Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Obiectiv compromis

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-Progresul Spartac București 2-2

Obiectiv compromis

Au venit la Slobozia pentru a lua puncte și și s-au luptat pentru acestea până la fluierul final. Au știut să profite de pasul înapoi făcut de galben-albaștrii și au avut și norocul de partea lor. Condiție fizică superioară, un plus de inspirație pe banca tehnică și o mână de suporteri care și-au încurajat favoriții chiar și în momentele nefaste... Toate acestea au făcut ca Progresul Spartac să plece neînvinsă de pe «1 Mai». Deși a avut minute bune 2-0, Unirea nu a știut să gestioneze avantajul și rămâne la 6 puncte de o promovare care riscă să devină pură fantezie...

5 minute de grație Cu toate că frigul începea să ia în stăpânire orașul, spectatorii slobozeni au avut parte de un start fierbinte de partidă. Băieții lui Enache Costea au intrat deciși în teren, iar în minutul 4 Nelu Bucă prelungește cu capul pe spate pentru Florin Cazan. Noul Jucător al Unirii șutează necruțător și îl învinge pe Iulian Răduță, pe vremuri portar la Viitorul Axintele. Nu se stinseseră încă ecourile bucuriei când același Cazan, în zi fastă, centra excelent pentru șutul de 2-0 al lui Adrian Răduca. În minutul 9 putea fi chiar 3-0, dar șutul inimosului Cazan este deviat cu capul de un apărător al oaspeților. Adversarii caută să reducă din handicap, dar șutul lui Boiangiu trece pe lângă poarta lui Dumitrescu. Cazan, omul primei reprize, mai expediază un șut spre poarta adversă, dar mingea se pierde în decor. Prima repriză găsește Unirea în avantaj, iar publicul face deja pronosticuri cu privire la proporțiile finale ale scorului, toată lumea văzând ca sigură victoria Sloboziei.

Cădere liberă în partea secundă Unirea iese de la cabine în aceeași distribuție dar, în ciuda acestui fapt renunță la intențiile ofensive. Treptat, Progresul câștigă teren și se apropie periculos de poarta lui Dumitrescu. Primul semnal de alarmă apare în minutul 57, când atacantul oaspeților, Ciprian Stanciu, trage în stâlpul porții slobozene. Inevitabilul se produce cu repetiție în minutele 64 și 68, când Mircea Donca și Leonard Boiangiu reușesc să puncteze pentru bucureșteni. Cei doi profită de superficialitatea din defensivă, beneficiind totodată și de largul concurs al portarului Dragoș Dumitrescu. «Nu învinuiesc pe nimeni în mod special pentru acest rezultat de egalitate... Responsabili suntem toți, în frunte cu mine, și trebuie să ne remontăm rapid fizic, dar mai ales psihic, pentru că ne așteaptă alte meciuri dificile! Este deja a treia oară când pierdem în acest mod și trebuie să analizăm bine lucrurile, să vedem unde s-a greșit...» a declarat antrenorul Enache Costea. Acesta a reacționat destul de târziu la jocul în vădită scădere al echipei, primele schimbări făcându-le când tabela a arătat deja 2-2.

Urmează operațiunea Dobrogea 2-2 a fost, de altfel, rezultatul final al întâlnirii. În minutul 85, Apostol a căzut în careul Progresului, la un duel cu un adversar, dar arbitrul a rămas insensibil. Antrenorul Enache Costea a folosit în acest joc următorii jucători: Dumitrescu-Drăguț, Ibrian, Soare, Toma-Răduca (Stănescu ’81), Apostol (Gherasim ’88), Lemnaru, Cazan (Adăscăliței ’69)-Bucă, Năstase (Apetrei ’69). Acest rezultat de egalitate o ajută cel mai mult pe Farul Constanța, care o egalează la puncte pe Progresul. Unirea Slobozia rămâne pe locul 4, la 6 puncte de lider. Ialomițenii urmează să întâlnească doi adversari din zona Dobrogei: pe 24 martie 2018, meci ușor, în deplasare, la Delta Tulcea, iar pe 28 martie 2018, acasă, restanța cu Farul Constanța.

22 Martie 2018, 17:35 (5487 vizualizări - 10 comentarii)

Citiți și:
Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!
Unirea Slobozia și-a găsit antrenor cu licență PRO în Liga 2: Ilie Poenaru!
Unirea Slobozia își caută antrenor. Teja, Poenaru sau...?
Binemeritat loc 3 la final de play-out
Victorie zdrobitoare în deplasare

Comentariile cititorilor:


Ultimul comentariu:
(29 Martie 2018, 14:30)
500euro din banii primăriei ți se pare o gluma? Știi cât are salariu un inginer sau un profesor? De ce sa cheltuie primăria bani doar cu hcm si cu csm???? De ce nu da primăria si la abatorul si la fair play Slobozia noua câte 500.000 de euro anual ca sint tot echipe din orașul nostru, nu????? Si acolo sunt sportivi numai din Slobozia nu ca la hcm si la csm .....Câta lume vine la un meci de handbal si data lume la un meci al abatorului? Cred da mai mulți la abatorul !!!! Si atunci, nu-i normal ca banii sa se distribuie la toți daca tot avem bani de aruncat pe geam????? Ce-a făcut ieri csm Slobozia cu farul???? Ne mândrim cu rezultatul asta, ne onorează, au urlat ziarele centrale cumva ca am reușit vreo performanța ? Nu,au scris ca Slobozia a fost umuilita acasă de farul....., atât! Sănătate!
Ptr ultimul com:
(29 Martie 2018, 13:36)
Informezi foarte rau opinia publica spunand ca cei 3 au salarii de 100 mil...nimic adevarat:toti 3 au impreuna 100 mil salariu dar iti mai ramane si un rest de vreo 2000 de ron asa ca eu cried ca esti inteligent Si le poti afla salariul...asa ca hai sa nu mai fim plin de rautati pentru ca unii oameni care au crescut odata cu stadionul si pentru 500€ care ii incaseaza lunar.
V-a stins Farul lumina.....:
(29 Martie 2018, 00:10)
Alde Milionaru si cei șaizeci-șaptezeci de cetățeni care plătiți trei lei impozit si vreți de ei sport profesionist de 2 milioane de euro la Slobozia, ați fost dragilor pe stadion astăzi? Cum e....???? Ați văzut ce înseamnă club sportiv municipal, cu management politic si antrenor ruda cu un viceprimar....???? Pai se merita , domnule.....???? Daca avea un sfert din banii ăștia, Abatorul se bătea cu Calarasiul la promovorare in liga 1 , mai ofticatilor! Știți doar sa jigniți si sa înjurați cand cineva atrage atenția ca este o risipa nepermisa aceasta fandoseala cu csm si hcm, rușinea orașului care cheltuie banii de asfaltări, parcuri, locuri de joaca, scoli, Grădinițe etc ca sa aibă enache, goidea si cu prepeliță serviciu de 100 milioane de lei pe luna, pe puțin!!!! Halal!!!!!
Clar:
(28 Martie 2018, 11:02)
Fără antrenor nu poti promova.
haidehaide:
(26 Martie 2018, 18:09)
Miercuri, ora 15, restanta cu Farul, ultima speranta! Hai Unirea!
Suporter:
(24 Martie 2018, 17:32)
Dacă vă doriți echipă și rezultate, ar fi bine să sustineti echipa măcar la meciurile de acasă, așa ca jucătorii să vadă că au pentru cine lupta. Pe de altă parte, suporterii ce au pretenții ca echipa să promoveze fac și deplasări, mai ales că distanțele sunt în jur de doar 100 km.
Milioane de pomana:
(24 Martie 2018, 11:32)
Ce demisie, domnule, ce-am făcut, am omorât pe cineva, am dat in cap....????? Asta e valoarea noastra, s-a știut de la bun început ca avem conducere de rahat, antrenor de rahat, echipa de rahati....., nu contează , bani sa iasă, nu-i asa domnule profesor Prepeliță? Domnule primar, te rugam de doi ani de zile, nu mai dormi domnule, fa domnule ceva si pentru oraș nu numai pentru clientela sugatoare, pentru obligațiile de partid! Cu 20 de miliarde aruncate in vant la fotbal si cu încă douăzeci arse de pomana la handbal făceai o grămada de lucruri bune, sa rămână si ceva bun in urma dumitale nu doar cenușă.....
Eu:
(23 Martie 2018, 23:33)
Ma parlitilor vedeti va de liga voastra akolo unde sunteti si nu mai sperati la vreo revenire ca nu se mai poate asa ca nu mai comentati aici in zadar perversilor.
Matematic:
(23 Martie 2018, 18:48)
...obiectivul e compromis.Oare valoarea antrenorului este direct proportionala cu valoarea seriei in care joaca echipa? Sau mai bine aici nu trebuie sa punem in discutie teoria valorii...
Cetatean :
(23 Martie 2018, 18:25)
Bani cheltuiți degeaba. 20 de miliarde aruncați pe apa sâmbetei. Obiectiv neatins demisia banca tehnică demisia conducere club. Așa ar fi în mediul privat.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Luni 22 Iun 2026
312 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Urziceni: Furt de aparatură electrică

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Urziceni au identificat principalii bănuiți de săvârșirea infracțiunii de «furt», doi tineri de 19 și 24 de ani. Cei în cauză au fost reținuți pe ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2017, 19:25
(5379 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: «Calendarul Obligațiilor Fiscale aferente lunii octombrie 2017»

«Calendarul Obligațiilor Fiscale aferente lunii octombrie 2017» este un instrument de informare a contribuabililor cu privire la termenele limită de declarare a obligațiilor fiscale pentru luna octombrie ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2017, 19:10
(6538 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Razie la Slobozia

Pentru creșterea gradului de siguranță în comunitate și descurajarea comportamentelor de tip infracțional, luni, 2 octombrie 2017, polițiștii slobozeni au organizat și desfășurat o acțiune de amploare pe ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2017, 19:05
(4321 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni a sărbătorit «Ziua Internațională a Persoanelor Vârstnice»

Ziua de 1 octombrie a fiecărui an este dedicată «Zilei Internaționale a Persoanelor Vârstnice», dar și unei mari sărbători, «Acoperământul Maicii Domnului». Luni, 2 octombrie 2017, Protopopiatul Urziceni ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2017, 18:40
(3999 vizualizări - 0 comentarii)


Serviciul de SMS 113 este la dispoziția persoanelor cu dizabilități

Începând cu anul 2015, a fost lansat Serviciul de SMS 113 prin care persoanele cu dizabilități de auz și/sau de vorbire au acces la Sistemul Național Unic pentru Apeluri de Urgență. Persoanele cu dizabilități ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2017, 18:35
(4593 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: A început «Săptămâna Prevenirii Criminalității»

«Săptămâna prevenirii criminalității» a început luni, 2 octombrie 2017, cu «lecții» susținute de polițiști în mijlocul elevilor. Aproximativ 2000 de elevi de la unități de învățământ de pe raza județului ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2017, 18:20
(4207 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinții de Sus: Pieton ucis după ce a fost acroșat de o mașină

Un accident s-a produs sâmbătă, 30 septembrie a.c., pe DJ101, în localitatea Fierbinți de Sus, și s-a soldat cu decesul unei persoane. În urma verificărilor efectuate, polițiștii ajunși la locul accidentului ...[citește_toată_știrea]

2 Octombrie 2017, 19:25
(4536 vizualizări - 0 comentarii)


Ograda: Accident provocat de un șofer beat la volan

Vineri, 29 septembrie a.c., Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că în localitatea Ograda s-a produs un accident rutier. Astfel, polițiștii ajunși la fața locului au stabilit că în timp ce un bărbat ...[citește_toată_știrea]

2 Octombrie 2017, 19:10
(7001 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 48000 de lei

Polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat la acest sfârșit de săptămână, 29 septembrie-1 octombrie 2017, acțiuni în locurile și zonele de interes operativ din județ, pentru prevenirea și combaterea ...[citește_toată_știrea]

2 Octombrie 2017, 18:55
(4047 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la case din Vlădeni, Mircea cel Bătrân și Munteni Buzău

Incendii la case din Vlădeni, Mircea cel Bătrân și Munteni Buzău

Duminică, 1 octombrie 2017, în jurul orei 14,30, o femeie din comuna Vlădeni a provocat un incendiu după ce a schimbat butelia ce alimenta mașina de gătit. Ea nu a strâns mecanismul de alimentare al aragazului ...[citește_toată_știrea]

2 Octombrie 2017, 18:20
(5563 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Protest al profesorilor în Piața Unirii

Slobozia: Protest al profesorilor în Piața Unirii

100 de profesori din Ialomița au protestat luni, 2 octombrie 2017, în Piața Unirii din Slobozia, nemulțumiți de condițiile de salarizare din sistemul de Educație. Dascălii au amenințat că vor îngheța anul ...[citește_toată_știrea]

2 Octombrie 2017, 18:12
(10496 vizualizări - 22 comentarii)


Accident rutier pe DN2, la ieșire din Ciocârlia

Accident rutier pe DN2, la ieșire din Ciocârlia

Accidentul s-a produs la ieșire din comuna Ciocârlia, vineri, 29 septembrie 2017, în jurul orelor 16,00. În urma impactului violent al autotrenului pe care îl conducea cu un stâlp de înaltă tensiune din ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2017, 21:05
(6454 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestat pentru «tentativă la omor»

Procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița au dispus punerea în mișcare a acțiunii penale față de inculpatul Iancu Marin, pentru săvârșirea infracțiunii de «tentativă ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2017, 18:10
(3796 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Contribuabilii vor primi clarificări referitoare la plata defalcată a TVA

Luni, 2 octombrie 2017, începând cu orele 11,00, Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița va organiza o nouă întâlnire dedicată contribuabililor pentru a oferi clarificări și îndrumări referitoare ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2017, 17:10
(5942 vizualizări - 0 comentarii)


Corul Academic «Divina Armonie» va concerta la Hramul Catedralei Episcopale din Slobozia

Duminică, 1 octombrie 2017, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu, Episcopia Sloboziei și Călărașilor, va sărbători hramul de toamnă al Catedralei Episcopale «Acoperământul Maicii ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2017, 15:20
(5059 vizualizări - 0 comentarii)


Protest la Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița

Protest la Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița

Joi, 28 septembrie 2017, între orele 11,00-12,00, s-a desfășurat la sediul Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița, «Mitingul de sensibilizare a Guvernului României cu problemele principale ale serviciilor ...[citește_toată_știrea]

28 Septembrie 2017, 21:50
(4738 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Urziceni

Fumul dens care a inundat casa a alertat-o pe locatară, ce dormea în momentul izbucnirii incendiului alături de un minor. Din fericire, cele două persoane s-au evacuat la timp din locuință, sesizând prin ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2017, 18:05
(4446 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni incendiu


Ialomița: Dosare penale pentru șoferi beți la volan

Doi bărbați de 31, respectiv 54 de ani, din Slobozia și Urziceni, au fost depistați de polițiștii rutieri în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice deși anterior au consumat băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2017, 16:20
(3229 vizualizări - 0 comentarii)


Jilavele: Lemne confiscate de polițiști

Marți, 26 septembrie 2017, polițiștii de Ordine Publică din cadrul IPJ Ialomița au acționat pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea delictelor silvice. Astfel, oamenii legii au depistat, pe ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2017, 15:55
(4561 vizualizări - 0 comentarii)


«Școala în siguranță» la Fetești

În cadrul Campaniei «Școala în siguranță», polițiștii au continuat activitățile preventive în unitățile de învățământ, de informare și modelare a comportamentului copiilor în spiritul prevenirii criminalității ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2017, 14:45
(5423 vizualizări - 0 comentarii)


Deputații PSD au votat împotriva majorării alocației pentru copii

Inițiat în mandatul trecut de către senatorii PNL, proiectul de lege ce prevedea majorarea alocației de stat la 200 lei/copil/lună a fost respins în Camera Deputaților. Printre cei care au votat pentru ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2017, 13:35
(6519 vizualizări - 3 comentarii)


Principesa Maria vizitează Călărași și Ialomița

Principesa Maria vizitează Călărași și Ialomița

Miercuri, 27 septembrie 2017, Principesa Maria a României se va întâlni cu reprezentanții autorităților centrale, județene și locale din municipiul Călărași. Alteța sa vizitează Episcopia Sloboziei și ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2017, 20:15
(4694 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Plăți pentru producătorii de lapte și subvenția la motorină

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează cu privire la faptul că a finalizat autorizarea la plată a cererilor pentru acordarea ajutorului excepțional destinat producătorilor de lapte ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2017, 18:45
(6440 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: «Cod Galben» de instabilitate atmosferică

Județul Ialomița se află, până joi, 21 septembrie 2017, la orele 21,00, sub efectul unei avertizări meteorologice «Cod Galben», caracterizată de instabilitate atmosferică accentuată, intensificări ale vântului ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2017, 17:55
(3595 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Lemne confiscate de polițiști

Ialomița: Lemne confiscate de polițiști

Polițiști din cadrul Serviciului Județean Transporturi Ialomița au desfășurat activități pe raza de competență, pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale din silvicultură. Astfel, luni, 18 septembrie ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2017, 20:40
(6058 vizualizări - 0 comentarii)


Inspectoratul de Stat în Construcții va intensifica acțiunile de verificare în spitale, școli și grădinițe

Pentru a preveni apariția unor situații precum cele de zilele trecute, ca urmare a fenomenelor meteorologice, Inspectoratul de Stat în Construcții a decis intensificarea, la nivel național, a acțiunilor ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2017, 18:45
(6098 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Delincvența juvenilă și victimizarea minorilor

Elevii de la Liceul Tehnologic «Înălțarea Domnului» și Liceul de Arte «Ionel Perlea», din Slobozia, au fost informați despre delincvența juvenilă și victimizarea minorilor. Luni, 18 septembrie a.c., polițiștii ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2017, 17:15
(4481 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Fii cu ochii pe hoții din auto!»

În perioada iulie-septembrie 2017, Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița derulează activități informativ-preventive în cadrul campaniei de prevenire a furturilor din autoturisme «Fii cu ochii pe ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2017, 16:45
(4401 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Și-au găsit sfârșitul în beci

Doi bărbați din Făcăeni, unchi și nepot, în vârstă de 40 și, respectiv, 63 de ani, au murit în după amiaza zilei de luni, 18 septembrie a.c., în beciul unei locuințe. Cei doi au intrat în cramă să verifice ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2017, 14:17
(6304 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Căzănești

Flăcările s-au extins la acoperișul unei locuințe din Căzănești luni, 18 septembrie a.c., în jurul orelor 16,30, de la o afumătoare amplasată necorespunzător și lăsată în funcțiune, nesupravegheată. Până ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2017, 14:10
(4978 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...