Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Bătrânețe la container

Bătrânețe la container

Moș Gheorghe Călin stă la marginea lumii, la Gimbășani. Trăiește lângă o casă năruită, dintr-o curte năpădită de buruieni, într-un container... Atât i-a rămas, după o viață de om! Nici mai bună, nici mai rea decât a altora... Bătrânețea i-a adus multe probleme, dar cu una trăiește de 25 de ani. «Bătrânețea este grea, mai ales când ești singur!» spune moș Gheorghe cu lacrimi în ochi.

Un bătrân rămas al nimănui
Gheorghe Călin este un om simplu și singur. Nu are familie. Nu are copii și nici soție... Doar o soră, la Brașov, care i-a cumpărat containerul în care locuiește. «Surioara mea de la Brașov» i l-a cumpărat... Stă în el de ceva timp. Containerul e o cameră cu verandă, plină ochi de lucruri inutile. Haine, oale, lemne, medicamente și... o pisică! Imaginea acesta reprezintă bătrânețea lui Gheorghe Călin. Vecinii nu îl ajută, iar el abia poate merge... Încearcă să se descurce singur. Așa cum poate. Singura legătură cu lumea o reprezintă un telefon. Neîncărcat de 7 ani... «Asta e viața. Urâtă. Dar ce să-i facem?!» spune bătrânul șoptit, cu ochii rătăciți. Din camera containerului în care locuiește privește, fără să o mai vadă, la ceea ce a fost odată «acasă». Cu vecinii nu vorbește de 25 de ani. Ei spun că e bețiv și certăreț. O fi, că boala te aduce în stare... Preotul e tânăr și pregetă să intre la el, în container. Nici el n-ar sta acolo, putrezind de viu... Dar unde să se ducă?! Uneori, mai primește de la câte o creștină un blid cu de-ale gurii. O vorbă bună, niciodată... S-a sălbăticit în containerul lui, printre oameni. Ca el, în sat sunt zeci, în tot județul mii. Ai nimănui, sub ochii noștri! Îi vedem de Paște și de Crăciun, le donăm alimente și medicamente... Luăm numele lor de la autorități, bifăm darurile făcute și plecăm. La Primăria Gimbășani, de moș Gheorghe Călin ați întreba degeaba. Nu-l știe nimeni... Și nimeni nu-l întreabă dacă mai poate ori dacă ar vrea să moară!

Condamnat să putrezească de viu
Călin Gheorghe nu a putrezit mereu de viu. În tinerețe a lucrat 10 ani la Uzina de Tractoare din Brașov, a fost frezor... A lucrat acolo 10 ani. Apoi s-a întors în sat și timp de 12 ani a lucrat pe șantier la Slobozia. Necalificat, că nimeni n-a mai avut nevoie de meseria lui... A ieșit la pensie înainte de vreme, de nevoie. Primește 95 de lei pe lună! Și, o dată cu pensia, a venit și suferința, dintr-o rană la spate netratată la timp... Acum rana supurează încontinuu. Iar carnea din jur putrezește! Cei 95 lei pe lună nu îi ajung pentru medicamente. «Am fost la Spitalul Militar din Brașov... Am luat tratamente peste tratamente. Mi-a zis într-un final că este nevindecabil...». Călin Gheorghe nu are indemnizație de boală. Iar tratamentul l-a sistat... Nu mai dorește să îl continue. Nu are posibilitate să-l cumpere. Scoate de sub masă o sacoșă: «Nu pot să fac nimic. Supurează încontinuu... Uite „păturicile“! Doar săptămâna asta îmi mai ajung. Și am mare nevoie de ele..». «Păturicile», așa cum le numește moș Gheorghe, sunt niște pansamente care au fost cândva sterile. Este dependent de ele... Se hotărăște să iasă afară, după lemne pentru godin. Afară miroase a primăvara ce va să vină. Moș Gheorghe nu o simte... Nu mai simte nimic, nu mai vrea nimic! Doar să se oprească durerea, doar să nu mai putrezească de viu. «M-am gândit mult... Poate păcatele m-au împins la traiul ăsta. Dar toată viața am muncit cinstit! Am muncit și iar am muncit. Ce păcate să am eu?! Iar dacă am, de ce să mă judece oamenii? Păcatele le judecă numai Dumnezeu...».

16 Februarie 2019, 12:20 (6729 vizualizări - 14 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Emil:
(18 Februarie 2019, 21:11)
Păi, vezi?! Cel mai bun popă cedează primu! Prea vă băgați in seamă, voi popii. Vedeți că in curând vi se taie macaroana! Gura și prindeți proștii!!!
@Emil:
(18 Februarie 2019, 17:36)
Te agiti de pomana: ramai linistit si "paralel", asa cum te-ai dovedit a fi. Cred ca te-am bagat in seama prea mult.
Emil:
(18 Februarie 2019, 14:07)
Nici popii burtoși n-au scăpat de virusul lăcomiei și paranoia! Spune-ți întâi tu numele, apoi voi scrie și eu o listă lungă cu nume de popi paraleli cu menirea lor! De cine crezi că mi-e frică?? Doar de D-zeu, pe care majoritatea popilor îl invocă formal!
@Cetatean:
(18 Februarie 2019, 11:15)
Naiv te-ai dovedit a fi de cand ai crezut ca sunt preot iar filozofeala ta ramane doar o flecareala. Din pacate sunt mult prea multi cei care comenteaza critic si gasesc vinovati pt. dramele semenilor si mult prea putini cei care sar sa ajute efectiv.
Cetățean :
(18 Februarie 2019, 00:24)
Intr o lume in care reperele au devenit hotii si sarlatanii, eu daaa astept sa vad in preoti adrvaratii luptatori pe care sa i urmam. Este inacceptabil ca in sate, auzi in sate unde sunt oameni puțini, satul fiind altădată sinonim cu fraternitatea si solidaritatea caci era creștin, acum sa vezi copii care cerșesc la ușile bisericilor dr la sate, repet, oameni bolnavi si singuri nebăgati în seamă de nimeni sau copiii care ar trebui să fie luați la protecția copiilor. Si????? Ce fac cei care trăiesc acolo ca autorități... ? Nimic. Dacă experienta ta dragule din Mtii. Apuseni o consideri etalon îmi pare rau...esti naiv. Schimbarea începe de acolo unde recunoastem lipsurile.ori sa privim catre....uite mașinile...nu are sens.sa continuam. Fiecare e.in mărturisirea adevărului sau ramane naiv. DUMNEZEU stie. ..
@Emil:
(17 Februarie 2019, 21:18)
Esti mahmur sau ai gresit pagina?  In DEX-online gasesti definitia cuvantului"limuzina": automobil de lux, nedecapotabil, la care spatiul din fata destinat soferului este separat de cel al pasagerilor de un perete de sticla. Analfabetul functional e insul care foloseste cuvinte al caror inteles nu-l cunoaste. Acum, ca te-am lamurit, @Emile, da exemple si nume de "burtosi cu limuzine".
@Cetatean:
(17 Februarie 2019, 21:03)
Ai zbarcit-o, nu sunt preot! Tu in schimb, dupa cum se vede din postari, ai facut prozeliti daca ai adus vorba de preoti. Sunt "vitejii" care fac din ei vinovatii de serviciu pt orice.
Căzănești:
(17 Februarie 2019, 19:23)
Săracii popi! Abia fac față cheltuielilor cu viloaiele, o casă de copii, taxele ce li se impun...Au intrat sectele în orașe și sate. Prostul și săracul sunt ușor de convins, mai ales că li se dau la început de convertire cadouri, bani....
Mihai:
(17 Februarie 2019, 17:31)
E sa mai poata face si ei săracii, cand li se cer mereu taxe, taxe si iar taxe. Trăim timpurile din urmă. Oameni amărât pe lga care se trece cu indiferență. Toti asta fac. Ce jertfa in Hristos? Imp.sa mi meargă mie bine, casa mare, masina scumpa etc. Modelul acesta il promoveaza mai marii , indiferent de ce haina au pe ei. = mizerii umane.asta suntem
Cetățean :
(17 Februarie 2019, 16:01)
Chiar merg la biserica PARINTE care comentezi. Problema este, din pacate, ca cei mai mulți preoti sunt funcționari fiscali.vina nu este doar a lor. Cunosc destul de bine realitatea... păcat că nu ai inteles. Preoții ar tre sa mearga pe la enoriași și pentru a face misiune si apoi cateheze... Nu vin ptr.ca nu au timp. O alta problema?E vremea misionarismului ortodox al preoților caci sectarii au intrat adânc în comunități. Vezi , PARINTE drag ce se intampla in sate, chiar în ce l amintit mai sus. Desigur nu in Apuseni. Vb.de proximitate Părinte... In fine, nu mai conteaza. Imp.e mărturisirea adevărului și relația personală cu Dumnezeu.
Emil:
(17 Februarie 2019, 14:53)
Preoții ce fac? Ce mai fac burtoșii cu limuzine?
@Cetatean:
(17 Februarie 2019, 14:16)
Ca sa vezi ce fac preotii trebuie sa mergi la biserica. Si la slujbe si la activitatile sociale pe care acestia le initiaza. Cunosc preoti care ajuta putinii locuitori in varsta ai catunelor de munte(sunt originar din Apuseni) nu numai cu produse de baza, dar ii viziteaza mai des decat postasul sau medicul de familie. Inainte de a da sentinte, fa-ti mila si tu de aceasta categorie de oameni, apoi da lectii de moralitate.
Cetățean :
(16 Februarie 2019, 21:22)
Nu e sat sa nu existe astfel de situații. Ce fac edilii, ce fac preoții? Mergeți în satul Traian sa vedeti amărăciune.copiii etc.ce fac aleșii, protecția copiilor. Nimic.
OAMENI...:
(16 Februarie 2019, 16:57)
cine sa-l vada?/ un singur vot nu justifica interventia autoritatilor..ma intreb-serviciul ala social al primariei pe ce isi justifica activitatea??

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Vineri 26 Iun 2026
276 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Icoana Făcătoare de Minuni a Maicii Domnului de la Mânăstirea Adam, la Slobozia

În perioada 5-11 noiembrie 2019, Episcopia Sloboziei și Călărașilor organizează o serie de manifestări cu ocazia sărbătoririi Hramului «Sfinților Arhangheli Mihail și Gavriil» al străvechiului așezământ ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2019, 18:15
(6913 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «Învăț, știu să mă apăr!»

Miercuri, 30 octombrie a.c., Protopopiatul Slobozia, în colaborare cu Direcția Județeană de Telecomunicații Speciale Ialomiță a organizat acțiunea «Învăț, știu să mă apăr!». Evenimentul s-a desfășurat la ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2019, 18:10
(4324 vizualizări - 0 comentarii)


Ordin de protecție provizoriu pentru un bărbat din Rădulești

Luni, 28 octombrie a.c., polițiștii ialomițeni au fost sesizați cu privire la faptul că un bărbat, de 41 de ani, din Rădulești, și-ar fi agresat soția. În urma formularului de evaluare a riscului întocmit ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2019, 18:15
(5548 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Arestat pentru «efectuare fără drept de operațiuni cu articole pirotehnice»

Luni, 28 octombrie a.c., polițiștii au reușit identificarea unui bărbat, de 32 de ani, din Amara, pe numele căruia era emis un mandat de executare a pedepsei. Cel în cauză a fost încarcerat în Penitenciarul ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2019, 18:10
(4850 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara arestare


Protopopiatul Slobozia: Campania «Donează sânge, salvează o viață!»

Luni, 28 octombrie 2019, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, în parteneriat cu Centrul de Transfuzie Sanguină Slobozia, Protopopiatul Slobozia a organizat ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2019, 17:20
(3301 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Avarie la conducta principală de alimentare cu apă

Pentru remedierea unei avarii pe conducta principală de alimentare cu apă, de pe strada Călărași, din municipiul Fetești, RAJA SA  a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile luni, 28 octombrie ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2019, 16:25
(4755 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Accident rutier cu două victime

Un autoturism și două tiruri au fost implicate într-un accident de circulație, în dimineața zilei de 28 octombrie 2019, pe DN2, între localitățile Movilița și Sinești. În urma impactului dintre cele trei ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2019, 12:21
(3450 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Polițiștii au depistat în trafic un bărbat, de 32 de ani, din Alexeni, în timp ce conducea un autoturism pe raza localității Sinești, deși avea permisul suspendat. Totodată, un alt bărbat, de 45 de ani ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2019, 20:40
(2456 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În perioada 28 octombrie-1 noiembrie2019, orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice. Aceste ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2019, 20:35
(7784 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Produse contrafăcute

Joi, 24 octombrie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalității Economice au acționat pe linia respectării legislației în domeniul protecției mărcilor și indicațiilor geografice ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2019, 20:30
(2835 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, în mijlocul copiilor»


Vineri, 25 octombrie a.c., la sediul Grădiniței cu Program Prelungit «Piticot» din Slobozia s-a desfășurat acțiunea «Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, în mijlocul copiilor». Părintele Ioan Constantin ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2019, 20:25
(5785 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Firmele de dezmembrări auto, controlate

Miercuri, 23 octombrie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalității Economice, împreună cu polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase, în colaborare cu reprezentanți ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2019, 11:35
(3172 vizualizări - 0 comentarii)


Ilegalitățile cu lemne, în atenția polițiștilor ialomițeni

În perioada 22 septembrie-8 noiembrie a.c., polițiștii de Ordine Publică din cadrul IPJ Ialomița, împreună cu reprezentanți ai Direcției Silvice Ialomița desfășoară pe raza județului Ialomița o amplă campanie ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2019, 11:20
(2604 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Europeană de Luptă Împotriva Traficului de Persoane»

Vineri, 18 octombrie a.c., Agenția Națională Împotriva Traficului de Persoane a organizat la București Conferința Națională pentru a marca «Ziua Europeană de Luptă Împotriva Traficului de Persoane». Scopul ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2019, 11:05
(2301 vizualizări - 0 comentarii)


Un polițist ialomițean a devenit «Eroul de la Rădulești»

Agentul șef principal Dumitrache Gheorghiță a devenit «Eroul de la Rădulești», statut dobândit în urma salvării unei femei și a fiului acesteia din casa aflată în flăcări. În fapt, în seara când s-a petrecut ...[citește_toată_știrea]

24 Octombrie 2019, 11:25
(4585 vizualizări - 0 comentarii)


Episcopia Sloboziei și Călărașilor: Campania «Bucuria de a fi împreună-2019»

Sectorul Social-Misionar al Episcopiei Sloboziei și Călărașilor, în colaborare cu Asociația Socio-Culturală «Matei Basarab» și Protopopiatele Călărași și Oltenița au organizat ultimele două acțiuni din ...[citește_toată_știrea]

24 Octombrie 2019, 11:20
(2661 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr de 19 ani din Gârbovi, arestat pentru «tâlhărie calificată»

Marți, 22 octombrie a.c., polițiștii ialomițeni au reușit identificarea unui tânăr, de 19 ani, din Gârbovi, pe numele căruia Judecătoria Urziceni a emis un mandat de executare a pedepsei. Astfel, cel în ...[citește_toată_știrea]

24 Octombrie 2019, 11:15
(3526 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Gârbovi arestare


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive pentru siguranța elevilor

Marți, 22 octombrie a.c., polițiștii din cadrul Compartimentului Analiză și Prevenire a Criminalității au desfășurat la Colegiul Național «Mihai Viteazul» din Slobozia activități de prevenire a delincvenței ...[citește_toată_știrea]

24 Octombrie 2019, 11:10
(2786 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Eveniment caritabil «De la speciali la speciali»

Vineri, 25 octombrie 2019, începând cu orele 17,00, la Sala de spectacole a Centrului Cultural «Ionel Perlea» Slobozia se va desfășura spectacolul caritabil «De la speciali la speciali». Evenimentul va ...[citește_toată_știrea]

24 Octombrie 2019, 11:05
(3047 vizualizări - 0 comentarii)


Camionagiu sancționat de polițiștii ialomițeni

Luni, 21 octombrie a.c., un bărbat, de 42 de ani, din Slobozia, a fost sancționat contravențional de polițiști, fiindu-i reținute plăcuțele cu numerele de înmatriculare. În fapt, bărbatul a fost depistat ...[citește_toată_știrea]

22 Octombrie 2019, 19:25
(3406 vizualizări - 1 comentariu)


Moaștele Sfântului Nectarie, la Slobozia

Eveniment religios la Parohia «Sf. Dumitru» din Slobozia (Șoseaua Nordului). Cu ocazia Hramului Bisericii, în perioada 23-27 octombrie 2019, în incinta lăcașului de cult vor fi aduse Moaștele Sfântului ...[citește_toată_știrea]

22 Octombrie 2019, 19:20
(4150 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Marți, 22 octombrie a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție nr. 4 Coșereni au oprit pentru control, pe raza comunei Bărcănești, un autoturism condus de un bărbat, de 33 de ani, din București. În ...[citește_toată_știrea]

22 Octombrie 2019, 19:15
(2993 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Fetești beat la volan, urmărit de polițiști

Sâmbătă, 19 octombrie a.c., în jurul orelor 20,30, polițiștii feteșteni au oprit pentru control un autoturism condus de un tânăr, de 24 de ani, din Fetești. În momentul în care s-au apropiat de conducătorul ...[citește_toată_știrea]

22 Octombrie 2019, 19:10
(2950 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie la furnizarea de apă în Țăndărei și Fetești

Pentru remedierea unei avarii pe conducta de alimentare cu apă, diametrul de 110 mm, de pe strada Primăverii din orașul Țăndărei, RAJA SA a fost nevoită să furnizeze apă cu presiuni scăzute, marți, 22 octombrie ...[citește_toată_știrea]

22 Octombrie 2019, 19:05
(4247 vizualizări - 0 comentarii)


Trafic blocat între Slobozia și Drajna din cauza unui accident rutier

Cinci persoane au fost rănite, după ce mașina în care se aflau s-a lovit de un tir. Accidentul s-a petrecut în seara zilei de duminică, 20 octombrie 2019, pe șoseaua dintre Slobozia și Drajna. Victimele ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2019, 00:34
(7971 vizualizări - 0 comentarii)


Trei persoane, rănite într-un accident rutier între Slobozia Nouă și Iazu

Trei persoane au fost rănite după ce mașinile în care se aflau s-au ciocnit. Accidentul rutier s-a petrecut între Slobozia Nouă și Iazu, duminică, 20 octombrie 2019, în jurul orelor 11,00. Una dintre victime ...[citește_toată_știrea]

20 Octombrie 2019, 14:40
(4053 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: «Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți»

Vineri, 18 octombrie 2019, la nivel național s-a desfășurat «Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți», acțiune organizată de Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă. Acest eveniment a fost ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2019, 19:55
(2714 vizualizări - 0 comentarii)


Biciclist izbit frontal de o mașină în apropiere de Săveni

Joi, 17 octombrie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au intervenit la un accident produs pe Drumul Județean 201, în afara localității Săveni, soldat cu decesul unei persoane. În fapt, în timp ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2019, 19:50
(4054 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziția «Bisericile din lemn din Bucovina istorică» la Muzeul Agriculturii

Marți, 22 octombrie 2019, începând cu orele 14,00, la Muzeul Național al Agriculturii se va inaugura Expoziția «Bisericile din lemn din Bucovina istorică». Cercetarea și conservarea acestei expoziții a ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2019, 19:45
(3022 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În perioada 21-25 octombrie 2019, orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea anunță întreruperea alimentării cu energie elecrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări se ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2019, 19:40
(5627 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...