Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Bătrânețe la container

Bătrânețe la container

Moș Gheorghe Călin stă la marginea lumii, la Gimbășani. Trăiește lângă o casă năruită, dintr-o curte năpădită de buruieni, într-un container... Atât i-a rămas, după o viață de om! Nici mai bună, nici mai rea decât a altora... Bătrânețea i-a adus multe probleme, dar cu una trăiește de 25 de ani. «Bătrânețea este grea, mai ales când ești singur!» spune moș Gheorghe cu lacrimi în ochi.

Un bătrân rămas al nimănui
Gheorghe Călin este un om simplu și singur. Nu are familie. Nu are copii și nici soție... Doar o soră, la Brașov, care i-a cumpărat containerul în care locuiește. «Surioara mea de la Brașov» i l-a cumpărat... Stă în el de ceva timp. Containerul e o cameră cu verandă, plină ochi de lucruri inutile. Haine, oale, lemne, medicamente și... o pisică! Imaginea acesta reprezintă bătrânețea lui Gheorghe Călin. Vecinii nu îl ajută, iar el abia poate merge... Încearcă să se descurce singur. Așa cum poate. Singura legătură cu lumea o reprezintă un telefon. Neîncărcat de 7 ani... «Asta e viața. Urâtă. Dar ce să-i facem?!» spune bătrânul șoptit, cu ochii rătăciți. Din camera containerului în care locuiește privește, fără să o mai vadă, la ceea ce a fost odată «acasă». Cu vecinii nu vorbește de 25 de ani. Ei spun că e bețiv și certăreț. O fi, că boala te aduce în stare... Preotul e tânăr și pregetă să intre la el, în container. Nici el n-ar sta acolo, putrezind de viu... Dar unde să se ducă?! Uneori, mai primește de la câte o creștină un blid cu de-ale gurii. O vorbă bună, niciodată... S-a sălbăticit în containerul lui, printre oameni. Ca el, în sat sunt zeci, în tot județul mii. Ai nimănui, sub ochii noștri! Îi vedem de Paște și de Crăciun, le donăm alimente și medicamente... Luăm numele lor de la autorități, bifăm darurile făcute și plecăm. La Primăria Gimbășani, de moș Gheorghe Călin ați întreba degeaba. Nu-l știe nimeni... Și nimeni nu-l întreabă dacă mai poate ori dacă ar vrea să moară!

Condamnat să putrezească de viu
Călin Gheorghe nu a putrezit mereu de viu. În tinerețe a lucrat 10 ani la Uzina de Tractoare din Brașov, a fost frezor... A lucrat acolo 10 ani. Apoi s-a întors în sat și timp de 12 ani a lucrat pe șantier la Slobozia. Necalificat, că nimeni n-a mai avut nevoie de meseria lui... A ieșit la pensie înainte de vreme, de nevoie. Primește 95 de lei pe lună! Și, o dată cu pensia, a venit și suferința, dintr-o rană la spate netratată la timp... Acum rana supurează încontinuu. Iar carnea din jur putrezește! Cei 95 lei pe lună nu îi ajung pentru medicamente. «Am fost la Spitalul Militar din Brașov... Am luat tratamente peste tratamente. Mi-a zis într-un final că este nevindecabil...». Călin Gheorghe nu are indemnizație de boală. Iar tratamentul l-a sistat... Nu mai dorește să îl continue. Nu are posibilitate să-l cumpere. Scoate de sub masă o sacoșă: «Nu pot să fac nimic. Supurează încontinuu... Uite „păturicile“! Doar săptămâna asta îmi mai ajung. Și am mare nevoie de ele..». «Păturicile», așa cum le numește moș Gheorghe, sunt niște pansamente care au fost cândva sterile. Este dependent de ele... Se hotărăște să iasă afară, după lemne pentru godin. Afară miroase a primăvara ce va să vină. Moș Gheorghe nu o simte... Nu mai simte nimic, nu mai vrea nimic! Doar să se oprească durerea, doar să nu mai putrezească de viu. «M-am gândit mult... Poate păcatele m-au împins la traiul ăsta. Dar toată viața am muncit cinstit! Am muncit și iar am muncit. Ce păcate să am eu?! Iar dacă am, de ce să mă judece oamenii? Păcatele le judecă numai Dumnezeu...».

16 Februarie 2019, 12:20 (6724 vizualizări - 14 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Emil:
(18 Februarie 2019, 21:11)
Păi, vezi?! Cel mai bun popă cedează primu! Prea vă băgați in seamă, voi popii. Vedeți că in curând vi se taie macaroana! Gura și prindeți proștii!!!
@Emil:
(18 Februarie 2019, 17:36)
Te agiti de pomana: ramai linistit si "paralel", asa cum te-ai dovedit a fi. Cred ca te-am bagat in seama prea mult.
Emil:
(18 Februarie 2019, 14:07)
Nici popii burtoși n-au scăpat de virusul lăcomiei și paranoia! Spune-ți întâi tu numele, apoi voi scrie și eu o listă lungă cu nume de popi paraleli cu menirea lor! De cine crezi că mi-e frică?? Doar de D-zeu, pe care majoritatea popilor îl invocă formal!
@Cetatean:
(18 Februarie 2019, 11:15)
Naiv te-ai dovedit a fi de cand ai crezut ca sunt preot iar filozofeala ta ramane doar o flecareala. Din pacate sunt mult prea multi cei care comenteaza critic si gasesc vinovati pt. dramele semenilor si mult prea putini cei care sar sa ajute efectiv.
Cetățean :
(18 Februarie 2019, 00:24)
Intr o lume in care reperele au devenit hotii si sarlatanii, eu daaa astept sa vad in preoti adrvaratii luptatori pe care sa i urmam. Este inacceptabil ca in sate, auzi in sate unde sunt oameni puțini, satul fiind altădată sinonim cu fraternitatea si solidaritatea caci era creștin, acum sa vezi copii care cerșesc la ușile bisericilor dr la sate, repet, oameni bolnavi si singuri nebăgati în seamă de nimeni sau copiii care ar trebui să fie luați la protecția copiilor. Si????? Ce fac cei care trăiesc acolo ca autorități... ? Nimic. Dacă experienta ta dragule din Mtii. Apuseni o consideri etalon îmi pare rau...esti naiv. Schimbarea începe de acolo unde recunoastem lipsurile.ori sa privim catre....uite mașinile...nu are sens.sa continuam. Fiecare e.in mărturisirea adevărului sau ramane naiv. DUMNEZEU stie. ..
@Emil:
(17 Februarie 2019, 21:18)
Esti mahmur sau ai gresit pagina?  In DEX-online gasesti definitia cuvantului"limuzina": automobil de lux, nedecapotabil, la care spatiul din fata destinat soferului este separat de cel al pasagerilor de un perete de sticla. Analfabetul functional e insul care foloseste cuvinte al caror inteles nu-l cunoaste. Acum, ca te-am lamurit, @Emile, da exemple si nume de "burtosi cu limuzine".
@Cetatean:
(17 Februarie 2019, 21:03)
Ai zbarcit-o, nu sunt preot! Tu in schimb, dupa cum se vede din postari, ai facut prozeliti daca ai adus vorba de preoti. Sunt "vitejii" care fac din ei vinovatii de serviciu pt orice.
Căzănești:
(17 Februarie 2019, 19:23)
Săracii popi! Abia fac față cheltuielilor cu viloaiele, o casă de copii, taxele ce li se impun...Au intrat sectele în orașe și sate. Prostul și săracul sunt ușor de convins, mai ales că li se dau la început de convertire cadouri, bani....
Mihai:
(17 Februarie 2019, 17:31)
E sa mai poata face si ei săracii, cand li se cer mereu taxe, taxe si iar taxe. Trăim timpurile din urmă. Oameni amărât pe lga care se trece cu indiferență. Toti asta fac. Ce jertfa in Hristos? Imp.sa mi meargă mie bine, casa mare, masina scumpa etc. Modelul acesta il promoveaza mai marii , indiferent de ce haina au pe ei. = mizerii umane.asta suntem
Cetățean :
(17 Februarie 2019, 16:01)
Chiar merg la biserica PARINTE care comentezi. Problema este, din pacate, ca cei mai mulți preoti sunt funcționari fiscali.vina nu este doar a lor. Cunosc destul de bine realitatea... păcat că nu ai inteles. Preoții ar tre sa mearga pe la enoriași și pentru a face misiune si apoi cateheze... Nu vin ptr.ca nu au timp. O alta problema?E vremea misionarismului ortodox al preoților caci sectarii au intrat adânc în comunități. Vezi , PARINTE drag ce se intampla in sate, chiar în ce l amintit mai sus. Desigur nu in Apuseni. Vb.de proximitate Părinte... In fine, nu mai conteaza. Imp.e mărturisirea adevărului și relația personală cu Dumnezeu.
Emil:
(17 Februarie 2019, 14:53)
Preoții ce fac? Ce mai fac burtoșii cu limuzine?
@Cetatean:
(17 Februarie 2019, 14:16)
Ca sa vezi ce fac preotii trebuie sa mergi la biserica. Si la slujbe si la activitatile sociale pe care acestia le initiaza. Cunosc preoti care ajuta putinii locuitori in varsta ai catunelor de munte(sunt originar din Apuseni) nu numai cu produse de baza, dar ii viziteaza mai des decat postasul sau medicul de familie. Inainte de a da sentinte, fa-ti mila si tu de aceasta categorie de oameni, apoi da lectii de moralitate.
Cetățean :
(16 Februarie 2019, 21:22)
Nu e sat sa nu existe astfel de situații. Ce fac edilii, ce fac preoții? Mergeți în satul Traian sa vedeti amărăciune.copiii etc.ce fac aleșii, protecția copiilor. Nimic.
OAMENI...:
(16 Februarie 2019, 16:57)
cine sa-l vada?/ un singur vot nu justifica interventia autoritatilor..ma intreb-serviciul ala social al primariei pe ce isi justifica activitatea??

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Vineri 26 Iun 2026
275 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Fierbinți: A intrat cu mașina în gard

Marți, 23 iulie a.c., în jurul orelor 9,30, pe raza localității Fierbinți un autoturism a părăsit partea carosabilă și s-a izbit frontal de un gard. În urma evenimentului, doi adulți și doi minori au fost ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2019, 17:15
(3445 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Ciocnire între un camion și un autoturism

Marți, 23 iulie a.c., în jurul orelor 16,00, pe raza localității Coșereni un camion și un autoturism s-au ciocnit, victimă fiind un bărbat în vârstă de 51 de ani. La locul intervenției au acționat salvatori ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2019, 17:10
(3146 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 accidente, patru răniți

Luni, 22 iulie a.c., pe raza județului Ialomița s-au produs 3 accidente rutiere soldate cu rănirea a patru persoane. Primul dintre acestea s-a produs în jurul orei 8,30, în municipiul Urziceni, în timp ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2019, 20:25
(2533 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiunea «Truck&Bus»

În perioada 22-28 iulie a.c., la nivel național se va desfășura o nouă acțiune pentru prevenirea accidentelor rutiere. Vizați sunt conducătorii autovehiculelor de transport public de persoane mai mare de ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2019, 20:20
(3566 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Amara, reținut 24 de ore după ce a condus băut și fără permis

Luni, 22 iulie a.c., polițiștii ialomițeni au depistat în trafic, pe raza localității Amara, un tânăr, de 26 de ani, din localitate, în timp ce conducea un autoturism deși anterior consumase băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2019, 20:15
(4498 vizualizări - 4 comentarii)


Incendiu la o magazie din Alexeni

Duminică, 21 iulie a.c., în jurul orelor 13,50, pe raza localității Alexeni a izbucnit un incendiu la o magazie. Pentru lichidarea acestuia au intervenit 8 pompieri de la Detașamentul de Pompieri Urziceni ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2019, 20:10
(3380 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Alexeni incendiu


Ciocârlia: Accident rutier soldat cu două victime

Duminică, 21 iulie a.c., în jurul orei 9,15, un autoturism care se deplasa pe direcția de mers Urziceni-Buzău a părăsit partea carosabilă și s-a răsturnat într-un șanț, două persoane fiind rănite. La fața ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2019, 20:05
(3295 vizualizări - 0 comentarii)


Un feteștean beat la volan a provocat un accident rutier

Joi, 18 iulie a.c., un bărbat de 26 de ani, din Fetești, în timp ce se afla la volanul unui autoturism ce se deplasa pe direcția Movila-Fetești, ar fi pătruns pe contrasens și a intrat în coliziune frontală ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2019, 20:25
(4021 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Gheorghe Doja

Joi, 18 iulie a.c., în jurul orelor 23,40, Pompierii de la Detașamentul de Pompieri Slobozia împreună cu patru pompieri civili de la Serviciul Voluntar pentru Situații de Urgență au intervenit cu două autospeciale ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2019, 20:20
(3441 vizualizări - 0 comentarii)


Gârbovi: Cercetați penal pentru furt de cereale

Polițiștii din cadrul Postului de Poliție Gârbovi au identificat joi, 18 iulie a.c., trei bărbați, cu vârste cuprinse între 38 și 44 de ani, bănuiți de comiterea unui furt. Cei în cauză au fost opriți în ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2019, 20:15
(3537 vizualizări - 0 comentarii)


Ograda: Fără permis, la volan

Polițiștii din cadrul Serviciului Rutier efectuează cercetări într-un dosar penal privind infracțiunea de «conducere a unui vehicul fără permis», faptă comisă în localitatea Ograda, la data de 19 aprilie ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2019, 20:10
(3342 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Controale în piețe la tarabe

În perioada 12-14 iulie a.c., Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița, împreună cu reprezentanții Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița și ai Inspectoratului de ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2019, 19:10
(3649 vizualizări - 1 comentariu)


Baza 86 Aeriană, la «Royal International Air Tattoo 2019»

În perioada 19-21 iulie 2019, la Baza Aeriană FAIRFORD, GLOUCESTERSHIRE din Marea Britanie, aparținând Forțelor Aeriene Regale, are loc «Royal International Air Tattoo 2019», unul dintre cele mai mari mitinguri ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2019, 14:40
(4852 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Arme găsite în casă

Marți, 16 iulie a.c., polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase, împreună cu polițiștii Serviciului pentru Acțiuni Speciale au efectuat 4 percheziții domiciliare la Țăndărei. În urma ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2019, 18:35
(3244 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Gârbovi

Marți, 16 iulie a.c., în jurul orelor 12,30, două echipaje din cadrul Detașamentului de Pompieri Urziceni și un echipaj SMURD au fost solicitate pentru stingerea unui incendiu izbucnit la o casă din localitatea ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2019, 18:30
(3173 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Gârbovi incendiu


Platonești: Accident rutier soldat cu o victimă

Marți, 16 iulie a.c., în jurul orei 13,50, un autoturism care se deplasa pe direcția de mers Movila-Platonești a părăsit partea carosabilă și s-a izbit frontal de un parapet aflat pe marginea șoselei. ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2019, 18:25
(3885 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

Marți, 16 iulie a.c., polițiștii Secției 3 Poliție Rurală Stelnica au depistat un bărbat, de 21 de ani, din Făcăieni, în timp ce șofa pe raza localității de domiciliu deși anterior consumase băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2019, 18:20
(2404 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Nereguli constatate la taximetriștii slobozeni

Luni, 15 iulie a.c., polițiștii rutieri din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au acționat pe raza municipiului pentru verificarea legalității transportului public de persoane în regim de taxi. Astfel ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2019, 18:50
(4692 vizualizări - 1 comentariu)


Cotorca: S-au ciocnit 5 mașini, două victime

Cotorca: S-au ciocnit 5 mașini, două victime

Luni, 15 iulie a.c., în jurul orei 06,30, pe raza localității Cotorca s-a produs o coliziune între 5 autovehicule. Pentru salvarea celor două victime, o femeie de 23 de ani și un bărbat de 41 de ani, au ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2019, 18:35
(3556 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Cotorca accident


Gârbovi: Tânăr prins la volan cu un pistol

Sâmbătă, 13 iulie a.c., în jurul orelor 21,00, în urma unui control în trafic, polițiștii din cadrul Postului de Poliție Gârbovi au depistat un tânăr, de 18 ani, care deținea în habitaclul autoturismului ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2019, 18:30
(3061 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Gârbovi pistol


Ordin de protecție pentru un tată agresor din Cosâmbești

Duminică, 14 iulie a.c., polițiștii din cadrul Poliției Orașului Fierbinți Târg au întocmit un dosar penal pe numele unui bărbat din Cosâmbești după ce acesta și-ar fi agresat fiica. În urma cercetărilor ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2019, 18:25
(5375 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan sub influența băuturilor alcoolice

În perioada 12-14 iulie a.c., polițiștii ialomițeni au depistat 5 bărbați, cu vârste cuprinse între 25 și 56 de ani, în timp ce conduceau pe drumurile publice deși anterior consumaseră băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2019, 18:20
(4431 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Fără permis de conducere pe drumurile publice

Doi bărbați, de 32 de ani, din Țăndărei, și de 44 de ani, din Căzănești, au fost depistați de polițiștii ialomițeni vineri, 12 iulie a.c., în timp ce șofau pe drumurile publice fără a poseda permis de conducere ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2019, 18:15
(4904 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Bărbat depistat la volanul unui vehicul neînmatriculat

Duminică, 14 iulie a.c., polițiștii rutieri din Urziceni au depistat în trafic un autoturism condus de un bărbat, de 38 de ani, din Urziceni, care avea autorizația de circulație provizorie expirată din ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2019, 18:10
(3314 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Campania «Fii inteligent, nu fi violent!»

În perioada 1 iulie-30 septembrie 2019, Poliția Municipiului Slobozia desfășoară campania «Fii inteligent, nu fi violent!». Principalele obiective ale polițiștilor de Ordine Publică sunt reprezentate de ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2019, 18:05
(2843 vizualizări - 0 comentarii)


deces

deces

Familia Sohodoleanu
anunță cu nesfârșită
durere trecerea în
neființă a celui
care a fost
Gheorghe Sohodoleanu ...[citește_toată_știrea]

15 Iulie 2019, 11:05
(5369 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Minor prins la volan cu 107 km/h!

Joi, 11 iulie, în orașul Țăndărei, polițiștii rutieri au oprit în trafic un autoturism care se deplasa cu viteza de 107 km/h. În urma verificărilor efectuate, au constatat că la volanul mașinii se afla ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2019, 19:30
(3547 vizualizări - 1 comentariu)


Țăndărei: Beat la volan, a acroșat o mașină parcată

În miezul nopții de joi spre vineri, 11/12 iulie a.c., Poliția Țăndărei a fost sesizată despre producerea pe strada Gării, din Țăndărei, a unui accident soldat cu pagube materiale. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2019, 19:25
(3085 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 15-19 iulie, orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări se vor ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2019, 19:20
(5492 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rata șomajului-4,89%

Conform informațiilor oferite de Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la sfârșitul lunii mai 2019, rata șomajului a fost de 4,89%. Exprimat în cifre acest procent arată că peste ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2019, 20:15
(3228 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...