Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Cinci agenți au fost «săltați» de mascați

Percheziții la Poliția Autostrăzi Fetești

Cinci agenți au fost «săltați» de mascați

Rețineri pentru 24 de ore în dosarul de corupție al agenților de la Poliția Autostrăzi Fetești

Ofițerii Serviciului Județean Anticorupție Ialomița au percheziționat joi, 15 martie 2018, sediul Poliției Autostrăzi Fetești. Organele judiciare au deschis un dosar penal în care urmăresc fapte de «abuz în serviciu» și «luare de mită». În vizorul polițiștilor specializați în combaterea faptelor de corupție au intrat cinci agenți.

Vor fi conduși la audieri Din primele informații, se pare că cei cinci agenți au săvârșit faptele de care sunt acuzați în cursul verii anului 2017. Aceștia cereau mită șoferilor prinși conducând pe Autostrada Soarelui în ilegalitate, iar apoi, după ce primeau banii, falsificau documentele de constatare, pentru a șterge urmele infracțiunilor constatate. Suspecții vor fi conduși la sediul Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița pentru audieri. Dacă suspiciunile se vor concretiza, ei ar putea fi arestați preventiv pentru 30 de zile.

UPDATE Oficial, printr-un comunicat de presă, Direcția Generală Anticorupție informează că «la data de 15.03.2018, ofițeri de poliție judiciară din cadrul Direcției Generale Anticorupție (DGA)-Serviciului Județean Anticorupție (SJA) Ialomița, sub coordonarea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița, au procedat la efectuarea a 5 percheziții domiciliare pe raza județelor Ialomița și Constanța și au pus în executare un număr de 5 mandate de aducere, emise pe numele a cinci suspecți, agenți de poliție în cadrul IGPR-Brigada Autostrăzi și Misiuni Speciale, cercetați pentru săvârșirea  infracțiunilor de „luare de mită“, „abuz în serviciu“ și „fals material în înscrisuri oficiale“. În fapt, în perioada iulie-august 2017, în timp ce suspecții  se aflau în exercitarea atribuțiilor de serviciu, de supraveghere și control al traficului rutier pe Autostrada A2, au pretins și primit sume de bani sau bunuri de la mai mulți conducători auto, pentru a nu proceda la sancționarea contravențională. De asemenea, au existat mai multe situații în care unii dintre agenții de poliție care au constatat abateri la regimul circulației pe drumurile publice, nu au aplicat sancțiuni contravenționale. Din probatoriul administrat a rezultat că doi agenți de poliție au întocmit și semnat în fals, în locul contravenientului, un proces-verbal de contravenție. Cauza penală a fost inițiată ca urmare a sesizării din oficiu a lucrătorilor de poliție judiciară din cadrul DGA-SJA Ialomița, iar perchezițiile domiciliare au fost efectuate cu sprijinul lucrătorilor de jandarmi din cadrul Inspectoratului Județean de Jandarmi Ialomița și Constanța».

UPDATE Procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița informează cu privire la faptul că trei agenți de poliție au fost reținuți pentru 24 de ore în dosarul de corupție deschis la Poliția Autostrăzi Fetești. Este vorba despre Cristian Andreas Condari, Adrian Ionuț Măgureanu și Alexandru Marius Ivanciu. Aceștia, susțin anchetatorii, au comis între 15 și 24 de fapte de «luare de mită». De asemenea, pe numele unui alt polițist, prin ordonanță a procurorului de caz, s-a dispus măsura controlului judiciar.

UPDATE Agenții Poliției Autostrăzi Fetești care au fost reținuți joi, 15 martie 2018, au fost arestați preventiv pentru 30 de zile. Decizia a fost luată de magistrații Tribunalului Ialomița, în baza unei solicitări făcută de procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița.

15 Martie 2018, 08:20 (12366 vizualizări - 18 comentarii)

Comentariile cititorilor:


M. Garda :
(30 Mai 2018, 19:24)
Eu am avut nevoie de poliția fetesti într-un caz foarte grav pentru mine, si acesti polițiști platiti din bani noștri au arătat lipsa de pregătire profesională
Cucu :
(27 Martie 2018, 13:32)
Termopane termopane
Mătușa Tamara:
(24 Martie 2018, 09:23)
Mai este foarte mult până la eliminarea corupției din Poliție. S-au angajat numai proști lacomi!
Alina:
(23 Martie 2018, 11:47)
Spunetil si pe vancea hotul dar si pe seful politiei toți bani ajungeau la el Vancea cel hot si banii de la autostrăzi.!!!
Fomistu:
(20 Martie 2018, 19:45)
Da,de șpagarul de Craiu Marcel de nu ziceți nimic?!Că și el a fost ridicat de mascați?Nu-l acoperiți!!!
Gica:
(20 Martie 2018, 09:25)
  Cum putem sa ne dam seama daca suntem sanctionati in trafic asa cum prevede legea daca tot auzim si citim de spagari care lucreaza in istitutiile statului!?
  Ei care ar trebui sa ne apere,sa ne corecteze greselile in trafic isi cauta victime cu tot din'adinsul pentru spaga lor. 
   
   Rusine politiei romane pentru asemenea oameni angajati.


                                                 RUSINE,RUSINE,RUSINE
  

@Coafeza:
(16 Martie 2018, 18:16)
Ai zbarcit-o: nu sunt nici invatator, nici profesor, dar mi-ar fi placut sa fiu. Intentia mea nu e sa dau lectii ci doar sa arat ca e important sa fim atenti cum ne exprimam. Sunt sigur ca ti-ai recitit postarea inainte de a apasa pe tasta 'Enter'. Si asta e un lucru bun. Majoritatea insa nu o fac(sau nu-si dau seama cat de gresit se exprima) si nu inteleg ca, stalcind limba romana, isi demonstreaza carentele din educatie si isi pierd credibilitatea in discutiile de pe forum.
pirosca:
(16 Martie 2018, 17:23)
@frizeru de ieri; Ma tu esti militian facut la apelul bocancilor. Ma golane tu teai facut militian sa iei spaga si sa faci avere,nu sa aplici legea. Peste 70% dintre voi sunteti ca aia de la Fetesti si cum zice nea fizeru de bice. Ma golane
Coafeza:
(16 Martie 2018, 16:06)
@@frizeru de ieri. Lasă-ne! Du-te in toată Ialomița și fă tu carte cu idioții! Nu vezi că sunt analfabeți? Ce vrei să demonstrezi? Că ești bun învățător? Foarte bine, nu se mai face carte, nu știu afaceriștii să scrie corect, dar au bani căcălău! Și? Care-i problema, cum e mai bine? Să ai de toate sau să scrii corect?! Amândouă nu se poate în România!
citizen:
(16 Martie 2018, 15:18)
@Frizeru de ieri tu esti sigur ala cu portbagajul plin sau ala cu buzunarele pana la glezne. Cum va aparati intre voi cioclilor si cand va ia chitaiti ca sobolanii morti de foame.
@Frizeru de ieri:
(16 Martie 2018, 10:16)
Agramatul de azi:"Corect(virgula) Mia. Pe Cristache de la BICE urziceni(Urziceni),pe el(virgula) pe gasca lui(virgula) ca nu-l mai satura dumnezeu(Dumnezeu) de atarnator la.......... Huuuoooo(virgula) Cristache(semnul exclamarii) Huuuuooooo(virgula) ordinaruleeeee(semnul exclamarii). DNAuuuleee(virgula) urgeeemt(urgent) iiiiaaaaallll(ia-l) si scapaneee (scapa-ne)( semnul exclamarii).
Dorel:
(16 Martie 2018, 09:45)
Invitam DGA Ialomita la rutiera la Fetesti toata lumea tipa ca sunt spagari dar nu vad mascatii la usa lor. Seful lor afacerist nu este vazut ceea ce nu mi se pare corect ori ma face sa cred ca DGA nu e in stare.
Frizeru de ieri:
(16 Martie 2018, 03:25)
Corect Mia. Pe Cristache de la BICE urziceni,pe el pe gasca lui ca nu-l mai satura dumnezeu de atarnator la.......... Huuuoooo Cristache Huuuuooooo ordinaruleeeee. DNAuuuleee urgeeemt iiiiaaaaallll si scapaneee
mikail:
(15 Martie 2018, 19:39)
Astia-s :
CONDARI ANDREAS CRISTIAN
MAGUREANU IONUT ADRIAN
IVANCIU MARIUS ALEXANDRU
Mia:
(15 Martie 2018, 17:13)
Aloooo mascatii pe la Urzineni SIF & Sectia 5 Jilavele cand veniti stimabililor cu berbecul in mana si cagule pe fata? Pe astia cand îi luati. Serparie este mai mare decat la autostazi.