Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia a cheltuit 2 milioane de lei pentru «turiștii potențiali»

Centrul Național de Informare și Promovare Turistică ar putea fi închis

Slobozia a cheltuit 2 milioane de lei pentru «turiștii potențiali»

Centrul Național de Informare și Promovare Turistică are 5 angajați, program de luni până vineri și o hartă cu 12 obiective turistice din Slobozia și împrejurimi. Printre obiectivele turistice se numără 4 biserici, o casă «în stil eclectic» din Bora, o școală, un puț, doi stejari se­culari și un arbore ginkgo biloba. Costurile anuale de întreținere pentru acest Centru sunt asigurate de către admi­nistrația locală și se ridică la 250000 de lei anual.

Ideea creață a ex-viceprimarului Băcanu În 2011, viceprimarul Valentin Băcanu propunea, iar Consiliul Local aproba, «accesarea unui proiect din fonduri europene» cu beneficii ulterioare «imense». Iată ce declara atunci: «Practic, cu 100 de milioane (n.red.: lei vechi!) putem să rămânem cu un Centru Național de Informare Turistică care se înscrie în circui­tul turistic național. (...) E adevărat că nu avem toate atuurile unui oraș turistic, dar cheltuiala nu reprezintă un efort foarte mare și putem reuși!». Construcția Centrului a costat aproximativ 600000 de lei. Acesta a început să funcționeze de-abia în 2015, sub conducerea lui Florin Munteanu, reprezentantul Fundației «Ciulinii Bărăganului» și susținător declarat al turismului ialomițean. În cei 5 ani de când funcționează, activitatea Centrului s-a redus la tipărirea de pliante cu obiectivele turistice din Slobozia și realizarea de... «strategii turistice județene». Printre obiectivele turistice se numără 4 biserici, o casă «în stil eclectic» din Bora, o școală, un puț, doi stejari seculari, un arbore ginkgo biloba și Muzeul Național al Agriculturii, aflat în imediata vecinătate.

Centrul are cheltuieli de 250000 de lei pe an Pentru cei 5 angajați pe care îi plătește ca să ofere relații despre obiectivele turistice, administrația locală cheltuiește 250000 de lei anual. La această sumă se adaugă alți 10000 de lei pentru «utilități și asistența tehnică a calculatoarelor». În schimbul acestor sume, Primăria Slobozia primește un raport anual de activitate în care sunt înșirate evenimentele culturale ale Sloboziei de peste an la care reprezentantul Centrului, Florin Munteanu, a fost prezent. În august 2020, Centrul Național de Informare și Promovare Turistică a ieșit din perioada de funcționare de 5 ani, obligație asumată de către autoritățile locale prin proiect. După 5 ani și jumătate de funcționare, valoarea cheltuielilor generate de susținerea acestui Centru au ajuns de la estimarea inițială a viceprimarului Băcanu, de 10000 de lei, la aproximativ 2 milioane de lei! Iar în cazul în care va fi închis, cei 5 angajați ai Centrului vor fi relocați în cadrul Primăriei Slobozia. Sau poate că nu!

Déjà vu după o vizită de 5 minute
Joi, 4 februarie 2021, la orele prânzului, am vizitat din nou, după mai bine de un an, Centrul Național de Informare și Promovare Turistică. Am primit același pliant cu cele 12 obiective turistice din oraș. Angajatul care ni le-a oferit, Daniel Râureanu, părea deranjat de prezența noastră și nu ne-a putut face o prezentare a acestor obiective. «În mare parte, vin oameni din zonă. În mare parte, știu despre ce este vorba. Dacă ar fi să le spun ceva, mie mi-ar plăcea Muzeul Agriculturii...» au fost singurele propoziții pe care le-am putut smulge de la el. Și celebra hartă, evident. În timp ce răsfoiam harta în fața Centrului, din chicineta ascunsă în interiorul pagodei a apărut o a doua angajată, care a decis să rămână ascunsă în timpul vizitei noastre. Când ne-a observat, a preferat să evite contactul vizual și s-a refugiat în spatele unei uși. Situația pe care o descriem seamănă izbitor cu cele din anii trecuți, când am încercat să aflăm care sunt recomandările tu­ristice ale angajaților Centrului. Doar tura angajaților a fost alta!

17 Februarie 2021, 12:40 (5479 vizualizări - 13 comentarii)

Citiți și:
Primăria cheltuie 250 mii de lei anual pentru promovarea turismului local
Centrul de Informare Turistică de la Slobozia a fost inaugurat

Comentariile cititorilor:


Tache:
(25 Februarie 2021, 01:38)
O furaciune si o sifonare a banului public, simbolul absolut al competenței administrației ialomitene din totdeauna.
gelu:
(23 Februarie 2021, 10:14)
Aceasta cladire a fost pusculita de bani pe timpul mandatuli lui Bacanu .
dorian:
(22 Februarie 2021, 03:06)
intrebatil pe (...) cind sa construit palaria aia se lucra de zor si la ap lui a scchimbat acasa la (...) usi ,geamuri,gresie in tot ap incalzirea facuta noua totul; deaia a costat palaria aia asa mult dar nimeni nu zice nimic
simona:
(18 Februarie 2021, 17:54)
Pai sa se sesizeze cine trebuie si sa il inchida .Cu banii cheltuiti inutil pe acel centru se platea acoperirea gropii de la prefectura pe care a trebuit sa o platim noi fraierii din buzunar .SA IL DESFIINTEZE .
Curiosul :
(18 Februarie 2021, 03:19)
A ,paote fii noua autogara pentru autobuzul ,, dureii,,Amara !!!
Eugenia:
(17 Februarie 2021, 20:31)
Chiar nu s a gândit niciunul dintre mai marii orașului nostru în toți acești ani cum,de ce și la ce folosește acest centru și care este ( in) activitatea angajaților lui plătiți din bani publici?! Mă îndoiesc!Iar acum, în urma acestui articol, va lua cineva atitudine?!Ce face noua conducere în care mulți dintre noi ne am pus speranțe?!....
:-):
(17 Februarie 2021, 18:59)
Si cel din Amara e la fel de inutil.
Nimeni Altu':
(17 Februarie 2021, 18:06)
De sa vina turisti in Slobozia? Sa ne transforme in colonie?! Ar fi mai bine sa punem lacat pe orasul asta.
Concluzie:
(17 Februarie 2021, 17:06)
Cheltuiala acestui centru este profitabila pt ialomiteni cam tot atat cat a fost calarirea Sarei de catre Moraru..
bugetar:
(17 Februarie 2021, 16:27)
Da' ce fac frate cinci angajati acolo? 
Gigel:
(17 Februarie 2021, 15:50)
Ca multe alte lucruri din oras, acest centru este creat doar pentru paraindaraturi. Constructia lui a fost facuta de o firma din Slobozia, care a luat vreo 600.000 lei pentru chichineata asta! Adica aceasta cotineata a costat cat 2 vile! Dar ce sa facem, trebuie si niste amarati sa se imbogateasca... pardon, sa traiasca. Si ca sa isi justifice existenta, tot noi prostii de slobozeni am scos din buzunar, anual, 250.000 lei! Doar pentru ca niste smecheri sa isi ia parandaratul! Din punctul meu de vedere, poate sa treaca buldozerul peste cladire si sa punem in locul ei o harta mare a Ialomitei si este suficient pentru o informare turistica.
Sanda:
(17 Februarie 2021, 14:20)
5 oameni platiti de Primărie sa stea la căldură și să nu facă absolut nimic . Mare lucru , în primărie sunt unele plătite cu bani mai multi ,ca sa faca acelasi lucru.Si sunt 5 angajati , pentru ca suntem județ cu potențial turistic , unul prezintă stejarul secular , altul alt stejar secular .. una puțul si tot asa pana se trezesc din somn, cu o cafea preparată în chicineta ...
Tot eu:
(17 Februarie 2021, 14:03)
(...), malai mare a venit strategic cu propunerea. In acea perioada si- a facut casa in Bulgaria.