Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

ANCHETĂ

Deturnare de fonduri marca «Iusein Iuksel»

Cutremur administrativ la Fierbinți-Târg

Deturnare de fonduri marca «Iusein Iuksel»

bonus: Drept la replică

Rezultatul alegerilor locale parțiale de la Fierbinți-Târg a avut drept consecință trecerea administrației locale de sub controlul PSD sub cel al PNL. După un an și mai bine de guvernare însă, problemele cu care se confruntă administrația rămân insurmontabile. Un control recent al Gărzii de Mediu Ialomița s-a soldat cu o sancțiune contravențională de 10 mii de lei, iar moștenirea lăsată de ex-primarul Iusein Iuksel riscă să blocheze activitatea Primăriei. Noul edil local, Dobrică Pârvu, declară că face eforturi pentru normalizarea situației și cere sprijin autorităților județene. «Locuitorii orașului Fierbinți au dreptul la o viață normală, indiferent cine conduce Primăria! Nu dorim decât să rezolvăm problemele cu care ne confruntăm și să asigurăm funcționarea instituției... Avem nevoie de sprijinul autorităților județene și fac un apel public la acestea pentru a ne sprijini!» a declarat noul primar.

Cuiele lui Pepelea
La sfârșitul lunii precedente, în perioada 29-30 august 2017, administrația locală din Fierbinți a făcut obiectul unui control încrucișat al Gărzii de Mediu și Direcției Sanitare Veterinare Ialomița. În urma acestui control s-a constatat că administrația locală a permis apariția unui depozit de deșeuri necontrolat în imediata vecinătate a satului Grecii de Jos, sat aparținător orașului. Pentru neregulile constatate, dar mai ales pentru lipsa de implicare a administrației în stoparea fenomenului, Primăria Fierbinți a fost amendată cu 10 mii de lei. De asemenea, în urma controlului Direcției Sanitare Veterinare Ialomița, oborul din Fierbinți, un obiectiv pentru care administrația Iuksel a cheltuit aproape 100 mii de euro!, a fost închis pentru că «nu deține autorizație de funcționare pentru vânzarea de brânzeturi și carne». Imediat după aplicarea sancțiunilor, deputatul PNL Gheorghe Tinel a acuzat public conducerea PSD că folosește instituțiile statului în scop politic. «Se pare că pentru politrucii Neacșu și Moraru modul de a face politică în acest județ sărăcit în 27 de ani de „domnie roșie“ este unul foarte simplu: ori ești de partea noastră, ori te lovim din toate părțile cu toate instituțiile!» a susținut deputatul liberal.

Adevărul nu ajută deloc
Dincolo de acuzațiile politice mai mult sau mai puțin fondate, situația administrativă de la Fierbinți rămâne una dificilă și greu de gestionat. Primarul Dobrică Pârvu a declarat că va lua măsuri pentru a se conforma termenelor stabilite de către inspectorii Gărzii de Mediu Ialomița pentru eliminarea depozitului de gunoi, însă nu va putea remedia neregulile constatate la Oborul Fierbinți: «Am prezentat situația în cadrul Consiliului Local și am cerut fonduri pentru curățarea terenului afectat de deșeuri... Sperăm să ne încadrăm în termenul de 10 zile stabilit de inspectorii Gărzii. În cazul Oborului însă, situația e mai complicată. Nu se poate obține autorizație, în condițiile date... Nici până la acest moment investiția nu a fost recepționată!». Reamintim că Oborul Fierbinți a fost renovat în mandatul ex-primarului PSD Iusein Iuksel sub pretextul transformării lui în Piață agro-alimentară. Investiția a fost finalizată în anul 2015, iar pe 20 mai 2016 administrația locală a plătit suma de 99562,77 euro pentru lucrările efectuate. Recepția finală nu a avut loc niciodată, iar o recepție parțială efectuată în luna octombrie 2016 a constatat o serie întreagă de neconformități imputabile firmei constructoare, respectiv Tehno Utilaj Service SRL București.

Problemele curente ale administrație locale pălesc însă în fața abuzurilor comise în cele două mandate ale lui Iusein Iuksel. Potrivit unor documente intrate recent în posesia noastră, acesta se face vinovat de deturnarea sumei de 387162,09 de lei. Prejudiciul constatat încă din 2010 a făcut obiectul unei plângeri penale în 2013 și nu ar fi fost recuperat nici până în prezent!

Metoda Iuksel de fraudat bugetul De-a lungul celor două mandate ale primarului Iusein Iuksel, Primăria Fierbinți a fost zguduită de o serie întreagă de scandaluri publice în urma cărora acesta a fost acuzat de deturnare de fonduri publice. Acuzațiile nu au fost niciodată confirmate oficial, Iusein Iuksel reușind de fiecare dată să paseze responsabilitatea unor subalterni. Cazul pe care vi-l prezentăm, și el mediatizat parțial la momentul respectiv, a avut același parcurs. La acest moment însă, informațiile confirmă indubitabil vinovăția ex-primarului Iusein Iuksel și a unor funcționari din cadrul Primăriei. Concret, așa cum confirmă și facsimilul alăturat, în luna martie 2010, firma Impact Turism SRL cu sediul în Grecii de Jos, controlată de soția lui Iusein Iuksel, Daniela Iuksel, emitea un proces-verbal în care informa Consiliul Local Fierbinți cu privire la o plată eronată: «În urma verificării efectuate s-a constatat că, Consiliul Local Fierbinți a făcut în mod eronat această plată către Impact Turism. Constatându-se plata eronată de Consiliul Local Fierbinți-Târg către Impact Turism, cele două unități au convenit de comun acord să corecteze tranzacția efectuată eronat. Astfel, s-a dispus ca Impact Turism să efectueze plata sumei încasate necuvenit către proprietarul de drept al debitului, respectiv societatea Dafora SA Sucursala Construcții (...) drept care a fost încheiat prezentul proces-verbal în trei exemplare, câte un exemplar pentru fiecare unitate în parte».

Bani dispăruți fără urme De dragul argumentației, vom accepta această metodă neortodoxă de îndreptare a unei erori administrative. Și vom trece cu vederea și faptul că cei 387162,09 de lei au stat în conturile Impact Turism vreme de mai bine de un an, din 29.12. 2008 și până pe 3.02.2010... Numai că, în 24.12.2009, prin Ordinul de Plată 816, Consiliul Local Fierbinți plătea suma de  387162,09 către Dafora SA Sucursala Construcții. Altfel spus, cu aproape 4 luni înainte ca Impact Turism să propună «îndreptarea erorii», Primăria Fierbinți achitase deja suma firmei căreia i se cuvenea de drept! De atunci au trecut mai bine de 7 ani, iar suma nu a mai ajuns niciodată în conturile Primăriei. În 2013, după 3 ani de la incident, după ce două controale succesive ale Curții de Conturi nu au sesizat nicio neregulă, un funcționar al instituției a făcut o sesizare la DNA... Sesizarea așteaptă și acum un răspuns, după ce în 2015 funcționarul a fost înștiințat că «rezultatul verificărilor și măsurile luate vă vor fi comunicate de instituția menționată». Iar pentru ca șirul ilegalităților constatate să fie complet, vom mai preciza doar că procesul-verbal prezentat în facsimil nu a fost înregistrat oficial la Primăria Fierbinți, iar funcționarul care apare ca reprezentant al Consiliului Local, Elena Mitu, a declarat că nu a semnat niciodată respectivul document!

Drept la replică
Mă numesc Iusein Iuksel și am fost primarul orașului Fierbinți-Târg în perioada 2008-2016. Mulțumesc ziarului Independent pentru că mi-a acordat dreptul la replică în vederea lămuririi unor situații neclare și să pot să mă disculp în fața acuzelor aduse de actualul primar al localității. Am fost catalogat drept hoț și infractor că în momentul în care PSD a pierdut conducerea primăriei mi-am luat bunurile personale din incinta primăriei (birouri, dulapuri, instalație de aer condiționat, frigidere, mașina de tuns iarbă, două bucăți ferăstrău mecanic). Toate aceste bunuri aparțineau firmei familiei și am fost nevoit să le aduc la primărie pentru că, în perioada 2008-2014, administrațiile locale nu aveau voie să cheltuiască bani din bugetul local pentru dotări și noi chiar aveam nevoie de acestea. Era firesc să îmi iau bunurile ce îmi aparțineau și pe care le-am și uzat în folosul comunității. Am fost criticat și acuzat că am achiziționat pentru primărie zeci de telefoane, mai multe decât personalul angajat. În 2008, când am preluat frâiele localității, am constatat că o rețea de telecomunicații avea montată în curtea primăriei o antenă de mari dimensiuni, valoarea contractului de închiriere a terenului aferent antenei fiind de 300 de dolari pe an. Am contactat reprezentanții firmei și am renegociat contractul, care a ajuns la 3000! De data asta suma era în euro. Totodată am hotărât să facem contract și pentru telefonia mobilă, încheindu-se un contract pentru 20 de cartele SIM. Dintre acestea, numai 11 au fost folosite, acest lucru putând fi dovedit verificând facturile și desfășurătorul lunar. La fiecare 2 ani se prelungea contractul și firma de telecomunicații mai plusa cu câte 10 cartele SIM, cu toate că nu aveam nevoie de ele. Ele nu au fost folosite niciodată și nici nu au afectat valoric contractul. Dacă în perioada când eu lucram în primărie facturile erau undeva la 1400 de lei pe lună, în mandatul domnului Dobre Pârvu costurile au ajuns la peste 2000 de lei lunar. Aceste cartele SIM sunt sigilate și se găsesc în posesia actualului primar. Vis-a-vis de acuzațiile cum că am deturnat fonduri și că mi-am însușit ilegal o sumă de 400.000 de lei este iar o calomnie la adresa mea și a familiei mele. În anul 2009 luna decembrie, vestitul Guvern Boc ne-a virat în cont, prin Ministerul Învățământului, 400.000 de lei, cu destinație specială SAM Fierbinți-Târg, cu obligația să îi cheltuim până la sfârșitul anului, adică în mai puțin de două săptămâni. Fiind sfârșit de an, presați de închiderile de lună și de an, la Biroul Contabilitate s-a făcut o plată eronată și, firesc, nu aveai cum să greșești decât cu o firmă cu care se colabora la momentul respectiv. În data de 28 decembrie au fost virate în contul firmei Impact Turism SRL suma de 387.162 lei, cu explicația F14716/29.12.2008, deci factura dată din anul 2008 și nu plata. Logic, nu aveai cum să faci plata cu un an înainte să primești banii. Asta ca un răspuns pentru cei care mă întrebau ironic ce am făcut cu banii timp de un an și jumătate... Contabila societății a adus la cunoștința Primăriei Fierbinți-Târg această plată eronată, drept pentru care s-a încheiat procesul verbal numărul 20/03.02.2010, în care părțile au convenit de comun acord să corecteze această tranzacție și banii să fie dirijați în contul societății Dafora SA Mediaș, beneficiara de drept a acestei sume. Cu două ordine de plată din 03 și 05.02.2010, banii au fost virați în contul societății Dafora SA. Ca și dovadă vă prezint și documentele aferente: proces-verbal, extrase de cont și ordine de plată. Această încercare de intoxicare cu falsă delapidare a apărut și în perioada premergătoare alegerilor locale din 2012. În urma unei reclamații, a existat un control din partea Poliției Economice Urziceni și a Procuraturii Urziceni, care au constatat că nu există prejudiciu niciun ban, iar pentru greșeala făcută, contabila a fost amendată administrativ. Le stau la dispoziție oricând cetățenilor din Fierbinți care au semne de îndoială cu privire la corectitudinea celor două mandate în care am condus destinele comunității locale. Întotdeauna mi-am asumat răspunderea pentru tot ce am făcut și nu am aruncat vina asupra nimănui când am greșit. Și, dacă au existat greșeli, ele nu au fost niciodată cu intenție. În urma celor expuse mai sus, vă rog pe dumneavoastră să trageți concluziile. (Iusein Iuksel)

11 Septembrie 2017, 10:45 (13469 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
Lovită în sediul primăriei pentru o adeverință
Fostul primar din Fierbinți Târg a eliberat un certificat fiscal fals
Delapidare la Primăria Fierbinți-Tîrg!

Comentariile cititorilor:


las fierbinti :
(14 Septembrie 2017, 19:38)
In ialomita se fura cu ajutorul politiei si procurorilor. Unde a fost atatia ani Biroul Investigatii Criminalitate Economica de la Urziceni? A papat cineva de acolo spaga ? Mita a luat ? Poate ne spune chiar seful Sorin Cristache cum si ce detergent foloseste pentru spalat si albit ca doar este meserias in imprumuturi la misto de ochii lumi si ai........... Stie el
marian :
(14 Septembrie 2017, 13:17)
Urât din partea lui ,, sa răspundă pt faptele comise conform legilor ,, si sa i se ia dreptul de a mai candida vreodata
CreTinel:
(11 Septembrie 2017, 18:10)
“Mihai Puia a plecat de la PSD la PDL în urma unor presiuni politice- 7 iulie 2011 1 Afirmația îi aparține președintelui social democraților ialomițeni care a declarat că orice migrare politică este rezultatul unui șantaj. Silvian Ciupercă regretă plecarea directorului Direcției Sanitar Veterinare la PDL și spune că reprezintă o pierdere pentru social democrații din județ. În ceea ce-i privește pe primarii PSD ademeniți de portocalii, Silvian Ciupercă spune că edilii social democrați știu să trateze cu inteligență propunerile primite din partea PDL. La alegerile locale și parlamentare din 2008, Mihai Puia a fost unul dintre oamenii de bază ai PSD-ului în campaniile electorale din colegiul 2-Slobozia.
Pdl:
(11 Septembrie 2017, 18:08)
În urmă cu aproximativ o săptămână, directorul DSVSA Ialomița, Mihai Puia, a părăsit Partidul Social Democrat și s-a înscris în rândul membrilor organizației PDL Urziceni. Înrolarea lui Puia în cadrul PDL a fost aprobată în cadrul ședinței BPJ a organizației județene și a fost susținută și de deputatul Gheorghe Tinel. În cadrul conferinței de presă organizată joi la sediul PSD Ialomița, președintele organizației județene, Silvian Ciupercă, a fost întrebat despre plecarea medicului Puia din rândul social-democraților și înscrierea lui pe listele PDL. Ciupercă a declarat celor prezenți că... citeste mai mult 21 Iulie 2011
jianu:
(11 Septembrie 2017, 13:54)
IUSEIN TURCUL PRIN DECLARATIILE FACUTE LA IMPULS TV ASTEAPTA SA CANDIDEZE DIN NOU.VOTATI TATARU

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Vineri 26 Iun 2026
262 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
IPJ Ialomița: Accident rutier, pe DN2A-E60, între două camioane

IPJ Ialomița: Accident rutier, pe DN2A-E60, între două camioane

La data de 24 iunie 2026, în jurul orei 6,00, polițiștii ialomițeni au fost sesizați cu privire la producerea unui accident de circulație în care au fost implicate două camioane, pe DN2A ...[citește_toată_știrea]

24 Iunie 2026, 13:50
(607 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Secțiunea Mica Publicitate
a fost actualizată!
Cele mai noi anunțuri din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri on-line!

24 Iunie 2026, 10:15


S-a întâmplat la Ograda: Doi minori, înecați în râul Ialomița!

S-a întâmplat la Ograda: Doi minori, înecați în râul Ialomița!

Pompierii ialomițeni au desfă­șurat încă de duminică, 22 iunie 2026, o amplă acțiune de căutare a doi minori, de 13 și, respectiv 17 ani, înecați în apele râului Ialomița ...[citește_toată_știrea]

24 Iunie 2026, 08:20
(3047 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Traficant de droguri, arestat preventiv

Polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Ialomița, împreună cu procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism-Biroul Teritorial ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2026, 18:00
(354 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 167,21 milioane de lei, încasări la bugetul de stat în mai 2026

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în luna mai a anului 2026, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 167,21 milioane ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2026, 12:10
(187 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă pe mai multe străzi din orașul Țăndărei!

Echipele RAJA Constanța intervin marți, 23 iunie 2026, în intervalul orar 10,00-16,00, pentru remedierea unui branșament avariat de pe strada Venus din orașul Țăndărei. Pe durata desfășurării lucrărilor ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2026, 10:30
(317 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: 24 Iunie-«Ziua Internațională a Iei», sărbătorită la Sala «Europa»

Miercuri, 24 iunie 2026, de la orele 18,00, la Sala «Europa» din Slobozia, Consiliul Județean Ialomița, prin Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2026, 09:10
(384 vizualizări - 0 comentarii)


Articole pirotehnice comercializate fără autorizație, depistate de jandarmii ialomițeni

Articole pirotehnice comercializate fără autorizație, depistate de jandarmii ialomițeni

Duminică, 22 iunie a.c., în cadrul misiunilor executate cu ocazia desfășurării evenimentului cultural «Drăgaica» din Căzănești, jandarmii ialomițeni au identificat o persoană care comercializa ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2026, 13:15
(366 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie la intersecția străzii 1 Decembrie cu Șoseaua București din orașul Țăndărei!

Pentru remedierea unei avarii survenite la nivelul conductei de alimentare cu apă, cu diametrul de 225 mm, de la intersecția străzii 1 Decembrie cu Șoseaua București din orașul Țăndărei, echipele RA ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2026, 12:40
(334 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie în localitatea Țăndărei!

Pentru executarea lucrărilor de remediere a unei avarii survenite la nivelul conductei de alimentare cu apă, cu diametrul de 350 mm, de pe strada Gării din orașul Țăndărei, echipele RAJA Constanța sistează ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2026, 09:55
(452 vizualizări - 0 comentarii)


1097 persoane, angajate prin intermediul AJOFM Ialomița în perioada ianuarie-mai 2026

În primele 5 luni ale anului 2026, ca urmare a implementării Programului Național de Ocupare a Forței de Muncă, prin intermediul AJOFM Ialomița au fost încadrate în muncă 1097 persoane, dintre care 414 femei.  ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2026, 08:25
(441 vizualizări - 0 comentarii)


Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

16 Iunie 2026, 18:10


Slobozia: Expoziția de pictură «TEMPO RUBATO», la Centrul Cultural «Ionel Perlea»

Luni, 15 iunie 2026, la Galeriile «Arcadia» din cadrul Centrului Cultural «Ionel Perlea» va fi vernisată expoziția de pictură «TEMPO RUBATO-natură și proiect», semnată ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2026, 11:20
(1287 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj»

Un bărbat de 51 de ani, din Bărbulești, a fost prins în flagrant delict de polițiștii de investigații criminale din Urziceni, imediat după ce ar fi primit 1000 de euro, bani pretinși prin amenințări ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2026, 10:25
(891 vizualizări - 1 comentariu)


Tânăr din Urziceni, reținut de polițiști pentru infracțiuni rutiere

Un tânăr de 28 de ani, din Urziceni, a fost reținut pentru 24 de ore de polițiștii rutieri ialomițeni după ce a fost depistat la volan deși avea permisul de conducere suspendat. Cercetările au ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2026, 17:20
(1082 vizualizări - 0 comentarii)


Call Center RAJA Constanța

Call Center RAJA Constanța

Interacțiunea cu utilizatorul serviciilor de alimentare cu apă și/sau de canalizare este extrem de importantă pentru RAJA Constanța. De aceea, serviciul Call Center pus la dispoziția acestora vine î ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2026, 12:50
(543 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Controale și amenzi de peste 132 mii de lei. Peste 1000 kg de produse alimentare, retrase de la comercializare!

În perioada 25 mai5 iunie 2026, Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița a desfășurat 58 de acțiuni de control în unități din domeniul alimentar, având ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2026, 10:15
(1022 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în localitatea Căzănești!

Marți, 9 iunie 2026, echipele RAJA Constanța intervin pentru remedierea unui branșament avariat de pe strada Prunului din orașul Căzănești. Astfel, în intervalul orar 09,30-13,00, sunt afectați ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2026, 10:20
(564 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Se oprește apa în localitățile Dridu-Snagov și Moldoveni!

Miercuri, 10 iunie 2026, în intervalul orar 09,00-16,00, RAJA Constanța va sista furnizarea apei în localitățile Dridu-Snagov și Moldoveni, pentru realizarea operațiunilor ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2026, 15:05
(1130 vizualizări - 0 comentarii)


«Pe pământ și pe apă: locuitorii Deltei Dunării acum 6500 de ani», expoziție vernisată la Muzeul Județean Ialomița

Muzeul Județean Ialomița invită publicul pasionat de istorie și patrimoniu să participe joi, 11 iunie 2026, începând cu orele 11,00, la vernisajul expoziției «Pe pământ și pe ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2026, 12:50
(1062 vizualizări - 0 comentarii)


Dosar privind «deținerea ilegală de arme», percheziții la Țăndărei

Dosar privind «deținerea ilegală de arme», percheziții la Țăndărei

Joi, 4 iunie 2026, polițiștii ialomițeni au pus în aplicare 5 mandate de percheziție domiciliară în orașul Țăndărei. Activitățile au fost desfășurate în cadrul unui dosar penal î ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2026, 15:40
(1476 vizualizări - 0 comentarii)


Soluții digitale de la RAJA Constanța

Soluții digitale de la RAJA Constanța

Pe lângă misiunile principale de a aduce apă de calitate la robinetele tuturor utilizatorilor și de a asigura servicii de canalizare eficiente, o preocupare constantă a societății RAJA Constanța ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2026, 15:30
(1000 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Reținut pentru consum de alcool la volan și lipsa permisului auto

Polițiștii din Fetești au reținut pentru 24 de ore un bărbat în vârstă de 41 de ani, cercetat pentru săvârșirea infracțiunilor de «conducere a unui vehicul sub influența alcoolului ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2026, 15:20
(1243 vizualizări - 0 comentarii)


Borănești: Mașină de Poliție, vandalizată. Autorii au fost reținuți!

Miercuri, 3 iunie 2026, polițiștii ialomițeni au reținut, pentru 24 de ore, doi bărbați cercetați pentru săvârșirea infracțiunii de «distrugere». Din cercetările efectuate a reieșit ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2026, 15:00
(2247 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,72%, rata șomajului la sfârșitul lunii aprilie 2026

La sfârșitul lunii aprilie 2026, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4487 de șomeri (din care 2114 femei), rata șomajului fiind ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2026, 11:30
(1249 vizualizări - 0 comentarii)


Informare privind plata facturilor RAJA Constanța prin rețeaua PayPoint

RAJA Constanța informează clienții societății că, urmare a noilor condiții comerciale și operaționale implementate la nivel național de către procesatorul de plăți PayPoint, la achitarea facturilor prin ...[citește_toată_știrea]

3 Iunie 2026, 13:20
(1351 vizualizări - 0 comentarii)


Trafic feroviar blocat în zona Fetești din cauza unui accident. O femeie și un copil au fost loviți de tren!

Trafic feroviar blocat în zona Fetești din cauza unui accident. O femeie și un copil au fost loviți de tren!

Luni, 1 iunie 2026, o femeie de aproximativ 70 de ani și un minor de aproximativ 5 ani au fost loviți în plin de trenul InterRegio Constanța-București în timp ce traversau neregulamentar ...[citește_toată_știrea]

1 Iunie 2026, 17:00
(3684 vizualizări - 2 comentarii)


Programul RAJA Constanța de 1 Iunie 2026

Casieriile RAJA Constanța și compartimentele care desfășoară activități de lucru cu publicul vor fi închise luni, 1 Iunie 2026, cu prilejul Zilei Copilului și Rusaliilor. Abonații societății au ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2026, 10:20
(4191 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Expoziția Absolvenților 2026»

Slobozia: «Expoziția Absolvenților 2026»

Consiliul Județean Ialomița, Muzeul Național al Agriculturii, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, Uniunea Artiștilor Plastici-Filiala Slobozia/Ialomița și Liceul de Arte «Ionel Perlea» ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2026, 15:55
(2009 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Dealer de cocaină, arestat preventiv

Țăndărei: Dealer de cocaină, arestat preventiv

Polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Ialomița, împreună cu procurorii DIICOT-Biroul Teritorial Ialomița, au documentat activitatea infracțională a unei persoane, de ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2026, 15:50
(11529 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...