Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Bâlciul politic de la Sălcioara

Ciolaniadă rurală

Bâlciul politic de la Sălcioara

Sălcioara e o comună ialomițeană uitată la marginea județului, înspre Călărași. Ea s-a remarcat ultima dată la alegerile din 2016 pentru că, după 20 de ani, a reușit să-l înlocuiască pe primarul PNL Ionel Frițu cu primarul PSD Gabriel Stoica. După un an și jumătate de administrație însă, oamenii sunt speriați! Consiliul Local a devenit o arenă de wrestling politic, iar activitatea primarului e contestată public!

Șarpele de la sânul Primăriei Alegerile din 2016 au statutat la o diferență de numai un vot componența Consiliului Local din Sălcioara. Astfel, PSD a obținut 6 mandate de consilieri locali și fotoliul de primar, iar PNL a obținut 5 mandate de consilieri. Cu votul în plus și două lăzi de bere, Vasile Ilie, șeful filialei locale a PSD, i-a convins pe cei 6 consilieri PSD să-i facă parte nevestei. Așa a ajuns Maria Ilie viceprimar al comunei. De cum a fost numită viceprimar, Maria Ilie s-a și apucat de treabă. Potrivit declarațiilor subalternilor, ea și-a revendicat un birou și a venit la muncă în fiecare zi... dar numai după terminarea orelor de curs, căci tot anul școlar trecut ea a predat Informatica la școala din comună. Pe primarul Gabriel Stoica nu l-ar fi deranjat deloc situația, spun aceleași surse din cadrul Primăriei... Căci e la primul mandat și nu a vrut să se certe nici cu doamna profesoară și nici cu soțul acesteia, Vasile Ilie. Numai că doamna, care visează să devină prima femeie primar a comunei Sălcioara, s-a lansat într-o campanie furibundă de denigrare a primarului... Iar, printre timp, ca să grăbească procesul, sabota cu simț de răspundere activitatea instituției. Și uite așa, ba ascunzând o hârtie azi, ba refuzând o sarcină mâine, ba reclamându-l pe primar poimâine, a ajuns ca după un an de mandat să fie eliberată din funcție.

Urmările unui puci reușit Decizia de înlocuire din funcție a viceprimarului PSD Ilie Marian a fost adoptată în plenul Consiliului Local cu o majoritate de 8 voturi. Surse administrative spun că ar fi trebuit să fie 10, dar doi dintre consilierii PSD, amenințați de Vasile Ilie, au cedat nervos și nu s-au prezentat la ședință. Cu 8 voturi «pentru» (5-PNL și 3-PSD), Consiliul Local Sălcioara a retezat din rădăcină cariera politică a doamnei Maria și a numit-o viceprimar pe Nicoleta Dan. Hotărârea a atras mânia sfântă a cuplului Ilie, care a cerut și a obținut retragerea sprijinului politic pentru cei trei consilieri PSD care au îndrăznit să gândească cu capetele proprii ce e mai bine pentru comuna care i-a votat. De atunci au trecut 5 luni, timp în care conflictul a ajuns în instanță, acolo unde cei trei consilieri PSD, după ce au pierdut într-o primă fază, speră să obțină, pe 7 februarie 2018, dreptate pentru ei și administrația pe care o susțin. În așteptarea deciziei finale a instanței, Consiliul Local Sălcioara a evitat pentru a cincea lună consecutiv să valideze o noua garnitură de consilieri PSD stabilită de Vasile Ilie cu acordul președintelui Marian Neacșu. Vineri, 18 ianuarie a.c., cei cinci consilieri PNL prezenți s-au abținut de la vot, pretextând că vor să aștepte decizia finală a instanței.

Sălcioara văzută pe Facebook Povestea relatată mai sus are și o variantă publică, pe Facebook, acolo unde fiecare dintre cei implicați în acest conflict susține una dintre fracțiuni. Dincolo de sordidul acestei dispute, există și puncte de vedere exprimate decent și responsabil. «În momentul de față avem 2 viceprimărițe, deoarece niciuna din ele nu vrea să cedeze scaunul „puterii“! (...) Dar ceea ce este cel mai grav este faptul că, fiind într-un mediu rural, (...) oamenii care stau la conducere și veghează la bunăstarea acestei comune nu promovează absolut deloc Educația... Ci din contră, sunt încurajate atitudini și comportamente jalnice și cu context pornografic. La noi, la Sălcioara, Educația a devenit un lux (...)» declară public Mihai Ivan. Nu este singurul, evident. Iar «contextul pornografic» la care face referire este serbarea de sfârșit de an, oferită din bani publici de către primarul Gabriel Stoica. Acesta le-a oferit concetățenilor un nou spectacol marca Axinte. Ca și în cazul localităților Bucu, Săveni sau Țăndărei, despre care am relatat, Axinte a «concertat» în fața copiilor din Sălcioara, promovând un limbaj suburban și violent, inacceptabil în cadrul unei manifestări publice. Iar aceasta este doar una dintre problemele cu care se confruntă comunitatea...

26 Ianuarie 2018, 10:40 (19136 vizualizări - 23 comentarii)

Citiți și:
Primarul care «leagă» cununiile civile
Sora primarului Gabriel Stoica, angajată ilegal la Serviciul Voluntar pentru Situații de Urgență Sălcioara
Administrație prin dispoziții în comuna Sălcioara

Comentariile cititorilor:


Sincer:
(28 Ianuarie 2018, 02:52)
Ce bine este la Perieti,e liniste ,e pace,consilierii se inteleg intre ei,abia acum avem primarul care stie sa faca administratie.
Nu calca nimeni pe urmele lui...scuze...nimeni din judet vroiam sa spun
Din Salcioara:
(27 Ianuarie 2018, 22:31)
Rusine domnule primar, dumneavoastra si consilierilor consiliului local, noi v-am ales sa faceti ceva pentru amarata asta de localitate. Acum va dati lovit ca ,, va loveste Chistoc,, , dar in campania electorala de ce ii mancati din mana? Mai sa cred ca dormeati impreuna, atat era dragostea de mare. Pe strazi nu ati pus o piatra si va judecati pe banii prostilor care platesc taxe si impozite. De ce nu platiti avocatii din salariu ala de ,,boier,,? Sau sa plateasca partidele pentru care luptati, ori daca platiti pentru o parte a Consiliului local, sa il platiti si pe al doilea avocat ca si el reprezinta  o parte a consilierilor locali. De ce nu faceti o adunare cetateneasca sa stim si noi ce faceti cu banii nostrii? De la Sile nu mai avem mari pretentii, vedem ca a intrat in febra la Fb ca ne omoara cu intrarile in direct, sa vedem ce mananca si pe unde merge, sa ne fereasca Dumnezeu, nu am vazut in viata mea atata prostie. E bine ca s-a mai lasat de mesaje, saracul scrie ca un elev de clasa a III-a.Sile tata, nu e gramatica de tine, nu te mai face de ras, sau macar nu mai vorbi aiurea, te-ai mai prezentat la unii ca esti inginer, ai obraz, ce naiba.Apropo, ce va recomanda doamna Maria Ilie pentru functia de viceprimar? La scoala ati rupt gura targului? Nu v-am vazut intr-o mare implicare, copii de aici, pe ultimele locuri la capacitate. Pana unde poti sa mergi si sa postezi fotografii cu diferite persoane, doar de dragul de a fi vazut? 
Măndica:
(27 Ianuarie 2018, 17:05)
Cumetre, n-avea nicio șansă! Locuri ocupate de stripteuze!
Cumatrul:
(27 Ianuarie 2018, 15:34)
Bine ca nu a pus.o pe doamna vice prim ministru.
Bucur:
(26 Ianuarie 2018, 23:25)
De ce jigniti, priceputi jurnalisti, o intreaga comunitate de oameni gospodari ? Din cauza catorva fripturisti politici considerati ca locuitorii Salcioarei sunt uitati la marginea judetului ? Eu consider ca mai degraba resedinta acestui judet trage in jos toata Ialomita prin bani ingropati fara rost. E simplu sa jignesti mai greu e sa gandesti !
Andrei Marius:
(26 Ianuarie 2018, 17:27)
Îmbrăcând minciuna într-un strat subțire de adevăr, minciuna ni se înfățisează ca fiind adevărul (tehnică uzuală de manipulare). Articolul dvs. este scris la comandă, sau poate nu aveți toate informațiile necesare, obiective, ale ambelor părți implicate. Un articol prezentat corect opiniei publice, ar trebui redactat ținând cont de condiția aceasta. Lucrurile sunt mult mai complicate în Sălcioara, însă, sicer, chiar nu merită niciunul din cei implicați în acest circ să aloc încă 10 minute din timpul meu pt. a explica situația. Au de pierdut doar cetățenii. PS: sper să îmi publicați comentariul.
Daea cu Oaia:
(26 Ianuarie 2018, 16:08)
Cămile sau bondoace, tot MADE IN SĂLCIOALRA sunt! Vine, vine sălcioara cu steluța Mărioara! Buuună, cămila!
Vasile:
(26 Ianuarie 2018, 11:44)
Se pare că din pepinieră de profesori de mahala, Sălcioara a devenit Academie politică de lansare a acelorași profesori pe piața ialomițeană. N-a fost greu. Din Sălcioara vine cămila Școlii 3, Slobozia, care mai are și urmași! Steluțe pentru foști directori prăfuiți!

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Luni 10 Aug 2026
220 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Fetești: Morun de 120 kg, eliberat de polițiști

Fetești: Morun de 120 kg, eliberat de polițiști

Un tânăr de 31 de ani, din Fetești, s-a ales cu un dosar penal după ce a capturat ilegal un morun de 120 kg. Tânărul a fost identificat în trafic de polițiști. Împreună cu specialiștii Institutului Național ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2020, 18:20
(2765 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești morun


Bărbat din Amara, dispărut

Un bărbat de 50 de ani, din Amara, este căutat de polițiști. Bărbatul, pe numele său Marin Toder, a plecat de la domiciliu și nu a mai revenit. Acesta are 1,50 m înălțime, constituție astenică, față ovală ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2020, 18:15
(2637 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Ciulnița, arestat pentru «conducere a unui vehicul fără permis de conducere»

Un tânăr de 25 de ani, din Ciulnița, care se sustrăgea executării unei pedepse privative de libertate, a fost identificat de polițiști și încarcerat la Penitenciarul Slobozia. Acesta avea de executat 4 ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2020, 18:10
(6150 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Cod Galben de vânt, emis de meteorologi

Ialomița: Cod Galben de vânt, emis de meteorologi

Administrația Națională de Meteorologie a emis pentru județul Ialomița o avertizare meteo Cod Galben de vânt puternic, valabilă până în cursul serii de luni, 6 ianuarie 2020, la orele 22,00. Potrivit specialiștilor ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2020, 13:26
(2498 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Tânără implicată într-un accident rutier

Coșereni: Tânără implicată într-un accident rutier

O tânără de 23 de ani a avut nevoie de îngrijiri medicale, după ce mașina în care se afla s-a lovit de un alt autoturism, condus de un bărbat de 63 de ani. Accidentul rutier s-a petrecut pe DN2A, în zona ...[citește_toată_știrea]

29 Decembrie 2019, 21:19
(3271 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni, «ajutoarele» lui Moș Crăciun

Polițiștii ialomițeni, «ajutoarele» lui Moș Crăciun

În apropierea Crăciunului, polițiștii ialomițeni au oferit cadouri copiilor din centrele de plasament și ajutoare mai multor familii cu o situație materială precară de pe raza județului. A devenit deja ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2019, 18:10
(2593 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Două accidente, un pieton rănit și unul decedat

La sfârșitul săptămânii, în Ialomița s-au înregistrat două accidente rutiere în care au fost implicați pietoni. Unul dintre aceștia și-a pierdut viața și o persoană a fost rănită și transportată la spital ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2019, 18:05
(3270 vizualizări - 1 comentariu)


Coșereni: Microbuz implicat într-un accident rutier

Coșereni: Microbuz implicat într-un accident rutier

Pasagerii unui microbuz care circula în zona localității Coșereni au trecut prin clipe de coșmar după ce autovehiculul s-a izbit puternic de un automobil, în seara zilei de vineri, 20 decembrie 2019. Șapte ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2019, 21:55
(3506 vizualizări - 0 comentarii)


Programul casieriilor RAJA în perioada sărbătorilor de Crăciun și Anul Nou

RAJA SA Constanța aduce la cunoștința tuturor abonaților că, în perioada sărbătorilor de Crăciun și Anul Nou, dispeceratul, echipele de intervenție, dar și reprezentanții societății care asigură buna desfășurare ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2019, 17:40
(4642 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Reținut pentru conducere fără permis și sub influența băuturilor alcoolice

Joi, 19 decembrie a.c., polițiștii din Urziceni au depistat în trafic un bărbat, de 48 de ani, în timp ce conducea un autoturism fără a deține permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule. Șoferul ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2019, 16:35
(5941 vizualizări - 0 comentarii)


Mandat de arestare, executat de polițiștii ialomițeni

Joi, 19 decembrie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au acționat pe raza județului pentru depistarea peroanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2019, 16:20
(3783 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Brânză confiscată

În perioada 9-16 decembrie 2019, inspectorii DSVSA Ialomița au efectuat activități de control la 8 operatori economici ce desfașoară activități de procesare lapte și produse lactate, depozitare alimente ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2019, 10:40
(3341 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Miercuri, 18 decembrie a.c, în jurul orei 5,00, o patrulă de poliție din cadrul Secției 3 Poliție Rurală Stelnica, în timp ce se afla în exercitarea atribuțiunilor de serviciu, a depistat în flagrant un ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2019, 10:30
(2464 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Fetești

Miercuri, 18 decembrie a.c., în jurul orelor 18,20, dispeceratul Inspectoratului a fost anunțat prin numărul de urgență 112, despre izbucnirea unui incendiu la deșeurile din lemn depozitate în curtea unei ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2019, 10:10
(2434 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


Accident rutier pe DN2, în localitatea Coșereni

Miercuri, 18 decembrie a.c., în jurul orelor 14,45, pe  DN2, în localitatea Coșereni, s-a produs un accident rutier în care au fost implicate un  autoturism, un tir și o autoutilitară. Imediat ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2019, 10:05
(3719 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Acțiuni preventive pentru siguranța elevilor

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița desfășoară permanent acțiuni informativ-preventive dedicate siguranței elevilor. Miercuri, 18 decembrie a.c., elevii clasei I ai Școlii Gimnaziale «Sf. Andrei ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2019, 18:25
(3866 vizualizări - 0 comentarii)


Artificii și petarde, confiscate de polițiștii ialomițeni

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 4 Coșereni, în timp ce se aflau în exercitarea atribuțiilor de serviciu, au depistat pe raza comunei Coșereni, un tânăr de 20 de ani, care transporta ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2019, 18:20
(3460 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie la furnizarea apei în Fetești-Gară

Pentru executarea lucrărilor de remediere a unui branșament, de pe strada Căminului, din localitatea Fetești-Gară, RAJA SA a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile joi, 18 decembrie 2019, în ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2019, 17:30
(3281 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Tânăr de 19 ani, reținut de polițiști

Un tânăr de 19 ani, domiciliat în Urziceni, a fost reținut pentru 24 de ore de către polițiști. Acesta este principalul suspect într-un dosar privid fapte de «furt calificat». De asemenea, acesta se afla ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2019, 10:25
(2711 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Urmărit penal pentru «violență domestică»

Polițiștii din Ialomița au emis un ordin de protecție provizoriu în cazul unei femei, de 30 de ani, din Slobozia, victimă a violenței domestice. Printr-un apel la 112 aceasta a reclamat faptul că a fost ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2019, 10:20
(2478 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Manifestări dedicate «Zilei Revoluției Române din Decembrie 1989»

«Ziua Revoluției Române din Decembrie 1989» va fi marcată și la Slobozia. Autoritățile locale și cele județene vor organiza evenimente publice, în zona Monumentului Eroilor Revoluției, din centrul Sloboziei ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2019, 10:15
(2277 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan sub influența băuturilor alcoolice

În urma controalelor de rutină desfășurate pe șoselele din Ialomița, polițiștii ialomițeni au întocmit dosare penale pe numele a cinci conducători auto, depistați în trafic sub influența băuturilor alcoolice ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2019, 10:10
(2817 vizualizări - 0 comentarii)


Scânteia: Casă mistuită de flăcări

Un incendiu s-a produs în dimineața zilei de duminică, 15 decembrie 2019, la o locuință din localitatea Scânteia. Cauza probabilă o reprezintă o lumânare lăsată nesupravegheată. Pompierii s-au luptat cu ...[citește_toată_știrea]

15 Decembrie 2019, 09:40
(3615 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Accident rutier pe DN2A

Două autoturisme au fost implicate într-un accident rutier, petrecut în dimineața zilei de duminică, 15 decembrie 2019, între localitățile Movilița și Sinești. În urma impactului dintre automobile, patru ...[citește_toată_știrea]

15 Decembrie 2019, 09:38
(2879 vizualizări - 0 comentarii)


Ordin de protecție provizoriu pentru un bărbat din Ion Roată

Miercuri, 11 decembrie a.c., polițiștii din cadrul Secției 6 de Poliție Ion Roată au fost sesizați de o femeie, de 46 de ani, din comuna Ion Roată, cu privire la faptul că ar fi fost agresată de soțul ei ...[citește_toată_știrea]

12 Decembrie 2019, 16:55
(4483 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Bătrână de 72 de ani, accidentată

Miercuri, 11 decembrie a.c., în jurul orelor 15,00, polițiștii au intervenit la un eveniment rutier produs pe raza municipiului Fetești, soldat cu rănirea unui pieton. Din primele cercetări efectuate de ...[citește_toată_știrea]

12 Decembrie 2019, 16:45
(2643 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Tânăr din Țăndărei, arestat pentru săvârșirea de «infracțiuni contra libertății și integrității sexuale»

Polițiștii din Țăndărei au acționat pe raza județului, pentru depistarea peroanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative de libertate. Astfel, ...[citește_toată_știrea]

12 Decembrie 2019, 16:40
(5784 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Hoții îți invadează intimitatea»

În perioada decembrie 2019-februarie 2020, Poliția Română derulează, la nivel național, Campania de prevenire a furturilor din locuințe «Hoții îți invadează intimitatea». În județul Ialomița, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2019, 19:45
(3026 vizualizări - 0 comentarii)


Ciocârlia: Legume și fructe, confiscate de polițiști

Peste o tonă de legume și fructe au confiscat polițiștii ialomițeni de la un tânăr, de 22 de ani, din județul Prahova, care transporta bunurile în vederea comercializării, fără a îndeplini condițiile legale ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2019, 19:40
(2707 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune de prevenire în școlile din Fetești

Polițiștii feteșteni au desfășurat marți, 10 decembrie 2019, activități de prevenire a delincvenței juvenile și a victimizării minorilor la 4 unități de învățământ de pe raza municipiului Fetești. Polițiștii ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2019, 19:35
(2981 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Ady în Port modern la Fetești! Drăgan în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița Mary în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița Răduță Aurelian-Constantin în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița Antoine în «Suntem în urmă cu pregătirea, dar construim un grup puternic!» ciumpalacul în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița @PREDA în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! Mary în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Mary în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița #pasajladrajna în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Cetatean în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă SPERANȚA în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Rodica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere as în Curtea de Conturi a României reclamă «slaba gestionare a patrimoniului» la Direcția Județeană pentru Sport Ialomița georgica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere vasilica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Ilie Palarie în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...