Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

«SUPERLICEENII»

«SUPERLICEENII»

Statisticile arată că la nivelul județului Ialomița rata abandonului școlar este într-o permanentă creștere. Cu mai bine de 5 ani în urmă, Educația ialomițeană făcea eforturi pentru reintegrarea în Învățământul public a persoanelor care au renunțat să mai frecventeze cursurile. Astăzi, doar o singură școală din județ se preocupă să implementeze astfel de programe educative. Este vorba despre Liceul Tehnologic «Mihai Eminescu» din Slobozia, care a înființat clase de liceu cu frecvență redusă. Dincolo de hibele sistemului, programul are un real succes în rândul celor care vor să revină la școală. Iar cei care au reușit să se înscrie, deși acum sunt adulți cu familii și responsabilități, recunosc deschis că se simt emoționați de fiecare dată când clopoțelul sună de intrare.

«Veteranii» clasei a X-a
Majoritatea elevilor înscriși în programul de Frecvență Redusă al Liceului Tehnologic «Mihai Eminescu» din Slobozia sunt oameni mari, trecuți de prima tinerețe, pe chipul cărora se citește uimirea că sunt din nou elevi. Totuși ei sunt recunoscători pentru că le-a fost oferită șansa să se reîntoarcă la școală. Mulți dintre ei au fost nevoiți să renunțe la cursuri din cauza sărăciei sau a diverselor probleme cu care s-au confruntat. Dumitra Stancu are 42 de ani și a abandonat școala în urmă cu mai bine de 20 de ani, pentru a purta de grijă fraților mai mici pe care îi avea acasă... Era în clasa a X-a când a luat decizia de a se transforma dintr-un elev silitor în adult cu responsabilități. Acum repetă din nou clasa a X-a și va termina cursurile peste 3 ani. Deși motivul care a determinat-o să abandoneze școala a fost unul nobil, recunoaște că i-a părut rău să ia această decizie. «Eu locuiesc în Andrășești și am renunțat la școală pentru a avea grijă de frații mai mici pe care îi aveam acasă.  Mi-a părut rău să renunț la școală, dar trebuia ca cineva să aibă grija lor. Acum toți sunt mari, au liceul și facultățile terminate, doar eu am rămas fără școală... Așa că m-am ambiționat și am zis să mă apuc de învățat ca să am și eu o diplomă de 12 clase!» povestește femeia. La 53 de ani, Vasile Mihalea, din Slobozia, este cel mai vârstnic elev din clasa a X-a FR. La 16 ani a renunțat definitiv la cursuri și a plecat să muncească. Acum este paznic la un alt liceu din Slobozia și a luat decizia să se reîntoarcă la școală după ce a ratat șansa de a obține un serviciu mai bun, pentru că nu avea diploma de 12 clase. «A fost un complex de-al meu care m-a urmărit mereu... Simt că sunt ultimul pentru că nu am avut acea diplomă pe care să scrie că am terminat cele 12 clase. Îți pierzi curajul când vezi că oamenii te resping pentru că nu ai studii...» povestește elevul «veteran». Acomodarea cu profesorii, noii colegi și, în general, cu atmosfera de la școală i-a fost destul de dificilă, însă, în cele din urmă, a reușit să se integreze în colectivul clasei. «La început am avut emoții... M-am gândit că voi fi marginalizat pentru că toți erau mai tineri decât mine, eu fiind cel mai în vârstă din toată clasa. Am reușit totuși să mă acomodez cu colegii și ne înțelegem bine. Unii dintre ei chiar vin și îmi cer sfaturi despre viață...» ne declară elevul Vasile Mihalea.

În focurile Bacalaureatului
Elena Nicolescu are aproape 30 de ani, este mama unui băiețel de 9 ani, și anul acesta va absolvi liceul cu ajutorul programului de studii cu Frecvență Redusă, inițiat de Liceul Tehnologic «Mihai Eminescu» din Slobozia. Tânăra a abandonat cursurile în clasa a XI-a pentru că familia nu și-a mai permis să o trimită la școală. După ce a renunțat la ore, Elena a muncit pe brânci. A spălat mașini într-o spălătorie auto, a trebăluit prin depozite en-gros, a fost croitoreasă. «Am vrut să mă întorc la școală pentru că eu am rămas cu un regret în suflet pentru că nu mi-am putut continua atunci școala. Mi-a fost greu, am plâns mult. Când mă angajasem la spălătorie, colegii de liceu treceau pe lângă mine și nici măcar nu mă salutau. Aveau impresia că eu am ales să ajung într-un loc atât de jos...» susține Elena Nicolescu. Reîntoarcerea la școală a fost încărcată de emoții și spune că nu simte nicio diferență între orele de la zi și cele de la FR. «Profesorii sunt de treabă și ne înțeleg. Nu văd prea multe diferențe!» mai spune Elena.

Singura salvare
În timp ce rata abandonului școlar crește exponențial, interesul pentru programe de reintegrare în sistemul de Educație a elevilor care renunță la cursuri scade dramatic. Deși Ialomița a avut demult o tradiție în realizarea unor astfel de programe educative, Liceul Tehnologic «Mihai Eminescu» din Slobozia a rămas astăzi singura unitate de învățământ din județ care oferă astfel de programe educative. Reprezentanții școlii se bucură de faptul că solicitările venite din partea persoanelor care vor să se reîntoarcă la școală pentru a-și finaliza cursurile sunt numeroase, însă înființarea acestor clase implică un proces anevoios și multe, foarte multe avize sau aprobări oficiale. «Noi oferim această formă de învățământ. În acest an școlar suntem singurul liceu căruia i-a fost aprobat o clasă de frecvență redusă! Noi am vrea mai multe astfel de clase, pentru că solicitări sunt... Vin oameni la noi și ne întreabă dacă putem să-i reintegrăm în școală. Este însă destul de complicat să înființezi astfel de clase și este nevoie de multe aprobări. Dar, cu toate acestea, ne bucurăm că putem să redăm șansa la Educație a unor oameni care vor să învețe!» ne-a declarat profesorul Mihaela Ionescu, directorul Liceului Tehnologic «Mihai Eminescu» Slobozia.

30 Mai 2017, 17:20 (5815 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
Slobozia: Comasarea Liceelor Tehnologice «Mihai Eminescu» și «Al.I. Cuza» a primit validarea Ministerului Educației
Slobozia: Comasarea Liceelor Tehnologice «Mihai Eminescu» și «Al.I. Cuza», contestată în instanță
Elevi executați silit pentru neplata taxelor școlare

Comentariile cititorilor:


Denisa:
(31 Mai 2017, 23:14)
Eu n-am probleme cu câinele, dacă mai trăiește! Problema mea e una de principiu: cum ajung așa elemente incompetente, lidere în licee (adevărat, ,,tehnologice", adică vax!). Chiar nu se mai bagă nimeni cu cap? MIHALACHE * CUZA. IONESCU * EMINESCU!! Dar câinele, câinele ce mai face?
Ion:
(31 Mai 2017, 19:07)
Anul acesta se mai fac înscrieri pentru liceu cu FR cind si in ce fel ,,,,,de exemplu eu am absolvit clasa a 10 a la liceu profil mecanica ,dupa aceea mi am continuat studiile la scoala profesională ,profil electrician  ,dar as vrea sa imi continui studiile ptr liceu ,adica clasa 11 a si a 12a mentionez ca tot la Mihai Eminescu  sau liceu de chimie ,cum se numea pe vremea aceea!,,,,
LILUSKA:
(31 Mai 2017, 18:08)
Exista un proverb care zice astfel,,Denisa,,,,,,,Vulpea daca nu ajunge la struguri spune ca-s acrii,,,,,,,asa ca sa ne fie cu iertare draga,sau dragule ,,Denisa,,a judeca fara sa fii implicat ,sau invidia roade sentimentul de nereusita altora ,sunt subiectele TABU ale zilelor de astazi,Mai bine intarziati decat actualii sa ocupe bancile doar de fudulie,nu vreau sa generalizez.Personal doresc succes d-nei IONESCU,ma inclin,respect deosebit tuturor cadrelor didactice din Liceul Tehnologic ,,Mihai Eminescu,, si va doresc viata indelungata.UN ELEV INTARZIAT.
Don Corleone:
(31 Mai 2017, 17:58)
Denisa, cu cine ai tu de fapt probleme? Cu Mihalache, cu directoarea, cu elevii ,,intarziati'' sau poate cu ... cainele?
Denisa:
(30 Mai 2017, 23:59)
Mihaela Ionescu directoare? Vai de noi! A trecut și pe la isj. Au retrogradat-o. Așa liceu, așa director! Avea și un câine, atât. Elevilor întârziați le doresc succes. Mai bine mai târziu....Auzi, Mihaela Ionescu, directoare! Șocant! MIHALACHE și IONESCU, ambele amândouă superdirectoare!

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Luni 29 Iun 2026
253 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Bonificații de 43,5 milioane de lei acordate de ANAF pentru contribuabilii care au achitat anticipat obligațiile fiscale

Agenția Națională de Administrare Fiscală anunță acordarea unor bonificații în valoare totală de 43,5 milioane de lei pentru 78322 de contribuabili care au achitat anticipat impozitul pe venit ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2026, 11:55
(3786 vizualizări - 0 comentarii)


Muzeul Național al Agriculturii din România/Slobozia: «Lelia Urdărianu»-Concurs Interjudețean de Arte Vizuale, ediția a III-a

Consiliul Județean Ialomița, Muzeul Național al Agriculturii, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, Uniunea Artiștilor Plastici-Filiala Slobozia, Liceul de Arte «Ionel Perlea» Slobozia ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2026, 10:10
(2234 vizualizări - 0 comentarii)


Episcopia Sloboziei și Călărașilor: Concert de Paști organizat la Catedrala Episcopală

Concertul de Paști, organizat la Catedrala Episcopală din Slobozia, va fi un eveniment dedicat celebrării uneia dintre cele mai importante sărbători creștine,  ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2026, 09:20
(2208 vizualizări - 0 comentarii)


Mihail Kogălniceanu: Tânăr reținut pentru «violare de domiciliu» și «lovire»

Vineri, 24 aprilie a.c., polițiștii au fost sesizați de un bărbat, de 68 de ani, din localitatea Mihail Kogălniceanu, cu privire la faptul că mai multe persoane ar fi pătruns fără drept în curtea ...[citește_toată_știrea]

26 Aprilie 2026, 13:00
(2758 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Reținuți de polițiști pentru incendierea unor mașini

Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale, sub coordonarea procurorului din cadrul Parchetul de pe lângă Judecătoria Fetești, au reținut cinci bărbați, cercetați pentru săvâ ...[citește_toată_știrea]

24 Aprilie 2026, 16:10
(7068 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Tânăr căzut de la etajul 3 al unui bloc, transportat la spital

Joi, 23 aprilie 2026, polițiștii din Slobozia au fost sesizați, prin apel 112, cu privire la faptul că o persoană ar fi căzut de la etajul 3 al unui bloc situat pe raza municipiului. Echipajele de poliție ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2026, 17:00
(1383 vizualizări - 0 comentarii)


DIICOT: Cercetat pentru «trafic de droguri de mare risc», arestat preventiv

Marți, 21 aprilie 2026, procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism-Biroul Teritorial Ialomița au dispus reținerea unui inculpat, în vârstă ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2026, 18:20
(5239 vizualizări - 0 comentarii)


Rovine: Reținuți pentru «furt calificat»

Rovine: Reținuți pentru «furt calificat»

Polițiștii au documentat activitatea infracțională a doi tineri, în vârstă de 18 și 19 ani, cercetați sub aspectul săvârșirii infracțiunii de «furt calificat». Cercetările ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2026, 17:30
(2727 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie pe Șoseaua București din orașul Țăndărei!

Echipele RAJA Constanța intervin miercuri, 22 aprilie 2026, pentru remedierea unei avarii survenite la nivelul sistemului de alimentare cu apă de pe Șoseaua București din orașul Țăndărei. Astfel, î ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2026, 10:25
(4286 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Rambursări TVA în valoare de peste 10,45 milioane de lei în martie 2026

Administrația Județeană Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în luna martie 2026, conform selecției naționale, TVA în valoare de peste 10,45 ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2026, 16:50
(6294 vizualizări - 0 comentarii)


IJJ Ialomița: Respectarea perioadei de prohibiție la pescuit

În contextul instituirii perioadei de prohibiție la pescuit, jandarmii ialomițeni desfășoară, în această perioadă, misiuni specifice pentru prevenirea și combaterea faptelor de braconaj piscicol ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2026, 16:40
(3703 vizualizări - 0 comentarii)


CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026

Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) informează că joi, 23 aprilie 2026, în intervalul 09,00-18,00, circulația în zona nodului rutier Drajna este restricționată ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2026, 16:30
(4667 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: Unitate de cazare, închisă din cauza problemelor de igienă

Luni, 20 aprilie 2026, reprezentanții Comisariatului Județean pentru Protecția Consumatorilor Ialomița au participat la o acțiune comună cu polițiștii din municipiul reședință de județ. Cu această ocazie ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2026, 16:20
(3387 vizualizări - 0 comentarii)


Razie pe străzile din Slobozia, amenzi aplicate de 59 mii de lei

Luni, 20 aprilie 2026, polițiștii au efectuat o razie pe raza municipiului Slobozia. Astfel, au fost instituite 16 filtre rutiere, fiind legitimate 300 de persoane și verificate aproximativ 200 de autoturisme ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2026, 16:10
(8327 vizualizări - 2 comentarii)


IPJ Ialomița: Razie a polițiștilor în 5 localități din județ

În noaptea de 18/19 aprilie 2026, polițiștii ialomițeni au efectuat razii de amploare pe raza localităților Urziceni, Căzănești, Coșereni, Bărcănești și Sinești. În urma activităților au ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2026, 15:55
(646 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în localitatea Sudiți!

Miercuri, 22 aprilie 2026, RAJA Constanța va sista furnizarea apei potabile în vederea executării operațiunilor periodice de spălare și igienizare la nivelul rezervorului ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2026, 08:40
(2796 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Intervenție pe Șoseaua București din orașul Țăndărei!

Echipele RAJA intervin luni, 20 aprilie 2026, pentru remedierea unei avarii survenite la nivelul sistemului de alimentare cu apă, de pe Șoseaua București din orașul Țăndărei. Prin urmare, în intervalul ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2026, 11:10
(2215 vizualizări - 0 comentarii)


Continuă apelurile telefonice frauduloase ale unor persoane care se recomandă inspectori ANAF/Antifraudă

Reiterăm avertizarea referitoare la continuarea tentativelor de înșelare prin vishing (phishing telefonic), prin care este furată identitatea unor inspectori ai Direcției Generale Antifraudă Fiscală ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2026, 13:20
(3474 vizualizări - 1 comentariu)


Centrul Cultural «Ionel Perlea» Slobozia: Expoziție de sculptură

Luni, 20 aprilie 2026, începând cu orele 16,00, la Galeriile «Arcadia» din cadrul Centrului Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia va fi vernisată expoziția de sculptură ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2026, 12:40
(2702 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 139,28 milioane de lei, încasări la bugetul de stat în martie 2026

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în luna martie a anului 2026, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 139,28 milioane ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2026, 12:50
(3318 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Beat la volan, reținut de polițiști 

Marți, 14 aprilie 2026, polițiștii ialomițeni au oprit pentru control un autoturism ce se deplasa pe strada Câmpului, în municipiul Fetești, la volanul căruia a fost identificat un bărbat ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2026, 15:00
(2555 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții la Borănești și Bărcănești. O persoană a fost reținută!

Sâmbătă, 11 aprilie 2026, polițiștii ialomițeni au depistat și reținut pentru 24 de ore una dintre persoanele implicate într-un dosar de «tentativă de omor», care se sustrăgea ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2026, 07:20
(7470 vizualizări - 0 comentarii)


Hristos a Înviat!

Hristos a Înviat!

Redacția Independent

vă dorește

Sărbători Fericite

alături de cei dragi!

12 Aprilie 2026, 00:05


Protopopiatul Urziceni: Campanie de donare de sânge

Protopopiatul Urziceni: Campanie de donare de sânge

Miercuri, 8 aprilie 2026, Protopopiatul Urziceni din cadrul Episcopiei Sloboziei și Călărașilor a organizat o nouă acțiune în cadrul campaniei naționale susținută de Patriarhia Română, respectiv ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2026, 16:20
(3281 vizualizări - 0 comentarii)


364 persoane angajate prin intermediul AJOFM Ialomița în pimele două luni ale anului 2026

În primele două luni ale anului 2026, urmare a implementării Programului Național de Ocupare a Forței de Muncă, prin intermediul AJOFM Ialomița au fost încadrate în muncă 364 persoane ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2026, 13:50
(3267 vizualizări - 0 comentarii)


Episcopia Sloboziei și Călărașilor: Hramul Mânăstirii din Slobozia

Episcopia Sloboziei și Călărașilor: Hramul Mânăstirii din Slobozia

În perioada 15-21 aprilie 2026, Episcopia Sloboziei și Călărașilor organizează o serie de manifestări cu ocazia sărbătoririi hramului «Izvorul Tămăduirii» al străvechiului așezămâ ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2026, 12:20
(4915 vizualizări - 0 comentarii)


Programul casieriilor RAJA Constanța în perioada Sărbătorilor Pascale

RAJA Constanța aduce la cunoștință abonaților din întreaga arie de operare că în intervalul 10-13 aprilie 2026, casieriile și compartimentele care desfășoară activități de lucru cu publicul ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2026, 12:05
(3923 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie pe strada Mircea cel Mare din orașul Fetești!

Ca urmare a unei avarii survenite pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 110 mm, de pe strada Mircea cel Mare din orașul Fetești, echipele Constanța sistează furnizarea apei potabile marți ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2026, 14:10
(4554 vizualizări - 0 comentarii)


Urban SA Slobozia: Circulație închisă pe strada Mihai Viteazu, din cauza unei avarii

Echipele de intervenție acționează pentru remedierea avariei apărute la rețeaua de canalizare care preia apele uzate din Cartierul 500 și le transportă către stația de pompare Cuza Vodă. Urban SA Slobozia ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2026, 11:40
(2839 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Razie și percheziții la Urziceni și Bărbulești

IPJ Ialomița: Razie și percheziții la Urziceni și Bărbulești

Polițiștii ialomițeni au desfășurat vineri, 3 aprilie 2026, razii și percheziții la Urziceni și Barbulești. Astfel, au fost peste 250 de persoane legitimate, fiind verificate și 225 de autovehicule ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2026, 17:50
(1522 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
#pasajladrajna în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...