Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Bâlciul politic de la Sălcioara

Ciolaniadă rurală

Bâlciul politic de la Sălcioara

Sălcioara e o comună ialomițeană uitată la marginea județului, înspre Călărași. Ea s-a remarcat ultima dată la alegerile din 2016 pentru că, după 20 de ani, a reușit să-l înlocuiască pe primarul PNL Ionel Frițu cu primarul PSD Gabriel Stoica. După un an și jumătate de administrație însă, oamenii sunt speriați! Consiliul Local a devenit o arenă de wrestling politic, iar activitatea primarului e contestată public!

Șarpele de la sânul Primăriei Alegerile din 2016 au statutat la o diferență de numai un vot componența Consiliului Local din Sălcioara. Astfel, PSD a obținut 6 mandate de consilieri locali și fotoliul de primar, iar PNL a obținut 5 mandate de consilieri. Cu votul în plus și două lăzi de bere, Vasile Ilie, șeful filialei locale a PSD, i-a convins pe cei 6 consilieri PSD să-i facă parte nevestei. Așa a ajuns Maria Ilie viceprimar al comunei. De cum a fost numită viceprimar, Maria Ilie s-a și apucat de treabă. Potrivit declarațiilor subalternilor, ea și-a revendicat un birou și a venit la muncă în fiecare zi... dar numai după terminarea orelor de curs, căci tot anul școlar trecut ea a predat Informatica la școala din comună. Pe primarul Gabriel Stoica nu l-ar fi deranjat deloc situația, spun aceleași surse din cadrul Primăriei... Căci e la primul mandat și nu a vrut să se certe nici cu doamna profesoară și nici cu soțul acesteia, Vasile Ilie. Numai că doamna, care visează să devină prima femeie primar a comunei Sălcioara, s-a lansat într-o campanie furibundă de denigrare a primarului... Iar, printre timp, ca să grăbească procesul, sabota cu simț de răspundere activitatea instituției. Și uite așa, ba ascunzând o hârtie azi, ba refuzând o sarcină mâine, ba reclamându-l pe primar poimâine, a ajuns ca după un an de mandat să fie eliberată din funcție.

Urmările unui puci reușit Decizia de înlocuire din funcție a viceprimarului PSD Ilie Marian a fost adoptată în plenul Consiliului Local cu o majoritate de 8 voturi. Surse administrative spun că ar fi trebuit să fie 10, dar doi dintre consilierii PSD, amenințați de Vasile Ilie, au cedat nervos și nu s-au prezentat la ședință. Cu 8 voturi «pentru» (5-PNL și 3-PSD), Consiliul Local Sălcioara a retezat din rădăcină cariera politică a doamnei Maria și a numit-o viceprimar pe Nicoleta Dan. Hotărârea a atras mânia sfântă a cuplului Ilie, care a cerut și a obținut retragerea sprijinului politic pentru cei trei consilieri PSD care au îndrăznit să gândească cu capetele proprii ce e mai bine pentru comuna care i-a votat. De atunci au trecut 5 luni, timp în care conflictul a ajuns în instanță, acolo unde cei trei consilieri PSD, după ce au pierdut într-o primă fază, speră să obțină, pe 7 februarie 2018, dreptate pentru ei și administrația pe care o susțin. În așteptarea deciziei finale a instanței, Consiliul Local Sălcioara a evitat pentru a cincea lună consecutiv să valideze o noua garnitură de consilieri PSD stabilită de Vasile Ilie cu acordul președintelui Marian Neacșu. Vineri, 18 ianuarie a.c., cei cinci consilieri PNL prezenți s-au abținut de la vot, pretextând că vor să aștepte decizia finală a instanței.

Sălcioara văzută pe Facebook Povestea relatată mai sus are și o variantă publică, pe Facebook, acolo unde fiecare dintre cei implicați în acest conflict susține una dintre fracțiuni. Dincolo de sordidul acestei dispute, există și puncte de vedere exprimate decent și responsabil. «În momentul de față avem 2 viceprimărițe, deoarece niciuna din ele nu vrea să cedeze scaunul „puterii“! (...) Dar ceea ce este cel mai grav este faptul că, fiind într-un mediu rural, (...) oamenii care stau la conducere și veghează la bunăstarea acestei comune nu promovează absolut deloc Educația... Ci din contră, sunt încurajate atitudini și comportamente jalnice și cu context pornografic. La noi, la Sălcioara, Educația a devenit un lux (...)» declară public Mihai Ivan. Nu este singurul, evident. Iar «contextul pornografic» la care face referire este serbarea de sfârșit de an, oferită din bani publici de către primarul Gabriel Stoica. Acesta le-a oferit concetățenilor un nou spectacol marca Axinte. Ca și în cazul localităților Bucu, Săveni sau Țăndărei, despre care am relatat, Axinte a «concertat» în fața copiilor din Sălcioara, promovând un limbaj suburban și violent, inacceptabil în cadrul unei manifestări publice. Iar aceasta este doar una dintre problemele cu care se confruntă comunitatea...

26 Ianuarie 2018, 10:40 (18564 vizualizări - 23 comentarii)

Citiți și:
Primarul care «leagă» cununiile civile
Sora primarului Gabriel Stoica, angajată ilegal la Serviciul Voluntar pentru Situații de Urgență Sălcioara
Administrație prin dispoziții în comuna Sălcioara

Comentariile cititorilor:


Sincer:
(28 Ianuarie 2018, 02:52)
Ce bine este la Perieti,e liniste ,e pace,consilierii se inteleg intre ei,abia acum avem primarul care stie sa faca administratie.
Nu calca nimeni pe urmele lui...scuze...nimeni din judet vroiam sa spun
Din Salcioara:
(27 Ianuarie 2018, 22:31)
Rusine domnule primar, dumneavoastra si consilierilor consiliului local, noi v-am ales sa faceti ceva pentru amarata asta de localitate. Acum va dati lovit ca ,, va loveste Chistoc,, , dar in campania electorala de ce ii mancati din mana? Mai sa cred ca dormeati impreuna, atat era dragostea de mare. Pe strazi nu ati pus o piatra si va judecati pe banii prostilor care platesc taxe si impozite. De ce nu platiti avocatii din salariu ala de ,,boier,,? Sau sa plateasca partidele pentru care luptati, ori daca platiti pentru o parte a Consiliului local, sa il platiti si pe al doilea avocat ca si el reprezinta  o parte a consilierilor locali. De ce nu faceti o adunare cetateneasca sa stim si noi ce faceti cu banii nostrii? De la Sile nu mai avem mari pretentii, vedem ca a intrat in febra la Fb ca ne omoara cu intrarile in direct, sa vedem ce mananca si pe unde merge, sa ne fereasca Dumnezeu, nu am vazut in viata mea atata prostie. E bine ca s-a mai lasat de mesaje, saracul scrie ca un elev de clasa a III-a.Sile tata, nu e gramatica de tine, nu te mai face de ras, sau macar nu mai vorbi aiurea, te-ai mai prezentat la unii ca esti inginer, ai obraz, ce naiba.Apropo, ce va recomanda doamna Maria Ilie pentru functia de viceprimar? La scoala ati rupt gura targului? Nu v-am vazut intr-o mare implicare, copii de aici, pe ultimele locuri la capacitate. Pana unde poti sa mergi si sa postezi fotografii cu diferite persoane, doar de dragul de a fi vazut? 
Măndica:
(27 Ianuarie 2018, 17:05)
Cumetre, n-avea nicio șansă! Locuri ocupate de stripteuze!
Cumatrul:
(27 Ianuarie 2018, 15:34)
Bine ca nu a pus.o pe doamna vice prim ministru.
Bucur:
(26 Ianuarie 2018, 23:25)
De ce jigniti, priceputi jurnalisti, o intreaga comunitate de oameni gospodari ? Din cauza catorva fripturisti politici considerati ca locuitorii Salcioarei sunt uitati la marginea judetului ? Eu consider ca mai degraba resedinta acestui judet trage in jos toata Ialomita prin bani ingropati fara rost. E simplu sa jignesti mai greu e sa gandesti !
Andrei Marius:
(26 Ianuarie 2018, 17:27)
Îmbrăcând minciuna într-un strat subțire de adevăr, minciuna ni se înfățisează ca fiind adevărul (tehnică uzuală de manipulare). Articolul dvs. este scris la comandă, sau poate nu aveți toate informațiile necesare, obiective, ale ambelor părți implicate. Un articol prezentat corect opiniei publice, ar trebui redactat ținând cont de condiția aceasta. Lucrurile sunt mult mai complicate în Sălcioara, însă, sicer, chiar nu merită niciunul din cei implicați în acest circ să aloc încă 10 minute din timpul meu pt. a explica situația. Au de pierdut doar cetățenii. PS: sper să îmi publicați comentariul.
Daea cu Oaia:
(26 Ianuarie 2018, 16:08)
Cămile sau bondoace, tot MADE IN SĂLCIOALRA sunt! Vine, vine sălcioara cu steluța Mărioara! Buuună, cămila!
Vasile:
(26 Ianuarie 2018, 11:44)
Se pare că din pepinieră de profesori de mahala, Sălcioara a devenit Academie politică de lansare a acelorași profesori pe piața ialomițeană. N-a fost greu. Din Sălcioara vine cămila Școlii 3, Slobozia, care mai are și urmași! Steluțe pentru foști directori prăfuiți!

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
09 Aug 2026
253 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Anunț angajare

Magazin încălțăminte, str. Matei Basarab, angajează vînzătoare, experiență 3 ani orice domeniu, 800 lei+bonusuri.
Telefon 0727/881.104 ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2012, 11:45
(8686 vizualizări - 0 comentarii)


Beat la volan, s-a răsturnat cu tirul între Slobozia și Bucu

Doi șoferi sînt cercetați de polițiști după ce au fost prinși la volan băuți.
Primul șofer care s-a urcat băut la volan a fost depistat de polițiști pe raza localității Cosîmbești. Este vorba despre ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2012, 17:11
(10130 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Olimpiada națională de interpretare instrumentală

Peste 120 de elevi din nouă județe ale țării vor participa la acest sfîrșit de săptămînă la olimpiada națională destinată copiilor din ciclurile primar și gimnazial. Evenimentul se desfășoară la Slobozia ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2012, 17:09
(12606 vizualizări - 0 comentarii)


Artista Maria Unțanu revine la Slobozia

Cunoscuta artistă Maria Unțanu revine la Slobozia. Pe data de 22 martie a.c., ea va expune pe simezele Galeriei de Artă «Arcadia» cele mai noi creații plastice care îi poartă semnătura. De data aceasta ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2012, 17:08
(12652 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Termen limită pentru depunerea Formularului 204

Joi, 15 martie 2012, este termenul limită pînă la care contribuabilii trebuie să depună la administrația financiară în a cărei rază teritorială își au dominciliu fiscal, «Declarația anuală de venit pentru ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2012, 17:08
(7596 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Hoți identificați de polițiști

Cine a plecat la furat în această săptămînă, n-a avut prea mulți sorți de izbîndă. Polițiștii ialomițeni au identificat nu mai puțin de șapte persoane care au încercat să își însușească bunuri prin mijloace ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2012, 17:07
(13892 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ialomița hoți


Slobozia: Concurs interjudețean cu tematică religioasă de creație plastică

Elevii cu talent artistic sînt invitați să participe la cea de-a doua ediție a concursului interjudețean cu tematică religioasă de creație plastică. Startul  competiției a fost dat în urmă cu o săptămînă ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2012, 17:06
(9121 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cercetați pentru furt și delapidare

Doi bărbați, de 30 și 39 ani, din Bordușani și Fetești, sînt cercetați penal.
Astfel, administrator al unei societăți din Bordușani, bărbatul de 30 ani a sustras din fondul forestier național mai ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2012, 17:05
(11361 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Focar de rabie la Ciocîrlia! Zona de supraveghere a fost extinsă la 30 km!

Potrivit Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița, «luni, 5 martie 2012, a fost găsită o vulpe moartă pe fondul de vînătoare 39 Urziceni, în imediata apropiere de localitatea ...[citește_toată_știrea]

8 Martie 2012, 16:14
(11177 vizualizări - 0 comentarii)


Infractor cu mandat de arestare, prins de jandarmi în sediul Judecătoriei Urziceni!

Un bărbat din Bărcănești care se sustrăgea urmăririi penale a fost identificat de jandarmii din Urziceni. Astfel, jandarmii din cadrul Detașamentului de Jandarmi Urziceni, care executau marți, 6 martie ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2012, 12:55
(14138 vizualizări - 0 comentarii)


Mașină furată din Germania, găsită la Țăndărei

Marți, 6 martie a.c., polițiștii Serviciului de Investigații Criminale-Compartimentul Trafic și Furturi Auto au organizat și executat o acțiune pentru depistarea autoturismelor ce figurează urmărite internațional ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2012, 12:41
(12195 vizualizări - 1 comentariu)


DGFP Ialomița: 4,5 milioane lei, rambursări de TVA în martie 2012

Aproximativ 4,5 milioane de lei reprezintă rambursarea de TVA aferentă lunii martie în județul Ialomița. Potrivit reprezentanților Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița, decontarea celor 81 de ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2012, 12:40
(7087 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Intervenții SMURD

Patru persoane au necesitat, de urgență, intervenția echipajelor SMURD ale Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița.
Astfel, primul apel telefonic a fost înregistrat luni, 5 martie, cînd ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2012, 12:39
(16834 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Prinși în flagrant la furat

Zi cu ghinion pentru hoții ialomițeni. Marți, 6 martie 2012, polițiștii au constatat în flagrant două infracțiuni de tentativă de furt.
Astfel, prima faptă, săvîrșită de un tînăr de 18 ani, din Alexeni ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2012, 12:37
(15755 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Tînără reținută de polițiști după ce a furat dintr-un garaj

O tînără de 24 ani, din Urziceni a fost reținută de polițiști pentru furt calificat. Pe scurt, în seara zilei de 26 februarie a.c., suspecta a furat din interiorul unui garaj, proprietate a unei femei de ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2012, 12:34
(10940 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni furt garaj


DGFP Ialomița: Îndreptarea erorilor din declarațiile fiscale

Începînd cu data de 3 martie, a intrat în vigoare Ordinul ce reglementează regulile pentru rectificarea declarațiilor fiscale. «Procedura de îndreptare a erorilor se aplică în situația în care contribuabilul ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2012, 12:33
(9362 vizualizări - 0 comentarii)


Ion Roată: Reținut de polițiști pentru înșelăciune după ce a vîndut fictiv motorină

Un bărbat de 44 ani, din Ion Roată, a fost reținut marți, 6 martie a.c., de polițiști. În sarcina individului polițiștii au reținut comiterea infracțiunii de înșelăciune. Astfel, potrivit anchetatorilor ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2012, 12:32
(16787 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Acțiune a Poliției

Peste 100 de persoane au fost legitimate marți, 6 martie a.c., la Țăndărei, în cadrul unei acțiuni derulate de polițiștii din localitate. În cadrul verificărilor, polițiștii au aplicat 24 de sancțiuni contravenționale ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2012, 12:30
(13809 vizualizări - 2 comentarii)


DGFP Ialomița: Obligații fiscale pentru persoanele care arendează terenuri

«Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii care obțin venituri din arendarea bunurilor agricole din patrimoniul personal că au obligația înregistrarii contractului încheiat ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2012, 12:28
(17736 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Surprinși de jandarmi în timp ce încercau să fure

Doi bărbați din Fetești au fost surprinși de jandarmi în timp ce încercau să sustragă cabluri electrice. Astfel, jandarmii din cadrul unei patrule de supraveghere și intervenție la conductele de transport ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2012, 12:25
(12242 vizualizări - 0 comentarii)


Facturile RAJA se pot plăti în rețeaua PAYPOINT

Facturile RAJA se pot plăti în rețeaua PAYPOINT

București, 27 februarie, 2012-PayPoint România, principalul operator de plăți în numerar și încărcare electronică prin puncte de retail și SC RAJA SA, cel mai mare operator regional din ...[citește_toată_știrea]

6 Martie 2012, 19:22
(17596 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

6 Martie 2012, 18:38
(8064 vizualizări - 0 comentarii)


Demonstrație Aikido la Slobozia

Eveniment sportiv sîmbătă, 10 martie a.c., la Slobozia. Asociația Cultural-Educativ-Sportivă «A-Z Men Sana Expert» organizează o demonstrație de arte marțiale, susținută de Școala de Aikido. Scopul evenimetului ...[citește_toată_știrea]

6 Martie 2012, 18:25
(15472 vizualizări - 0 comentarii)


A încercat să fure poarta metalică de la fostul sediu al Primăriei din Țăndărei

Pentru a scoate un ban de buzunar, un bărbat de 44 ani, din Țăndărei, a găsit o metodă inedită. El a furat poarta de la intratrea în curtea fostei Primării din Țăndărei, pe care a vrut să o vîndă la un ...[citește_toată_știrea]

6 Martie 2012, 18:23
(13004 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Șoferi certați cu legea, sancționați de polițiști

Un bărbat de 42 ani, din Slobozia, și un altul de 43 ani, din Făcăeni, ambii conducători auto, au fost amendați de patrulele de poliție care i-au tras pe dreapta, în cursul zilei de luni, 5 martie a.c. ...[citește_toată_știrea]

6 Martie 2012, 18:22
(10291 vizualizări - 0 comentarii)


Străzile din Urziceni, împînzite de polițiști

Oamenii legii din Urziceni au desfășurat luni, 5 martie a.c., o acțiune de amploare pe străzile municipului pentru a preveni faptele antisociale și violența stradală. În urma acțiunii, polițiștii au legitimat ...[citește_toată_știrea]

6 Martie 2012, 18:21
(11499 vizualizări - 0 comentarii)


Broșteni: A dat cu spatele și a izbit un alt vehicul. Mașina proiectată pe contrasens a lovit un bărbat și un copilaș de 2 ani!

Duminică, 4 martie a.c., în jurul orei 13,00, în localitatea Broșteni s-a produs un accident de circulație în urma căruia două persoane au fost rănite. Potrivit cercetărilor polițiștilor, s-a stabilit că ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2012, 14:19
(12366 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Au furat țigările din magazin

Poliția Țăndărei a fost sesizată vineri, 2 martie a.c., cu privire la faptul că patru persoane necunoscute au pătruns în incinta unei firme și, profitînd de neatenția gestionarei, au sustras 40 pachete ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2012, 13:39
(13670 vizualizări - 2 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 61000 lei. 6 șoferi au rămas fără permise!

În acest sfîrșit de săptămînă, 2-4 martie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2012, 13:36
(8762 vizualizări - 1 comentariu)


Țăndărei: Reținut de polițiști pentru furt de electronice

Efective ale Poliției Țăndărei au reținut pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore, un tînăr de 22 ani, din satul Oituz-Constanța, pentru comiterea infracțiunii de furt calificat, care a fost introdus ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2012, 13:34
(11605 vizualizări - 3 comentarii)


Ultimele comentarii
Răduță Aurelian-Constantin în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița Antoine în «Suntem în urmă cu pregătirea, dar construim un grup puternic!» ciumpalacul în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița @PREDA în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! Mary în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Mary în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița #pasajladrajna în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Cetatean în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă SPERANȚA în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Rodica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere as în Curtea de Conturi a României reclamă «slaba gestionare a patrimoniului» la Direcția Județeană pentru Sport Ialomița georgica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere vasilica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Ilie Palarie în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere PREDA în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! gica în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...