Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Președintele Moraru nu renunță la sediul BCR

Consiliul Județean Ialomița

Președintele Moraru nu renunță la sediul BCR

Marți, 19 decembrie 2017, Consiliul Județean Ialomița s-a reunit în ultima ședință ordinară a acestui an. Pe ordinea de zi a ședinței au figurat proiecte de hotărâre de larg interes pentru opinia publică ialomițeană. Amintim proiectele privind rectificarea bugetelor Consiliului Județean și a Spitalului Slobozia, asocierea județului Ialomița cu municipiul Slobozia în vederea participării la capitalul social al SC Pază și Servicii Comunitare SRL Slobozia sau proiectul privind aprobarea costului mediu lunar de întreținere a persoanelor vârstnice. Cele mai importante rămân însă proiectul privind completarea Master Planului RAJA pentru reabilitarea și modernizarea sistemului de alimentare cu apă în Ialomița și cel privind cumpărarea unui imobil cu destinație administrativă.

BCR cu orice preț
Președintele Victor Moraru își reia eforturile de achiziționare a fostului sediu al BCR. Marți, 19 decembrie a.c., el a propus plenului un nou proiect de hotărâre care modifică componența comisiei de evaluare a ofertelor precum și caracteristicile tehnice ale imobilului care urmează să fie achiziționat. Astfel, din noua comisie fac parte 4 membri noi, printre care și apropiați ai președintelui, precum Ionica Băicoianu. Modificarea caracteristicilor tehnice ale clădirii presupune diminuarea pretențiilor administrative astfel încât ele să corespundă stării actuale a clădirii pe care președintele Moraru o dorește. Concret, în locul «grupurilor sanitare placate cu gresie și faianță» vor fi acceptate «grupuri sanitare funcționale», în locul «imobilului finisat interior și exterior» va fi acceptat un «imobil care nu prezintă degradări structurale» etc. În cadrul unei conferințe de presă care a precedat ședința Consiliului Județean, președintele Moraru a negat din nou faptul că noile condiții confirmă intenția sa de a achiziționa sediul BCR, dar a făcut următorul comentariu: «Probabil că nu vom reuși să achiziționăm această clădire. Deja există acest risc!». Reamintim că, la începutul anului 2017, Victor Moraru a prevăzut în bugetul instituției suma de 7,8 milioane de lei special pentru această achiziție. Victor Moraru a mai precizat că achiziția unui nou sediu administrativ se va face în baza unei evaluări tehnice care va fi suportată din suma alocată pentru achiziție.

RAJA își face loc în Ialomița
După ce au respins ani de-a rândul propunerile operatorului regional RAJA Constanța de a include Ialomița în planurile sale investiționale, consilierii județeni își revizuiesc atitudinea. Pe ordinea de zi a ședinței de marți a figurat și un proiect de hotărâre prin care revizuiește forma inițială a Master Planului RAJA Constanța privind reabilitarea și modernizarea sistemului de alimentare cu apă și de canalizare în regiunea Constanța-Ialomița. Concret, noua variantă va include în acest proiect investițional și localitățile Slobozia, Amara, Adâncata, Bucu, Ciulnița, Cosâmbești, Miloșești, Mărculești și Maia. Reamintim că Master Planul are o importanță strategică pentru Ialomița, permițând relansarea proiectelor de investiții pentru reabilitarea sistemelor de apă-canal-epurare din localitățile ialomițene. Potrivit Directivei 91/271/CEE a Consiliului Europei, privind epurarea apelor uzate urbane, asumată de România, termenul limită pentru racordarea la sistemele de canalizare și epurare a apelor uzate urbane a fost 31 decembrie 2015, iar în cazul localităților rurale este ultima zi a anului 2018. RAJA Constanța, în calitate de proprietar al acestui Master Plan, este singura autoritate îndreptățită legal să acorde Avizul de conformitate al unor eventuale investiții cofinanțate din fonduri europene. RAJA Constanța a precizat public că avizul acordat nu obligă administrațiile locale să cedeze gestionarea investițiilor realizate acestui operator regional.

Salarii mai mari pentru angajații Consiliului Județean Plenul Consiliului Județean a aprobat și un proiect de hotărâre privind majorarea salariilor funcționarilor instituției. Majorarea este una obligatorie, stipulată clar de către legislația în vigoare și în concordanță cu prevederile Legii 153, privind salarizarea personalului plătit din fondurile publice. Concret, este vorba despre o creștere salarială de aproximativ 10%. Reamintim că președintele Victor Moraru a acordat deja prime în valoare de aproximativ 60 mii de lei pentru 30 dintre angajații Consiliului Județean. Surse interne susțin că aceștia sunt apropiați ai președintelui, iar criteriile de performanță clamate de acesta nu au fost respectate în niciun fel.

27 Decembrie 2017, 11:05 (6693 vizualizări - 12 comentarii)

Citiți și:
Rectificare bugetară și actualizări majore pentru drumurile și podurile din Ialomița
Rectificare bugetară și o nouă strategie pentru Economia Circulară, proiecte de hotărâri în ședința Consiliului Județean Ialomița
Fonduri pentru energie verde, turism fluvial și infrastructură socială în Ialomița
Cătălin Grigore asigură interimatul la președinția Consiliului Județean Ialomița
MINCIUNILE ADMINISTRATIVE ale lui Victor Moraru au picioare scurte

Comentariile cititorilor:


GIca:
(18 Ianuarie 2018, 16:44)
Cocornelul, nu e fraier....da la schimb sediul Bcr achizitionat de el si unde apare noul hotel COcornel?..ati ghicit...in viitorul 'fost'sediu al Cj...
Pitești:
(29 Decembrie 2017, 15:52)
Dragi ciulini de Bărăgan! Edilii voștri sunt ca voi. Se pare că nu vă lpsește decât o clădire de fostă bancă pt CJudetean. Proști aveți, prost județ!
cetatean:
(29 Decembrie 2017, 15:19)
 Cladirea in  care lucreaza Consilul Judetean a fost reconsolidata   doar cu citiva ani in urma...parca 4 ani.... a  durat mult , a costat mult aceasta reconsolidare..si acum... colac peste pupaza, dupa ce au fost cheltuiti destui bani...nu ne mai ajunge spatiul  si cumparam sediul BCR....Dar voi , cei care ne conduceti chiar credeti ca  toti suntem prosti ? Ca uitam asa repede?
 Nu sunt atatea prioritati in judet, decat cladirea in care lucrati voi? PANA CAND NE MAI PROSTITI ?
  Peste 2 ,maxim 3 ani se va face regionalizarea si...nu va mai fi nevoie de nicio cladire.. Ca sa nu mai punem la socoteala si costurile  enorme cu intretinerea,  caldura, energia electrica.. a acestei caldiri? Totul  pentru orgoliul  si interesele financiare ale  domnului calaret din fruntea... judetului? Domnule ..din fruntea judetului va rog  frumos ganditi-va  de mai multe ori  cand luati decizii pe banii nostri, ai celor  care v-am votat....Daca Doamne fereste se intampla sa fie calul naravas si sa va arunce din sa?  Nu aduce anul ce aduce ceasul....Daca tot aveti bani, construti ceva, un camin de batrani, locuinte pentru tineri, reparati drumurile proaste, soseaua Slobozia -Buzau....sunt atatea de facut, decat sa va cumparati voi o cladire de 30 si ceva de miliarde !!!
Steff:
(29 Decembrie 2017, 12:24)
Da voi nu stiati ca a fost cumparata de Cocornel??? Si acum o va inchiria sigur tot lu Moraru... 
ciulinar:
(29 Decembrie 2017, 10:08)
 La Ciulnița este apă curentă și canalizare, hai să le dea la RAJA Constanța dupa ce le-a făcut primăria, da prosti trebuie să mai fie si aia de la primării, ei nu stiu sa încaseze trebuie sa vină uni din Constanța să ia banii de la fraeri și unde mai pui sa nu facă nimic pentru ca acolo toate investitiile au fost făcute recent iar RAJA nu are ce mai face.
Brus Uilis:
(28 Decembrie 2017, 18:51)
Greu de crezut 4.  Dupa cum zice "degeaba"daca e sarcina de la cei 3 trandafiri o sa se cumpere sigur, daca nu NU !    
Vorba lui Hagi, " să facem, să fie bine ca să nu fie rău" ! 

Ia mai mânați,măi flăcăi. Și sunați din zurgălăi ! Hăăăiiiiiiiiiiiiiiiii !

Mary:
(28 Decembrie 2017, 14:36)
  Nu de putine ori ne-am confruntat cu indivizi aflati in fruntea judetului sau orasului, frustrati, orgoliosi, hoti, sau prosti, carora puterea le-a distorsionat mintea, pagubind societatea de fonduri a caror destinatie ar fost mult mai benefica. Cat despre individul in cauza, raman la ce am spus mereu: taran prost din Amara.
cetatean:
(28 Decembrie 2017, 12:58)
Ce locuri de munca sa creeze? Ati mai pomenit sef de institutie publica sa aduca politia sa-i faca ordine?Este rupt de realitate,dar din pacate are o parere foartebuna despre el.
Adevarul va iesi la suprafata.
Amarastean:
(28 Decembrie 2017, 11:27)
Sa mute cj-ul in "catedrala" de la Amara pe care a facuto din banii nostri ca un Moffat al lui.
Mircea:
(27 Decembrie 2017, 18:48)
Consiliu Judetean detine jumatate din sediul Raiffeisen ,de ce oare Moraru nu cumpara si cealalta jumatate a cladirii care este de vanzare ,oare comisionul pe care il primeste de la BCR  este foarte mare si nu vrea sa renunte la el.Moraru prefera sa ingroape un judet in datorii doar ca sa-i fie lui bine.De ce se vrea cumpararea sediului BCR ??banca trebuie sa gaseasca un investitor  privat care sa aduca bani in judet.Moraru  trebui sa mai asteapte  cativa ani pentru a cumpara sediul cu cel putin 30-40% mai ieftin decat pretul actual  sau sa faca o oferta nesimtit de mica,este foarte posibil ca BCR sa accepte.RUSINE,Moraru!!!!
degeaba:
(27 Decembrie 2017, 13:54)
Domn Moraru conform proiectlor si programelor de guvernare ale PSD se va face regionalizarea Romaniei, oricum este deja inceputa.  Din 2020 Ialomita nu o sa mai fie judet, nu o sa mai existe Consiliu Judetean si structuri judetene. Vor fi regiuni mari cu Consiliu Regional si consilieri regionali. Ce rost are sa cumparati din banii nostri acea cladire inutila ? E cumva sarcina de partid asa cum a fost si groapa din centrul Sloboziei ?
Marcel:
(27 Decembrie 2017, 12:22)
Părerea mea este sa renunțe la clădirea BCR SLOBOZIA, ca este foarte scumpa, sa renunțe la toate mofturile astea și sa facă ceva concret pentru județul Ialomița și municipiul Slobozia ca totul este un șantier în lucru. Sa facă lucruri concrete : crearea de locuri de muncă prin atragerea investitorilor, sa termine odată cu toate aceste șantiere în lucru și sa finalizeze lucrările începute din fata consiliului și sa asfalteze odată cartierul tineretului. Apoi poate sa cumpere și sediula BCR SLOBOZIA, asta în cazul în care Liviu DRAGNEA = PSD o sa mai rămână la guvernare. Poate sa premieze pe cine dorește dar sa facă performanta. Nu este o critica sunt doar sugestii ale celor care am votat PSD , implicit Victor Moraru și care nu avem carnet de partid. La mulți ani.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Miercuri 12 Aug 2026
254 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: 2 accidente, un mort și un rănit

În cursul zilei de miercuri, 9 decembrie 2015, pe raza județului s-au produs două accidente de circulație, soldate cu decesul unei persoane și rănirea a alteia.
Primul dintre acestea s-a produs în ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2015, 19:10
(7230 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Polițiștii rutieri au depistat pe șoselele ialomițene doi bărbați, de 25 și 62 de ani, din comuna Bărcănești, respectiv Albești, în timp ce se aflau la volanele a două autoturisme, deși anterior consumaseră ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2015, 18:15
(4999 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Festivalul de colinde populare românești «Deschide ușa, creștine!», ediția a XIII-a

Duminică, 13 decembrie 2015, orele 16,00, la «Catedrala Sfinții Împărați Constantin și Elena» din Urziceni se va desfășura cea de a XIII-a ediție a Festivalului de colinde populare românești «Deschide ușa ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2015, 17:40
(4524 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

societate din București
angajează SUDORI CO2
(procedeu 135),
în fabrică confecții metalice,
pentru SPANIA
Se asigură transport, cazare, masă
Relații la telefon
0728/872.559, 0733/927.231, 0728/834.399

10 Decembrie 2015, 17:35


DSVSA Ialomița: Controale la Fetești

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița, prin personalul de specialitate, a efectuat controale la Fetești în perioada 5-9 decembrie 2015. Acestea au avut drept obiectiv respectarea ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2015, 17:10
(5340 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Copil de 14 ani, acroșat de un autoturism

Marți, 8 decembrie 2015, în jurul orei 11,00, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza municipiului Slobozia s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. În timp ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2015, 16:40
(2728 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Lemne de foc, confiscate de polițiști la Albești și Reviga

Pe raza comunei Albești, polițiștii au oprit pentru control o autoutilitară condusă de un bărbat, de 40 de ani, care transporta material lemnos. Bărbatul a prezentat polițiștilor un aviz de însoțire pe ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2015, 15:15
(6129 vizualizări - 0 comentarii)


Braconaj la Giurgeni

Polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au acționat pe linia combaterii braconajului cinegetic. Pe parcursul derulării activităților, polițiștii au depistat, pe un fond de vînătoare ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2015, 14:20
(4607 vizualizări - 0 comentarii)


Baterii de artificii, confiscate la Movilița

Polițiștii Secției Rurale Coșereni au oprit marți, 8 decembrie 2015, pentru control în trafic, pe raza comunei Movilița, un autoturism condus de un bărbat de 49 de ani, din județul Vrancea. În urma controlului ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2015, 13:10
(6385 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Cereri de acord prealabil pentru motorina subvenționată

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomita informează că, în cursul lunii decembrie 2015, se depun Cererile de acord prealabil pentru finanțare aferente schemei de ajutor ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2015, 12:40
(4727 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiunea «Sărbători de Iarnă în Siguranță!»

Marți, 8 decembrie 2015, polițiștii specializați în Investigarea Criminalității Economice au constatat 4 infracțiuni, au aplicat sancțiuni contravenționale în valoare de 48000 de lei și au confiscat bunuri ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2015, 11:25
(4940 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

Selectăm, în vederea angajării,
șoferi cu carnet C+E pentru
TIR-uri frigorifice pe Comunitate.
Interviurile pe 21 Decembrie în București,
la Hotel IBIS Gara de Nord,
din Calea Griviței 143, Sector 1,
de la orele 8,00 la 14,00,
zilnic cu programare,
la biroul Trota din Cluj,
str. Baladei, 2A.
Se oferă condiții excelente.
Obligatoriu documentația valabilă și
fără antecedente penale și rutiere.
CV și informații la
[email protected],
telefon 0740/295.418

8 Decembrie 2015, 18:20


Ialomița: Trimiși în judecată pentru evaziune fiscală de peste 5 milioane de lei

Procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au finalizat cercetările și au trimis în judecată trei ialomițeni pentru comiterea infracțiunii de evaziune fiscală. Este vorba despre numiții Ion Boraciu ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2015, 17:45
(9387 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Cursuri gratuite de formare profesională

În anul 2016, Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița vine în întîmpinarea persoanelor aflate în căutarea unui loc de muncă, prin organizarea de cursuri de formare profesională în următoarele ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2015, 16:15
(5844 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Atenție la trichineloză!

«Examinarea în vederea depistării trichinelozei, a cărnii provenite de la porcii sacrificați, este obligatorie» se arată într-un comunicat al Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2015, 15:10
(5374 vizualizări - 3 comentarii)


Ialomița: A intrat cu mașina în pom

Duminică, 6 decembrie 2015, în jurul orei 18,40, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe DN2C s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce un tînăr, de 2 ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2015, 13:40
(2698 vizualizări - 0 comentarii)


Axintele: Doi copii, acuzați de furt din locuințe

Poliția Municipiului Urziceni a fost sesizată la data de 1 decembrie 2015 de către o femeie, de 62 de ani, din municipiul București, cu privire la faptul că în perioada iunie-decembrie, persoane necunoscute ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2015, 13:25
(5960 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiunea «Sărbători de Iarnă în Siguranță!»

 În perioada 3-6 decembrie 2015, polițiștii au constatat 25 de infracțiuni și au aplicat peste 1000 de sancțiuni contravenționale, în valoare de circa 265000 de lei. Activitățile pe care Inspectoratul ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2015, 13:05
(4404 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița amendează barurile

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița, prin personalul de specialitate, a efectuat controale în perioada 4-6 decembrie 2015, avînd ca obiectiv respectarea condițiilor legislative ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2015, 12:25
(4283 vizualizări - 0 comentarii)


AFIR Ialomița: Sesiunile anuale de primire a proiectelor prin PNDR 2020 se apropie de final

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale reamintește tuturor celor interesați că pe data de 18 decembrie 2015, orele 16,00, se vor închide sesiunile anuale continue deschise în anul 2015 pentru depunerea ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2015, 10:10
(3398 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: AFIR PNDR 2020


Țăndărei: Bărbat acroșat de un vehicul pe trecerea de pietoni!

Neacordarea de prioritate a fost cauza unui accident de circulație produs în cursul zilei de joi, 3 decembrie a.c., pe raza orașului Țăndărei. Astfel, în jurul orei 6,30, în timp ce un bărbat, de 57 de ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2015, 17:55
(5932 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița organizează selecție pentru studenții care doresc să lucreze ȋn Germania

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița anunță organizarea selecției pentru studenții și masteranzii care doresc să desfășoare o activitate lucrativă pe teritoriul Germaniei, pe perioada ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2015, 17:10
(6953 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Eliberare de adeverințe pentru accesarea de credite la crescătorii de păsări

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează că eliberează adeverințe pentru beneficiarii ialomițeni ai Măsurii 215-Plăți privind bunăstarea animalelor-pachet ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2015, 16:45
(8097 vizualizări - 0 comentarii)


Transportul și comercializarea de material lemnos, în vizorul polițiștilor ialomițeni

În contextul derulării planului de acțiune «Sărbători de Iarnă în Siguranță!», au fost intensificate acțiunile desfășurate pe linia prevenirii și combaterii furturilor de material lemnos și a comercializării ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2015, 15:05
(5259 vizualizări - 0 comentarii)


Jandarmeria Ialomița și-a înnoit parcul auto

Jandarmeria Ialomița și-a înnoit parcul auto

În cursul ultimei săptămâni, Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița și-a înnoit tehnica auto cu 4 autovehicule. Cele 3 Dacia Duster și o Dacia Logan sînt destinate patrulării și intervenției jandarmilor ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2015, 13:30
(3108 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: S-a finalizat autorizarea la plată a avansului pentru subvenția pe suprafață

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează că a finalizat autorizarea la plată a avansului către fermierii ialomițeni care au depus cereri de plată în cadrul ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2015, 11:15
(7433 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Fundata și Malu Roșu

Un coș de fum neizolat corespunzător a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu la locuința unui cetățean din localitatea Fundata. Evenimentul a fost anunțat prin 112, iar la fața locului ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2015, 09:05
(5841 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Eliberare de adeverințe pentru accesarea de credite la crescătorii de animale

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează beneficiarii ajutoarelor naționale tranzitorii (ANT) în sectorul zootehnic, la speciile bovine și ovine/caprine, că ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2015, 18:35
(7796 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Furt dint-un magazin de îmbrăcăminte și încălțăminte

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Slobozia cercetează un bărbat, în vîrstă de 40 de ani, din localitate, bănuit de comiterea infracțiunii de furt calificat. În fapt, ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2015, 18:10
(5722 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia furt


Manifestări de 1 Decembrie la Slobozia

De 1 Decembrie-Ziua Națională a României, în organizarea Instituției Prefectului Ialomița, a Consiliului Județean Ialomița, a Garnizoanei Slobozia, precum și a Primăriei Municipiului Slobozia, în municipiul ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2015, 17:40
(6339 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...