Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița administrativă așteaptă rectificarea bugetară

Ialomița administrativă așteaptă rectificarea bugetară

Administrațiile locale din Ialomița așteaptă luna iulie pentru a ști dacă vor finaliza investițiile anuale sau, mai grav, dacă vor supraviețui până la sfârșitul anului în curs. Majoritatea primarilor intervievați de noi susțin că la acest moment există «bani de funcționare», dar proiectele de dezvoltare a localităților depind aproape exclusiv de «rectificarea bugetară». Potrivit estimărilor, rectificarea bugetară va fi una pozitivă, însă edilii locali sunt rezervați în privința alocărilor pe care urmează să le primească...

Cine se frige cu ciorbă...
Administrația ialomițeană a început anul cu stângul. Adică fără surse de finanțare certe pentru proiectele multianuale, cu promisiuni nou-nouțe pentru proiectele derulate prin Programul Național de Dezvoltare Locală 2 și cu bani de funcționare cât să ajungă până la rectificarea din iulie sau, în cel mai bun caz, până la sfârșitul anului... În aceste condiții, atitudinea edililor locali în fața promisiunilor liderilor PSD a rămas una circumspectă și, în afara majorărilor salariale, nimeni nu și-a permis aventuri investiționale. La începutul anului, cu bugetele sărăcite de decizia confiscării excedentelor bugetare de la sfârșitul anului 2017, primarii Ialomiței declarau la unison că «bugetul de dezvoltare va fi unul sărac». Singurele potențiale investiții ale administrațiilor locale s-au concentrat în PNDL 2, program guvernamental prin care Guvernul promitea Ialomiței 813 milioane de lei pentru implementarea a nu mai puțin de 129 de proiecte! La 4 luni distanță, la jumătatea lunii iunie 2018, edilii locali se află aproape în același loc. Investițiile demarate continuă să astepte finanțarea, implementarea PNDL 2 bate pasul pe loc, iar promisiunile administrației județene și centrale nu fac decât să irite: «Evident că nu ajung banii... Pentru funcționare am mai avea, dar nu suficienți! Sigur, am putea lua de la „dezvoltare“, că acum se poate, dar nu e normal... Normal e să finalizăm investițiile pe care le-am început și să derulăm investițiile noi, pe care comunitatea le așteaptă. În cazul nostru, de prea mulți ani...» declară Valentin Turiga, primarul comunei Dridu.

Cât și ce?
Pentru a putea oferi o imagine cât mai fidelă a situației din acest moment am solicitat edililor locali din Ialomița răspunsul la următoarele două întrebări: «Pentru cât timp mai aveți buget de funcționare?» și «Ce investiții doriți să finanțați după rectificarea bugetară din luna iulie?». Surprinzător, la nivel declarativ mulți dintre primarii intervievați au demonstrat că sunt responsabili față de comunitate și promisiunile electorale asumate în 2016. Ei au declarat că speră ce e mai bine de la această rectificare bugetară, dar se pregătesc de ce e mai rău. «Noi ne-am ajutat singuri tot anul... Adică ne-am drămuit banii să avem de funcționare și de salarii! Și, pentru că nu cred că vom primii cine știe ce bani la rectificarea asta bugetară, avem și banii de „investiții“... Pentru școală, pentru dispensar, pentru grădiniță, pentru asfaltare, că avem 9 kilometri de drum de asfaltat... N-o să putem tot anul ăsta și nici singuri. Dar ce putem face, facem, că oamenii nu știu că ei ne-au luat banii din conturi... Și dacă știu, nu le pasă! Ei vor drumuri, curățenie, locuri de muncă...» declară primarul comunei Borănești, Adrian Nae. Reamintim că, la începutul anului 2018, Ialomița a pierdut în urma «confiscării» excedentului bugetar din anii anteriori peste 80 milioane de lei. «Nu mai tragem nicio speranță! Atâta timp cât nu există nici măcar o situație clară cu contribuabili, cum să aștept bani din rectificare? Să dea înapoi măcar cei 530 mii de lei pe care i-au luat din excedentul bugetar. Pentru o localitate ca a noastră, pierderea acestei sume a însemnat un blocaj major!» ne-a declarat pe această temă primarul comunei Ciulnița, Gheorghe Stelică.

Eugen Tocileanu (Sărățeni): «Strângem bani de 5-6 ani!»
«Multe dintre investițiile din Sărățeni au demarat în 2006. Pentru altele, strângem bani de 5-6 ani... Avem bani pentru funcționare până la sfârșitul anului în curs, că noi n-am mărit salariile. Le-am explicat că nu avem de unde și oamenii au înțeles. Pentru dezvoltare, avem banii de co-finanțare... 3%, 10%, 15%... Cât e nevoie ca să nu ratăm vreun proiect! Mai avem nevoie de bani pentru rețeaua de apă și canalizare, pentru stația de epurare, pentru 7 kilometri de șosea. Nevoi sunt multe, facem ce putem și ce ne lasă! Nu cred că există primar în județul ăsta să nu vrea bani pentru dezvoltarea comunității...».

Nicoleta Toma (Țăndărei): «Vrem înapoi cele 2,6 milioane de lei!»
«Orașul Țăndărei are buget de funcționare pentru tot anul, fiindcă noi am redus cheltuielile foarte mult, chiar și cele cu salariile... Dar, pentru dezvoltare avem nevoie de foarte mulți bani! Nu credem că îi vom primi pe toți, dar vrem înapoi cele 2,6 milioane de lei pierdute la început de an. Am vrea să amenajăm un Obor, să reabilităm infrastructura rutieră... Sunt investiții urgente și ne bazăm pe această rectificare bugetară!».

Mădălin Teculescu (Sfântu Gheorghe): «Avem nevoie de 900 mii de lei!»
«Toată lumea are nevoie de această rectificare bugetară. Sfântu Gheorghe, de exemplu, mai poate funcționa fără ea timp de maxim 2-3 luni. Apoi nu mai sunt bani... Iar pentru continuarea investițiilor avem nevoie de 900 mii de lei!».

Constantin Sava (Urziceni): «Nu am nevoie de banii lor!»
«Urziceni nu are nevoie de bani la rectificarea asta bugetară! Avem 3 milioane în conturi, dacă nu mai bine, și fac eforturi pentru a-i cheltui... Să-și păstreze banii și să-i dea la ăia mai săraci, care au nevoie de ei! Eu am făcut deja plățile la investițiile prin PNDL 2, că la Urziceni nu se doarme... Măcar să se muncească peste tot la jumătate din cât muncim noi!».

Adrian Merlea (Perieți): «Aștept banii ca să cumpăr 1000 de pubele stradale!»
«Aștept rectificarea asta cu o condiție... Să fie pozitivă! Avem nevoie de bani pentru reabilitarea drumului spre Fundata, a unei bucăți de drum la Misleanu. Dar astea sunt vise, nu cred că voi primi. Dar aștept banii ca să cumpăr 1000 de pubele stradale! Avem nevoie de ele și e musai să le achiziționez...».

Stroe Vasile (Grivița): «Nu mai am mari speranțe!»
«Noi am fost gospodari și am prevăzut în buget banii de funcționare. Dar încercăm de ani buni să asfaltăm un drum între Smirna și Traian. E vorba despre 400 mii de lei pentru 600 de metri de drum. Măcar de-aș primi o parte din ei... Dar nu mai am mari speranțe!».

Dobrică Pârvu (Fierbinți-Târg): «Asta e o gogoașă! E imposibil să primim noi bani!»
«Norocul nostru e că am câștigat un proces cu o firmă cu care eram în litigiu... 500 mii de lei! Asta ne permite să ne mai mișcăm oleacă. Dar tot nu avem bani de investiții. Avem de asfaltat 3 kilometri de străzi, în primul rând... Oamenii au îmbătrânit așteptând asfaltul ăla. Dar eu nu cred că vom primi vreun leu. Asta e o gogoașă! E imposibil să primim noi bani!».

25 Iunie 2018, 13:40 (2962 vizualizări - 0 comentarii)

Citiți și:
Administrațiile din Ialomița așteaptă încă o rectificare bugetară
Dezastru financiar administrativ în Ialomița
Ialomița administrativă nu folosește sistemul informatic PatrimVen

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Marți 24 Nov 2020
97 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Hoți la 13 ani

Doi copii, de 13 ani, din comuna Grivița sînt cercetați de polițiști pentru furt calificat, fiind suspectați că, în perioada 20 noiembrie-3 decembrie, au furat din mai multe locuințe, de pe raza comunei ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2009, 06:38
(11155 vizualizări - 0 comentarii)


Suplimentare a forțelor de ordine la alegeri

Suplimentare a forțelor de ordine la alegeri

Pentru buna desfășurare a turului II al alegerilor prezidențiale, la nivelul județului Ialomița au fost luate măsuri de suplimentare a forțelor de ordine, comparativ cu cele implicate în primul tur de scrutin ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2009, 05:32
(8478 vizualizări - 0 comentarii)


Razie la Urziceni

Joi, 3 decembrie, polițiștii din Urziceni au desfășurat o razie ce a avut drept scop principal prevenirea unor evenimente stradale comise cu violență. La acțiune au participat polițiști din structurile ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2009, 15:50
(8810 vizualizări - 0 comentarii)


3
Suspect de trafic cu minori, prins de jandarmi

Suspect de trafic cu minori, prins de jandarmi

Jandarmii Grupei de Intervenție Slobozia au fost solicitați joi, 3 decembrie a.c., în jurul orelor 10,00, de o femeie din orașul Amara. Femeia a solicitat eliberarea fiicei sale, despre care credea că ar ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2009, 11:55
(8034 vizualizări - 0 comentarii)


4
Focuri de armă pentru prinderea unui hoț de tractoare

Focuri de armă pentru prinderea unui hoț de tractoare

Miercuri, 2 decembrie, polițiștii din județul Buzău au solicitat sprijinul polițiștilor ialomițeni pentru identificarea autorului unui furt de tractor agricol. După puțină vreme, mașinăria agricolă a fost ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2009, 17:31
(8237 vizualizări - 0 comentarii)


5

Cu cuțitul în centrul orașului

Ziua în amiaza mare, un bărbat din Fetești a făcut un scandal monstru în centrul orașului. Pe scurt, miercuri, 2 decembrie, polițiștii feteșteni au fost sesizați asupra situației, bărbatul amenințînd trecătorii ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2009, 17:03
(7901 vizualizări - 0 comentarii)


6
Fier vechi confiscat la Țăndărei

Fier vechi confiscat la Țăndărei

7 tone de deșeuri. Aceasta este captura polițiștilor din Țăndărei în urma efectuării unei acțiuni ample de verificarea a modului de colectare a fierului vechi pe raza localității. În urma controalelor efectuate ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2009, 16:32
(9143 vizualizări - 0 comentarii)


7

Bețiv recalcitrant la Slobozia

După ce a băut bine, un bărbat din Bărbulești s-a apucat de spart geamurile unui magazin din Slobozia. Patronul magazinului a solicitat imediat sprijinul polițiștilor, bărbatul, de 40 ani, din Bărbulești ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2009, 16:12
(10580 vizualizări - 0 comentarii)


8

Infractor arestat

Miercuri, 2 decembrie, polițiștii l-au încarcerat în Penitenciarul Slobozia pe Constantin I., de 46 ani, din Slobozia. Pe numele bărbatului instanța slobozeană emisese în luna octombrie 2009 un mandat de ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2009, 15:42
(8997 vizualizări - 0 comentarii)


Scandal cu cuțitul din dotare

Scandal cu cuțitul din dotare

De Ziua Națională, marți, 1 decembrie 2009, jandarmii slobozeni au fost sesizați de patronul unui local din Slobozia asupra unui scandal iscat din senin între doi bărbați aflați în stare de ebrietate. ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2009, 14:20
(7909 vizualizări - 0 comentarii)


10
«Clauzele interzise», în atenția ITM

«Clauzele interzise», în atenția ITM

Potrivit reprezentanților ITM, «libertatea de voință a părților este limitată în negocierea contractului individual de muncă de prevederile art. 38 din Codul Muncii, care prevede că „salariații nu pot ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2009, 09:52
(8864 vizualizări - 0 comentarii)


11
Incidente electorale

Incidente electorale

În intervalul 23 noiembrie-1 decembrie a.c., la nivelul județului Ialomița au fost semnalate 3 incidente electorale, cîte unul în fiecare din localitățile Slobozia, Amara și Sudiți. Aspectele sesizate au ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2009, 09:32
(9563 vizualizări - 0 comentarii)


12

Identificare online a parcelelor agricole

Pentru a diminua erorile privind identificarea parcelelor agricole, APIA va demara, în luna ianuarie 2010, o campanie de instruire a fermierilor privind modalitatea de identificare online a parcelelor agricole ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2009, 13:10
(13609 vizualizări - 0 comentarii)


Bătrână accidentată la traversarea străzii

Bătrînă accidentată la traversarea străzii

Traversarea neregulamentară a fost cauza unui accident rutier produs în cursul zilei de marți, 1 decembrie 2009, în jurul orelor 17,30, pe DN2A, în localitatea Stejaru. Victima, o femeie în vîrstă de 8 ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2009, 10:04
(8033 vizualizări - 0 comentarii)


Circula cu numere de înmatriculare false

Pe numele unui bărbat, de 56 ani, din Urziceni, polițiștii rutieri au întocmit un dosar penal, fiind cercetat sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de conducere pe drumurile publice a unui autovehicul ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2009, 10:03
(9468 vizualizări - 0 comentarii)


A murit încercând să aprindă soba

A murit încercînd să aprindă soba

Seria incendiilor la gospodăriile populației, evenimente frecvente în această perioadă a anului, a debutat tragic în luna decembrie. Astfel, marți seara, 1 decembrie, în jurul orei 22.30, la locuința lui ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2009, 09:16
(10973 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea SPORT a fost actualizată!

Nu ratați cele mai noi articole despre sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

1 Decembrie 2009, 16:10
(8187 vizualizări - 0 comentarii)


Adeverințe de la APIA pentru accesarea de credite

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură eliberează adeverințe pentru beneficiarii plăților pe suprafață care intenționează să acceseze credite de la băncile care au încheiat convenții cu Agenția ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2009, 11:58
(7770 vizualizări - 0 comentarii)


Grave accidente de circulație

Grave accidente de circulație

La numai o săptămînă după un grav accident rutier petrecut pe DN2A, în apropierea kilometrului 55, din care rezultau 5 victime, un alt eveniment rutier s-a petrecut duminică dimineață, în jurul orelor ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2009, 11:48
(8472 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu puternic la Amara

Incendiu puternic la Amara

Un puternic incendiu a cuprins vineri, 27 noiembrie, în jurul orei 21,30, două anexe gospodărești din Amara. Pompierii slobozeni s-au deplasat cu operativitate la locul intervenției însă mai multe animale ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2009, 11:43
(6922 vizualizări - 0 comentarii)


Băsescu vrea să dea în judecată cotidianul Gardianul și pe Dinu Patriciu

Băsescu vrea să dea în judecată cotidianul Gardianul și pe Dinu Patriciu

Traian Băsescu a anunțat că va da în judecată pe Dinu Patriciu și cotidianul Gardianul pentru «minciună și trucarea unor filmări» și a întrebat conducerea ziarului dacă, înainte de a-l pune în circulație ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2009, 10:53
(7502 vizualizări - 2 comentarii)


Cauciucuri de 2 miliarde, furate de paznic

Cauciucuri de 2 miliarde, furate de paznic

Judecătorii slobozeni au decis joi, 26 noiembrie, arestarea a doi ialomițeni pentru săvîrșirea infracțiunii de furt. Cei doi au desfășurat a adevărată «afacere» cu cauciucuri furate, în perioada aprilie ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2009, 16:46
(8761 vizualizări - 1 comentariu)


Poșta, închisă pe 1 decembrie

Poșta, închisă pe 1 decembrie

Marți, 1 decembrie 2009, toate oficiile poștale din întreaga țară vor fi închise, anunță Departamentul Relații Publice din cadrul Companiei Naționale Poșta Română. Prin același comunicat de presă, se completează ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2009, 13:22
(9014 vizualizări - 0 comentarii)


«Sindicaliștii să decidă așa cum le dictează conștiința»

«Sindicaliștii să decidă așa cum le dictează conștiința»

Elena Neagu, liderul local al UJSL Ialomița protestează împotriva intenției Confederației Sindicatelor Democratice din România de a negocia un pact politic direct cu PSD. Potrivit declarațiilor sale, la ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2009, 16:07
(7329 vizualizări - 0 comentarii)


Un mort și un rănit într-un grav accident rutier

Marți, 24 noiembrie, la intrare în localitatea Albești, s-a petrecut un grav accident rutier. În timp ce se deplasa cu o autoutilitată, în condiții de vizibilitate redusă, conducătorul auto a pierdut controlul ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2009, 14:38
(8911 vizualizări - 0 comentarii)


FenomenalUrziceni-Sevilla 1-0

Fenomenal
Urziceni-Sevilla 1-0

Într-un meci absolut FENOMENAL, Unirea Urziceni a învins în această seară o forță a fotbalului european, FC Sevilla. Potrivit statisticilor, Unirea Urziceni a obținut în acest sezon de Champions League ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2009, 23:01
(9528 vizualizări - 0 comentarii)


Gripa nouă face noi victime printre ialomițeni

Gripa nouă face noi victime printre ialomițeni

România a înregistrat cel de-al doilea deces prin gripă nouă. În doar ultimele 24 de ore, Ministerul Sănătății a confirmat infestarea cu virusul A/H1N1 a încă 190 de persoane. Ialomița se înscrie în rîndul ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2009, 16:17
(7255 vizualizări - 0 comentarii)


Fetiță de 10 ani, lovită de o mașină

O minoră, de doar 10 ani, din localitatea Movilița, a fost victima unui accident rutier. Copila a vrut să traverseze strada în fugă dar nu s-a asigurat, fiind lovită de o mașină condusă de un cetățean portughez ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2009, 16:12
(7433 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit general, identificat la Fetești

Polițiștii feteșteni au depistat sîmbătă, 21 noiembrie, în jurul prînzului, un bărbat ce era urmărit general din luna octombrie 2009. Cătălin B., de 40 ani a fost găsit de polițiști în zona unui centru ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2009, 16:12
(7819 vizualizări - 0 comentarii)


Scandalagiu beat, cu cuțitul în centrul satului

Sîmbătă, 21 noiembrie, agenții Postului de Poliție Scînteia au fost alarmați de o tînără din Slobozia despre faptul că un bărbat înarmat cu un cuțit provoacă scandal în centrul satului Iazu. Intervenind ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2009, 16:11