». Potrivit declarațiilor lui Andrei Stănică, reprezentantul firmei AS Corporation, firma bucureșteană care și-a adjudecat acest contract, Strategia energetică va permite finanțare unor investiții care să permită creșterea eficienței energetice la nivelul a cel puțin 5 instituții subordonate Consiliului Județean. «Știu că toată lumea e circumspectă când aude de investiții europene și de finanțarea de Strategii... Dar va fi de ajuns să accesăm o singură finanțare pentru acoperirea integrală a cheltuielilor! Eu sper însă ca în septembrie să accesăm 5 milioane de euro pentru 5 instituții publice!» a declarat acesta. În așteptarea finanțării, plenul a mai aprobat Documentația de Avizare a Lucrărilor de Intervenție (DALI) la 5 dintre clădirile aflate în administrarea Direcției pentru Protecția Copilului Ialomița, instituție subordonată. Cheltuielile generate de aceste DALI se adaugă celor deja realizate, fără rezultate palpabile, de către Consiliul Județean Ialomița în decursul ultimului an. Vorbim de investițiile eșuate în «cultura istorică», de cheltuielile generate de intrarea în legalitate a sălii de spectacole cu geometrie variabilă sau de cele pentru preluarea aeroportului Alexeni, și ele eșuate lamentabil.

Larisa, a mai rămas puțin!
Concurs cu dedicație pentru funcția de «county manager»
Dorința fierbinte a președintelui Moraru de a avea administrator public pentru județ este la un pas de a se îndeplini. Potrivit site-ului Consiliului Județean Ialomița, instituția scoate la concurs acest post pe data de 14 iunie 2017, la orele 11,00. Conform informațiilor furnizate, pentru promovarea la acest concurs este nevoie de un dosar de candidat, alături de proba scrisă și interviu. Printre criteriile specifice se numără «vechimea în specialitatea studiilor necesare exercitării funcției de 10 ani» (n.red.: nu înțelegem ce înseamnă asta, probabil e vorba despre o greșeală de redactare), «experiență într-o funcție de conducere de minim 7 ani» (n.red.: Larisa Mihai o are!) și, atenție, «experiență în implementarea proiectelor finanțate din fonduri europene care să rezulte din CV»... Ei bine, susțin surse administrative autorizate, această ultimă cerință doar Larisa Mihai o are și, prin urmare, doar ea poate participa la acest concurs! Președintele Moraru s-a exprimat deja public pe această temă susținând că experiența domnișoarei Larisa Mihai ca city-manager al orașului european Amara este salutară și că, «dacă ea dorește, poate participa la concurs fără nicio problemă!». Pe cale de consecință, postul a fost adjudecat, urmează procedurile legale de ocupare a lui...

24 Mai 2017, 16:05 (5091 vizualizări - 1 comentariu)

Citiți și:
Stații de reîncărcare a mașinilor electrice, pe drumurile județene din Ialomița
Consiliul Județean Ialomița, interesat de preluarea taberelor de copii din Amara
Primăriile ialomițene primesc 43,7 milioane de lei pentru echilibrarea bugetelor locale
Cătălin Grigore asigură interimatul la președinția Consiliului Județean Ialomița
MINCIUNILE ADMINISTRATIVE ale lui Victor Moraru au picioare scurte

Comentariile cititorilor:


Maria:
(25 Mai 2017, 11:17)
Da, Moraru intra pe linie dreapta cu cadina Larisa, si sa vedeti treaba ce face, cum isi umple conturile sale, prin aceasta fufa.Poarta o dragoste infinita pentru acest nemernic, dar va sfirsi rau.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
28 Iun 2026
260 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
IPJ Ialomița: Accident rutier, pe DN2A-E60, între două camioane

IPJ Ialomița: Accident rutier, pe DN2A-E60, între două camioane

La data de 24 iunie 2026, în jurul orei 6,00, polițiștii ialomițeni au fost sesizați cu privire la producerea unui accident de circulație în care au fost implicate două camioane, pe DN2A ...[citește_toată_știrea]

24 Iunie 2026, 13:50
(681 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Secțiunea Mica Publicitate
a fost actualizată!
Cele mai noi anunțuri din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri on-line!

24 Iunie 2026, 10:15


S-a întâmplat la Ograda: Doi minori, înecați în râul Ialomița!

S-a întâmplat la Ograda: Doi minori, înecați în râul Ialomița!

Pompierii ialomițeni au desfă­șurat încă de duminică, 22 iunie 2026, o amplă acțiune de căutare a doi minori, de 13 și, respectiv 17 ani, înecați în apele râului Ialomița ...[citește_toată_știrea]

24 Iunie 2026, 08:20
(3290 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Traficant de droguri, arestat preventiv

Polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Ialomița, împreună cu procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism-Biroul Teritorial ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2026, 18:00
(436 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 167,21 milioane de lei, încasări la bugetul de stat în mai 2026

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în luna mai a anului 2026, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 167,21 milioane ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2026, 12:10
(239 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă pe mai multe străzi din orașul Țăndărei!

Echipele RAJA Constanța intervin marți, 23 iunie 2026, în intervalul orar 10,00-16,00, pentru remedierea unui branșament avariat de pe strada Venus din orașul Țăndărei. Pe durata desfășurării lucrărilor ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2026, 10:30
(365 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: 24 Iunie-«Ziua Internațională a Iei», sărbătorită la Sala «Europa»

Miercuri, 24 iunie 2026, de la orele 18,00, la Sala «Europa» din Slobozia, Consiliul Județean Ialomița, prin Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2026, 09:10
(492 vizualizări - 0 comentarii)


Articole pirotehnice comercializate fără autorizație, depistate de jandarmii ialomițeni

Articole pirotehnice comercializate fără autorizație, depistate de jandarmii ialomițeni

Duminică, 22 iunie a.c., în cadrul misiunilor executate cu ocazia desfășurării evenimentului cultural «Drăgaica» din Căzănești, jandarmii ialomițeni au identificat o persoană care comercializa ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2026, 13:15
(495 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie la intersecția străzii 1 Decembrie cu Șoseaua București din orașul Țăndărei!

Pentru remedierea unei avarii survenite la nivelul conductei de alimentare cu apă, cu diametrul de 225 mm, de la intersecția străzii 1 Decembrie cu Șoseaua București din orașul Țăndărei, echipele RA ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2026, 12:40
(416 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie în localitatea Țăndărei!

Pentru executarea lucrărilor de remediere a unei avarii survenite la nivelul conductei de alimentare cu apă, cu diametrul de 350 mm, de pe strada Gării din orașul Țăndărei, echipele RAJA Constanța sistează ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2026, 09:55
(551 vizualizări - 0 comentarii)


1097 persoane, angajate prin intermediul AJOFM Ialomița în perioada ianuarie-mai 2026

În primele 5 luni ale anului 2026, ca urmare a implementării Programului Național de Ocupare a Forței de Muncă, prin intermediul AJOFM Ialomița au fost încadrate în muncă 1097 persoane, dintre care 414 femei.  ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2026, 08:25
(496 vizualizări - 0 comentarii)


Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

16 Iunie 2026, 18:10


Slobozia: Expoziția de pictură «TEMPO RUBATO», la Centrul Cultural «Ionel Perlea»

Luni, 15 iunie 2026, la Galeriile «Arcadia» din cadrul Centrului Cultural «Ionel Perlea» va fi vernisată expoziția de pictură «TEMPO RUBATO-natură și proiect», semnată ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2026, 11:20
(1380 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj»

Un bărbat de 51 de ani, din Bărbulești, a fost prins în flagrant delict de polițiștii de investigații criminale din Urziceni, imediat după ce ar fi primit 1000 de euro, bani pretinși prin amenințări ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2026, 10:25
(969 vizualizări - 1 comentariu)


Tânăr din Urziceni, reținut de polițiști pentru infracțiuni rutiere

Un tânăr de 28 de ani, din Urziceni, a fost reținut pentru 24 de ore de polițiștii rutieri ialomițeni după ce a fost depistat la volan deși avea permisul de conducere suspendat. Cercetările au ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2026, 17:20
(1160 vizualizări - 0 comentarii)


Call Center RAJA Constanța

Call Center RAJA Constanța

Interacțiunea cu utilizatorul serviciilor de alimentare cu apă și/sau de canalizare este extrem de importantă pentru RAJA Constanța. De aceea, serviciul Call Center pus la dispoziția acestora vine î ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2026, 12:50
(622 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Controale și amenzi de peste 132 mii de lei. Peste 1000 kg de produse alimentare, retrase de la comercializare!

În perioada 25 mai5 iunie 2026, Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița a desfășurat 58 de acțiuni de control în unități din domeniul alimentar, având ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2026, 10:15
(1125 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în localitatea Căzănești!

Marți, 9 iunie 2026, echipele RAJA Constanța intervin pentru remedierea unui branșament avariat de pe strada Prunului din orașul Căzănești. Astfel, în intervalul orar 09,30-13,00, sunt afectați ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2026, 10:20
(584 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Se oprește apa în localitățile Dridu-Snagov și Moldoveni!

Miercuri, 10 iunie 2026, în intervalul orar 09,00-16,00, RAJA Constanța va sista furnizarea apei în localitățile Dridu-Snagov și Moldoveni, pentru realizarea operațiunilor ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2026, 15:05
(1228 vizualizări - 0 comentarii)


«Pe pământ și pe apă: locuitorii Deltei Dunării acum 6500 de ani», expoziție vernisată la Muzeul Județean Ialomița

Muzeul Județean Ialomița invită publicul pasionat de istorie și patrimoniu să participe joi, 11 iunie 2026, începând cu orele 11,00, la vernisajul expoziției «Pe pământ și pe ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2026, 12:50
(1169 vizualizări - 0 comentarii)


Dosar privind «deținerea ilegală de arme», percheziții la Țăndărei

Dosar privind «deținerea ilegală de arme», percheziții la Țăndărei

Joi, 4 iunie 2026, polițiștii ialomițeni au pus în aplicare 5 mandate de percheziție domiciliară în orașul Țăndărei. Activitățile au fost desfășurate în cadrul unui dosar penal î ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2026, 15:40
(1605 vizualizări - 0 comentarii)


Soluții digitale de la RAJA Constanța

Soluții digitale de la RAJA Constanța

Pe lângă misiunile principale de a aduce apă de calitate la robinetele tuturor utilizatorilor și de a asigura servicii de canalizare eficiente, o preocupare constantă a societății RAJA Constanța ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2026, 15:30
(1107 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Reținut pentru consum de alcool la volan și lipsa permisului auto

Polițiștii din Fetești au reținut pentru 24 de ore un bărbat în vârstă de 41 de ani, cercetat pentru săvârșirea infracțiunilor de «conducere a unui vehicul sub influența alcoolului ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2026, 15:20
(1316 vizualizări - 0 comentarii)


Borănești: Mașină de Poliție, vandalizată. Autorii au fost reținuți!

Miercuri, 3 iunie 2026, polițiștii ialomițeni au reținut, pentru 24 de ore, doi bărbați cercetați pentru săvârșirea infracțiunii de «distrugere». Din cercetările efectuate a reieșit ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2026, 15:00
(2486 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,72%, rata șomajului la sfârșitul lunii aprilie 2026

La sfârșitul lunii aprilie 2026, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4487 de șomeri (din care 2114 femei), rata șomajului fiind ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2026, 11:30
(1401 vizualizări - 0 comentarii)


Informare privind plata facturilor RAJA Constanța prin rețeaua PayPoint

RAJA Constanța informează clienții societății că, urmare a noilor condiții comerciale și operaționale implementate la nivel național de către procesatorul de plăți PayPoint, la achitarea facturilor prin ...[citește_toată_știrea]

3 Iunie 2026, 13:20
(1454 vizualizări - 0 comentarii)


Trafic feroviar blocat în zona Fetești din cauza unui accident. O femeie și un copil au fost loviți de tren!

Trafic feroviar blocat în zona Fetești din cauza unui accident. O femeie și un copil au fost loviți de tren!

Luni, 1 iunie 2026, o femeie de aproximativ 70 de ani și un minor de aproximativ 5 ani au fost loviți în plin de trenul InterRegio Constanța-București în timp ce traversau neregulamentar ...[citește_toată_știrea]

1 Iunie 2026, 17:00
(3813 vizualizări - 2 comentarii)


Programul RAJA Constanța de 1 Iunie 2026

Casieriile RAJA Constanța și compartimentele care desfășoară activități de lucru cu publicul vor fi închise luni, 1 Iunie 2026, cu prilejul Zilei Copilului și Rusaliilor. Abonații societății au ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2026, 10:20
(4416 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Expoziția Absolvenților 2026»

Slobozia: «Expoziția Absolvenților 2026»

Consiliul Județean Ialomița, Muzeul Național al Agriculturii, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, Uniunea Artiștilor Plastici-Filiala Slobozia/Ialomița și Liceul de Arte «Ionel Perlea» ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2026, 15:55
(2107 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Dealer de cocaină, arestat preventiv

Țăndărei: Dealer de cocaină, arestat preventiv

Polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Ialomița, împreună cu procurorii DIICOT-Biroul Teritorial Ialomița, au documentat activitatea infracțională a unei persoane, de ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2026, 15:50
(11537 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...