Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Bâlciul politic de la Sălcioara

Ciolaniadă rurală

Bâlciul politic de la Sălcioara

Sălcioara e o comună ialomițeană uitată la marginea județului, înspre Călărași. Ea s-a remarcat ultima dată la alegerile din 2016 pentru că, după 20 de ani, a reușit să-l înlocuiască pe primarul PNL Ionel Frițu cu primarul PSD Gabriel Stoica. După un an și jumătate de administrație însă, oamenii sunt speriați! Consiliul Local a devenit o arenă de wrestling politic, iar activitatea primarului e contestată public!

Șarpele de la sânul Primăriei Alegerile din 2016 au statutat la o diferență de numai un vot componența Consiliului Local din Sălcioara. Astfel, PSD a obținut 6 mandate de consilieri locali și fotoliul de primar, iar PNL a obținut 5 mandate de consilieri. Cu votul în plus și două lăzi de bere, Vasile Ilie, șeful filialei locale a PSD, i-a convins pe cei 6 consilieri PSD să-i facă parte nevestei. Așa a ajuns Maria Ilie viceprimar al comunei. De cum a fost numită viceprimar, Maria Ilie s-a și apucat de treabă. Potrivit declarațiilor subalternilor, ea și-a revendicat un birou și a venit la muncă în fiecare zi... dar numai după terminarea orelor de curs, căci tot anul școlar trecut ea a predat Informatica la școala din comună. Pe primarul Gabriel Stoica nu l-ar fi deranjat deloc situația, spun aceleași surse din cadrul Primăriei... Căci e la primul mandat și nu a vrut să se certe nici cu doamna profesoară și nici cu soțul acesteia, Vasile Ilie. Numai că doamna, care visează să devină prima femeie primar a comunei Sălcioara, s-a lansat într-o campanie furibundă de denigrare a primarului... Iar, printre timp, ca să grăbească procesul, sabota cu simț de răspundere activitatea instituției. Și uite așa, ba ascunzând o hârtie azi, ba refuzând o sarcină mâine, ba reclamându-l pe primar poimâine, a ajuns ca după un an de mandat să fie eliberată din funcție.

Urmările unui puci reușit Decizia de înlocuire din funcție a viceprimarului PSD Ilie Marian a fost adoptată în plenul Consiliului Local cu o majoritate de 8 voturi. Surse administrative spun că ar fi trebuit să fie 10, dar doi dintre consilierii PSD, amenințați de Vasile Ilie, au cedat nervos și nu s-au prezentat la ședință. Cu 8 voturi «pentru» (5-PNL și 3-PSD), Consiliul Local Sălcioara a retezat din rădăcină cariera politică a doamnei Maria și a numit-o viceprimar pe Nicoleta Dan. Hotărârea a atras mânia sfântă a cuplului Ilie, care a cerut și a obținut retragerea sprijinului politic pentru cei trei consilieri PSD care au îndrăznit să gândească cu capetele proprii ce e mai bine pentru comuna care i-a votat. De atunci au trecut 5 luni, timp în care conflictul a ajuns în instanță, acolo unde cei trei consilieri PSD, după ce au pierdut într-o primă fază, speră să obțină, pe 7 februarie 2018, dreptate pentru ei și administrația pe care o susțin. În așteptarea deciziei finale a instanței, Consiliul Local Sălcioara a evitat pentru a cincea lună consecutiv să valideze o noua garnitură de consilieri PSD stabilită de Vasile Ilie cu acordul președintelui Marian Neacșu. Vineri, 18 ianuarie a.c., cei cinci consilieri PNL prezenți s-au abținut de la vot, pretextând că vor să aștepte decizia finală a instanței.

Sălcioara văzută pe Facebook Povestea relatată mai sus are și o variantă publică, pe Facebook, acolo unde fiecare dintre cei implicați în acest conflict susține una dintre fracțiuni. Dincolo de sordidul acestei dispute, există și puncte de vedere exprimate decent și responsabil. «În momentul de față avem 2 viceprimărițe, deoarece niciuna din ele nu vrea să cedeze scaunul „puterii“! (...) Dar ceea ce este cel mai grav este faptul că, fiind într-un mediu rural, (...) oamenii care stau la conducere și veghează la bunăstarea acestei comune nu promovează absolut deloc Educația... Ci din contră, sunt încurajate atitudini și comportamente jalnice și cu context pornografic. La noi, la Sălcioara, Educația a devenit un lux (...)» declară public Mihai Ivan. Nu este singurul, evident. Iar «contextul pornografic» la care face referire este serbarea de sfârșit de an, oferită din bani publici de către primarul Gabriel Stoica. Acesta le-a oferit concetățenilor un nou spectacol marca Axinte. Ca și în cazul localităților Bucu, Săveni sau Țăndărei, despre care am relatat, Axinte a «concertat» în fața copiilor din Sălcioara, promovând un limbaj suburban și violent, inacceptabil în cadrul unei manifestări publice. Iar aceasta este doar una dintre problemele cu care se confruntă comunitatea...

26 Ianuarie 2018, 10:40 (18221 vizualizări - 23 comentarii)

Citiți și:
Primarul care «leagă» cununiile civile
Sora primarului Gabriel Stoica, angajată ilegal la Serviciul Voluntar pentru Situații de Urgență Sălcioara
Administrație prin dispoziții în comuna Sălcioara

Comentariile cititorilor:


Sincer:
(28 Ianuarie 2018, 02:52)
Ce bine este la Perieti,e liniste ,e pace,consilierii se inteleg intre ei,abia acum avem primarul care stie sa faca administratie.
Nu calca nimeni pe urmele lui...scuze...nimeni din judet vroiam sa spun
Din Salcioara:
(27 Ianuarie 2018, 22:31)
Rusine domnule primar, dumneavoastra si consilierilor consiliului local, noi v-am ales sa faceti ceva pentru amarata asta de localitate. Acum va dati lovit ca ,, va loveste Chistoc,, , dar in campania electorala de ce ii mancati din mana? Mai sa cred ca dormeati impreuna, atat era dragostea de mare. Pe strazi nu ati pus o piatra si va judecati pe banii prostilor care platesc taxe si impozite. De ce nu platiti avocatii din salariu ala de ,,boier,,? Sau sa plateasca partidele pentru care luptati, ori daca platiti pentru o parte a Consiliului local, sa il platiti si pe al doilea avocat ca si el reprezinta  o parte a consilierilor locali. De ce nu faceti o adunare cetateneasca sa stim si noi ce faceti cu banii nostrii? De la Sile nu mai avem mari pretentii, vedem ca a intrat in febra la Fb ca ne omoara cu intrarile in direct, sa vedem ce mananca si pe unde merge, sa ne fereasca Dumnezeu, nu am vazut in viata mea atata prostie. E bine ca s-a mai lasat de mesaje, saracul scrie ca un elev de clasa a III-a.Sile tata, nu e gramatica de tine, nu te mai face de ras, sau macar nu mai vorbi aiurea, te-ai mai prezentat la unii ca esti inginer, ai obraz, ce naiba.Apropo, ce va recomanda doamna Maria Ilie pentru functia de viceprimar? La scoala ati rupt gura targului? Nu v-am vazut intr-o mare implicare, copii de aici, pe ultimele locuri la capacitate. Pana unde poti sa mergi si sa postezi fotografii cu diferite persoane, doar de dragul de a fi vazut? 
Măndica:
(27 Ianuarie 2018, 17:05)
Cumetre, n-avea nicio șansă! Locuri ocupate de stripteuze!
Cumatrul:
(27 Ianuarie 2018, 15:34)
Bine ca nu a pus.o pe doamna vice prim ministru.
Bucur:
(26 Ianuarie 2018, 23:25)
De ce jigniti, priceputi jurnalisti, o intreaga comunitate de oameni gospodari ? Din cauza catorva fripturisti politici considerati ca locuitorii Salcioarei sunt uitati la marginea judetului ? Eu consider ca mai degraba resedinta acestui judet trage in jos toata Ialomita prin bani ingropati fara rost. E simplu sa jignesti mai greu e sa gandesti !
Andrei Marius:
(26 Ianuarie 2018, 17:27)
Îmbrăcând minciuna într-un strat subțire de adevăr, minciuna ni se înfățisează ca fiind adevărul (tehnică uzuală de manipulare). Articolul dvs. este scris la comandă, sau poate nu aveți toate informațiile necesare, obiective, ale ambelor părți implicate. Un articol prezentat corect opiniei publice, ar trebui redactat ținând cont de condiția aceasta. Lucrurile sunt mult mai complicate în Sălcioara, însă, sicer, chiar nu merită niciunul din cei implicați în acest circ să aloc încă 10 minute din timpul meu pt. a explica situația. Au de pierdut doar cetățenii. PS: sper să îmi publicați comentariul.
Daea cu Oaia:
(26 Ianuarie 2018, 16:08)
Cămile sau bondoace, tot MADE IN SĂLCIOALRA sunt! Vine, vine sălcioara cu steluța Mărioara! Buuună, cămila!
Vasile:
(26 Ianuarie 2018, 11:44)
Se pare că din pepinieră de profesori de mahala, Sălcioara a devenit Academie politică de lansare a acelorași profesori pe piața ialomițeană. N-a fost greu. Din Sălcioara vine cămila Școlii 3, Slobozia, care mai are și urmași! Steluțe pentru foști directori prăfuiți!

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Sâmbătă 08 Aug 2026
264 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: Grup de lucru anti-etnobotanice

În baza Ordinului Ministerului Administrației și Internelor nr. 37 din data de 17 februarie 2011 pentru constituirea echipelor mixte ce vor efectua controale conform competențelor legale, în locurile și ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2011, 15:23
(9731 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Record la depunerea Formularului 112

«Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează că, din 4177 Declarații 112 ce se așteptau a fi primite la nivelul județului nostru, au fost depuse un număr de 4010 declarații, în procent de ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2011, 12:02
(5679 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomaj în 10 zile de la diponibilizare

Potrivit reprezentanților Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, luni, 28 februarie au fost publicate modificările privind sistemul asigurărilor de șomaj și stimularea ocupării forței ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2011, 12:00
(10428 vizualizări - 1 comentariu)


Amara: Beat la volan, a acroșat un scuter

Duminică, 27 februarie, la Amara s-a produs un accident de circulație. Pe scurt, o mașină condusă de un bărbat de 37 ani, din localitate, a lovit un scuter ce circula regulamentar. Mopedul a fost acroșat ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2011, 17:24
(43668 vizualizări - 32 comentarii)

Taguri: Amara accident


Fetești: Bătrînă accidentată de un șofer ce dădea înapoi

O bătrînă de 66 ani a fost lovită violent de o mașină, la Fetești. Incidentul s-a produs sîmbătă, 26 februarie, pe o stradă din localitate. Șoferul încerca să efectueze manevra de mers înapoi, timp în care ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2011, 17:23
(14672 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Căzănești: Țigări de contrabandă, descoperite într-o mașină

20 de cartușe de țigări, aceasta este ultima captură a polițiștilor la capitolul contrabandă cu țigarete. Descoperirea a fost realizată vineri, 25 februarie, de către polițiștii din Căzănești, care au oprit ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2011, 17:23
(11327 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Șoferi beți la volan

Un șofer băut a fost prins de polițiști vineri, 25 februarie, conducînd o mașină în orașul Țăndărei. Localnicul de 35 ani, a cărui alcoolemie depășea 0,97 la mie, s-a ales cu dosar penal. În aceeași noapte ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2011, 17:22
(9298 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiune a polițiștilor în discoteci

Aproape 50 de polițiști ialomițeni, însoțiți de jandarmi, au desfășurat o acțiune de amploare în noaptea de sîmbătă, 26 februarie, în Slobozia și în localitățile limitrofe. Ținta principală a polițiștilor ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2011, 17:17
(9415 vizualizări - 0 comentarii)


Casă mistuită de flăcări la Ciochina

Casă mistuită de flăcări la Ciochina

Pompierii militari de la Garda de Intervenție Slobozia și Serviciul Voluntar pentru Situații de Urgență al orașului Căzănești au acționat sîmbătă, 26 februarie, în jurul orei 17.20, pentru lichidarea unui ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2011, 14:59
(11915 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ciochina incendiu


Fetești: Tînără de 22 ani, salvată de SMURD după ce a înghițit mai multe medicamente

Sîmbătă, 26 februarie, în jurul orei 16.00, echipajul SMURD de la Garda Fetești a fost solicitat să intervină pentru a acorda primul ajutor medical unei tinere, în vîrstă de 22 ani, din municipiu. La sosirea ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2011, 14:55
(9138 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Fetești are OFICIAL comandanți: Anghel, șef al Poliției, Mihăilă, șef la Ordine Publică

În urma concursului desfășurat la finele acestei luni, Poliția Fetești a revenit la normal. Adică are șefi. Potrivit unui comunicat remis de Inspectoratul Județean de Poliție, noul șef al Poliției Municipiului ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2011, 12:54
(13924 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Fermierii pot depune cereri pentru plata pe suprafață

Marți, 1 martie, Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură lansează Campania de primire a cererilor de plată pentru schemele/măsurile de sprijin pe suprafață. Potrivit unei informări a instituției ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2011, 16:41
(9035 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: După ce au spart mai multe case din Albești și Buești, doi tineri au fost reținuți

Doi tineri, în vârstă de 16, respectiv 18 ani, primul din comuna Albești, iar cel de-al doilea din comuna Buești, au fost încarcerați în cursul zilei de joi, 24 februarie a.c., în arestul Inspectoratului ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2011, 16:40
(12767 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Miliarde de euro pentru fermieri

Potrivit datelor statistice ale Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură, în perioada februarie 2010-februarie 2011, instituția a efectuat plăți în conturile beneficiarilor în valoare ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2011, 16:39
(13725 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Stagiul de practică al studenților Academiei de Poliție, la final

Cei 11 studenți ai Academiei de Poliție «Al. I. Cuza» București au finalizat vineri, 25 februarie a.c., stagiul de practică la Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița.
Repartizați să își desfășoare ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2011, 16:27
(12272 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Prinși de polițiști la furat de lemne

Manasia: Prinși de polițiști la furat de lemne

În cursul nopții trecute, joi spre vineri, 24/25 februarie a.c., agenții Postului de Poliție Manasia împreună cu lucrători din cadrul Ocolului Silvic Urziceni au identificat trei bărbați, cu vîrste cuprinse ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2011, 15:43
(10370 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Manasia furt lemne


Ialomița: Traficul rutier, îngreunat de viscol și zăpadă

Ialomița: Traficul rutier, îngreunat de viscol și zăpadă

La primele ore ale dimineții de vineri, 25 februarie, Inpectoratul de Poliție anunță că în Ialomița sînt blocate 4 drumuri județene, traficul rutier fiind întrerupt din cauza vîntului puternic care viscolește ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2011, 09:32
(10639 vizualizări - 0 comentarii)


5 stele la testele Euro NCAP pentru Hyundai ix20

5 stele la testele Euro NCAP pentru Hyundai ix20

Hyundai ix20, noul MPV din segmentul B al mărcii, a obținut punctajul maxim de 5 stele la testele Euro NCAP-organizație independentă care se ocupă cu evaluarea nivelului de siguranță al ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2011, 17:53
(5059 vizualizări - 0 comentarii)


Agajatorii, obligați să depună fișele fiscale pentru 2010

«Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomita reamintește contribuabililor, plătitori de venituri din salarii și asimilate salariilor, că au obligația depunerii fișelor fiscale pentru anul 2010. Acestea ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2011, 17:43
(5258 vizualizări - 0 comentarii)


Ciochina: A intrat cu Salvarea în pom!

Ciochina: A intrat cu Salvarea în pom!

Joi, 24 februarie a.c., în jurul orei 15.20, pe DN2A, în comuna Ciochina s-a produs un accident de circulație soldat cu vătămarea corporală a două persoane. Din primele cercetări efectuate de polițiști ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2011, 17:31
(11968 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ciochina accident


Ialomița: 15 sesizări penale depuse la Parchet de Finanțe

«În cursul lunii ianuarie 2011, organele de control din cadrul Direcției Generale de Finanțe Publice Ialomița au efectuat un număr de 171 verificări ale bazei de impozitare, ale legalității și conformității ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2011, 17:29
(8364 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Proiect pentru copii de grădiniță

IPJ Ialomița: Proiect pentru copii de grădiniță

În cursul zilei de marți, 22 februarie a.c., în baza unui protocol de colaborare între Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița și Grădinița cu program prelungit nr. 2 Slobozia, polițiștii din cadrul ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2011, 15:57
(9844 vizualizări - 0 comentarii)


TNL Slobozia vă «căsătorește» pentru o zi

De Dragobete, joi, 24 februarie a.c., TNL Slobozia vă așteaptă pe platforma «Mihai Viteazul» de pe bulevardul Unirii din Slobozia «pentru a fi cununați timp de o zi». Inițiativa tinerilor liberali slobozeni ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2011, 15:48
(10845 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Atelier de confecționat mărțișoare la Muzeul Județean

Vineri, 18 februarie, în cadrul Muzeului Județean Ialomița, a debutat acțiunea «Firicel de primăvară»-atelier de confecționat mărțișoare. La inițiativa Muzeului a răspuns și de această dată Școala «Sfîntul ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2011, 15:38
(10642 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Serată muzicală și expoziție de artă platică

Miercuri, 23 februarie, la Sala Arcadia a Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea» din Slobozia a fost vernisată «Expoziția de artă platică a artiștilor brăileni», evenimentul fiind organizat de Uniunea ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2011, 15:28
(11394 vizualizări - 0 comentarii)


ISUJ Ialomița: 28 februarie 2011-78 de ani de protecție civilă, Ziua «Porților Deschise»

Ziua Protecției Civile din România este un eveniment care prilejuiește rememorarea momentului istoric care a consfințit înființarea Apărării Pasive din România. Înaltul Decret Regal nr. 468 din 1933 este ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2011, 15:17
(10083 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Modificări ale Codului Fiscal pentru sediile secundare

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița aduce la cunoștința contribuabililor modificările aduse Codului de procedură fiscală privind administrarea creanțelor fiscale ale sediilor secundare care ...[citește_toată_știrea]

22 Februarie 2011, 18:06
(10048 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Slobozia și Urziceni

Incendii la Slobozia și Urziceni

Sîmbătă, 19 februarie, în jurul orei 11.00, pompierii de la Garda Slobozia au fost solicitați să intervină pentru lichidarea unui incendiu izbucnit la un depozit al unei societăți comerciale care are ca ...[citește_toată_știrea]

22 Februarie 2011, 18:00
(10927 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

22 Februarie 2011, 17:29
(6426 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Fura rufe de pe balcon

În noaptea de vineri spre sîmbătă, 18/19 februarie a.c., în jurul orei 1.30, o patrulă de siguranță publică a surprins într-o parcare din Slobozia un bărbat, de 31 ani, din municipiu, care sustrăgea obiecte ...[citește_toată_știrea]

21 Februarie 2011, 18:04
(8663 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia furt


Ultimele comentarii
Răduță Aurelian-Constantin în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița Antoine în «Suntem în urmă cu pregătirea, dar construim un grup puternic!» ciumpalacul în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița @PREDA în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! Mary în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Mary în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița #pasajladrajna în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Cetatean în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă SPERANȚA în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Rodica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere as în Curtea de Conturi a României reclamă «slaba gestionare a patrimoniului» la Direcția Județeană pentru Sport Ialomița georgica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere vasilica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Ilie Palarie în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere PREDA în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! gica în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...