Grupul de Comunicare Strategică: 143 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița
Luni, 7 februarie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 23051, fiind înregistrate 143 de noi cazuri față
...[citește_toată_știrea]
7 Februarie 2022, 15:50
(10301 vizualizări -
0 comentarii)
Pompierii ialomițeni au intervenit la 11 incendii de vegetație uscată
Sâmbătă și duminică, 5/6 februarie a.c., pompierii ialomițeni au fost solicitați să intervină pentru stingerea mai multor incendii de vegetație uscată, în mai multe localități din județ. Astfel, la Gârbovi
...[citește_toată_știrea]
7 Februarie 2022, 14:15
(2599 vizualizări -
0 comentarii)
IPJ Ialomița: 10 persoane care nu au respectat carantinarea la domiciliu, sancționate
La sfârșit de săptămână, 10 persoane au fost sancționate pentru încălcarea măsurii de carantină la domiciliu și 62 de persoane au fost amendate pentru că nu au purtat masca de protecție. Astfel, polițiștii
...[citește_toată_știrea]
7 Februarie 2022, 14:05
(2908 vizualizări -
0 comentarii)
AJFP Ialomița: Programul «Tezaur» continuă și în februarie 2022
Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că începând de luni, 7 februarie a.c., românii pot investi în Titlurile de Stat «Tezaur», cu maturități de 1,
...[citește_toată_știrea]
7 Februarie 2022, 13:35
(8997 vizualizări -
0 comentarii)
Grupul de Comunicare Strategică: 182 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița
Duminică, 6 februarie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 22908, fiind înregistrate 182 de noi cazuri
...[citește_toată_știrea]
6 Februarie 2022, 15:50
(8512 vizualizări -
0 comentarii)
Grupul de Comunicare Strategică: 174 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița
Sâmbătă, 5 februarie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 22726, fiind înregistrate 174 de noi cazuri
...[citește_toată_știrea]
5 Februarie 2022, 16:10
(1653 vizualizări -
0 comentarii)
Grupul de Comunicare Strategică: 270 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița
Vineri, 4 februarie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 22552, fiind înregistrate 270 de noi cazuri față
...[citește_toată_știrea]
4 Februarie 2022, 15:40
(5110 vizualizări -
0 comentarii)
IPJ Ialomița: Acțiuni preventive ale polițiștilor
În ultimele 24 de ore, polițiștii ialomițeni au legitimat 1368 de persoane și au verificat respectarea prevederilor legale dispuse în contextul Stării de Alertă și a măsurilor sanitare în 584 de societăți
...[citește_toată_știrea]
4 Februarie 2022, 15:20
(1751 vizualizări -
0 comentarii)
IȘJ Ialomița: Peste 200 de elevi sunt infectați cu SARS-CoV-2
Potrivit unei informări a Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, peste 200 de elevi din județ sunt infectați cu SARS-CoV-2. De asemenea, 65 de cadre didactice au fost diagnosticate cu boala infecțioasă
...[citește_toată_știrea]
4 Februarie 2022, 14:30
(14301 vizualizări -
0 comentarii)
AJFP Ialomița: Redirecționează 3,5% din impozitul anual către entitățile nonprofit
Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că prin OUG nr. 8/2021, pentru modificarea și completarea Codului Fiscal, a fost stabilit dreptul contribuabililor
...[citește_toată_știrea]
4 Februarie 2022, 14:00
(10855 vizualizări -
0 comentarii)
ANOFM: Locuri de muncă în Danemarca și Portugalia
Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă, prin intermediul Serviciului EURES din cadrul AJOFM Ialomița, promovează oferta unui angajator din Danemarca de 165 locuri de muncă (100 locuri pentru
...[citește_toată_știrea]
4 Februarie 2022, 12:00
(3699 vizualizări -
0 comentarii)
IPJ Ialomița: Acțiuni preventive desfășurate de polițiști
În ultimele 24 de ore, polițiștii ialomițeni au verificat aproximativ 615 locații, 12 societăți comerciale și persoane fizice autorizate cu privire la respectarea măsurilor impuse în perioada stării de
...[citește_toată_știrea]
3 Februarie 2022, 16:30
(2476 vizualizări -
0 comentarii)
Grupul de Comunicare Strategică: 251 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița
Joi, 3 februarie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 22282, fiind înregistrate 251 de noi cazuri față
...[citește_toată_știrea]
3 Februarie 2022, 16:05
(2613 vizualizări -
0 comentarii)
Ialomița: Număr scăzut al copiilor vaccinați anti-COVID-19
La o săptămână de la debutul campaniei de vaccinare anti-COVID-19 a copiilor cu vârste cuprinse între 5 și 12 ani, autoritățile sanitare din Ialomița au făcut publice primele cifre privind imunizarea micuților
...[citește_toată_știrea]
3 Februarie 2022, 16:00
(5625 vizualizări -
0 comentarii)
Coșereni: Și-a pierdut viața într-un accident rutier
În noaptea de miercuri spre joi, 2/3 februarie a.c., la ora 00,25, în zona localității Coșereni, s-a produs un accident rutier. Un șofer a pierdut controlul volanului și a intrat cu mașina într-unul dintre
...[citește_toată_știrea]
3 Februarie 2022, 10:00
(3314 vizualizări -
0 comentarii)
Grupul de Comunicare Strategică: 248 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița
Miercuri, 2 februarie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 22031, fiind înregistrate 248 de noi cazuri
...[citește_toată_știrea]
2 Februarie 2022, 15:30
(10421 vizualizări -
0 comentarii)
RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în orașul Căzănești!
Joi, 3 februarie 2022, RAJA Constanța nu va putea asigura alimentarea cu apă în Căzănești, în intervalul orar 08,30-16,30, ca urmare a unei lucrări programate de către furnizorul de energie electrică la
...[citește_toată_știrea]
2 Februarie 2022, 15:10
(5617 vizualizări -
0 comentarii)
Roșiori: I-a luat foc mașina
Marți, 1 februarie a.c., în jurul orelor 23,00, pompierii din Urziceni au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu produs la autoturismul unui cetățean din comuna Roșiori. Un echipaj
...[citește_toată_știrea]
2 Februarie 2022, 12:40
(3975 vizualizări -
0 comentarii)
AJOFM Ialomița: Documentele necesar a fi depuse în vederea solicitării șomajului tehnic 2022
În Monitorul Oficial nr. 99/31.01.2022 a fost publicat Ordinul nr. 94 din 28 ianuarie 2022, pentru aprobarea modelului documentelor prevăzute la art. 2, alin. (1), din Ordonanța de urgență a Guvernului
...[citește_toată_știrea]
2 Februarie 2022, 12:05
(13227 vizualizări -
0 comentarii)
Sinești: Doi tineri răniți într-un accident rutier
În seara zilei de marți, 1 februarie a.c., în afara localității Sinești s-a produs un accident rutier. Din verificările efectuate a reieșit că în timp ce un tânăr, în vârstă de 20 de ani, din comuna Sfântul
...[citește_toată_știrea]
2 Februarie 2022, 11:40
(4395 vizualizări -
0 comentarii)
AJOFM Ialomița: 4,42%, rata șomajului în luna decembrie 2021
La sfârșitul lunii decembrie 2021, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4116 șomeri (din care 1815 femei), rata șomajului fiind de 4,42%, cu
...[citește_toată_știrea]
1 Februarie 2022, 19:05
(16614 vizualizări -
0 comentarii)
IPJ Ialomița: Non-violența în școli, prioritatea polițiștilor din cadrul Biroului Siguranță Școlară
Pentru a celebra «Ziua Internațională a Non-violenței în Școli» (30 ianuarie), la nivel național a fost inițiat Proiectul pentru reducerea violenței fizice și psihologice în unitățile de învățământ preuniversitar
...[citește_toată_știrea]
1 Februarie 2022, 18:25
(19423 vizualizări -
0 comentarii)
Respectarea măsurilor sanitare, monitorizate de polițiștii ialomițeni
Luni, 31 ianuarie a.c., 70 de polițiști ialomițeni au desfășurat activități pentru verificarea respectării măsurilor de protecție sanitară și a celor privind distanțarea fizică în toate zonele aglomerate
...[citește_toată_știrea]
1 Februarie 2022, 18:10
(4297 vizualizări -
0 comentarii)
Grupul de Comunicare Strategică: 227 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița
Marți, 1 februarie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 21783, fiind înregistrate 227 de noi cazuri față
...[citește_toată_știrea]
1 Februarie 2022, 16:05
(2807 vizualizări -
0 comentarii)
Ialomița: Băuți la volan
Sâmbătă, 29 ianuarie a.c., în jurul orelor 18,00, Polițiștii Serviciului Rutier au depistat în flagrant un bărbat, în vârstă de 36 de ani, din Slobozia, în timp ce conducea un autoturism pe raza localității
...[citește_toată_știrea]
31 Ianuarie 2022, 18:20
(2418 vizualizări -
1 comentariu)
IPJ Ialomița: Amenzi pentru nerespectarea măsurilor sanitare
Polițiștii ialomițeni au desfășurat 13 acțiuni punctuale în mediul rural și urban, organizate atât independent, cât și împreună cu Inspectoratul Județean de Jandarmi Ialomița, intervenind totdată la peste
...[citește_toată_știrea]
31 Ianuarie 2022, 18:10
(2960 vizualizări -
0 comentarii)
Grupul de Comunicare Strategică: 119 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița
Luni, 31 ianuarie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 21556, fiind înregistrate 119 de noi cazuri față
...[citește_toată_știrea]
31 Ianuarie 2022, 16:10
(8473 vizualizări -
0 comentarii)
Jilavele: Bărbat rănit într-un accident rutier
În dimineața zilei de luni, 31 ianuarie a.c., pe DN1D, în afara localității Jilavele, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate a reieșit că în timp
...[citește_toată_știrea]
31 Ianuarie 2022, 16:00
(3272 vizualizări -
0 comentarii)
Grupul de Comunicare Strategică: 63 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița
Duminică, 30 ianuarie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 21437, fiind înregistrate 63 de noi cazuri
...[citește_toată_știrea]
30 Ianuarie 2022, 16:10
(8543 vizualizări -
0 comentarii)
Jilavele: Două persoane rănite într-un accident rutier
În dimineața zilei de duminică, 30 ianuarie a.c., un grav accident de circulație s-a produs pe raza localității Jilavele. Din verificările efectuate a reieșit că în timp ce un bărbat, în vârstă de 47 de
...[citește_toată_știrea]
30 Ianuarie 2022, 12:15
(2636 vizualizări -
0 comentarii)
Comentariile cititorilor:
(29 Octombrie 2017, 21:18)
minciuna crasa cu peruca,nu stim sa ne apreciem rezultatele.Cel cu peruca fabuleaza.
(25 Octombrie 2017, 20:06)
Unirea Slobozia - ASA Targu Mures 4 - 0 !!!!
toate patru goluri le-a marcat Nelu Bucă in minutele 9, 10, 16 si 25.
Felicitari baieti !
(25 Octombrie 2017, 03:14)
Eram copil in 1988, si imi amintesc si acum replica de la radio a crainicului Cornel Pumnea: "In sferturi s-a calificat si o echipa din Divizia C, Unirea Slobozia". In acea perioada, toata lumea vorbea la Slobozia doar despre asta. Dezamagirea a fost mare ca s-a jucat la Constanta, la fel de mare dezamagire a fost si prea scurtul rezumat de la tv. Hai Unirea!
(24 Octombrie 2017, 22:52)
Hai sa spunem adevarul. Meciul din cupa cu U Cluj a fost aranjat, Unirea a trebuit sa castige ca asa au vrut unele persoane si personaje cu mare influenta ale veremurilor de atunci (cine stie si nu recunoaste nu are demnitate). In poarta lui U cluj era Prunea (pe atunci titularul lotului national de tineret) care se tot tavalea teatral si se facea ca se chinuie la mai toate mingiile catre poarta si careul sau.
Despre meciul cu Steaua Bucuresti e o poveste hazlie. Steaua venea sa joace cu Unirea Slobozia exact dupa ce jucase finala Cupei Campionilor Europeni cu AC Milan, unde a luat bataie cu 4 la zero iar jucatorul olandez Gullit a fost cel mai bun de pe teren. Nea Iulica binecunoscut om influent si care era aproape de echipa a venit cu o peruca neagra cu par lung. I-a dat peruca lui Tanecoiu Marian, fundasul dreapta, si l-a pus sa iasa la incalzire cu ea in cap. A fost rasul de pe lume radeau toti jucatorii inclusiv ai lui Steaua, iar spectatorii erau in delir. Au fost foarte multi suporteri din Slobozia iar toti constantenii tineau cu Unirea mai ales ca in lot erau multi jucatori veniti de la farul sau alte echipe din Constanta.
Trebuie sa recunoastem meritul cel mai mare in evolutia buna a Unirii Slobozia din acea vreme a fost a lui Oprea Iulian, cunoscut de toata lumea drept Nea Iulica de la Privighetoarea. Implicarea a fost atat financiara, materiala (carne si alte produse alimentare care erau lipsa in acele vremuri) dar si "vorbe bune" la functiile puternice ale acelor vremuri.