Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița studiilor de fezabilitate din perioada 2012-2018

Morgana investițiilor rurale

Ialomița studiilor de fezabilitate din perioada 2012-2018

În ultimii 6 ani, Ialomița a investit în studii de fezabilitate, proiecte tehnice, DALI (documentație de avizare a lucrărilor de intervenție), etc. aproximativ 10  milioane de lei. La prima vedere, suma pare rezonabilă... Ba, chiar modestă! O analiză minimală a acestor cheltuieli premergătoare investițiilor reflectă însă o practică neunitară și o lipsă de exercițiu evidentă. Majoritatea administrațiilor locale realizează documentația premergătoare investițiilor potrivit nivelului de înțelegere, fără a cunoaște legislația și, ce e mai grav, fără finalitate.

O analiză fără pretenții
Deși sintagma se află pe buzele tuturor, nimeni nu e capabil să o explice coerent și logic. Potrivit teoriei, un studiu de fezabilitate reprezintă instrumentul prin care investitorul decide dacă investiția este fezabilă și dacă poate fi implementată. Altfel spus, este echivalentul unui plan de afaceri pentru un investitor privat. În realitate însă, majoritatea studiilor de fezabilitate reprezintă doar o formalitate obligatorie, impusă de lege, iar realizarea lor nu oferă niciun fel de garanție, chiar și atunci când investiția vizată primește finanțare în timp util, înainte de expirarea duratei studiului de fezabilitate. Administrațiile din Ialomița se supun și ele acestor considerente de ordin general. O trecere în revistă a răspunsurilor solicitate edililor locali confirmă faptul că, în perioada 2012-2018, multe administrații locale au abuzat de acest instrument, altele au profitat punctual, iar unele nici măcar nu au auzit de existența lui. E drept, analiza noastră se bazează pe informații care de multe ori sunt contradictorii, pe sume nesistematizate și pe proiecte de investiții minore sau cu șanse de finanțare minimale. Dar chiar și așa, concluziile au o marjă de eroare acceptabilă, iar excepțiile, în cazul în care există, confirmă regula. Provocarea lansată administrațiilor locale a fost aceea de a identifica studiile de fezabilitate din perioada 2012-2018, de a cuantifica valoarea acestora și de a preciza pentru câte dintre ele au fost aprobate și devizele de lucrări. Iată ce a rezultat...

Studii de fezabilitate la bani mărunți
Solicitarea ziarului nostru a fost făcută în cursul lunii iunie 2018. În prima săptămână au răspuns mai puțin de o duzină de administrații locale. Multe dintre cele care au răspuns au cerut prelungirea termenului legal, dat fiind volumul mare de informații care trebuie prelucrat. Iată, de exemplu, răspunsul oferit de administrația locală din Mărculești: «ca urmare a cererii dumneavoastră (...), având în vedere durata pentru identificarea și difuzarea informației, precum și faptul că suntem angrenați și în alte activități (...) vă vom cumunica cele solicitate în termenul de maxim 30 de zile lucrătoare». În condițiile în care media studiilor de fezabilitate realizate la nivelul unei comune nu trece de 5, explicațiile devin caraghioase. În urma centralizării datelor furnizate de 32 de administrații locale a rezultat o valoare aproximativă a acestor studii de fezabilitate de 4,5 milioane de lei. În condițiile în care numărul total al localităților județului este 66, am dublat suma concluzionând că, în ultimi 6 ani, în Ialomița s-au cheltuit pe studii de fezabilitate aproximativ 10 milioane de lei. Suma este una estimativă și conține, inevitabil, erori. Imposibilitatea de a preciza exact sumele cheltuite de administrația locală subliniază, în fapt, dezinteresul cras pentru modul în care sunt cheltuite fondurile publice și incapacitatea edililor locali de a folosi aceste instrumente legale de accesare a fondurilor pentru investiții. Dar poate cea mai relevantă observație pe care o permite lecturarea răspunsurilor este că 3 dintre administrațiile locale care au răspuns susțin că nu au realizat în acești 6 ani de administrație niciun studiu de fezabilitate! Iată explicația primarului comunei Balaciu: «Eu sunt primar de 2 ani... În această perioadă a inițiat studii de fezabilitate, pentru niște investiții prin Ministerul Dezvoltării Regionale și Administrației Publice. Dar înainte, nu știu... Cred că nu au existat investiții care să necesite studii de fezabilitate!» oferă o posibilă explicație primarul Simion Mirel. Printre localitățile care susțin că nu au studii de fezabilitate se numără și comunele Albești și Ion Roată.

Investițiile din spatele studiilor de fezabilitate
O sistematizare a tipurilor de investiții ar fi, de asemenea, imposibilă. Deși majoritatea studiilor de fezabilitate vizează construcția sau reabilitarea de drumuri, pe listă se află și investiții ilogice sau pentru care studiile de fezabilitate par inutile. Este, de exemplu, cazul comunei Ciocârlia, care a realizat un studiu de fezabilitate pentru construcția unui gard de cimitir. Valoarea acestui SF a fost de 4900 de lei! Probabil gardul a costat ceva mai puțin... Tot la Ciocârlia, în același an 2012, a fost nevoie de un studiu de fezabilitate pentru amenajarea cimitirului (9920 de lei) și pentru gardul Căminului Cultural, al cărui studiu de fezabilitate a fost ceva mai mare (7936 de lei). Alte studii de fezabilitate pentru care s-au cheltuit bani publici (din exces de zel apreciem, că pentru prostie sau furt nu avem suspiciuni rezonabile!), ar putea fi cele pentru reconstrucția ecologică forestieră (Colelia, 2351 de lei), înlocuire gard cimitir (Cosâmbești, 8417 de lei) sau grupuri sanitare la școală (Movilița, 4700 de lei). Cele mai scumpe studii de fezabilitate aparțin orașelor. În topul cheltuielilor pentru studii de fezabilitate conduce orașul  Fetești. De remarcat că există și studii de fezabilitate care permit accesarea de fonduri europene. Acestea au valori de 5 până la 10 ori mai mari și includ promisiunea unor finanțări nerambursabile. Este, de exemplu, cazul elaborării studiului de trafic pentru municipiul Slobozia, a cărui valoare este de 59500 de lei, plătit în anul 2017. De altfel, circa 50% dintre studiile de fezabilitate comandate de către administrațiile locale din Ialomița nu sunt finanțate, deși devizele de lucrări au fost deja aprobate în cadrul Consiliilor Locale. Iar ca medie, luând în calcul cele 32 de administrații locale care au răspuns solicitării, media pe studiu de fezabilitate în Ialomița este de 35 mii de lei!

În loc de concluzii logice
Dincolo de informațiile (incomplete și inexacte) pe care administrațiile locale le-au oferit, am avut curiozitatea de a întreba câțiva edili locali ce gândesc despre aceste studii. Dacă regretă banii cheltuiți, dacă există un orizont de așteptare privitor la ele ori dacă intenționează să se bazeze pe acestea în viitorul apropiat. Răspunsurile solicitate sunt diverse și depind, printre altele, și de numărul de mandate ale primarilor intervievați. Alexandru Dinu, primarul comunei M. Kogălniceanu, apreciază că «dacă adunam banii pe studiile astea de fezabilitate care s-au făcut în România, făceam o autostradă de la un capăt la celălalt al țării...». Mai tânăr și încă entuziast, primarul comunei Sfântu Gheorghe, Mădălin Teculescu, crede că vremea abuzului de studii de fezabilitate a trecut: «Nu poți face studiu de fezabilitate pentru un gard de cimitir. Dar acum nu cred că se mai întâmplă așa ceva... Studiile astea au rostul lor, pentru că altfel nu poți accesa investițiile potențiale. Eu, personal, apreciez că ele sunt necesare cu condiția să stea la baza unor obiective de interes public finalizate ulterior!». Și, în sfârșit, o ultimă declarație aparține primarului comunei Borănești. Nae Adrian se află la primul mandat și, după 2 ani, încă nu a obosit să creadă că administrația se poate face și corect, în interesul legitim al comunității: «La Borănești nu există studii de fezabilitate făcute degeaba. Nu am bani de investiție, nu fac studiul! Există unul pe care l-am moștenit din 2012 și la care am renunțat... Mă costa exploatarea de 3 ori mai mult decât investiția. Iar acum am un studiu de fezabilitate pentru instalarea a 24 de camere video în toată comuna... Am dat pe el 12 mii de lei și am și bani să fac investiția! Numai că ENEL îmi cere 70 mii de lei chirie pentru că pun camerele pe stâlpi. Stâlpi care sunt pe terenul comunei, că nu i-au înfipt în aer... Asta e România și de-asta ajungi să te lipsești! Dar nu cât o să fiu eu aici, la Borănești...».

CJI a plătit studii de fezabilitate în valoare de 828 mii de lei Reamintim că și la nivelul administrației județene există o serie de date statistice privitoare la studiile de fezabilitate comandate în ultimii 6 ani. Potrivit acestora, instituția a comandat 15 astfel de studii, iar valoarea lor totală se ridică la 828 mii lei. Remarcabil în context este faptul că 11 din cele 15 studii de fezabilitate au fost inițiate în ultimii 2 ani, sub conducerea președintelui Victor Moraru. Cea mai mare valoare a unui studiu de fezabilitate comandat de CJI este pentru noul Bloc Operator al Spitalului Județean, investiție care ar urma să se deruleze prin PNDL 2. Valoarea acestui studiu este de 129,9 mii de lei, însă șansele ca investiția să fie finalizată tind către zero.

25 Iulie 2018, 11:05 (7310 vizualizări - 1 comentariu)

Citiți și:
Asistența socială costă 116 milioane de lei pe an
Educația preșcolarilor costă bani grei
Consiliul Județean Ialomița a plătit peste 828 mii de lei pentru Studii de Fezabilitate în perioada 2012-2016

Comentariile cititorilor:


Vasile:
(25 Iulie 2018, 12:43)
In loc sa ne folosim creierul si logica, cum sa nu mai arucam si noi cu niste bani ca sa parem inteligenti . Pai...ce ,noua ne trebuie proiecte domle de fasabilitate, ca stim ca sunt necesare sosele,apa potabila,parcuri,retea de canalizare si lista poate continua..
Si totusi edili nostri sunt obsedati, ba chiar disperati dupa aceste studii de partabilitate pentru ca vezi domle', ordinu vine de mai sus' , de la partarii  destepti. Si...ei stiu , ce e bine si ce nu, dumlezeule ,noi nu cutezam a gandi fara farurile superioare, ale partidelor.
Cetateni is prosti domle',is prostii,noi primarii SRL (pentru ca multi au si firme), gandim in interesul nostru, pardon al vostru, si va reprezentam ...sa ...nu se faca nimic, sa fie liniste.Toata lumea vrea sa fie linisite,posturi caldute la stat,salarii bune,posibilitatea de a fi sef(chiar de esti unul mic), si de ce nu...furam la comun (ca-n codru), ca deee partidul e ca si familia . Daca ne suparam putin , mai plecam si in strainatate de vreo 10-15 ori cate 20-50 de insi odata asa...pe bani publici, ca doar putem si va spunem ce bine a fost, si cat de mult ne-a placut , da...investitori locali p***. Pai ce a-ti crezut ca  plecam , ca sa aducem investitori ? Nu..noi plecam ca sa vedem alte tari dezvoltate, si sa ne minuam cum acei extrateresti au facut treaba, noi nu suntem capabili...e mult de munca ,domle, si...nu prea are rost sa faci lucruri pentru Romania.... Idealul nostru e sa facem hartii ca astea ne plac, cat mai multe ,sa arucam bani, sa fie linisite... Se zvoneste ca domnule Mocioniu ,se vrea parlamentar ,cica primaria nu mai e de dansu',a cam facut tot ce putea (adica nimic) , si merita sa urce cu o treapta mai sus. Ar vrea Rosca, sa incerce si el,tanar fiind...numai ca avem o mica problema, batranelu (colonelu Paiata') vrea si el domle din nou sa fie primarel,ca doar e tinerel , are sange in instalatie, nu ca astia de acum .

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Sâmbătă 08 Aug 2026
259 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

AJFP Ialomița: Programul «Tezaur» continuă și în luna mai 2022

Ministerul Finanțelor emite, începând de luni, 2 mai 2022, noi emisiuni de Titluri de Stat în cadrul Programului «Tezaur», cu maturități de 1 și 3 ani și dobânzi de 5,5% și 6,15%. Titlurile de Stat au valoare ...[citește_toată_știrea]

29 Aprilie 2022, 16:00
(18575 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Modelul documentelor pentru plata șomajului tehnic a fost aprobat

Modelul tipizat al documentelor necesare angajatorilor pentru plata indemnizației de șomaj tehnic reglementat de Ordonanța de Urgență nr. 36/2022, privind stabilirea unor măsuri de protecție socială a salariaților ...[citește_toată_știrea]

29 Aprilie 2022, 14:00
(12226 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Se redeschide «Salonul de primăvară»

Centrul Cultural «Ionel Perlea» organizează marți, 3 mai 2022, expoziția de pictură «Salonul de primăvară». Evenimentul începe la orele 14,00 și se desfășoară cu sprijinul Uniunii Artiștilor Plastici, filiala ...[citește_toată_știrea]

29 Aprilie 2022, 13:45
(5070 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Olimpiada Națională de Arte Vizuale, Arhitectură și Istoria Artei, etapa județeană, la Muzeul Național al Agriculturii

Miercuri, 4 mai 2022, la orele 11,00, Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia va fi gazda expoziției prilejuită de Olimpiada Națională de Arte Vizuale, Arhitectură și Istoria Artei, etapa județeană ...[citește_toată_știrea]

29 Aprilie 2022, 12:30
(14459 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 1 nou caz de COVID-19

Joi, 28 aprilie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27110, fiind înregistrat 1 nou caz față de ziua de miercuri, 27 aprilie ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2022, 16:20
(7865 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Acțiuni de control în perioada Sărbătorilor Pascale

În perioada 28 martie-24 aprilie 2022, echipe de inspectori din cadrul DSVSA Ialomița au efectuat controale oficiale privind modul în care sunt respectate condițiile sanitar-veterinare în 152 de obiective ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2022, 15:05
(11628 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie pe Șoseaua București din Căzănești

Pentru remedierea unei avarii survenite pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 110 mm, de pe Șoseaua București din orașul Căzănești, echipele de intervenție RAJA sistează furnizarea apei potabile ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2022, 14:20
(11889 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 noi cazuri de COVID-19

Miercuri, 27 aprilie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27109, fiind înregistrate 4 noi cazuri față de ziua de marți, 26 ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2022, 16:15
(2744 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Noi forme de sprijin pentru susținerea activității fermierilor în anul 2022

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează potențialii beneficiari că, până la data de 12 mai 2022 inclusiv, se depun cereri de solicitare pentru următoarele scheme de ajutor de ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2022, 15:00
(11437 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Tânăr arestat pentru «tentativă la omor»

Luni, 25 aprilie a.c., un tânăr în vârstă de 21 de ani, din Slobozia, a fost arestat preventiv pentru comiterea infracțiunii de «tentativă la omor». Astfel, polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații ...[citește_toată_știrea]

26 Aprilie 2022, 17:50
(10622 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: 40 permise reținute, amenzi de peste 222 mii de lei

În minivacața prilejuită de Sărbătorile Pascale, polițiștii din Ialomița au fost prezenți la datorie și au acționat pentru menținerea unui climat de ordine și siguranță publică. În urma neregulilor descoperite ...[citește_toată_știrea]

26 Aprilie 2022, 17:40
(10041 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 noi cazuri de COVID-19

Marți, 26 aprilie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27105, fiind înregistrate 3 noi cazuri față de ziua de luni, 25 aprilie ...[citește_toată_știrea]

26 Aprilie 2022, 16:40
(3755 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă la Dridu

Echipele RAJA Constanța intervin pentru executarea lucrărilor de remediere a unei avarii pe conducta de alimentare cu apă de pe strada Principală, nr. 264, din localitatea Dridu. În vederea executării acestor ...[citește_toată_știrea]

26 Aprilie 2022, 14:10
(17093 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Niciun nou caz de COVID-19!

Luni, 25 aprilie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 27102, nefiind înregistrate cazuri noi față de ziua de duminică, 24 aprilie ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2022, 16:50
(13059 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 1 nou caz de COVID-19

Duminică, 24 aprilie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27102, fiind înregistrat 1 nou caz față de ziua de sâmbătă, 23 aprilie ...[citește_toată_știrea]

24 Aprilie 2022, 16:25
(8040 vizualizări - 0 comentarii)


DN21: Accident rutier provocat de un șofer băut

DN21: Accident rutier provocat de un șofer băut

În dimineața zilei de duminică, 24 aprilie a.c., între localitățile Slobozia Nouă și Iazu s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea a două persoane. Din verificările efectuate de polițiști ...[citește_toată_știrea]

24 Aprilie 2022, 13:15
(12616 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Prins în flagrant în timp ce fura alimente dintr-un supermarket

Un polițist aflat în timpul liber a intervenit în seara zilei de vineri, 22 aprilie a.c., pentru prinderea unui bărbat, suspect că ar fi sustras mai multe produse dintr-un magazin din centrul municipiului ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2022, 17:00
(23525 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 1 nou caz de COVID-19

Sâmbătă, 23 aprilie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27101, fiind înregistrat 1 nou caz față de ziua de vineri, 22 aprilie ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2022, 16:50
(5871 vizualizări - 0 comentarii)


Iazu: 11 persoane, victime ale unui accident rutier

Iazu: 11 persoane, victime ale unui accident rutier

Vineri, 22 aprilie a.c., pe raza localității Iazu s-a produs un accident rutier. Potivit ISU Ialomița, în evenimentul rutier au fost implicate 4 autorisme, victime ale accidentului fiind 11 persoane, 7 ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2022, 19:50
(12983 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Iazu accident


Ialomița: 2 noi cazuri de COVID-19

Vineri, 22 aprilie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27100, fiind înregistrate 2 noi cazuri față de ziua de joi, 21 aprilie ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2022, 16:40
(3741 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 noi cazuri de COVID-19

Joi, 21 aprilie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27098, fiind înregistrate 4 noi cazuri față de ziua de miercuri, 20 aprilie ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2022, 16:35
(4881 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 accidente într-o singură zi

Ialomița: 4 accidente într-o singură zi

Miercuri, 20 aprilie a.c., în jurul orei 9,50, două echipaje din cadrul Stației de Pompieri  Fetești au intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD la un accident ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2022, 16:05
(8753 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni/Fetești: Percheziții într-un dosar penal privind produse contrafăcute

Urziceni/Fetești: Percheziții într-un dosar penal privind produse contrafăcute

Peste 620 de articole vestimentare și de încălțăminte contrafăcute, în valoare de 220000 de lei, au fost descoperite și confiscate de polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice, în ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2022, 15:25
(13019 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Traficant de droguri, reținut pentru 24 de ore

Ialomița: Traficant de droguri, reținut pentru 24 de ore

Marți, 19 aprilie a.c., polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Ialomița-Brigada de Combatere a Criminalității Organizate București, împreună cu procurorii DIICOT-BT Ialomița, au ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2022, 17:30
(16921 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 noi cazuri de COVID-19

Miercuri, 20 aprilie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27094, fiind înregistrate 4 noi cazuri față de ziua de marți, 19 ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2022, 16:15
(6050 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Cereri de intenție pentru accesarea Programului Național Apicol (PNA)

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că până la data de 2 mai 2022 primește Cereri de intenție pentru accesarea Programului Național Apicol (PNA). Valoarea sprijinului financiar ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2022, 15:00
(9893 vizualizări - 0 comentarii)


DN21A: A făcut infarct în timp ce era la volan

DN21A: A făcut infarct în timp ce era la volan

Un bătrân de 71 de ani a murit în dimineața zilei de miercuri, 20 aprilie a.c., în timp ce se afla la volan. Datele IPJ Ialomița arată faptul că acesta ar fi suferit un infarct. Alături de el, în mașină ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2022, 14:00
(12010 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: DN21A infarct șofer


Fetești: Trafic îngreunat din cauza unei macarale blocate pe șosea

Centrul Infotrafic al Poliției Române informează că miercuri, 20 aprilie a.c., traficul pe Autostrada Soarelui, în zona municipiului Fetești, se desfășoară cu dificultate din cauza unei macarale care a ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2022, 13:40
(3178 vizualizări - 0 comentarii)


Sprijin pentru semenii nevoiași acordat de Protopopiatul Urziceni

Sprijin pentru semenii nevoiași acordat de Protopopiatul Urziceni

În preajma Sărbătorii Învierii Domnului, în speranța de a aduce o rază de lumină specifică acestei mari sărbători a creștinătății, Protopopiatul Urziceni din cadrul Episcopiei Sloboziei și Călărașilor, ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2022, 17:15
(9572 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița, reprezentată de trei eleve la Olimpiada de Limba și Literatura Română pentru liceu

În perioada 26-30 aprilie 2022, la Slobozia, se desfășoară Etapa Națională a Olimpiadei de Limba și Literatura Română pentru liceu. La această competiție vor participa 173 de elevi din întreaga țară, însoțiți ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2022, 17:00
(25854 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Răduță Aurelian-Constantin în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița Antoine în «Suntem în urmă cu pregătirea, dar construim un grup puternic!» ciumpalacul în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița @PREDA în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! Mary în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Mary în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița #pasajladrajna în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Cetatean în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă SPERANȚA în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Rodica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere as în Curtea de Conturi a României reclamă «slaba gestionare a patrimoniului» la Direcția Județeană pentru Sport Ialomița georgica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere vasilica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Ilie Palarie în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere PREDA în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! gica în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...