DN2C: Două persoane, rănite într-un accident rutier
În seara zilei de luni, 14 februarie a.c., s-a produs un accident rutier, pe DN2C, între localitățile Amara și Grivița. Din primele informații, este vorba despre un autoturism care a părăsit partea carosabilă
...[citește_toată_știrea]
14 Februarie 2022, 22:00
(4604 vizualizări -
0 comentarii)
Premierul Ciucă, vizită la Ferma Agroserv Măriuța SA Drăgoești
Discuțiile cu reprezentanții fermei au vizat modelul de afacere în domeniul agricol dezvoltat aici, respectiv integrarea producției vegetale în zootehnie și, ulterior, prelucrarea produselor finite. Cu
...[citește_toată_știrea]
14 Februarie 2022, 19:40
(4123 vizualizări -
0 comentarii)
Ialomița: Dosare penale pentru infracțiuni rutiere
Duminică seară, 13 februarie a.c., în orașul Țăndărei și municipiul Urziceni au fost depistați doi șoferi conducând autoturisme pe drumurile publice, aflându-se sub influența băuturilor alcoolice. În urma
...[citește_toată_știrea]
14 Februarie 2022, 18:05
(2725 vizualizări -
0 comentarii)
IPJ Ialomița: 6 persoane care nu au respectat carantinarea la domiciliu, sancționate
La sfârșit de săptămână, 6 persoane au fost sancționate pentru încălcarea măsurii de carantină la domiciliu, în timp ce 68 de persoane au fost amendate pentru că nu au purtat masca de protecție. Astfel
...[citește_toată_știrea]
14 Februarie 2022, 17:55
(9015 vizualizări -
0 comentarii)
Grupul de Comunicare Strategică: 181 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița
Luni, 14 februarie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 24576, fiind înregistrate 181 de noi cazuri față
...[citește_toată_știrea]
14 Februarie 2022, 16:15
(9910 vizualizări -
0 comentarii)
Instituția Prefectului Ialomița: Bilanț la Serviciul Public Comunitar Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor
Luni, 14 februarie 2022, prefectul județului Ialomița a participat la evenimentul ocazionat de prezentarea raportului de activitate al Serviciului Public Comunitar Regim Permise de Conducere și Înmatriculare
...[citește_toată_știrea]
14 Februarie 2022, 16:05
(6127 vizualizări -
0 comentarii)
Grupul de Comunicare Strategică: 111 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița
Duminică, 13 februarie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 24395, fiind înregistrate 111 de noi cazuri
...[citește_toată_știrea]
13 Februarie 2022, 16:15
(7432 vizualizări -
0 comentarii)
Grupul de Comunicare Strategică: 162 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița
Sâmbătă, 12 februarie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 24284, fiind înregistrate 162 de noi cazuri
...[citește_toată_știrea]
12 Februarie 2022, 16:05
(2294 vizualizări -
0 comentarii)
Slobozia: A vrut să se sinucidă, dar a fost salvată de polițiști
Polițiștii din Slobozia au reușit să salveze de la moarte o tânără de 23 de ani din oraș, care amenința că vrea să se sinucidă. În seara zilei de vineri, 11 ianuarie 2022, aceasta a mers pe podul rutier
...[citește_toată_știrea]
12 Februarie 2022, 13:00
(3267 vizualizări -
1 comentariu)
Țăndărei: Camion încărcat cu azotat de amoniu, răsturnat pe șosea
Un accident rutier în zona orașului Țăndărei s-a produs vineri, 11 februarie 2022. Un camion care transporta 25 tone de azotat de amoniu din Portul Midia Năvodari, către Brăila, s-a răsturnat pe șosea,
...[citește_toată_știrea]
11 Februarie 2022, 16:00
(3420 vizualizări -
0 comentarii)
Grupul de Comunicare Strategică: 296 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița
Vineri, 11 februarie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 24122, fiind înregistrate 296 de noi cazuri
...[citește_toată_știrea]
11 Februarie 2022, 15:40
(2522 vizualizări -
0 comentarii)
Slobozia: Competiție sportivă supravegheată de jandarmi
Jandarmii ialomițeni vor asigura măsurile de ordine publică și siguranța spectatorilor prezenți la meciul de handbal feminin din cadrul Cupei României dintre echipele CSM Unirea Slobozia și CS Rapid București
...[citește_toată_știrea]
11 Februarie 2022, 15:35
(3436 vizualizări -
0 comentarii)
Instituția Prefectului Ialomița: Întâlnire între parlamentari și sindicaliștii din Poliție și Administrația Publică
Cei șase parlamentari PSD, PNL și AUR ai județului Ialomița susțin revendicările solicitate de sindicaliștii din Poliție și din administrația publică. Aceștia au participat vineri, 11 februarie 2022, la
...[citește_toată_știrea]
11 Februarie 2022, 15:30
(18328 vizualizări -
0 comentarii)
Urziceni: Ordin de protecție provizoriu emis de polițiști
Joi, 10 februarie a.c., polițiștii din Urziceni au fost sesizați cu privire la faptul că o femeie din localitate este lovită de soțul său. În urma verificărilor efectuate, polițiștii au stabilit că la domiciliul
...[citește_toată_știrea]
11 Februarie 2022, 15:00
(3842 vizualizări -
0 comentarii)
Peste 100 de sancțiuni aplicate pe raza orașului Fetești
Joi, 10 ianuarie a.c., pe raza municipiului Fetești, în intervalul orar 13,00-16,00, au fost angrenate 31 de efective de Ordine Publică, Poliție Rutieră și Investigarea Criminalității Economice, precum
...[citește_toată_știrea]
11 Februarie 2022, 14:45
(9589 vizualizări -
0 comentarii)
AJFP Ialomița: Încasări la bugetul consolidat de 90,96 milioane de lei
Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a realizat, în luna ianuarie a anului 2022, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 90,96 milioane de lei, cu 8,7
...[citește_toată_știrea]
11 Februarie 2022, 12:45
(11383 vizualizări -
0 comentarii)
Slobozia: Expoziție de grafică la Galeriile «Arcadia»
Centrul Cultural «Ionel Perlea» Slobozia îi invită pe iubitorii de artă plastică la o expoziție de grafică. Astfel, luni, 14 februarie a.c., în incinta Galeriilor «Arcadia» vor fi expuse lucrările graficianului
...[citește_toată_știrea]
11 Februarie 2022, 11:30
(1423 vizualizări -
0 comentarii)
Grupul de Comunicare Strategică: 262 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița
Joi, 10 februarie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 23826, fiind înregistrate 262 de noi cazuri față
...[citește_toată_știrea]
10 Februarie 2022, 15:20
(9567 vizualizări -
0 comentarii)
Instituția Prefectului Ialomița: Peste 300 de ialomițeni au rămas fără drept de liberă circulație
În anul 2021, potrivit informațiilor oferite de Instituția Prefectului Ialomița, peste 300 de ialomițeni au rămas fără drept de liberă circulație. Măsura a fost aplicată ca urmare a sentințelor judecătorești
...[citește_toată_știrea]
10 Februarie 2022, 14:45
(3584 vizualizări -
0 comentarii)
Grevă de avertisment a funcționarilor Instituției Prefectului Ialomița
Joi, 10 februarie 2022, timp de o oră angajații Instituției Prefectului Județul Ialomița au întrerupt activitatea, aflându-se în grevă de avertisment. Acțiunea se înscrie în seria de proteste ale Sindicatului
...[citește_toată_știrea]
10 Februarie 2022, 14:20
(3813 vizualizări -
1 comentariu)
Miloșești: Bărbat dispărut
Polițiștii ialomițeni desfășoară activități de identificare a unui tânăr, de 37 de ani, domiciliat pe raza localității Miloșești. Bărbatul, pe numele său Gheorghiță Alin Ciobotaru, a plecat
...[citește_toată_știrea]
10 Februarie 2022, 14:15
(2935 vizualizări -
0 comentarii)
IPJ Ialomița: Campania «Atingeri Nedorite»
Polițiștii Compartimentului de Analiză și Prevenire a Criminalității din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat în cursul zilei de miercuri, 9 februarie a.c., activități informativ-preventive, în cadrul Campaniei
...[citește_toată_știrea]
10 Februarie 2022, 14:00
(1341 vizualizări -
0 comentarii)
Bordușani: Percheziții la domiciliile unor braconieri
Miercuri, 9 februarie a.c., polițiștii ialomițeni, sub coordonarea procurorilor din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Fetești, au pus în executare 2 mandate de percheziție domiciliară în comuna
...[citește_toată_știrea]
10 Februarie 2022, 13:40
(3735 vizualizări -
0 comentarii)
Accident rutier pe raza localității Bărcănești
Miercuri, 9 februarie a.c., două echipaje din cadrul Detașamentului de Pompieri Urziceni au intervenit cu o autospecială cu apă și spumă și o ambulanță SMURD la un accident rutier produs în comuna Bărcănești
...[citește_toată_știrea]
10 Februarie 2022, 11:40
(2298 vizualizări -
0 comentarii)
DSVSA Ialomița: Licitații publice pentru atribuirea circumscripțiilor sanitar-veterinare
Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează cu privire la organizarea licitațiilor publice privind atribuirea circumscripțiilor sanitar-veterinare din județ. Data limită
...[citește_toată_știrea]
10 Februarie 2022, 11:30
(3606 vizualizări -
0 comentarii)
Instituția Prefectului Ialomița: Grupul de Lucru Mixt pentru Romi
Miercuri, 9 februarie 2022, prefectul județului Ialomița a participat la ședința trimestrială a Grupului de Lucru Mixt pentru Romi. Pe ordinea de zi a acțiunii au fost dezbătute două proiecte, respectiv
...[citește_toată_știrea]
9 Februarie 2022, 18:05
(1344 vizualizări -
0 comentarii)
Grupul de Comunicare Strategică: 256 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița
Miercuri, 9 februarie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 23564, fiind înregistrate 256 de noi cazuri
...[citește_toată_știrea]
9 Februarie 2022, 15:40
(3226 vizualizări -
0 comentarii)
Instituția Prefectului Ialomița: «Recensământul populației și locuințelor»
Marți, 8 februarie 2022, Instituția Prefectului Ialomița a găzduit ședința de lucru a autorităților județene implicate în «Recensământul populației și locuințelor». În cadrul întâlnirii, prefectul județului
...[citește_toată_știrea]
8 Februarie 2022, 18:10
(9854 vizualizări -
0 comentarii)
Grupul de Comunicare Strategică: 257 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița
Marți, 8 februarie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 23308, fiind înregistrate 257 de noi cazuri față
...[citește_toată_știrea]
8 Februarie 2022, 15:50
(1191 vizualizări -
0 comentarii)
Ialomița: Prefectul vrea sancționarea șoferilor care aruncă gunoaie din mașini
Printr-un comunicat de presă, Instituția Prefectului Județul Ialomița anunță lansarea unui proiect de mediu. «Sub egida „Ialomița-dintotdeauna pentru totdeauna“, Instituția Prefectului Județul Ialomița
...[citește_toată_știrea]
7 Februarie 2022, 18:20
(3922 vizualizări -
6 comentarii)
Comentariile cititorilor:
(29 Octombrie 2017, 21:18)
minciuna crasa cu peruca,nu stim sa ne apreciem rezultatele.Cel cu peruca fabuleaza.
(25 Octombrie 2017, 20:06)
Unirea Slobozia - ASA Targu Mures 4 - 0 !!!!
toate patru goluri le-a marcat Nelu Bucă in minutele 9, 10, 16 si 25.
Felicitari baieti !
(25 Octombrie 2017, 03:14)
Eram copil in 1988, si imi amintesc si acum replica de la radio a crainicului Cornel Pumnea: "In sferturi s-a calificat si o echipa din Divizia C, Unirea Slobozia". In acea perioada, toata lumea vorbea la Slobozia doar despre asta. Dezamagirea a fost mare ca s-a jucat la Constanta, la fel de mare dezamagire a fost si prea scurtul rezumat de la tv. Hai Unirea!
(24 Octombrie 2017, 22:52)
Hai sa spunem adevarul. Meciul din cupa cu U Cluj a fost aranjat, Unirea a trebuit sa castige ca asa au vrut unele persoane si personaje cu mare influenta ale veremurilor de atunci (cine stie si nu recunoaste nu are demnitate). In poarta lui U cluj era Prunea (pe atunci titularul lotului national de tineret) care se tot tavalea teatral si se facea ca se chinuie la mai toate mingiile catre poarta si careul sau.
Despre meciul cu Steaua Bucuresti e o poveste hazlie. Steaua venea sa joace cu Unirea Slobozia exact dupa ce jucase finala Cupei Campionilor Europeni cu AC Milan, unde a luat bataie cu 4 la zero iar jucatorul olandez Gullit a fost cel mai bun de pe teren. Nea Iulica binecunoscut om influent si care era aproape de echipa a venit cu o peruca neagra cu par lung. I-a dat peruca lui Tanecoiu Marian, fundasul dreapta, si l-a pus sa iasa la incalzire cu ea in cap. A fost rasul de pe lume radeau toti jucatorii inclusiv ai lui Steaua, iar spectatorii erau in delir. Au fost foarte multi suporteri din Slobozia iar toti constantenii tineau cu Unirea mai ales ca in lot erau multi jucatori veniti de la farul sau alte echipe din Constanta.
Trebuie sa recunoastem meritul cel mai mare in evolutia buna a Unirii Slobozia din acea vreme a fost a lui Oprea Iulian, cunoscut de toata lumea drept Nea Iulica de la Privighetoarea. Implicarea a fost atat financiara, materiala (carne si alte produse alimentare care erau lipsa in acele vremuri) dar si "vorbe bune" la functiile puternice ale acelor vremuri.