Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

«Groapa lui Stoica» falimentează firmele locale

«Groapa lui Stoica» falimentează firmele locale

În urmă cu 8 ani, când ideea de reabilitare a Pieței Revoluției a fost lansată în spațiul public, oficialii locali declarau că investiția va dinamiza activitatea economică din județ prin «folosirea forței de muncă locale» și «implicarea firmelor ialomițene» în acest proiect. Acum, la sfârșitul anului 2017, «groapa lui Stoica» a secătuit bugetul Sloboziei, iar firmele care au lucrat, fie și accidental, cu ACM 4 București sau subcontractorii acestui antreprenor au ajuns în pragul falimentului sau luptă în instanță pentru recuperarea debitelor restante.

«Sunt niște borfași!» Lansat la apă de administrația Ionașcu, devenit eșec instituțional sub administrația Stoica și transformat în «gaură neagră» de către administrația Mocioniu, investiția din Piața Revoluției continuă să facă victime. Pe lângă fondurile administrative pompate de Primăria Slobozia până acum și împrumutul de 25,4 milioane de lei pe care îl vom plăti 20 de ani de-acum încolo, «groapa lui Stoica» a început să muște și din firmele locale. Potrivit informațiilor din piață, firma Unisat, unul dintre subcontractorii ACM 4 București, a intrat în procedură de reorganizare. Pe cale de consecință, plățile către furnizorii cu care aceasta lucrează au fost blocate, iar datoriile nu mai pot fi recuperate decât în instanță. Pe lista scurtă a celor care au de recuperat sute de mii de lei de la Unisat se numără firmele Cargo (800 mii de lei), Nova Constrif (300 mii de lei), Gabriel Com (250 mii de lei), Agro Oil Service (peste 50 mii de lei). Fiecare dintre patronii acestor firme au confirmat debitele vehiculate, iar Cornel Anghel, reprezentantul Nova Constrif, a rezumat plastic situația: «Noi avem de recuperat 300 mii de lei pentru niște ciment... I-am acționat în instanță pentru a recupera banii, că altă soluție nu există! Problema e că Primăria nu trebuia să accepte subcontractori... Trebuia să impună acest lucru prin contract, de la începutul licitației! Acum nu putem cere recuperarea debitelor de la ACM 4, pentru că nu avem contract cu ei... Astea sunt capcanele economiei de piață în România, unde borfașii câștigă întotdeauna! Iar ei asta sunt. Sunt niște borfași!».

Țepe la umbra «reorganizării» Reamintim că ACM 4 București, antreprenorul general al lucrărilor de la «groapa lui Stoica», a declanșat procedura de insolvență la un an de la adjudecarea contractului pentru această investiție. Timp de 3 ani, deși au știut că problemele financiare cu care se confrută ACM 4 sunt insurmontabile, autoritățile locale au refuzat să rezilieze contractul. Adrian Mocioniu ar putea face acum acest lucru, însă reluarea licitației și finalizarea lucrărilor ar putea dura, potrivit estimărilor, alți la 3 ani... De aceleași întârzieri s-a temut și ex-primarul Alexandru Stoica. Acesta a declarat pentru ziarul nostru pe marginea acestui subiect: «Nu puteam rezilia contractul din cauza banilor... Dacă știam că termenul va fi prelungit, poate o făceam... Când am aflat, era târziu!». Revenind la Unisat și relațiile contractuale cu firmele locale, situația consemnată mai sus este confirmată și de către inginerii care au lucrat pe șantier: «Când a venit pe șantier, Mihai Nistor, șeful de la Unisat, plătea cu banii jos. Apoi a reușit, prin niște interpuși, să încheie contracte cu firme locale... De la unii lua ciment, de la alții nisip, de dincolo închiria utilaje... Întâi a plătit, la 30 de zile cum scria în contract. Apoi a început să întârzie câteva zile, apoi cu luna... Iar când a intrat firma în reorganizare, a ajuns să le râdă în nas. E unul la Amara care a ajuns în pragul falimentului... La fel face și cu angajații care îl amenință cu ITM-ul fiindcă nu le dă banii... Spune că, dacă e pe Unisat, poate să vină și mama controlului, că firma e în reorganizare și nu contează!».

Blestemul incompetenței administrative
ACM 4 și Unisat nu sunt sigurele firme «cu probleme» care au încheiat contracte cu autoritățile locale sau județene. Este de notorietate cazul firmei Dytras România, firmă cu capital mixt, româno-spaniol, care a dat o «țeapă» de 7 milioane de euro Primăriei Slobozia predând «la cheie» o stație de epurare nefuncțională. Sau, mai aproape în timp, cazul firmelor Strabenbau Logistic SRL și Teleoxim, membră a grupului Tehnologica Radion, care au cheltuit 1,7 milioane de lei din bani publici, au distrus podul de la Dridu peste râul Prahova și ulterior au intrat insolvență. Și exemplele pot continua!

17 Octombrie 2017, 15:05 (6440 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
Slobozia: Țeapă de 1 milion de euro, dată de o contabilă firmei la care lucra
Agenția Terra Tourism din Slobozia și-a țepuit clienții
Muritorii de foame de la firma Dragostal Security
«Groapa lui Stoica», colacul de salvare al ACM4

Comentariile cititorilor:


Georghita defectul:
(15 Noiembrie 2017, 15:10)
Ala de la Dridu este cu cantece lautaresti mai cetateni,aici sa lucrat cu cap si gandita bine anterior. Podul cand a fost distrus si pus pe vine inca era functional treceu auto mici si micrbuze scolare, mai greu dar era functional si fara riscuri. Un cap luminat cu interese financiare privind transportul la executat. Gasiti in imprejurimi de cativa km. raspunsul cu firmele de transport din zona. pe cine are in spate si interesele ascunse carui primar din zona sunt. Sprituri, bautura ,gagici din cluburi si camere inchiriate pe la hoteluri din Urziceni si Slobozia ori de ce nu poienile din padurile din zona. Daca cineva are interes va vor spune localnici si costurile de transport persoane de la Voluntari la Dridu spre exeplificare. Da stiti cum este obrazul subtire cu cheltuiala se tine exeptie facand cei care au dat si luat frisca fosti si actuali. bagatii surubelnita in picior unuia si sa vedeti cum chitaie toti, o mai fii mult ?
zamfir:
(18 Octombrie 2017, 18:00)
apropo pentru simbetele lucrate nimic ITM ul stie dar nu face nimic . ITMul sa ceara contractele sa vada ca au fost platiti oameni pe un tabel adica nu stat de plata si sa anunte ANAF ul sa faca acel control din care sa rezulte platile catre stat si daca nu sa nii calculeze cit are de dat catre stat inclusiv simbetele.Este legal si plus de asta institutiile statului trebuie sa colaboreze, la anumite Societati din oras ANAF ul a facut asa ceva cu UNISAT ENERGY si TCM Sud de ce nu face ca au punct de lucru in Slobozia doar si muncitorii sunt din acest judet
zamfir:
(18 Octombrie 2017, 15:37)
La fiecare situatie de plata beneficiarul plateste si CAS si CASS la factura respectiva dar UNISAT ENERGY si TCM Sud nu vireaza banii la stst pentru muncitori. Pina in luna mai 2017 au platit pentru muncitori catre stat doar pentru 2 ore de munca zilnic dar angajatii nu stiu cei care au aflat si ia zis lui NISTOR ia dat afara acum noroc cu legea de a plati pentru salariul minim pe economie si le plateste pentru 8 ore pe zi dar ei lucreaza 10 ore pe zi.
etc:
(18 Octombrie 2017, 12:36)
Romanii capabili  sunt dati la o parte de catre incompetenti, altfel nu se explica cum castiga licitatiile "transparente" doar firmele gata de deces. Nu ar strica un panou cu mentiunea "aici sunt banii dumneavostra" asta ca transparenta si sinceritatea sa fie no comment. Sa nu fii in stare in 8 ani de zile sa sapi o groapa, dar poate ca edilii responsabili nici nu vad groapa, cred ca cetatenii nu au vederea buna.........de schimbat ochelarii si spalat  cu detergent special creierul.
Geo:
(17 Octombrie 2017, 16:44)
Poate da un raspuns tovarasul senatot Ionascu.
Silviu:
(17 Octombrie 2017, 16:36)
Să vină americanii să ne scoată din groapă! Nu mai sunt românii capabili de nimic. În Ialomița sunt: cea mai mare prostie, sărăcie și indiferență! Fugiți, care mai puteți!