Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița administrativă așteaptă rectificarea bugetară

Ialomița administrativă așteaptă rectificarea bugetară

Administrațiile locale din Ialomița așteaptă luna iulie pentru a ști dacă vor finaliza investițiile anuale sau, mai grav, dacă vor supraviețui până la sfârșitul anului în curs. Majoritatea primarilor intervievați de noi susțin că la acest moment există «bani de funcționare», dar proiectele de dezvoltare a localităților depind aproape exclusiv de «rectificarea bugetară». Potrivit estimărilor, rectificarea bugetară va fi una pozitivă, însă edilii locali sunt rezervați în privința alocărilor pe care urmează să le primească...

Cine se frige cu ciorbă...
Administrația ialomițeană a început anul cu stângul. Adică fără surse de finanțare certe pentru proiectele multianuale, cu promisiuni nou-nouțe pentru proiectele derulate prin Programul Național de Dezvoltare Locală 2 și cu bani de funcționare cât să ajungă până la rectificarea din iulie sau, în cel mai bun caz, până la sfârșitul anului... În aceste condiții, atitudinea edililor locali în fața promisiunilor liderilor PSD a rămas una circumspectă și, în afara majorărilor salariale, nimeni nu și-a permis aventuri investiționale. La începutul anului, cu bugetele sărăcite de decizia confiscării excedentelor bugetare de la sfârșitul anului 2017, primarii Ialomiței declarau la unison că «bugetul de dezvoltare va fi unul sărac». Singurele potențiale investiții ale administrațiilor locale s-au concentrat în PNDL 2, program guvernamental prin care Guvernul promitea Ialomiței 813 milioane de lei pentru implementarea a nu mai puțin de 129 de proiecte! La 4 luni distanță, la jumătatea lunii iunie 2018, edilii locali se află aproape în același loc. Investițiile demarate continuă să astepte finanțarea, implementarea PNDL 2 bate pasul pe loc, iar promisiunile administrației județene și centrale nu fac decât să irite: «Evident că nu ajung banii... Pentru funcționare am mai avea, dar nu suficienți! Sigur, am putea lua de la „dezvoltare“, că acum se poate, dar nu e normal... Normal e să finalizăm investițiile pe care le-am început și să derulăm investițiile noi, pe care comunitatea le așteaptă. În cazul nostru, de prea mulți ani...» declară Valentin Turiga, primarul comunei Dridu.

Cât și ce?
Pentru a putea oferi o imagine cât mai fidelă a situației din acest moment am solicitat edililor locali din Ialomița răspunsul la următoarele două întrebări: «Pentru cât timp mai aveți buget de funcționare?» și «Ce investiții doriți să finanțați după rectificarea bugetară din luna iulie?». Surprinzător, la nivel declarativ mulți dintre primarii intervievați au demonstrat că sunt responsabili față de comunitate și promisiunile electorale asumate în 2016. Ei au declarat că speră ce e mai bine de la această rectificare bugetară, dar se pregătesc de ce e mai rău. «Noi ne-am ajutat singuri tot anul... Adică ne-am drămuit banii să avem de funcționare și de salarii! Și, pentru că nu cred că vom primii cine știe ce bani la rectificarea asta bugetară, avem și banii de „investiții“... Pentru școală, pentru dispensar, pentru grădiniță, pentru asfaltare, că avem 9 kilometri de drum de asfaltat... N-o să putem tot anul ăsta și nici singuri. Dar ce putem face, facem, că oamenii nu știu că ei ne-au luat banii din conturi... Și dacă știu, nu le pasă! Ei vor drumuri, curățenie, locuri de muncă...» declară primarul comunei Borănești, Adrian Nae. Reamintim că, la începutul anului 2018, Ialomița a pierdut în urma «confiscării» excedentului bugetar din anii anteriori peste 80 milioane de lei. «Nu mai tragem nicio speranță! Atâta timp cât nu există nici măcar o situație clară cu contribuabili, cum să aștept bani din rectificare? Să dea înapoi măcar cei 530 mii de lei pe care i-au luat din excedentul bugetar. Pentru o localitate ca a noastră, pierderea acestei sume a însemnat un blocaj major!» ne-a declarat pe această temă primarul comunei Ciulnița, Gheorghe Stelică.

Eugen Tocileanu (Sărățeni): «Strângem bani de 5-6 ani!»
«Multe dintre investițiile din Sărățeni au demarat în 2006. Pentru altele, strângem bani de 5-6 ani... Avem bani pentru funcționare până la sfârșitul anului în curs, că noi n-am mărit salariile. Le-am explicat că nu avem de unde și oamenii au înțeles. Pentru dezvoltare, avem banii de co-finanțare... 3%, 10%, 15%... Cât e nevoie ca să nu ratăm vreun proiect! Mai avem nevoie de bani pentru rețeaua de apă și canalizare, pentru stația de epurare, pentru 7 kilometri de șosea. Nevoi sunt multe, facem ce putem și ce ne lasă! Nu cred că există primar în județul ăsta să nu vrea bani pentru dezvoltarea comunității...».

Nicoleta Toma (Țăndărei): «Vrem înapoi cele 2,6 milioane de lei!»
«Orașul Țăndărei are buget de funcționare pentru tot anul, fiindcă noi am redus cheltuielile foarte mult, chiar și cele cu salariile... Dar, pentru dezvoltare avem nevoie de foarte mulți bani! Nu credem că îi vom primi pe toți, dar vrem înapoi cele 2,6 milioane de lei pierdute la început de an. Am vrea să amenajăm un Obor, să reabilităm infrastructura rutieră... Sunt investiții urgente și ne bazăm pe această rectificare bugetară!».

Mădălin Teculescu (Sfântu Gheorghe): «Avem nevoie de 900 mii de lei!»
«Toată lumea are nevoie de această rectificare bugetară. Sfântu Gheorghe, de exemplu, mai poate funcționa fără ea timp de maxim 2-3 luni. Apoi nu mai sunt bani... Iar pentru continuarea investițiilor avem nevoie de 900 mii de lei!».

Constantin Sava (Urziceni): «Nu am nevoie de banii lor!»
«Urziceni nu are nevoie de bani la rectificarea asta bugetară! Avem 3 milioane în conturi, dacă nu mai bine, și fac eforturi pentru a-i cheltui... Să-și păstreze banii și să-i dea la ăia mai săraci, care au nevoie de ei! Eu am făcut deja plățile la investițiile prin PNDL 2, că la Urziceni nu se doarme... Măcar să se muncească peste tot la jumătate din cât muncim noi!».

Adrian Merlea (Perieți): «Aștept banii ca să cumpăr 1000 de pubele stradale!»
«Aștept rectificarea asta cu o condiție... Să fie pozitivă! Avem nevoie de bani pentru reabilitarea drumului spre Fundata, a unei bucăți de drum la Misleanu. Dar astea sunt vise, nu cred că voi primi. Dar aștept banii ca să cumpăr 1000 de pubele stradale! Avem nevoie de ele și e musai să le achiziționez...».

Stroe Vasile (Grivița): «Nu mai am mari speranțe!»
«Noi am fost gospodari și am prevăzut în buget banii de funcționare. Dar încercăm de ani buni să asfaltăm un drum între Smirna și Traian. E vorba despre 400 mii de lei pentru 600 de metri de drum. Măcar de-aș primi o parte din ei... Dar nu mai am mari speranțe!».

Dobrică Pârvu (Fierbinți-Târg): «Asta e o gogoașă! E imposibil să primim noi bani!»
«Norocul nostru e că am câștigat un proces cu o firmă cu care eram în litigiu... 500 mii de lei! Asta ne permite să ne mai mișcăm oleacă. Dar tot nu avem bani de investiții. Avem de asfaltat 3 kilometri de străzi, în primul rând... Oamenii au îmbătrânit așteptând asfaltul ăla. Dar eu nu cred că vom primi vreun leu. Asta e o gogoașă! E imposibil să primim noi bani!».

25 Iunie 2018, 13:40 (2964 vizualizări - 0 comentarii)

Citiți și:
Administrațiile din Ialomița așteaptă încă o rectificare bugetară
Dezastru financiar administrativ în Ialomița
Ialomița administrativă nu folosește sistemul informatic PatrimVen

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Marți 24 Nov 2020
116 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

2 cazuri de COVID-19 la Prefectura Ialomița!

Printr-un comunicat de presă, Instituția Prefectului Ialomița aduce la cunoștință că la nivelul instituției au fost confirmare 2 cazuri de infectare cu COVID-19. Astfel, potrivit anchetei epidemiologice ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2020, 10:50
(711 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 1058 cazuri de COVID-19 înregistrate în Ialomița

Sâmbătă, 12 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 1058, cu 4 cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2020, 13:10
(1563 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: La mulți ani, pompieri români!

Sărbătorim la 13 septembrie Ziua Pompierilor din România, un eveniment prin care, de 172 de ani se perpetuează amintirea eroismului dovedit pe câmpul de luptă de către înaintașii noștri. Povestea pompierilor ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2020, 13:15
(720 vizualizări - 0 comentarii)


3

Grupul de Comunicare Strategică: 1054 cazuri de COVID-19 înregistrate în Ialomița

Vineri, 11 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 1054, cu 7 cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2020, 13:05
(503 vizualizări - 0 comentarii)


4
Ialomița: Șoim scos la vânzare pe un site de anunțuri, confiscat de polițiști

Ialomița: Șoim scos la vânzare pe un site de anunțuri, confiscat de polițiști

250 de euro este suma pe care ar fi trebuit să o încaseze un bărbat de 35 de ani din București care a postat pe o rețea de anunțuri o ofertă «protejată de lege». Polițiștii în rol de cumpărători au confiscat ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2020, 12:50
(580 vizualizări - 0 comentarii)


5

Percheziții la Țăndărei pe lina deținerii ilegale de arme

Polițiștii din Ialomița au descoperit la domiciliul unui bărbat din Țăndărei un pistol și 8 butelii CO2, în urma unor percheziții domiciliare pe linia deținerii ilegale de arme. La data de 10 septembrie ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2020, 12:45
(641 vizualizări - 1 comentariu)


6
Acțiune de amploare a polițiștilor la Grivița și Traian

Acțiune de amploare a polițiștilor la Grivița și Traian

Joi, 10 septembrie a.c., în intervalul orar 15,00-19,00, 56 de polițiști , precum și 16 jandarmi din cadrul Inspectoratului Județean de Jandarmi Ialomița, au desfășurat o acțiune pe linia prevenirii și ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2020, 12:40
(588 vizualizări - 0 comentarii)


7

Giurgeni: Băut și fără permis, la volan

Joi noaptea, 10 septembrie a.c., în jurul orelor 23,30, polițiștii din Platonești au oprit, pentru control, pe raza comunei Giurgeni, un autoturism condus de un bărbat, de 25 de ani, din comuna Giurgeni ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2020, 12:35
(442 vizualizări - 0 comentarii)


8

Slobozia: Arestat pentru «tâlhărie calificată»

Joi, 10 septembrie a.c., polițiștii din Slobozia au acționat pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative de libertate. ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2020, 12:30
(495 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Tânăr de 19 ani, rănit într-un accident rutier

Pompierii din Slobozia au intervenit miercuri, 9 septembrie a.c, în cazul unui accident rutier petrecut la Slobozia. Din informațiile oferite, două autovehicule s-au izbit frontal. În urma impactului, un ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2020, 13:30
(567 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


10

Movila: Casă cuprinsă de flăcări

Miercuri, 9 septembrie a.c., pompierii din Țăndărei au intervenit pentru stingerea unui incendiu produs la o locuință din localitatea Movila. Flăcările au distrus 60 mp din acoperișul imobilului și au fost ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2020, 13:25
(483 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Movila incendiu


11

DSVSA Ialomița: 9 focare de Pestă Porcină Africană au fost identificate pe raza județului

Pesta Procină Africană continuă să creeze probleme în județul Ialomița. Potrivit unei informări a Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița, la data 9 septembrie a.c., pe raza ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2020, 13:15
(686 vizualizări - 0 comentarii)


12

Urziceni: Lemne confiscate de polițiști

Polițiștii din Urziceni au aplicat în cursul zilei de miercuri, 9 septembrie a.c., sancțiuni în valoare de 39 mii de lei șoferilor unor autovehicule de mare tonaj care transportau material lemnos. Conducătorii ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2020, 13:10
(468 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 1047 cazuri de COVID-19 înregistrate în Ialomița

Joi, 10 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 1047, cu 6 cazuri mai mult față de ziua de miercuri ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2020, 13:05
(447 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Movilița, suspect de «furt calificat»

Marți, 8 septembrie a.c., polițiștii din Urziceni au reținut pe bază de ordonanță un bărbat, de 40 de ani, din comuna Movilița, bănuit de săvârșirea infracțiunii de «furt calificat». Acesta este acuzat ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2020, 12:10
(388 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă informează cu privire la locurile de muncă disponibile în Ialomița. Astfel, la nivelul județului, există un total de 178 locuri de muncă, cele mai multe ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2020, 12:05
(656 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Incendiu de vegetație uscată și gunoi de grajd

Manasia: Incendiu de vegetație uscată și gunoi de grajd

Marți, 8 septembrie, a.c., dispeceratul Inspectoratului a fost anunțat despre izbucnirea unui incendiu de vegetație uscată și gunoi de grajd pe raza comunei Manasia. Pompierii de la Detașamentul de Pompieri ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2020, 09:50
(574 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: Rata de promovare la Bacalaureatul de toamnă-31,88%

La nivelul județului Ialomița, rata finală de promovare, înregistrată în sesiunea august-septembrie a examenului național de Bacalaureat 2020, după soluționarea contestațiilor, este de 31,88%. Prin ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2020, 15:35
(511 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Moldoveni, arestat pentru «lipsire de libertate în mod ilegal»

Luni, 7 septembrie a.c., polițiștii din Jilavele au acționat pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative de libertate. ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2020, 15:10
(719 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Depistat în trafic cu permisul suspendat și beat la volan

Luni, 7 septembrie 2020, în jurul orelor 15,30, polițiștii din Ion Roată au oprit, pentru control, pe raza comunei Manasia, un autoturism condus de un bărbat de 36 de ani, din comuna Manasia. S-a procedat ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2020, 15:05
(488 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 1040 cazuri de COVID-19 înregistrate în Ialomița

Marți, 8 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 1040, cu 20 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2020, 13:10
(490 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 1020 cazuri de COVID-19 înregistrate în Ialomița

Luni, 7 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 1020, cu 11 cazuri mai mult față de ziua de vineri ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2020, 13:05
(607 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța NU majorează tariful la apă

Ca urmare a unor postări și comentarii în mediul on-line referitoare la majorarea, începând cu data de 1 octombrie 2020, cu 50% a prețurilor/tarifelor pentru serviciile de furnizare a apei potabile și de ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2020, 13:00
(590 vizualizări - 1 comentariu)


Infractori arestați de polițiștii ialomițeni

Vineri, 4 septembrie a.c., polițiștii de Investigații Criminale din cadrul  Poliției Municipiului Slobozia au acționat pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2020, 12:20
(467 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Beat și fără permis, a provocat un accident rutier

Urziceni: Beat și fără permis, a provocat un accident rutier

Un tânăr de 29 de ani s-a ales cu un dosar penal după ce în dimineața zilei de sâmbătă, 5 septembrie a.c., a provocat un accident rutier în municipiul Urziceni. Din verificările efectuate a reieșit că acesta ...[citește_toată_știrea]

5 Septembrie 2020, 12:00
(639 vizualizări - 1 comentariu)


Grupul de Comunicare Strategică: 1009 cazuri de COVID-19 înregistrate în Ialomița

Vineri, 4 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 1009, cu 30 de cazuri mai mult față de ziua ...[citește_toată_știrea]

4 Septembrie 2020, 13:05
(693 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier la ieșirea din Movilița

Accident rutier la ieșirea din Movilița

Vineri, 4 septembrie 2020, în jurul orei 7,00, ISU Ialomița a fost solicitat să intervină la un accident rutier produs la ieșirea din localitatea Movilița spre București, pe DN2. În accident au fost implicate ...[citește_toată_știrea]

4 Septembrie 2020, 09:40
(730 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a polițiștilor pe raza municipiului Fetești

Miercuri, 2 septembrie a.c., în intervalul orar 17,00-20,00, 86 de polițiști din structurile de Ordine Publică, Poliție Rutieră, Criminalitate Economică și Investigații Criminale, cu sprijinul luptătorilor ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2020, 14:30
(606 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Șoferi depistați la volan fără permise de conducere

Miercuri, 2 septembrie a.c., în jurul orelor 17,00, polițiștii din cadrul Biroului Rutier au oprit, pentru control, un autoturism condus de un bărbat, de 21 de ani, din județul Constanța. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2020, 14:25
(552 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Slobozia, arestat pentru că a condus beat la volan

Miercuri, 2 septembrie a.c., polițiștii din cadrul Secției 5 Poliție Rurală Jilavele și Poliției Orașului Fierbinți-Târg au acționat pe raza comunelor Maia, Rădulești și Dridu pentru depistarea persoanelor ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2020, 14:20