Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița studiilor de fezabilitate din perioada 2012-2018

Morgana investițiilor rurale

Ialomița studiilor de fezabilitate din perioada 2012-2018

În ultimii 6 ani, Ialomița a investit în studii de fezabilitate, proiecte tehnice, DALI (documentație de avizare a lucrărilor de intervenție), etc. aproximativ 10  milioane de lei. La prima vedere, suma pare rezonabilă... Ba, chiar modestă! O analiză minimală a acestor cheltuieli premergătoare investițiilor reflectă însă o practică neunitară și o lipsă de exercițiu evidentă. Majoritatea administrațiilor locale realizează documentația premergătoare investițiilor potrivit nivelului de înțelegere, fără a cunoaște legislația și, ce e mai grav, fără finalitate.

O analiză fără pretenții
Deși sintagma se află pe buzele tuturor, nimeni nu e capabil să o explice coerent și logic. Potrivit teoriei, un studiu de fezabilitate reprezintă instrumentul prin care investitorul decide dacă investiția este fezabilă și dacă poate fi implementată. Altfel spus, este echivalentul unui plan de afaceri pentru un investitor privat. În realitate însă, majoritatea studiilor de fezabilitate reprezintă doar o formalitate obligatorie, impusă de lege, iar realizarea lor nu oferă niciun fel de garanție, chiar și atunci când investiția vizată primește finanțare în timp util, înainte de expirarea duratei studiului de fezabilitate. Administrațiile din Ialomița se supun și ele acestor considerente de ordin general. O trecere în revistă a răspunsurilor solicitate edililor locali confirmă faptul că, în perioada 2012-2018, multe administrații locale au abuzat de acest instrument, altele au profitat punctual, iar unele nici măcar nu au auzit de existența lui. E drept, analiza noastră se bazează pe informații care de multe ori sunt contradictorii, pe sume nesistematizate și pe proiecte de investiții minore sau cu șanse de finanțare minimale. Dar chiar și așa, concluziile au o marjă de eroare acceptabilă, iar excepțiile, în cazul în care există, confirmă regula. Provocarea lansată administrațiilor locale a fost aceea de a identifica studiile de fezabilitate din perioada 2012-2018, de a cuantifica valoarea acestora și de a preciza pentru câte dintre ele au fost aprobate și devizele de lucrări. Iată ce a rezultat...

Studii de fezabilitate la bani mărunți
Solicitarea ziarului nostru a fost făcută în cursul lunii iunie 2018. În prima săptămână au răspuns mai puțin de o duzină de administrații locale. Multe dintre cele care au răspuns au cerut prelungirea termenului legal, dat fiind volumul mare de informații care trebuie prelucrat. Iată, de exemplu, răspunsul oferit de administrația locală din Mărculești: «ca urmare a cererii dumneavoastră (...), având în vedere durata pentru identificarea și difuzarea informației, precum și faptul că suntem angrenați și în alte activități (...) vă vom cumunica cele solicitate în termenul de maxim 30 de zile lucrătoare». În condițiile în care media studiilor de fezabilitate realizate la nivelul unei comune nu trece de 5, explicațiile devin caraghioase. În urma centralizării datelor furnizate de 32 de administrații locale a rezultat o valoare aproximativă a acestor studii de fezabilitate de 4,5 milioane de lei. În condițiile în care numărul total al localităților județului este 66, am dublat suma concluzionând că, în ultimi 6 ani, în Ialomița s-au cheltuit pe studii de fezabilitate aproximativ 10 milioane de lei. Suma este una estimativă și conține, inevitabil, erori. Imposibilitatea de a preciza exact sumele cheltuite de administrația locală subliniază, în fapt, dezinteresul cras pentru modul în care sunt cheltuite fondurile publice și incapacitatea edililor locali de a folosi aceste instrumente legale de accesare a fondurilor pentru investiții. Dar poate cea mai relevantă observație pe care o permite lecturarea răspunsurilor este că 3 dintre administrațiile locale care au răspuns susțin că nu au realizat în acești 6 ani de administrație niciun studiu de fezabilitate! Iată explicația primarului comunei Balaciu: «Eu sunt primar de 2 ani... În această perioadă a inițiat studii de fezabilitate, pentru niște investiții prin Ministerul Dezvoltării Regionale și Administrației Publice. Dar înainte, nu știu... Cred că nu au existat investiții care să necesite studii de fezabilitate!» oferă o posibilă explicație primarul Simion Mirel. Printre localitățile care susțin că nu au studii de fezabilitate se numără și comunele Albești și Ion Roată.

Investițiile din spatele studiilor de fezabilitate
O sistematizare a tipurilor de investiții ar fi, de asemenea, imposibilă. Deși majoritatea studiilor de fezabilitate vizează construcția sau reabilitarea de drumuri, pe listă se află și investiții ilogice sau pentru care studiile de fezabilitate par inutile. Este, de exemplu, cazul comunei Ciocârlia, care a realizat un studiu de fezabilitate pentru construcția unui gard de cimitir. Valoarea acestui SF a fost de 4900 de lei! Probabil gardul a costat ceva mai puțin... Tot la Ciocârlia, în același an 2012, a fost nevoie de un studiu de fezabilitate pentru amenajarea cimitirului (9920 de lei) și pentru gardul Căminului Cultural, al cărui studiu de fezabilitate a fost ceva mai mare (7936 de lei). Alte studii de fezabilitate pentru care s-au cheltuit bani publici (din exces de zel apreciem, că pentru prostie sau furt nu avem suspiciuni rezonabile!), ar putea fi cele pentru reconstrucția ecologică forestieră (Colelia, 2351 de lei), înlocuire gard cimitir (Cosâmbești, 8417 de lei) sau grupuri sanitare la școală (Movilița, 4700 de lei). Cele mai scumpe studii de fezabilitate aparțin orașelor. În topul cheltuielilor pentru studii de fezabilitate conduce orașul  Fetești. De remarcat că există și studii de fezabilitate care permit accesarea de fonduri europene. Acestea au valori de 5 până la 10 ori mai mari și includ promisiunea unor finanțări nerambursabile. Este, de exemplu, cazul elaborării studiului de trafic pentru municipiul Slobozia, a cărui valoare este de 59500 de lei, plătit în anul 2017. De altfel, circa 50% dintre studiile de fezabilitate comandate de către administrațiile locale din Ialomița nu sunt finanțate, deși devizele de lucrări au fost deja aprobate în cadrul Consiliilor Locale. Iar ca medie, luând în calcul cele 32 de administrații locale care au răspuns solicitării, media pe studiu de fezabilitate în Ialomița este de 35 mii de lei!

În loc de concluzii logice
Dincolo de informațiile (incomplete și inexacte) pe care administrațiile locale le-au oferit, am avut curiozitatea de a întreba câțiva edili locali ce gândesc despre aceste studii. Dacă regretă banii cheltuiți, dacă există un orizont de așteptare privitor la ele ori dacă intenționează să se bazeze pe acestea în viitorul apropiat. Răspunsurile solicitate sunt diverse și depind, printre altele, și de numărul de mandate ale primarilor intervievați. Alexandru Dinu, primarul comunei M. Kogălniceanu, apreciază că «dacă adunam banii pe studiile astea de fezabilitate care s-au făcut în România, făceam o autostradă de la un capăt la celălalt al țării...». Mai tânăr și încă entuziast, primarul comunei Sfântu Gheorghe, Mădălin Teculescu, crede că vremea abuzului de studii de fezabilitate a trecut: «Nu poți face studiu de fezabilitate pentru un gard de cimitir. Dar acum nu cred că se mai întâmplă așa ceva... Studiile astea au rostul lor, pentru că altfel nu poți accesa investițiile potențiale. Eu, personal, apreciez că ele sunt necesare cu condiția să stea la baza unor obiective de interes public finalizate ulterior!». Și, în sfârșit, o ultimă declarație aparține primarului comunei Borănești. Nae Adrian se află la primul mandat și, după 2 ani, încă nu a obosit să creadă că administrația se poate face și corect, în interesul legitim al comunității: «La Borănești nu există studii de fezabilitate făcute degeaba. Nu am bani de investiție, nu fac studiul! Există unul pe care l-am moștenit din 2012 și la care am renunțat... Mă costa exploatarea de 3 ori mai mult decât investiția. Iar acum am un studiu de fezabilitate pentru instalarea a 24 de camere video în toată comuna... Am dat pe el 12 mii de lei și am și bani să fac investiția! Numai că ENEL îmi cere 70 mii de lei chirie pentru că pun camerele pe stâlpi. Stâlpi care sunt pe terenul comunei, că nu i-au înfipt în aer... Asta e România și de-asta ajungi să te lipsești! Dar nu cât o să fiu eu aici, la Borănești...».

CJI a plătit studii de fezabilitate în valoare de 828 mii de lei Reamintim că și la nivelul administrației județene există o serie de date statistice privitoare la studiile de fezabilitate comandate în ultimii 6 ani. Potrivit acestora, instituția a comandat 15 astfel de studii, iar valoarea lor totală se ridică la 828 mii lei. Remarcabil în context este faptul că 11 din cele 15 studii de fezabilitate au fost inițiate în ultimii 2 ani, sub conducerea președintelui Victor Moraru. Cea mai mare valoare a unui studiu de fezabilitate comandat de CJI este pentru noul Bloc Operator al Spitalului Județean, investiție care ar urma să se deruleze prin PNDL 2. Valoarea acestui studiu este de 129,9 mii de lei, însă șansele ca investiția să fie finalizată tind către zero.

25 Iulie 2018, 11:05 (7244 vizualizări - 1 comentariu)

Citiți și:
Asistența socială costă 116 milioane de lei pe an
Educația preșcolarilor costă bani grei
Consiliul Județean Ialomița a plătit peste 828 mii de lei pentru Studii de Fezabilitate în perioada 2012-2016

Comentariile cititorilor:


Vasile:
(25 Iulie 2018, 12:43)
In loc sa ne folosim creierul si logica, cum sa nu mai arucam si noi cu niste bani ca sa parem inteligenti . Pai...ce ,noua ne trebuie proiecte domle de fasabilitate, ca stim ca sunt necesare sosele,apa potabila,parcuri,retea de canalizare si lista poate continua..
Si totusi edili nostri sunt obsedati, ba chiar disperati dupa aceste studii de partabilitate pentru ca vezi domle', ordinu vine de mai sus' , de la partarii  destepti. Si...ei stiu , ce e bine si ce nu, dumlezeule ,noi nu cutezam a gandi fara farurile superioare, ale partidelor.
Cetateni is prosti domle',is prostii,noi primarii SRL (pentru ca multi au si firme), gandim in interesul nostru, pardon al vostru, si va reprezentam ...sa ...nu se faca nimic, sa fie liniste.Toata lumea vrea sa fie linisite,posturi caldute la stat,salarii bune,posibilitatea de a fi sef(chiar de esti unul mic), si de ce nu...furam la comun (ca-n codru), ca deee partidul e ca si familia . Daca ne suparam putin , mai plecam si in strainatate de vreo 10-15 ori cate 20-50 de insi odata asa...pe bani publici, ca doar putem si va spunem ce bine a fost, si cat de mult ne-a placut , da...investitori locali p***. Pai ce a-ti crezut ca  plecam , ca sa aducem investitori ? Nu..noi plecam ca sa vedem alte tari dezvoltate, si sa ne minuam cum acei extrateresti au facut treaba, noi nu suntem capabili...e mult de munca ,domle, si...nu prea are rost sa faci lucruri pentru Romania.... Idealul nostru e sa facem hartii ca astea ne plac, cat mai multe ,sa arucam bani, sa fie linisite... Se zvoneste ca domnule Mocioniu ,se vrea parlamentar ,cica primaria nu mai e de dansu',a cam facut tot ce putea (adica nimic) , si merita sa urce cu o treapta mai sus. Ar vrea Rosca, sa incerce si el,tanar fiind...numai ca avem o mica problema, batranelu (colonelu Paiata') vrea si el domle din nou sa fie primarel,ca doar e tinerel , are sange in instalatie, nu ca astia de acum .

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Sâmbătă 08 Aug 2026
221 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

AJFP Ialomița: Luni, 12 decembrie 2022, termen limită pentru depunerea unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează persoanele impozabile, înregistrate în scopuri de TVA, care nu au depășit plafonul de scutire și care doresc să fie scoase din evidența persoanelor ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2022, 12:30
(11087 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Măsuri pentru prevenirea apariției gripei aviare pe teritoriul județului

Având în vedere existența pe teritoriul mai multor state europene a cazurilor de gripă aviară, Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează crescătorii de păsări de pe ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2022, 11:40
(11841 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier la Misleanu

Accident rutier la Misleanu

Joi, 8 decembrie a.c., un echipaj de pompieri din Slobozia a intervenit la un accident rutier la Misleanu. În eveniment au fost implicate două autoturisme, rezultând trei victime. În sprijinul pompierilor ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2022, 18:20
(14825 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Misleanu accident


Campanie de donare de sânge a preoților din Protopopiatul Urziceni

Campanie de donare de sânge a preoților din Protopopiatul Urziceni

Protopopiatul Urziceni din cadrul Episcopiei Sloboziei și Călărașilor a desfășurat joi, 8 decembrie a.c., o nouă acțiune în cadrul campaniei organizată de Patriarhia Română, «Donează sânge, salvează o viață ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2022, 17:30
(8754 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Beat la volan

Polițiștii din cadrul Secției nr. 1 Poliție Rurală Slobozia au depistat în trafic miercuri, 7 decembrie a.c., un bărbat în vârstă de 63 de ani, în timp ce conducea un autoturism aflându-se sub influența ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2022, 17:20
(6785 vizualizări - 1 comentariu)


Acțiuni preventive ale polițiștilor în școlile din Fetești

Activitățile preventiv-educative derulate de polițiștii ialomițeni joi, 8 decembrie a.c., au vizat în principal prevenirea traficului și consumului de droguri în unitățile de învățământ și prevenirea accidentelor ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2022, 17:10
(7194 vizualizări - 1 comentariu)


AJFP Ialomița: Vineri, 9 decembrie 2022, termen limită pentru depunerea unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor înregistrați în scop de TVA care utilizează ca perioadă fiscală trimestrul și care au efectuat o achiziție intracomunitară ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2022, 12:30
(11297 vizualizări - 0 comentarii)


Doi scandalagii din Bărbulești, reținuți de polițiști

Polițiștii de Investigații Criminale din Urziceni au reținut în cursul zilei de marți, 6 decembrie a.c., două persoane în vârstă de 17 și 33 de ani, ambele din Bărbulești, cercetate sub aspectul săvârșirii ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2022, 18:20
(4572 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Soțul și-a agresat verbal soția și s-a ales cu un dosar penal!

Polițiștii din Urziceni au fost sesizați cu privire la faptul că o femeie de 44 de ani, din localitate, ar fi fost agresată verbal de soțul său, un bărbat de 56 de ani. În urma verificărilor s-a stabilit ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2022, 18:10
(14661 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Borănești, la volan cu permisul suspendat

Polițiștii ialomițeni au depistat în trafic, pe DN2, în afara municipiului Urziceni, un tânăr de 28 de ani, din comuna Borănești, care circula cu mașina pe drumurile publice deși avea dreptul de a conduce ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2022, 18:05
(3491 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lucrare programată în orașul Căzănești, 8-9 decembrie 2022!

În vederea executării lucrărilor de conectare a instalațiilor hidraulice aferente Stației de Pompare din orașul Căzănești, RAJA Constanța va întrerupe furnizarea apei din noaptea de joi, 8 decembrie 20 ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2022, 17:20
(5998 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Peste 61,988 milioane de euro, autorizate la plata finală în cadrul Campaniei 2022

Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, prin Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) a demarat autorizarea plăților finale, ca diferență între cuantumul calculat și cuantumul acordat ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2022, 14:25
(17167 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Înregistrare contracte de chirii la organul fiscal teritorial

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii persoane fizice care obțin venituri din cedarea folosinței bunurilor din patrimoniul personal, altele decât veniturile din ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2022, 19:20
(11277 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Două persoane rănite în urma unui accident rutier

Miercuri, 30 noiembrie a.c., în jurul orelor 22,20, pompierii din Slobozia au intervenit la un accident rutier în care a fost implicat un autoturism. În urma nefericitului eveniment au rezultat două victime ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2022, 16:00
(6541 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Urziceni: Dealer de droguri la 16 ani

Urziceni: Dealer de droguri la 16 ani

Un adolescent de 16 ani a fost identificat de jandarmi miercuri, 30 noiembrie a.c., în timp ce încerca să vândă canabis în Parcul «Teoharie» din oraș. Acesta a declarat, în prezența tatălui său, că a fost ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2022, 15:30
(6395 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Încep controalele în piețe, carmangerii, magazine alimentare sau restaurante

Pentru Sărbători de Iarnă în siguranță, în perioada 5-24 decembrie 2022, vor fi dispuse măsuri privind intensificarea controalelor sanitare-veterinare în vederea verificării modului în care sunt respectate ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2022, 15:15
(6554 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: 15 decembrie 2022, data limită pentru depunerea cererilor pentru acordarea ajutorului de stat în sectorul creșterii animalelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că până la data de 15 decembrie 2022 se depun la centrele județene APIA pe raza cărora se află sediul social al solicitantului, cererile ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2022, 10:30
(15975 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Locuințe în flăcări, incendiu stins după 5 ore

Pompierii din Țăndărei au intervenit vineri, 2 decembrie a.c., pentru a stinge flăcările care au cuprins două locuințe amplasate în aceeași curte, pe raza orașului Țăndărei. La sosirea forțelor de intervenție ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2022, 11:30
(5430 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Polițiștii, pompierii și jandarmii, la datorie în minivacanța de 1 Decembrie

Ialomița: Polițiștii, pompierii și jandarmii, la datorie în minivacanța de 1 Decembrie

Peste 300 de pompieri și jandarmi ialomițeni vor asigura vor asigura măsurile de ordine și siguranță publică, pe toată perioada minivacanței de 1 Decembrie. Răspunsul la urgențele medicale va fi asigurat ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2022, 15:40
(11126 vizualizări - 0 comentarii)


Ședințe operative, desfășurate de către Instituția Prefectului Județului Ialomița

Ședințe operative, desfășurate de către Instituția Prefectului Județului Ialomița

Marți, 29 noiembrie 2022, prefectul județului Ialomița a prezidat o serie de trei ședințe, respectiv Ședința Colegiului Prefectural, Comitetul pentru Situații de Urgență și Ședința Centrului Local de Combatere ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2022, 15:30
(5655 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Programul «Tezaur» continuă și în luna decembrie 2022

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că începând de luni, 5 decembrie 2022, românii pot investi în Titlurile de Stat «Tezaur», cu maturități de 1 și 2 ani și dobânzi ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2022, 12:45
(6790 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Începe sesiunea depunerii cererilor pentru subvenția la motorină

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că în cursul lunii decembrie 2022 se depun Cererile de acord pentru finanțare aferente schemei de ajutor de stat pentru reducerea accizei ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2022, 12:30
(12044 vizualizări - 0 comentarii)


«Crăciunul din Slobozia», ediția 2022

«Crăciunul din Slobozia», ediția 2022

Primăria și Consiliul Local Slobozia, alături de Direcția Educație, Cultură și Tineret și Direcția de Administrare a Domeniului Public lansează«Crăciunul din Slobozia», cel mai mare eveniment la sfârșit ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2022, 16:35
(9831 vizualizări - 1 comentariu)


RAJA Constanța: Avarie pe strada General Alexandru Averescu din Fetești

Echipele RAJA Constanța intervin pentru remedierea unei avarii survenite la nivelul unui hidrant de pe strada General Alexandru Averescu din Fetești. În vederea executării acestor lucrări, se sistează furnizarea ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2022, 11:50
(7082 vizualizări - 0 comentarii)


Programul casieriilor RAJA în perioada sărbătorilor de Sfântul Andrei și Ziua Națională a României

RAJA Constanța aduce la cunoștința tuturor abonaților că, în intervalul 30 noiembrie-4 decembrie 2022, casieriile RAJA Constanța și compartimentele care desfășoară activități de lucru cu publicul vor fi ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2022, 11:45
(15205 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Acțiuni preventive desfășurate de polițiști

Miercuri și joi, 23/24 noiembrie a.c., polițiștii din Fetești au desfășurat activități preventive la nivelul unităților școlare din municipiu. Acțiunile au vizat prevenirea furturilor din locuințe și a ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2022, 15:50
(4222 vizualizări - 0 comentarii)


Giurgeni: Soți omorâți pe trecerea de pietoni

Un bărbat de 59 de ani și soția sa, în vârstă de 54 de ani, au murit în seara zilei de joi, 24 noiembrie a.c., în urma unui accident produs pe raza localității Giurgeni. Soții se angajaseră să traverseze ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2022, 20:10
(5989 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: A intrat cu mașina în gardul cimitirului

Miercuri, 23 noiembrie a.c., un tânăr de 37 de ani s-a ales cu un dosar penal după ce s-a urcat la volanul unei mașini având dreptul de a conduce suspendat. Pe șoseaua Ciulniței, din Slobozia, acesta a ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2022, 16:20
(5858 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Slobozia accident


Ordine de protecție emise de polițiști la Slobozia și Movila

În ultimele 24 de ore, polițiștii ialomițeni au acționat pe linia combaterii și prevenirii faptelor de violență domestică. Astfel, oamenii legii au emis două ordine de protecție, pe numele a doi bărbați ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2022, 16:10
(3887 vizualizări - 0 comentarii)


Grivița: Reținut pentru «tentativă la furt calificat»

Polițiștii din localitatea Grivița au reținut miercuri, 23 noiembrie a.c., un tânăr de 19 ani, din localitate, pentru săvârșirea a două infracțiuni de «tentativă la furt calificat». Acesta a pătruns în ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2022, 16:00
(3402 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Antoine în «Suntem în urmă cu pregătirea, dar construim un grup puternic!» ciumpalacul în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița @PREDA în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! Mary în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Mary în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița #pasajladrajna în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Cetatean în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă SPERANȚA în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Rodica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere as în Curtea de Conturi a României reclamă «slaba gestionare a patrimoniului» la Direcția Județeană pentru Sport Ialomița georgica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere vasilica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Ilie Palarie în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere PREDA în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! gica în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Gigel în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...