Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Primăria cheltuie 250 mii de lei anual pentru promovarea turismului local

Centrul Național de Informare și Promovare Turistică Slobozia, inutil

Primăria cheltuie 250 mii de lei anual pentru promovarea turismului local

Centrul Național de Infor­mare și Promovare Turistică din Slobozia a fost construit și dat în folosință în urmă cu 4 ani. Finanțată de Uniunea Europeană și inaugurată în august 2015, construcția a costat 600 mii de lei. Pe hârtie, cei 5 angajați «informează» aproximativ 6000 de turiști într-un an... Costurile pentru susținerea acestei activități se ridică la peste 250 mii de lei pe an! Slobozenii sunt de părere că acest Centru este inutil...

44 de lei pe cap de turist informat
Angajații Centrului Național de Informare și Promovare Turistică Slobozia costă admi­nistrația locală 253363 lei în fiecare an, sumă la care se adaugă alți 10000 lei pentru «utilități și asistența tehnică a calculatoarelor». În decursul unui an, respectiv august 2017-august 2018, 6062 de turiști au trecut pragul Centrului. La un calcul simplu și presupunând că statisticile sunt reale, informarea unui turist a costat aproximativ 44 de lei. Cei 5 angajați sunt mândri de «realizări» și susțin ideea că, de la începutul anului și până acum, 3860 de turiști au vizitat monumentele, iar acce­sările pe site au depășit numărul de 28500! Excursiile organizate cu clasa de către elevii din loca­litățile învecinate municipiului au reprezentat principala sursă de «vizitatori». La aceștia, potri­vit declarațiilor angajaților, s-au adăugat și... 300 de italieni! «Peste 2 ani se termină proiectul... Iar targetul nostru este de 5000 turiști. Mă gândeam la materiale de suvenir, dar să le confecționăm noi! Poate așa atragem elevii de la clasele de Turism și Alimentație, ne alegem câțiva și îi formăm ca ghizi...» afirmă încrezător Munteanu Florin, directorul Centrului. Totodată, conform declarațiilor sale, turiștii nu vin aproape niciodată de bunăvoie. «Ei nu vin chiar singuri. Noi îi aducem!» recunoaște senin.

«România stă să „cadă“!»
Nu departe de Slobozia, mai exact la Amara, există un Centru similiar. Acolo, situația este mai gravă ca la Slobozia... Centrul Național de Informare și Promovare Turistică Amara a costat 500 mii lei și abia dacă vin 2000 de turiști la Amara... Părerea cetățenilor este aceeași pentru ambele Centre: «Sunt inutile...». Deși Centrul de la Slobozia a fost inaugurat în urmă cu 3 ani, totemul (n. red.: frunza) Elenei Udrea și emblema din celuloză, «România», mai au puțin și cad. Oamenii au observat deja asta: «România stă să „cadă“! Vedeți și dumnea­voastră că literele din celuloză „n“ și „i“ lipsesc. Frunza doamnei Udrea au pus-o la loc...». N-am vrut să credem și am solicitat, la rându-ne, informații în calitate de turiști. Iată cum arată dialogul cu un angajat al Centrului: «Ce monumente au vizitat turiștii?», «Păăăi... Ce avem p-aici... Catedrala, Mânăstirea, cele două muzee, Centrul Cultural Perlea. Mmm... Altceva? Cimitirul Eroilor! Cam atâta...». Florin Munteanu e îngăduitor cu bâlbele angajaților: «Eu am calificare pentru toți oamenii care sunt acolo... Unii spun că Primăria trebuie să le plătească cursul de ghid, căci nu are niciunul dintre ei! Eu mă lupt pentru asta. Eu sunt de părere că în spatele fiecărui monument există o poveste... Și trebuie să existe o persoană pregătită care să știe să spună acea poveste!» declară el.

26 Noiembrie 2018, 12:15 (3409 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
Slobozia a cheltuit 2 milioane de lei pentru «turiștii potențiali»
Centrul de Informare Turistică de la Slobozia a fost inaugurat

Comentariile cititorilor:


Gelu :
(29 Noiembrie 2018, 07:06)
Turisti in Slobozia pot fi doar cainii adusi din alte localitati si abandonati la marginea orasului. Deci 900.Adaugam si numarul de pisici inmultite alarmant, rezulta 1300buc.Se aduna la cele doua categorii si delegatiile venite in urbe, 21,deci=2.221 vizitatori.Turisti cu idei de plimbare si recreere?Probabil cnipt monitorizeaza like urile si comm de pe paginile de fb ale orasului si spune ca aia au fost posibili turisti.Prosteala functioneaza optimizat de aparatul bugetar, bolnavicios al oraselului.Cine dracu ar vizita... Ce??In Slobozia. Vara e zapuseala iar viscolele binecunoscute nu creeaza partii de sky sau locuri cu notorietate sau istorie. Doar in creierii lui ciuperca si moraru, probabil!
Vizitator:
(28 Noiembrie 2018, 09:27)
Se pare ca angajatii "chioscului turistic" au numarat persoanele care trec spre Kaufland, fiindca 6062 vizitatori, la care se aduga cei 300 de italieni, nu cred ca au avut de la deschidere si pana astazi!
Vitamine cu vodca:
(28 Noiembrie 2018, 06:54)
Monumentele reprezentative ale orasului sunt in "gradina"lui Abaza.Amendatorul de flatulatii,alergatorii din fata rromilor-ca "e multi si rai",fluiericii de intersectie,alea monumente urbanistice!Cu liceu si pile bune,te noteaza astia langa Esca in manualul de istorie.Se adauga la aranjamentul politienesc nesimtirea taximetristilor.Ca"e tot rromi si e si astia golani"!Oras mic,istorie pe masura!
A:
(26 Noiembrie 2018, 21:10)
In multe orase din tara am intalnit Centre Naționale de Informare și Promovare Turistică. .Toate sunt  sau par identice. Acestea  au fost proiectate -zic eu- bine, dar cisturile pentru constructie sunt exorbitante tinand cont de faptul ca a fost proiectat un singur proiect de cladire pentru fiecare locatie.
cetatean:
(26 Noiembrie 2018, 16:47)
Acestobiectiv ca si multe altele a fost sursa de parandarat administratiei locale si alceva nimic.
Bidon:
(26 Noiembrie 2018, 14:01)
Ce TURISM în Slobozia? ,,ce-avem pe aicea”! Vai de capu cui le plătește! Pe-aicișea avem numai proști grămadă. La muzeul lui Vlad F.cu ei!!!!Nici măcar Groapa lui Stoica nu mai este obiectiv turistic, a fost astupată! Vrem apă potabilă!