Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Bâlciul politic de la Sălcioara

Ciolaniadă rurală

Bâlciul politic de la Sălcioara

Sălcioara e o comună ialomițeană uitată la marginea județului, înspre Călărași. Ea s-a remarcat ultima dată la alegerile din 2016 pentru că, după 20 de ani, a reușit să-l înlocuiască pe primarul PNL Ionel Frițu cu primarul PSD Gabriel Stoica. După un an și jumătate de administrație însă, oamenii sunt speriați! Consiliul Local a devenit o arenă de wrestling politic, iar activitatea primarului e contestată public!

Șarpele de la sânul Primăriei Alegerile din 2016 au statutat la o diferență de numai un vot componența Consiliului Local din Sălcioara. Astfel, PSD a obținut 6 mandate de consilieri locali și fotoliul de primar, iar PNL a obținut 5 mandate de consilieri. Cu votul în plus și două lăzi de bere, Vasile Ilie, șeful filialei locale a PSD, i-a convins pe cei 6 consilieri PSD să-i facă parte nevestei. Așa a ajuns Maria Ilie viceprimar al comunei. De cum a fost numită viceprimar, Maria Ilie s-a și apucat de treabă. Potrivit declarațiilor subalternilor, ea și-a revendicat un birou și a venit la muncă în fiecare zi... dar numai după terminarea orelor de curs, căci tot anul școlar trecut ea a predat Informatica la școala din comună. Pe primarul Gabriel Stoica nu l-ar fi deranjat deloc situația, spun aceleași surse din cadrul Primăriei... Căci e la primul mandat și nu a vrut să se certe nici cu doamna profesoară și nici cu soțul acesteia, Vasile Ilie. Numai că doamna, care visează să devină prima femeie primar a comunei Sălcioara, s-a lansat într-o campanie furibundă de denigrare a primarului... Iar, printre timp, ca să grăbească procesul, sabota cu simț de răspundere activitatea instituției. Și uite așa, ba ascunzând o hârtie azi, ba refuzând o sarcină mâine, ba reclamându-l pe primar poimâine, a ajuns ca după un an de mandat să fie eliberată din funcție.

Urmările unui puci reușit Decizia de înlocuire din funcție a viceprimarului PSD Ilie Marian a fost adoptată în plenul Consiliului Local cu o majoritate de 8 voturi. Surse administrative spun că ar fi trebuit să fie 10, dar doi dintre consilierii PSD, amenințați de Vasile Ilie, au cedat nervos și nu s-au prezentat la ședință. Cu 8 voturi «pentru» (5-PNL și 3-PSD), Consiliul Local Sălcioara a retezat din rădăcină cariera politică a doamnei Maria și a numit-o viceprimar pe Nicoleta Dan. Hotărârea a atras mânia sfântă a cuplului Ilie, care a cerut și a obținut retragerea sprijinului politic pentru cei trei consilieri PSD care au îndrăznit să gândească cu capetele proprii ce e mai bine pentru comuna care i-a votat. De atunci au trecut 5 luni, timp în care conflictul a ajuns în instanță, acolo unde cei trei consilieri PSD, după ce au pierdut într-o primă fază, speră să obțină, pe 7 februarie 2018, dreptate pentru ei și administrația pe care o susțin. În așteptarea deciziei finale a instanței, Consiliul Local Sălcioara a evitat pentru a cincea lună consecutiv să valideze o noua garnitură de consilieri PSD stabilită de Vasile Ilie cu acordul președintelui Marian Neacșu. Vineri, 18 ianuarie a.c., cei cinci consilieri PNL prezenți s-au abținut de la vot, pretextând că vor să aștepte decizia finală a instanței.

Sălcioara văzută pe Facebook Povestea relatată mai sus are și o variantă publică, pe Facebook, acolo unde fiecare dintre cei implicați în acest conflict susține una dintre fracțiuni. Dincolo de sordidul acestei dispute, există și puncte de vedere exprimate decent și responsabil. «În momentul de față avem 2 viceprimărițe, deoarece niciuna din ele nu vrea să cedeze scaunul „puterii“! (...) Dar ceea ce este cel mai grav este faptul că, fiind într-un mediu rural, (...) oamenii care stau la conducere și veghează la bunăstarea acestei comune nu promovează absolut deloc Educația... Ci din contră, sunt încurajate atitudini și comportamente jalnice și cu context pornografic. La noi, la Sălcioara, Educația a devenit un lux (...)» declară public Mihai Ivan. Nu este singurul, evident. Iar «contextul pornografic» la care face referire este serbarea de sfârșit de an, oferită din bani publici de către primarul Gabriel Stoica. Acesta le-a oferit concetățenilor un nou spectacol marca Axinte. Ca și în cazul localităților Bucu, Săveni sau Țăndărei, despre care am relatat, Axinte a «concertat» în fața copiilor din Sălcioara, promovând un limbaj suburban și violent, inacceptabil în cadrul unei manifestări publice. Iar aceasta este doar una dintre problemele cu care se confruntă comunitatea...

26 Ianuarie 2018, 10:40 (18515 vizualizări - 23 comentarii)

Citiți și:
Primarul care «leagă» cununiile civile
Sora primarului Gabriel Stoica, angajată ilegal la Serviciul Voluntar pentru Situații de Urgență Sălcioara
Administrație prin dispoziții în comuna Sălcioara

Comentariile cititorilor:


GVM:
(7 Februarie 2018, 10:23)
Ca nou "pripășit" în comună, am o o enormă încredere în d-l Primar, însă nu se prea poate baza pe mulți din anturajul său, crescuți și educați de partudu' komunist cărora le priește "democrația de Bărăgan"...
Vorba lui Becali:
(6 Februarie 2018, 19:58)
Vorba lui Becali George,de Bucuresti "Femeile la cratita",nu la politica ce naiba in satele romanesti numai exista respect in comunele din Romania
Rași Ialomița:
(30 Ianuarie 2018, 05:31)
Vă spun sincer că nu am crezut niciodată în reușita acestor marionete pe care le jonglează că pe niște păpuși Cocoșatu . Gabi Stoica a fost 4 ani de zile viceprimarul comunei. Nu a făcut nimic pentru comună.Acum că este primar a reușit să câștige admirația fraierilor care l-au votat cu spectacole și concursuri de făcut mâncare. A fost foarte bine când și-a făcut salariu de 5300 de lei,lui Cocoșatu 3000 de lei. Nu mai face adunări cetățenești,pozează în victimă și prostimea îl crede.TOȚI CEI CARE ÎL IUBIȚI AȘA DE MULT PE PRIMAR,DACĂ DE MÂINE NU MAI VĂ DĂ LA MAGAZIN ALIMENTE PE CAIET,ÎL MAI IUBIȚI? A stat 4 ani în spatele lu Frițu dar nu a învățat nimic. A făcut o comună întreagă de râs. Mai bine ți-ai da demisia că un bărbat.
banel:
(29 Ianuarie 2018, 23:44)
ca sa intelegem  de unde pleaca divergentele la Salcioara, trebuie sa vedem neaparat statul de plata lunara a capilor/sefilor din Primarie si ne vom lamurii sigur. dar nu o sa avem vreodata sansa asta; transparenta cu care ne-a aburit, a fost trecuta la "discutate si uitate"
@Silvia:
(29 Ianuarie 2018, 15:57)
@Silvia. Ed. Arghiroiu era în Sălcioara când se petreceau hoțiile acestea la școală? E bună rău la diversiuni, scenarii, manipulări. Capătă aderenți de aceeași teapă, chiar în Slobozia. Sălcioara a pierdut o capacitate, v-a suflat-o Cilibeanu V.
Denis:
(28 Ianuarie 2018, 15:13)
Nu trebuie si noi salciorenii sa ne facem cunoscuti cu ceva?Noroc cu circurile astea pe care le.am ales ca asa ne mai cunoaste lumea si pe noi.Asa e.In primarie ca sa ti se semneze o hartie est trimis de la unul la altul,balamuc ca acum nu am mai vazut vreodata.Primarul este o marioneta,nu are sange de conducator,s.a vandut la aia de la pnl,au facut intelegere pe sub masa.In campanie au promis si luna de pe cer.
Silvia:
(28 Ianuarie 2018, 15:10)
Nu au dat cadouri de Craciun la copii de la scoala, pentru ca nu a mai vrut nimeni sa-i sponsorizeze. Atunci cand i-au sponsorizat au bagat  bani in buzunar , au plecat chipurile la mare cu cativa copii din scoala dar pe langa copii astia si-au luat si familiile . Iar cei citiva copii din scoala au fost luati pe preferinte, acolo unde stiau ei ca sunt sustinuti erau rude, sau  unde aveau obligatii. S-au certat la deschiderea anului scolar in fata elevilor si in fata noastra a parintilor. Ambitii personale si bataie pe functii -ciolaniada cum scrie in articol -  mai mare rusinea .....persoane publice care ar trebui sa fie model comunitatii.
Paul:
(28 Ianuarie 2018, 14:59)
Ograda si Perieti  ......daca ati ales bine.... bravo voua. Noi la Salcioara am ales prost. Mai prost de asa nu se putea.
Mihaela :
(28 Ianuarie 2018, 14:56)
Pt. Din Salcioara. Ai dreptate e plin facebook-ul de toti linge-blide care au interese sa-i pupe-n c...r pe astia de la primarie. Am vazut cum isi pune  Chistoaca si Macanache toate petrecerile pe facebook  , ce mananca ce bea si pe unde le lucesc ochii, ca sa vada prostimea ce bine o duce cu salariul ala baban de la primarie. Apropo fraierilor aveti idee ce salarii si-au facut astia? habar nu aveti.... zeci de milioane ....vechi. A uitat Chistoaca sa ne posteze o foto si cu cat de cald si bine ii este in casa cu centrala aia noua care se aude ca a sterpelit-o se la scoala. De..... asa am auzit si eu cand isi strigau uni altora prin primarie cine si ce au sustras....fiecare ce-a putut, uni o centrala, alti lemne de foc, alti cate o excursie, doua ,trei prin Grecia  sau prin Belgia pe la Parlamentul European  fiecare cum a putut.......DAR PE BANII NOSTRI
Paul:
(28 Ianuarie 2018, 14:34)
Ograda si Perieti ......daca ati ales bine, bravo voua. Noi la Salcioara am ales prost, mai prost de asa nu se putea.
Nicu Oprea:
(28 Ianuarie 2018, 13:26)
Domnul primar era alaturi de Chistoc (Ilie Vasile) cand promitea transparenta in primarie. Am vazut transparenta mai mult decat ne-am fi dorit. Sedintele consiliului local, un adevarat balamuc , care a devenit loc de rabufniri si frustrari ale celor care ar trebui sa conduca aceasta comuna si sa faca ceva pentru cetatenii astia care se chinuie sa isi plateasca darile catre ei. Si ei ce fac cu bani contribuabililor? Dau paranghelii pe bani nostri...... de ziua comunei... de 1 decembrie ....de craciun. Eu inteleg ca poate au si astea rolul lor......dar cu atatia bani?  sute de milioane ...si da e asa cum scrie in articol ....cu "artistul" Axinte care  a venit a spus 3 bancuri cu conotatie sexuala a mai cantat doua cantece despre cum e sa fii prost si.... a luat bani si-a plecat.   BANI NOSTRIIIIIIIII  ......ai prostimii . Altele sunt prioritatile. Am vazut sedintele consiliului local unde se cearta pe putere, pe bani... mai nou pe bani decontati la scoala pe transportul profesorilor.  Pai daca nu ajung bani pt decontul benzinei  de ce nu mai da cocosatul ala niste banzina din cota pe care o ia de la primarie , ca il vad toata ziua plimbandu-se cu masina ...de  e ditamai seful acum - ce sa-i faci ! Am zis bine ,nu am gresit -SEFUL - pt . ca de fapt el ii manipuleaza acolo pe toti. . Ce sa faci cu marioneta asta de primar .... care nu e nicodata in primarie. Cred ca fuge de raspundere  si de oameni carora le-a promis ceea ce nu le poate da 
Hăis!:
(28 Ianuarie 2018, 12:41)
Sălcioara, cea mai CEA! Vaci, în migrație turmă spre Slobozia. Pleacă de-acolo de proaste, sunt primite în capitala ialomițeană, cu gradații de merit!
Din Ograda:
(28 Ianuarie 2018, 12:33)
@sincer, cu Perieți! Ești glumeț! Lasă miștocăreala că se știe ce prostime de edili aveți. Fericirea este la Ograda!
Victor:
(28 Ianuarie 2018, 12:14)
Lasa Paulica tata, ca sunt alti mai prosti ca tine. De exemplu EU. Nu doar ca i-am votat eu, dar miam dus si toata familia sa-i voteze inclusiv pe aia batrana. Ca a venit nenorocitu ala de cocosat la ea acasa si ia zis ca ii mareste pensia , ca da bani de la uniunea europeana pt aia cu pensii mici. Si am pus botu ca niste idioti. Ma duc acum in primarie si sunt derutat , e primarie sau  facultate, nu stiu la ce usa sa bat ca acolo scrie ca sunt ingineri , profesori d....cu mai stie ce ......dar mie cine imi rezolva problemele , m-am dus cu o amarata de adeverinta si ma plimbat pe la toate usile ca nu mi-o semna nimeni, ....nu vroia sau mai repede cred ca nu stia cine trebuie,  sa impinge de la spate unul pe altul, penrtu ...o adeverinta ...dar pt alte lucruri mai importante .......???????
Paul:
(28 Ianuarie 2018, 11:58)
Fratilor, circ precum la Salcioara nu a vazut tot judetul . Suntem de rasul curcilor. Din " echipa nr. 1 " in care am crezut s-a ales praful. ne-a amagit ca pe prosti, parca ne-a injectat cu ceva si ne-a facut sa-i votam. Da , recunosc i-am votat, fir-ar capu meu al d....cu. Bai oameni buni , oricine era mai bun decat astia , IMI VINE SA-MI DAU PALME.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
09 Aug 2026
232 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

AJFP Ialomița: Programul «Tezaur» continuă și în luna mai 2022

Ministerul Finanțelor emite, începând de luni, 2 mai 2022, noi emisiuni de Titluri de Stat în cadrul Programului «Tezaur», cu maturități de 1 și 3 ani și dobânzi de 5,5% și 6,15%. Titlurile de Stat au valoare ...[citește_toată_știrea]

29 Aprilie 2022, 16:00
(18577 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Modelul documentelor pentru plata șomajului tehnic a fost aprobat

Modelul tipizat al documentelor necesare angajatorilor pentru plata indemnizației de șomaj tehnic reglementat de Ordonanța de Urgență nr. 36/2022, privind stabilirea unor măsuri de protecție socială a salariaților ...[citește_toată_știrea]

29 Aprilie 2022, 14:00
(12229 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Se redeschide «Salonul de primăvară»

Centrul Cultural «Ionel Perlea» organizează marți, 3 mai 2022, expoziția de pictură «Salonul de primăvară». Evenimentul începe la orele 14,00 și se desfășoară cu sprijinul Uniunii Artiștilor Plastici, filiala ...[citește_toată_știrea]

29 Aprilie 2022, 13:45
(5070 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Olimpiada Națională de Arte Vizuale, Arhitectură și Istoria Artei, etapa județeană, la Muzeul Național al Agriculturii

Miercuri, 4 mai 2022, la orele 11,00, Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia va fi gazda expoziției prilejuită de Olimpiada Națională de Arte Vizuale, Arhitectură și Istoria Artei, etapa județeană ...[citește_toată_știrea]

29 Aprilie 2022, 12:30
(14461 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 1 nou caz de COVID-19

Joi, 28 aprilie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27110, fiind înregistrat 1 nou caz față de ziua de miercuri, 27 aprilie ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2022, 16:20
(7865 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Acțiuni de control în perioada Sărbătorilor Pascale

În perioada 28 martie-24 aprilie 2022, echipe de inspectori din cadrul DSVSA Ialomița au efectuat controale oficiale privind modul în care sunt respectate condițiile sanitar-veterinare în 152 de obiective ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2022, 15:05
(11629 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie pe Șoseaua București din Căzănești

Pentru remedierea unei avarii survenite pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 110 mm, de pe Șoseaua București din orașul Căzănești, echipele de intervenție RAJA sistează furnizarea apei potabile ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2022, 14:20
(11893 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 noi cazuri de COVID-19

Miercuri, 27 aprilie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27109, fiind înregistrate 4 noi cazuri față de ziua de marți, 26 ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2022, 16:15
(2744 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Noi forme de sprijin pentru susținerea activității fermierilor în anul 2022

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează potențialii beneficiari că, până la data de 12 mai 2022 inclusiv, se depun cereri de solicitare pentru următoarele scheme de ajutor de ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2022, 15:00
(11437 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Tânăr arestat pentru «tentativă la omor»

Luni, 25 aprilie a.c., un tânăr în vârstă de 21 de ani, din Slobozia, a fost arestat preventiv pentru comiterea infracțiunii de «tentativă la omor». Astfel, polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații ...[citește_toată_știrea]

26 Aprilie 2022, 17:50
(10622 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: 40 permise reținute, amenzi de peste 222 mii de lei

În minivacața prilejuită de Sărbătorile Pascale, polițiștii din Ialomița au fost prezenți la datorie și au acționat pentru menținerea unui climat de ordine și siguranță publică. În urma neregulilor descoperite ...[citește_toată_știrea]

26 Aprilie 2022, 17:40
(10041 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 noi cazuri de COVID-19

Marți, 26 aprilie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27105, fiind înregistrate 3 noi cazuri față de ziua de luni, 25 aprilie ...[citește_toată_știrea]

26 Aprilie 2022, 16:40
(3755 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă la Dridu

Echipele RAJA Constanța intervin pentru executarea lucrărilor de remediere a unei avarii pe conducta de alimentare cu apă de pe strada Principală, nr. 264, din localitatea Dridu. În vederea executării acestor ...[citește_toată_știrea]

26 Aprilie 2022, 14:10
(17093 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Niciun nou caz de COVID-19!

Luni, 25 aprilie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 27102, nefiind înregistrate cazuri noi față de ziua de duminică, 24 aprilie ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2022, 16:50
(13059 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 1 nou caz de COVID-19

Duminică, 24 aprilie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27102, fiind înregistrat 1 nou caz față de ziua de sâmbătă, 23 aprilie ...[citește_toată_știrea]

24 Aprilie 2022, 16:25
(8041 vizualizări - 0 comentarii)


DN21: Accident rutier provocat de un șofer băut

DN21: Accident rutier provocat de un șofer băut

În dimineața zilei de duminică, 24 aprilie a.c., între localitățile Slobozia Nouă și Iazu s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea a două persoane. Din verificările efectuate de polițiști ...[citește_toată_știrea]

24 Aprilie 2022, 13:15
(12617 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Prins în flagrant în timp ce fura alimente dintr-un supermarket

Un polițist aflat în timpul liber a intervenit în seara zilei de vineri, 22 aprilie a.c., pentru prinderea unui bărbat, suspect că ar fi sustras mai multe produse dintr-un magazin din centrul municipiului ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2022, 17:00
(23532 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 1 nou caz de COVID-19

Sâmbătă, 23 aprilie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27101, fiind înregistrat 1 nou caz față de ziua de vineri, 22 aprilie ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2022, 16:50
(5871 vizualizări - 0 comentarii)


Iazu: 11 persoane, victime ale unui accident rutier

Iazu: 11 persoane, victime ale unui accident rutier

Vineri, 22 aprilie a.c., pe raza localității Iazu s-a produs un accident rutier. Potivit ISU Ialomița, în evenimentul rutier au fost implicate 4 autorisme, victime ale accidentului fiind 11 persoane, 7 ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2022, 19:50
(12986 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Iazu accident


Ialomița: 2 noi cazuri de COVID-19

Vineri, 22 aprilie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27100, fiind înregistrate 2 noi cazuri față de ziua de joi, 21 aprilie ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2022, 16:40
(3741 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 noi cazuri de COVID-19

Joi, 21 aprilie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27098, fiind înregistrate 4 noi cazuri față de ziua de miercuri, 20 aprilie ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2022, 16:35
(4881 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 accidente într-o singură zi

Ialomița: 4 accidente într-o singură zi

Miercuri, 20 aprilie a.c., în jurul orei 9,50, două echipaje din cadrul Stației de Pompieri  Fetești au intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD la un accident ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2022, 16:05
(8753 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni/Fetești: Percheziții într-un dosar penal privind produse contrafăcute

Urziceni/Fetești: Percheziții într-un dosar penal privind produse contrafăcute

Peste 620 de articole vestimentare și de încălțăminte contrafăcute, în valoare de 220000 de lei, au fost descoperite și confiscate de polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice, în ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2022, 15:25
(13022 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Traficant de droguri, reținut pentru 24 de ore

Ialomița: Traficant de droguri, reținut pentru 24 de ore

Marți, 19 aprilie a.c., polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Ialomița-Brigada de Combatere a Criminalității Organizate București, împreună cu procurorii DIICOT-BT Ialomița, au ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2022, 17:30
(16923 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 noi cazuri de COVID-19

Miercuri, 20 aprilie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27094, fiind înregistrate 4 noi cazuri față de ziua de marți, 19 ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2022, 16:15
(6050 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Cereri de intenție pentru accesarea Programului Național Apicol (PNA)

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că până la data de 2 mai 2022 primește Cereri de intenție pentru accesarea Programului Național Apicol (PNA). Valoarea sprijinului financiar ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2022, 15:00
(9894 vizualizări - 0 comentarii)


DN21A: A făcut infarct în timp ce era la volan

DN21A: A făcut infarct în timp ce era la volan

Un bătrân de 71 de ani a murit în dimineața zilei de miercuri, 20 aprilie a.c., în timp ce se afla la volan. Datele IPJ Ialomița arată faptul că acesta ar fi suferit un infarct. Alături de el, în mașină ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2022, 14:00
(12010 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: DN21A infarct șofer


Fetești: Trafic îngreunat din cauza unei macarale blocate pe șosea

Centrul Infotrafic al Poliției Române informează că miercuri, 20 aprilie a.c., traficul pe Autostrada Soarelui, în zona municipiului Fetești, se desfășoară cu dificultate din cauza unei macarale care a ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2022, 13:40
(3178 vizualizări - 0 comentarii)


Sprijin pentru semenii nevoiași acordat de Protopopiatul Urziceni

Sprijin pentru semenii nevoiași acordat de Protopopiatul Urziceni

În preajma Sărbătorii Învierii Domnului, în speranța de a aduce o rază de lumină specifică acestei mari sărbători a creștinătății, Protopopiatul Urziceni din cadrul Episcopiei Sloboziei și Călărașilor, ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2022, 17:15
(9573 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița, reprezentată de trei eleve la Olimpiada de Limba și Literatura Română pentru liceu

În perioada 26-30 aprilie 2022, la Slobozia, se desfășoară Etapa Națională a Olimpiadei de Limba și Literatura Română pentru liceu. La această competiție vor participa 173 de elevi din întreaga țară, însoțiți ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2022, 17:00
(25856 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Răduță Aurelian-Constantin în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița Antoine în «Suntem în urmă cu pregătirea, dar construim un grup puternic!» ciumpalacul în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița @PREDA în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! Mary în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Mary în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița #pasajladrajna în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Cetatean în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă SPERANȚA în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Rodica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere as în Curtea de Conturi a României reclamă «slaba gestionare a patrimoniului» la Direcția Județeană pentru Sport Ialomița georgica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere vasilica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Ilie Palarie în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere PREDA în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! gica în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...