Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Nick Touring, pericol public

Opinii cu buletin

Nick Touring, pericol public

Călătorii slobozeni care au neșansa să circule cu autobuzele Nick Touring din Slobozia beneficiază de condiții improprii de transport. Această stare de fapt este reclamată public de ani buni, însă autoritățile locale le ignoră! Acum, pentru a genera o reacție din partea administrației locale, un slobozean a ales să-și asume punctul de vedere cu buletinul. Salutăm această inițiativă și îl susținem public în demersul său.

Între clocitoare și congelator În vara anului trecut, reporterii ziarului nostru au călătorit alături slobozenii care beneficiază de serviciile firmei de transport public de călători din Slobozia. La 39 grade Celsius! Săptămâna aceasta, un călător care este obligat să circule zilnic cu microbuzele firmei Nick Touring a trimis pe adresa redacției o mărturie revoltătoare. După cum vedeți, poziția lui Tudorel Nenciu este asumată public, cu nume, prenume și datele din buletin: «Am nenorocul de a călători aproape zilnic cu transportul local din Slobozia, serviciu prestat în condiții mizerabile de către firma Nick Touring SRL.Vara căldura e insuportabilă și autobuzele (cele verzi) circulă cu ușile deschise. Acum a venit iarna și condițiile sunt și mai groaznice! În microbuzul din data de 11.12.2017, ora 5,00 (plecare din Slobozia Nouă) nu era căldură (afară erau la acea ora temperaturi negative!). În urmă cu un an am sesizat același fapt, dar nimeni nu a luat nicio măsură. Chiar nimeni nu vede ca aceste epave de microbuze ale firmei Nick Touring SRL nu oferă condiții de transport normale pentru călători, deși încasează o grămadă de bani?».

Primăria visează «transport public european»
Întrebarea domnului Nenciu este, ne permitem noi să apreciem, retorică. Din informațiile publice furnizate de către primarul Adrian Mocioniu, modernizarea transportului public de călători la Slobozia a fost inclusă în Planul de Mobilitate Urbană Durabilă, care va permite accesarea a 6,2 milioane de euro pentru acest deziderat. Din păcate, investițiile, în cazul fericit în care aceste fonduri europene vor fi accesate, au ca termen final de implementare anul 2030. Evident, achiziționarea unor autobuze moderne ar putea dura mai puțin. Chiar și așa însă, susțin surse autorizate, nu există garanții că activitatea de transport public de călători se va îmbunătăți. Primăria Slobozia a renunțat la ideea de a înființa un serviciu public propriu de transport. Iar între timp, administratorul societății, Nicu Pericli, a devenit consilier local. Concluziile vă aparțin, domnule Nenciu...

18 Decembrie 2017, 12:05 (6881 vizualizări - 11 comentarii)

Citiți și:
Transport public de nivel european cu autobuze închiriate
Lumea e rea și nu vrea să moară!
Una/Două pe săptămână

Comentariile cititorilor:


Irene:
(21 Decembrie 2017, 13:59)
Si pe ruta Amara - Slobozia aceiasi problema - unul din microbuzele albastre se opreste in mers ....de cel putin patru ori am patit lucrul acesta.....iar cele verzi, cand sunt pline cu calatori, la trecerea de cale ferata ai impresia ca se rup in doua ....iti este teama sa mai urci in ele ... nu se stie dc ajungi intreg.
Albinura:
(21 Decembrie 2017, 12:09)
Ca sa nu mai vorbim de rablele care duc pachetele la studenti!Fac 4 ore si se defecteaza de 5 ori pana la Bucuresti .Alearga saracii copii dupa pachete cu taxiurile si metroul pe unde au ramas in pana carutele borfasului.
Alina:
(21 Decembrie 2017, 08:05)
In afara de faptul ce ne plangem de acest individ pe diferite site uri, nu facem nimic altceva.... Tot el va avea monopolul, nimeni nu indrazneste sa l scuture un pic, e mai tare ca Dragnea.... Iar noi trebuie sa suportam bombele alea pe patru roti, numite utopic mijloace de transport in comun, alea care se opresc din mers, carora le cad usile, si care sunt conduse de soferi care au luat permisul la Pitesti....
TUMOAREA - PSD:
(20 Decembrie 2017, 11:48)
Hai sa nu mai scriem e site si sa facem reclamatii ca Dl.Nenciu,eu am facut azi.
Respect dl.Nenciu
Maria:
(19 Decembrie 2017, 20:50)
Dar cine se poate sesiza ca in zilele pare, sambata sau duminica, cursele de 7.30 si 8.00 dimineata spre Bucuresti se comaseaza? sunt curse castigate tot de Nick Touring. Unde e autoritatea care trebuie sa se sesizeze in acest sens? sau ca biletele eliberate pe aceste curse nu sunt datate.....
Gheorghe:
(19 Decembrie 2017, 15:03)
Sa vorbin putin si despre soferi.  Toata stima pentru unii, ii stim , se comporta civilizat, desi sunt cei care asculta toate plangerile calatorilor. . Dar apar cateodata unii foarte tineri (te intrebi daca au 18 ani) care circula cu viteze f mari pe bucata Industria locala - Slobozia Noua. si cu nepermis de multe frane bruste , care vorbesc la telefon , etc.  Ma intreb : oare acestia au voie sa conduca vehicule cu calatori ?
Ion :
(19 Decembrie 2017, 10:20)
Unul din cele albastre usa din spate este legata cu sârmă iar cea din fata se deschide din mers Cel verde mai grav atarna spatele pe sosea Sunt cadavre pe roti Iar de luat masuri ce sa mai vorbim O mana spala pe alta si amândouă spala fata !
nemultumitu':
(19 Decembrie 2017, 09:19)
Sunt de acord cu domnul Nenciu. Drumul cu microbuzele lui Nick este un cosmar. Mici , aglomerate, cu spatiu f. mic pe culoar.Ca sa cobori , toti de pe culoar din fata ta trebuie sa coboare pentru a-ti face loc, Sau, in unele zile, coboara soferul in fiecare statie sa deschida usa din spatele microbuzului. Fereasca Sfantul sa aiba vreo doamna fusta stramta, sau sa fie persoane in varsta ! Pentru ca nu au treapta la spate si trebuie sa sari de la vreo 70-80 cm inaltime. De conditiile termice s a discutat mult , Cei care circulam des suntem deja caliti. dar mizeria de pe scaune n ai cum s-o ignori. Te imbolnaveste de ficat. Dar , avem un centru al orasului placat cu gresie pe bani grei ! Sa fim multumiti si atenti la denivelarile de la gresia proaspat si prodt  pusa ,menita sa ne tina cu capul plecat !
calator:
(19 Decembrie 2017, 01:34)
Aveti idee daca au legatura cu firma de transport care efectueaza curse de calatori intre Slobozia - Bucuresti si retur ? Daca este aceiasi firma este un atac la sanatatea colatorilor. Autibuzele de pleaca de la autogara OBOR catre Slobozia la ora 7;00 sunt foarte murdare si put si foarte frig. Paralizezi de frig si curent in aceste autobuze. Bate vantul iar soferul conduce cu caciula fular la gat si manusi. Dispecerii,soferii de la cursa de 7;00 obor sunt deosebit de scârbosi si vulgari. Rusine
Cineva:
(18 Decembrie 2017, 19:47)
nu soferii sunt de vina.....ei muncesc sa duca si ei o paine acasa...politia trebuia sa stea la autogara si sa nu lase nici un microbuz sa plece supraplin sau sa stea in oras si la vederea unui microbuz supraincarcat sa retina licenta de transport si alte chestii care ar dauna firmei de transport
Stan Emil:
(18 Decembrie 2017, 18:06)
Oare Pericli a cumparat tot Serviciul Rutier in frunte cu Goaga? Chiar asa de mare e foamea incat sa nu retii nici macar un permis de conducere/zi de la soferii Nick? Din Slobozia Noua orice microbuz pleaca full . Daca este oprit la Vama sau la SMA se poate constata de la o posta ca are calatori cu mult peste locurile prevazute. Daca se rastoarna cine raspunde?
Pericli se lauda ca are toata circulatia la mana si le de spaga regulat prin fostii lor colegi.