Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița studiilor de fezabilitate din perioada 2012-2018

Morgana investițiilor rurale

Ialomița studiilor de fezabilitate din perioada 2012-2018

În ultimii 6 ani, Ialomița a investit în studii de fezabilitate, proiecte tehnice, DALI (documentație de avizare a lucrărilor de intervenție), etc. aproximativ 10  milioane de lei. La prima vedere, suma pare rezonabilă... Ba, chiar modestă! O analiză minimală a acestor cheltuieli premergătoare investițiilor reflectă însă o practică neunitară și o lipsă de exercițiu evidentă. Majoritatea administrațiilor locale realizează documentația premergătoare investițiilor potrivit nivelului de înțelegere, fără a cunoaște legislația și, ce e mai grav, fără finalitate.

O analiză fără pretenții
Deși sintagma se află pe buzele tuturor, nimeni nu e capabil să o explice coerent și logic. Potrivit teoriei, un studiu de fezabilitate reprezintă instrumentul prin care investitorul decide dacă investiția este fezabilă și dacă poate fi implementată. Altfel spus, este echivalentul unui plan de afaceri pentru un investitor privat. În realitate însă, majoritatea studiilor de fezabilitate reprezintă doar o formalitate obligatorie, impusă de lege, iar realizarea lor nu oferă niciun fel de garanție, chiar și atunci când investiția vizată primește finanțare în timp util, înainte de expirarea duratei studiului de fezabilitate. Administrațiile din Ialomița se supun și ele acestor considerente de ordin general. O trecere în revistă a răspunsurilor solicitate edililor locali confirmă faptul că, în perioada 2012-2018, multe administrații locale au abuzat de acest instrument, altele au profitat punctual, iar unele nici măcar nu au auzit de existența lui. E drept, analiza noastră se bazează pe informații care de multe ori sunt contradictorii, pe sume nesistematizate și pe proiecte de investiții minore sau cu șanse de finanțare minimale. Dar chiar și așa, concluziile au o marjă de eroare acceptabilă, iar excepțiile, în cazul în care există, confirmă regula. Provocarea lansată administrațiilor locale a fost aceea de a identifica studiile de fezabilitate din perioada 2012-2018, de a cuantifica valoarea acestora și de a preciza pentru câte dintre ele au fost aprobate și devizele de lucrări. Iată ce a rezultat...

Studii de fezabilitate la bani mărunți
Solicitarea ziarului nostru a fost făcută în cursul lunii iunie 2018. În prima săptămână au răspuns mai puțin de o duzină de administrații locale. Multe dintre cele care au răspuns au cerut prelungirea termenului legal, dat fiind volumul mare de informații care trebuie prelucrat. Iată, de exemplu, răspunsul oferit de administrația locală din Mărculești: «ca urmare a cererii dumneavoastră (...), având în vedere durata pentru identificarea și difuzarea informației, precum și faptul că suntem angrenați și în alte activități (...) vă vom cumunica cele solicitate în termenul de maxim 30 de zile lucrătoare». În condițiile în care media studiilor de fezabilitate realizate la nivelul unei comune nu trece de 5, explicațiile devin caraghioase. În urma centralizării datelor furnizate de 32 de administrații locale a rezultat o valoare aproximativă a acestor studii de fezabilitate de 4,5 milioane de lei. În condițiile în care numărul total al localităților județului este 66, am dublat suma concluzionând că, în ultimi 6 ani, în Ialomița s-au cheltuit pe studii de fezabilitate aproximativ 10 milioane de lei. Suma este una estimativă și conține, inevitabil, erori. Imposibilitatea de a preciza exact sumele cheltuite de administrația locală subliniază, în fapt, dezinteresul cras pentru modul în care sunt cheltuite fondurile publice și incapacitatea edililor locali de a folosi aceste instrumente legale de accesare a fondurilor pentru investiții. Dar poate cea mai relevantă observație pe care o permite lecturarea răspunsurilor este că 3 dintre administrațiile locale care au răspuns susțin că nu au realizat în acești 6 ani de administrație niciun studiu de fezabilitate! Iată explicația primarului comunei Balaciu: «Eu sunt primar de 2 ani... În această perioadă a inițiat studii de fezabilitate, pentru niște investiții prin Ministerul Dezvoltării Regionale și Administrației Publice. Dar înainte, nu știu... Cred că nu au existat investiții care să necesite studii de fezabilitate!» oferă o posibilă explicație primarul Simion Mirel. Printre localitățile care susțin că nu au studii de fezabilitate se numără și comunele Albești și Ion Roată.

Investițiile din spatele studiilor de fezabilitate
O sistematizare a tipurilor de investiții ar fi, de asemenea, imposibilă. Deși majoritatea studiilor de fezabilitate vizează construcția sau reabilitarea de drumuri, pe listă se află și investiții ilogice sau pentru care studiile de fezabilitate par inutile. Este, de exemplu, cazul comunei Ciocârlia, care a realizat un studiu de fezabilitate pentru construcția unui gard de cimitir. Valoarea acestui SF a fost de 4900 de lei! Probabil gardul a costat ceva mai puțin... Tot la Ciocârlia, în același an 2012, a fost nevoie de un studiu de fezabilitate pentru amenajarea cimitirului (9920 de lei) și pentru gardul Căminului Cultural, al cărui studiu de fezabilitate a fost ceva mai mare (7936 de lei). Alte studii de fezabilitate pentru care s-au cheltuit bani publici (din exces de zel apreciem, că pentru prostie sau furt nu avem suspiciuni rezonabile!), ar putea fi cele pentru reconstrucția ecologică forestieră (Colelia, 2351 de lei), înlocuire gard cimitir (Cosâmbești, 8417 de lei) sau grupuri sanitare la școală (Movilița, 4700 de lei). Cele mai scumpe studii de fezabilitate aparțin orașelor. În topul cheltuielilor pentru studii de fezabilitate conduce orașul  Fetești. De remarcat că există și studii de fezabilitate care permit accesarea de fonduri europene. Acestea au valori de 5 până la 10 ori mai mari și includ promisiunea unor finanțări nerambursabile. Este, de exemplu, cazul elaborării studiului de trafic pentru municipiul Slobozia, a cărui valoare este de 59500 de lei, plătit în anul 2017. De altfel, circa 50% dintre studiile de fezabilitate comandate de către administrațiile locale din Ialomița nu sunt finanțate, deși devizele de lucrări au fost deja aprobate în cadrul Consiliilor Locale. Iar ca medie, luând în calcul cele 32 de administrații locale care au răspuns solicitării, media pe studiu de fezabilitate în Ialomița este de 35 mii de lei!

În loc de concluzii logice
Dincolo de informațiile (incomplete și inexacte) pe care administrațiile locale le-au oferit, am avut curiozitatea de a întreba câțiva edili locali ce gândesc despre aceste studii. Dacă regretă banii cheltuiți, dacă există un orizont de așteptare privitor la ele ori dacă intenționează să se bazeze pe acestea în viitorul apropiat. Răspunsurile solicitate sunt diverse și depind, printre altele, și de numărul de mandate ale primarilor intervievați. Alexandru Dinu, primarul comunei M. Kogălniceanu, apreciază că «dacă adunam banii pe studiile astea de fezabilitate care s-au făcut în România, făceam o autostradă de la un capăt la celălalt al țării...». Mai tânăr și încă entuziast, primarul comunei Sfântu Gheorghe, Mădălin Teculescu, crede că vremea abuzului de studii de fezabilitate a trecut: «Nu poți face studiu de fezabilitate pentru un gard de cimitir. Dar acum nu cred că se mai întâmplă așa ceva... Studiile astea au rostul lor, pentru că altfel nu poți accesa investițiile potențiale. Eu, personal, apreciez că ele sunt necesare cu condiția să stea la baza unor obiective de interes public finalizate ulterior!». Și, în sfârșit, o ultimă declarație aparține primarului comunei Borănești. Nae Adrian se află la primul mandat și, după 2 ani, încă nu a obosit să creadă că administrația se poate face și corect, în interesul legitim al comunității: «La Borănești nu există studii de fezabilitate făcute degeaba. Nu am bani de investiție, nu fac studiul! Există unul pe care l-am moștenit din 2012 și la care am renunțat... Mă costa exploatarea de 3 ori mai mult decât investiția. Iar acum am un studiu de fezabilitate pentru instalarea a 24 de camere video în toată comuna... Am dat pe el 12 mii de lei și am și bani să fac investiția! Numai că ENEL îmi cere 70 mii de lei chirie pentru că pun camerele pe stâlpi. Stâlpi care sunt pe terenul comunei, că nu i-au înfipt în aer... Asta e România și de-asta ajungi să te lipsești! Dar nu cât o să fiu eu aici, la Borănești...».

CJI a plătit studii de fezabilitate în valoare de 828 mii de lei Reamintim că și la nivelul administrației județene există o serie de date statistice privitoare la studiile de fezabilitate comandate în ultimii 6 ani. Potrivit acestora, instituția a comandat 15 astfel de studii, iar valoarea lor totală se ridică la 828 mii lei. Remarcabil în context este faptul că 11 din cele 15 studii de fezabilitate au fost inițiate în ultimii 2 ani, sub conducerea președintelui Victor Moraru. Cea mai mare valoare a unui studiu de fezabilitate comandat de CJI este pentru noul Bloc Operator al Spitalului Județean, investiție care ar urma să se deruleze prin PNDL 2. Valoarea acestui studiu este de 129,9 mii de lei, însă șansele ca investiția să fie finalizată tind către zero.

25 Iulie 2018, 11:05 (7153 vizualizări - 1 comentariu)

Citiți și:
Asistența socială costă 116 milioane de lei pe an
Educația preșcolarilor costă bani grei
Consiliul Județean Ialomița a plătit peste 828 mii de lei pentru Studii de Fezabilitate în perioada 2012-2016

Comentariile cititorilor:


Vasile:
(25 Iulie 2018, 12:43)
In loc sa ne folosim creierul si logica, cum sa nu mai arucam si noi cu niste bani ca sa parem inteligenti . Pai...ce ,noua ne trebuie proiecte domle de fasabilitate, ca stim ca sunt necesare sosele,apa potabila,parcuri,retea de canalizare si lista poate continua..
Si totusi edili nostri sunt obsedati, ba chiar disperati dupa aceste studii de partabilitate pentru ca vezi domle', ordinu vine de mai sus' , de la partarii  destepti. Si...ei stiu , ce e bine si ce nu, dumlezeule ,noi nu cutezam a gandi fara farurile superioare, ale partidelor.
Cetateni is prosti domle',is prostii,noi primarii SRL (pentru ca multi au si firme), gandim in interesul nostru, pardon al vostru, si va reprezentam ...sa ...nu se faca nimic, sa fie liniste.Toata lumea vrea sa fie linisite,posturi caldute la stat,salarii bune,posibilitatea de a fi sef(chiar de esti unul mic), si de ce nu...furam la comun (ca-n codru), ca deee partidul e ca si familia . Daca ne suparam putin , mai plecam si in strainatate de vreo 10-15 ori cate 20-50 de insi odata asa...pe bani publici, ca doar putem si va spunem ce bine a fost, si cat de mult ne-a placut , da...investitori locali p***. Pai ce a-ti crezut ca  plecam , ca sa aducem investitori ? Nu..noi plecam ca sa vedem alte tari dezvoltate, si sa ne minuam cum acei extrateresti au facut treaba, noi nu suntem capabili...e mult de munca ,domle, si...nu prea are rost sa faci lucruri pentru Romania.... Idealul nostru e sa facem hartii ca astea ne plac, cat mai multe ,sa arucam bani, sa fie linisite... Se zvoneste ca domnule Mocioniu ,se vrea parlamentar ,cica primaria nu mai e de dansu',a cam facut tot ce putea (adica nimic) , si merita sa urce cu o treapta mai sus. Ar vrea Rosca, sa incerce si el,tanar fiind...numai ca avem o mica problema, batranelu (colonelu Paiata') vrea si el domle din nou sa fie primarel,ca doar e tinerel , are sange in instalatie, nu ca astia de acum .

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Sâmbătă 08 Aug 2026
234 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Minor de 15 ani din Manasia, reținut pentru «tâlhărie calificată»

Miercuri, 19 iunie 2024, polițiștii din Urziceni au depistat un minor de 15 ani, din comuna Manasia, bănuit de comiterea infracțiunii de «tâlhărie calificată». Cercetările oamenilor ...[citește_toată_știrea]

20 Iunie 2024, 15:55
(6671 vizualizări - 2 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: Campanie de donare de sânge în comuna Scânteia

Protopopiatul Slobozia: Campanie de donare de sânge în comuna Scânteia

Joi, 20 iunie 2024, cu binecuvântarea PS Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, Protopopiatul Slobozia, în parteneriat cu Centrul de Transfuzie Sanguină Slobozia, a organizat o acțiune ...[citește_toată_știrea]

20 Iunie 2024, 15:00
(13222 vizualizări - 0 comentarii)


Programul casieriilor RAJA Constanța de Rusalii

RAJA Constanța aduce la cunoștință consumatorilor din întreaga arie de operare că luni, 24 iunie 2024, a doua zi de Rusalii, casieriile și compartimentele care desfășoară activități de lucru cu ...[citește_toată_știrea]

20 Iunie 2024, 10:05
(9320 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Plăți de peste 48,281 milioane de euro pentru Campania 2023

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) a efectuat, în perioada 17-19 iunie 2024, plăți pentru anul de cerere 2023 în sumă totală de 239,990 milioane de lei (48,281 milioane ...[citește_toată_știrea]

20 Iunie 2024, 09:15
(3665 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 610,67 mii de lei, sume stabilite suplimentar în urma inspecțiilor și a verificărilor efectuate în luna mai 2024

Inspectorii cu atribuțiuni de control din cadrul AJFP Ialomița au efectuat, în luna mai 2024, controale la contribuabili persoane fizice și juridice. Astfel, au fost finalizate 23 de inspecții ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2024, 11:20
(11297 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Movilița și Ciulnița

Accidente la Movilița și Ciulnița

Trei echipaje operative din cadrul Detașamentului de Pompieri Urziceni au intervenit, cu o autospecială de stingere cu apă și spumă, o autospecială de descarcerare și o ambulanță SMURD, la un accident ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2024, 09:40
(9587 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: Campanie de donare de sânge

Protopopiatul Urziceni: Campanie de donare de sânge

Marți, 18 iunie 2024, Protopopiatul Urziceni a organizat o nouă acțiune în cadrul campaniei naționale susținută de Patriarhia Română «Donează sânge, salvează o viață!». ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2024, 14:45
(5911 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Se oprește apa la Fierbinți-Târg!

Pentru efectuarea unor lucrări de modernizare, reparații și întreținere a instalațiilor la nivelul Gospodăriei de apă din localitatea Fierbinți-Târg, furnizorul de energie electrică va î ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2024, 13:55
(13198 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,15%, rata șomajului la sfârșitul lunii aprilie 2024

La sfârșitul lunii aprilie 2024, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4095 șomeri (din care 1911 femei), rata șomajului fiind de ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2024, 08:55
(13983 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: TVA rambursată de peste 6,59 milioane de lei, în luna mai 2024

Administrația Județeană Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în luna mai 2024, conform selecției naționale, TVA în valoare de peste 6,59 milioane ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2024, 15:55
(10630 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Se primesc Cereri de finanțare pentru schema de ajutor de stat «Silvo-mediu și climă»

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează potențialii beneficiari că începând de luni, 17 iunie 2024, se depun cererile de finanțare pentru accesarea schemei de ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2024, 10:40
(12044 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,28%, rata șomajului la sfârșitul lunii martie 2024

La sfârșitul lunii martie 2024, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4197 șomeri (din care 1945 femei), rata șomajului fiind de ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2024, 10:35
(11329 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Munteni-Buzău

Incendiu la o casă din Munteni-Buzău

În după-amiaza zilei de duminică, 16 iunie a.c., în jurul orei 14,05, Detașamentul de Pompieri Slobozia și Detașamentul de pompieri Urziceni au intervenit pentru localizarea și lichidarea ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2024, 10:30
(9609 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Plăți de peste 97 milioane de lei pentru Campania 2023

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) a efectuat, în perioada 12-14 iunie 2024, plăți pentru anul de cerere 2023 în sumă totală 97,132 milioane de lei (19,531 milioane ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2024, 10:25
(2591 vizualizări - 0 comentarii)


Mesaje false în numele ANAF

O nouă campanie de mesaje false, transmise în numele ANAF, este în desfășurare în această perioadă. Contribuabililor persoane juridice le este solicitată «lista entităților externe ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2024, 09:10
(5672 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în orașul Fetești luni, 17 iunie 2024!

În vederea executării unei lucrări programate de pe strada Plevnei din municipiul Fetești, din județul Ialomița, echipele RAJA Constanța vor sista luni, 17 iunie 2024, furnizarea apei potabile ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2024, 16:40
(13012 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 141,50 milioane lei de lei, încasări la bugetul de stat în luna mai 2024

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în luna mai 2024, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 141,50 milioane lei de lei ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2024, 10:40
(12080 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Sprijin financiar pentru absolvenți

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița vine în întâmpinarea absolvenților promoției 2024 cu o serie de măsuri active menite să faciliteze accesul pe piața muncii ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2024, 10:00
(6661 vizualizări - 0 comentarii)


Smirna: Locuință cuprinsă de flăcări

Smirna: Locuință cuprinsă de flăcări

Joi, 13 iunie 2024, pompierii din Slobozia au intervenit pentru localizarea și lichidarea unui incendiu produs la locuința unui cetățean din Smirna. La locul solicitării au fost alocate de urgență două ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2024, 09:40
(7268 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Smirna incendiu


 Sărățeni: Două autoturisme, implicate într-un accident rutier

Sărățeni: Două autoturisme, implicate într-un accident rutier

Joi, 13 iunie 2024, pompierii din Slobozia au fost solicitați să intervină în cazul unui accident rutier produs pe DN2A, în localitatea Sărățeni. În evenimentul rutier au fost implicate ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2024, 09:30
(5521 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Reținut pentru 24 de ore

Miercuri,12 iunie 2024, polițiștii din Fetești, în urma documentării activității infracționale și administrării probatoriului, au dispus reținerea pentru 24 de ore un bărbat de 34 de ani, din ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2024, 16:40
(2452 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: S-a încheiat campania de depunere a Cererilor de Plată 2024

Agenția de Plăți si Intervenție pentru Agricultură aduce la cunoștința opiniei publice că miercuri, 12 iunie 2024, s-a încheiat campania de primire a Cererilor de plată aferente anului 2024. Astfel ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2024, 13:00
(17907 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Marți, 25 iunie 2024, termen-limită pentru depunerea Formularului 177

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii plătitori de impozit pe profit că prin Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 115/2023, începând cu data de ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2024, 10:30
(10491 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Încep concursurile profesionale ale Serviciilor Voluntare și Private pentru Situații de Urgență

Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița organizează vineri, 14 iunie 2024, etapa județeană a concursurilor profesionale ale Serviciilor Voluntare și ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2024, 09:30
(11925 vizualizări - 0 comentarii)


Ordin de protecție emis de polițiști pe numele unui feteștean

Polițiștii din Fetești au fost sesizați luni, 10 iunie 2024, cu privire la faptul că o femeie în vârstă de 50 de ani, din Fetești, ar fi fost agresată fizic de concubinul său, un bărbat de ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2024, 15:30
(26951 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Infracțiuni rutiere

Luni, 10 iunie 2024, polițiștii din Fetești au oprit în trafic un bărbat în vârstă de 34 de ani, din Fetești, în vederea verificării documentelor personale și ale autoturismului ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2024, 15:05
(2476 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Se oprește apa în comuna Moldoveni!

Joi, 13 iunie 2024, în intervalul orar 08,00-16,00, RAJA Constanța va sista furnizarea apei pentru realizarea operațiunilor periodice de întreținere a rezervorului destinat înmagazinării ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2024, 08:40
(6573 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Plăți de peste 26 milioane de lei pentru Campania 2023

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) a efectuat marți, 11 iunie 2024, plăți pentru anul de cerere 2023 în sumă totală de 26,29 milioane de lei din Fondul European de Garantare ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2024, 15:10
(7910 vizualizări - 0 comentarii)


Instituția Prefectului Județul Ialomița: «Ziua Eroilor»

Joi, 13 iunie 2024, Instituția Prefectului Județul Ialomița, în colaborare cu Consiliul Județean Ialomița, organizează o serie de evenimente legate de sărbătorirea «Zilei Eroilor». ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2024, 09:45
(4017 vizualizări - 0 comentarii)


Dosare penale pentru «violență în familie» și ordine de protecție emise, la Urziceni și Săveni

Polițiștii din Urziceni au fost sesizați sâmbătă, 8 iunie a.c., cu privire la faptul că o femeie în vârstă de 47 de ani din Urziceni ar fi fost agresată fizic de cumnatul său, un bărbat ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2024, 15:45
(9950 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
ciumpalacul în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița @PREDA în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! Mary în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Mary în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița #pasajladrajna în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Cetatean în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă SPERANȚA în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Rodica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere as în Curtea de Conturi a României reclamă «slaba gestionare a patrimoniului» la Direcția Județeană pentru Sport Ialomița georgica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere vasilica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Ilie Palarie în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere PREDA în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! gica în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Gigel în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere cetatean în Costul «ipocriziei politice» în opinia deputatului PSD Ștefan Țintă: blocarea fondurilor PNRR din rațiuni de partid!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...