Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Sora primarului Gabriel Stoica, angajată ilegal la Serviciul Voluntar pentru Situații de Urgență Sălcioara

Agenția Națională de Integritate reclamă

Sora primarului Gabriel Stoica, angajată ilegal la Serviciul Voluntar pentru Situații de Urgență Sălcioara

Primarul Comunei Sălcioara, Gabriel Stoica, este vizat de o anchetă penală a Parchetului de pe lângă Judecătoria Urziceni după ce și-a angajat sora în cadrul Serviciului Voluntar pentru Situații de Urgență al localității. Plângerea penală a fost înaintată procurorilor din Urziceni de către Agenția Națională de Integritate și vizează perioada primului mandat al edilului în fruntea localității Sălcioara.

Verificările sunt în curs În urma unui comunicat de presă privind incidentele de integritate investigate de Agenția Națională de Integritate, oficialii instituției susțin faptul că primarul localității Sălcioara, Gabriel Stoica, a încălcat Codul Penal. Concret, funcționarii ANI susțin faptul că edilul s-ar face vinovat de «folosirea funcției pentru favorizarea unor persoane». Datele arată că, în timpul pri­mului său mandat la Sălcioara, din perioada 2016-2020, Gabriel Stoica a semnat mai multe acte administrative, prin care a dispus ca sora sa să fie angajată în cadrul Serviciului Voluntar pentru Situații de Urgență. În urma semnării respectivelor documente oficiale, femeia a ocupat chiar funcția de șef a acestui Serviciu. În urma analizării acestui incident de integritate, Agenția Națională de Integritate a sesizat Par­chetul de pe lângă Judecătoria Urziceni. «Agenția Națională de Integritate a sesizat Par­chetul de pe lângă Judecătoria Urziceni, jud. Ialomița cu privire la existența unor indicii referitoare la posibila săvârșire de către Gabriel Stoica a unei infracțiuni» se arată în comunicatul ANI. Oficialii Parchetului de pe lângă Judecătoria Urziceni susțin faptul că ancheta este încă în lucru și nu pot oferi detalii suplimentare cu pri­vire la modul în care evo­luează cercetările. «A fost înaintată o sesizare de către o instituție publică. Cercetările sunt în curs, urmând ca această cauză să fie soluțio­nată conform procedurilor legale!» au răspuns oficialii Parchetului de pe lângă Judecătoria Urziceni.

24 Mai 2023, 13:20 (7906 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
Administrație prin dispoziții în comuna Sălcioara
Alegeri anticipate la Sălcioara
Bâlciul politic de la Sălcioara

Comentariile cititorilor:


Georgiana:
(27 Mai 2023, 22:16)
Si la noi la Ciochina,  toti angajatii sunt neamuri! Bine ca am scapat macar de doamna administrator public, a crezut ca nu merge localitatea fara ea. E mai bine asa. Pun pariu ca primarul candideaza iar si o aduce in primarie, tot satul vorbeste ca primarul sufera, de dor! Nu au facut nimic in 5 mandate, rusine sa  le fie! Ne-a depasit Marsilieni, Orboiesti si multe altele! Nu avem o palma de asfalt in atatea mandate? Cu ce naiba se ocupa domnul primar? Nu avem apa, ati vazut cum arata apa la noi acum cateva zile? Sfatul meu pt domnul primar, mai lasa pomenile si parastasele si vezi ce trebuie facut in comuna! Cand convoci o sedinta sa spui ce proiecte ai accesat, ce realizari ai avut, pana acum? Te rog sa nu iti mai bati joc de atata lume, doar ca te voteaza toate babele din sat pentru o visinata la slujba de sarbatori, ca nu lipsesti de la pomeni, invitat, sau neinvitat!  
Dan:
(26 Mai 2023, 11:40)
La Facaeni nu e numai fratele,este si cumnata si finul si toti sotii sau sotiile celorlalti angajati din primarie. Primaria a ajuns Asociatie Familiala.
Madalina:
(26 Mai 2023, 01:03)
La Salcioara in Primarie e angajat tot neamul ,la ISU și stare civilă -sora ,la registru agricol -cumnata primarului ,la casierie cumnat frate cu nevasta primarului ,după urmează verii primarului care unul e viceprimar ,unul consilier al primarului ,una e guard și așa mai departe deci la Salcioara e mai grav ca la facaieni
VICA:
(25 Mai 2023, 14:19)
Si la Facaeni e la fel,primarul si-a angajat fratele.