Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Bătrânețe la container

Bătrânețe la container

Moș Gheorghe Călin stă la marginea lumii, la Gimbășani. Trăiește lângă o casă năruită, dintr-o curte năpădită de buruieni, într-un container... Atât i-a rămas, după o viață de om! Nici mai bună, nici mai rea decât a altora... Bătrânețea i-a adus multe probleme, dar cu una trăiește de 25 de ani. «Bătrânețea este grea, mai ales când ești singur!» spune moș Gheorghe cu lacrimi în ochi.

Un bătrân rămas al nimănui
Gheorghe Călin este un om simplu și singur. Nu are familie. Nu are copii și nici soție... Doar o soră, la Brașov, care i-a cumpărat containerul în care locuiește. «Surioara mea de la Brașov» i l-a cumpărat... Stă în el de ceva timp. Containerul e o cameră cu verandă, plină ochi de lucruri inutile. Haine, oale, lemne, medicamente și... o pisică! Imaginea acesta reprezintă bătrânețea lui Gheorghe Călin. Vecinii nu îl ajută, iar el abia poate merge... Încearcă să se descurce singur. Așa cum poate. Singura legătură cu lumea o reprezintă un telefon. Neîncărcat de 7 ani... «Asta e viața. Urâtă. Dar ce să-i facem?!» spune bătrânul șoptit, cu ochii rătăciți. Din camera containerului în care locuiește privește, fără să o mai vadă, la ceea ce a fost odată «acasă». Cu vecinii nu vorbește de 25 de ani. Ei spun că e bețiv și certăreț. O fi, că boala te aduce în stare... Preotul e tânăr și pregetă să intre la el, în container. Nici el n-ar sta acolo, putrezind de viu... Dar unde să se ducă?! Uneori, mai primește de la câte o creștină un blid cu de-ale gurii. O vorbă bună, niciodată... S-a sălbăticit în containerul lui, printre oameni. Ca el, în sat sunt zeci, în tot județul mii. Ai nimănui, sub ochii noștri! Îi vedem de Paște și de Crăciun, le donăm alimente și medicamente... Luăm numele lor de la autorități, bifăm darurile făcute și plecăm. La Primăria Gimbășani, de moș Gheorghe Călin ați întreba degeaba. Nu-l știe nimeni... Și nimeni nu-l întreabă dacă mai poate ori dacă ar vrea să moară!

Condamnat să putrezească de viu
Călin Gheorghe nu a putrezit mereu de viu. În tinerețe a lucrat 10 ani la Uzina de Tractoare din Brașov, a fost frezor... A lucrat acolo 10 ani. Apoi s-a întors în sat și timp de 12 ani a lucrat pe șantier la Slobozia. Necalificat, că nimeni n-a mai avut nevoie de meseria lui... A ieșit la pensie înainte de vreme, de nevoie. Primește 95 de lei pe lună! Și, o dată cu pensia, a venit și suferința, dintr-o rană la spate netratată la timp... Acum rana supurează încontinuu. Iar carnea din jur putrezește! Cei 95 lei pe lună nu îi ajung pentru medicamente. «Am fost la Spitalul Militar din Brașov... Am luat tratamente peste tratamente. Mi-a zis într-un final că este nevindecabil...». Călin Gheorghe nu are indemnizație de boală. Iar tratamentul l-a sistat... Nu mai dorește să îl continue. Nu are posibilitate să-l cumpere. Scoate de sub masă o sacoșă: «Nu pot să fac nimic. Supurează încontinuu... Uite „păturicile“! Doar săptămâna asta îmi mai ajung. Și am mare nevoie de ele..». «Păturicile», așa cum le numește moș Gheorghe, sunt niște pansamente care au fost cândva sterile. Este dependent de ele... Se hotărăște să iasă afară, după lemne pentru godin. Afară miroase a primăvara ce va să vină. Moș Gheorghe nu o simte... Nu mai simte nimic, nu mai vrea nimic! Doar să se oprească durerea, doar să nu mai putrezească de viu. «M-am gândit mult... Poate păcatele m-au împins la traiul ăsta. Dar toată viața am muncit cinstit! Am muncit și iar am muncit. Ce păcate să am eu?! Iar dacă am, de ce să mă judece oamenii? Păcatele le judecă numai Dumnezeu...».

16 Februarie 2019, 12:20 (6747 vizualizări - 14 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Emil:
(18 Februarie 2019, 21:11)
Păi, vezi?! Cel mai bun popă cedează primu! Prea vă băgați in seamă, voi popii. Vedeți că in curând vi se taie macaroana! Gura și prindeți proștii!!!
@Emil:
(18 Februarie 2019, 17:36)
Te agiti de pomana: ramai linistit si "paralel", asa cum te-ai dovedit a fi. Cred ca te-am bagat in seama prea mult.
Emil:
(18 Februarie 2019, 14:07)
Nici popii burtoși n-au scăpat de virusul lăcomiei și paranoia! Spune-ți întâi tu numele, apoi voi scrie și eu o listă lungă cu nume de popi paraleli cu menirea lor! De cine crezi că mi-e frică?? Doar de D-zeu, pe care majoritatea popilor îl invocă formal!
@Cetatean:
(18 Februarie 2019, 11:15)
Naiv te-ai dovedit a fi de cand ai crezut ca sunt preot iar filozofeala ta ramane doar o flecareala. Din pacate sunt mult prea multi cei care comenteaza critic si gasesc vinovati pt. dramele semenilor si mult prea putini cei care sar sa ajute efectiv.
Cetățean :
(18 Februarie 2019, 00:24)
Intr o lume in care reperele au devenit hotii si sarlatanii, eu daaa astept sa vad in preoti adrvaratii luptatori pe care sa i urmam. Este inacceptabil ca in sate, auzi in sate unde sunt oameni puțini, satul fiind altădată sinonim cu fraternitatea si solidaritatea caci era creștin, acum sa vezi copii care cerșesc la ușile bisericilor dr la sate, repet, oameni bolnavi si singuri nebăgati în seamă de nimeni sau copiii care ar trebui să fie luați la protecția copiilor. Si????? Ce fac cei care trăiesc acolo ca autorități... ? Nimic. Dacă experienta ta dragule din Mtii. Apuseni o consideri etalon îmi pare rau...esti naiv. Schimbarea începe de acolo unde recunoastem lipsurile.ori sa privim catre....uite mașinile...nu are sens.sa continuam. Fiecare e.in mărturisirea adevărului sau ramane naiv. DUMNEZEU stie. ..
@Emil:
(17 Februarie 2019, 21:18)
Esti mahmur sau ai gresit pagina?  In DEX-online gasesti definitia cuvantului"limuzina": automobil de lux, nedecapotabil, la care spatiul din fata destinat soferului este separat de cel al pasagerilor de un perete de sticla. Analfabetul functional e insul care foloseste cuvinte al caror inteles nu-l cunoaste. Acum, ca te-am lamurit, @Emile, da exemple si nume de "burtosi cu limuzine".
@Cetatean:
(17 Februarie 2019, 21:03)
Ai zbarcit-o, nu sunt preot! Tu in schimb, dupa cum se vede din postari, ai facut prozeliti daca ai adus vorba de preoti. Sunt "vitejii" care fac din ei vinovatii de serviciu pt orice.
Căzănești:
(17 Februarie 2019, 19:23)
Săracii popi! Abia fac față cheltuielilor cu viloaiele, o casă de copii, taxele ce li se impun...Au intrat sectele în orașe și sate. Prostul și săracul sunt ușor de convins, mai ales că li se dau la început de convertire cadouri, bani....
Mihai:
(17 Februarie 2019, 17:31)
E sa mai poata face si ei săracii, cand li se cer mereu taxe, taxe si iar taxe. Trăim timpurile din urmă. Oameni amărât pe lga care se trece cu indiferență. Toti asta fac. Ce jertfa in Hristos? Imp.sa mi meargă mie bine, casa mare, masina scumpa etc. Modelul acesta il promoveaza mai marii , indiferent de ce haina au pe ei. = mizerii umane.asta suntem
Cetățean :
(17 Februarie 2019, 16:01)
Chiar merg la biserica PARINTE care comentezi. Problema este, din pacate, ca cei mai mulți preoti sunt funcționari fiscali.vina nu este doar a lor. Cunosc destul de bine realitatea... păcat că nu ai inteles. Preoții ar tre sa mearga pe la enoriași și pentru a face misiune si apoi cateheze... Nu vin ptr.ca nu au timp. O alta problema?E vremea misionarismului ortodox al preoților caci sectarii au intrat adânc în comunități. Vezi , PARINTE drag ce se intampla in sate, chiar în ce l amintit mai sus. Desigur nu in Apuseni. Vb.de proximitate Părinte... In fine, nu mai conteaza. Imp.e mărturisirea adevărului și relația personală cu Dumnezeu.
Emil:
(17 Februarie 2019, 14:53)
Preoții ce fac? Ce mai fac burtoșii cu limuzine?
@Cetatean:
(17 Februarie 2019, 14:16)
Ca sa vezi ce fac preotii trebuie sa mergi la biserica. Si la slujbe si la activitatile sociale pe care acestia le initiaza. Cunosc preoti care ajuta putinii locuitori in varsta ai catunelor de munte(sunt originar din Apuseni) nu numai cu produse de baza, dar ii viziteaza mai des decat postasul sau medicul de familie. Inainte de a da sentinte, fa-ti mila si tu de aceasta categorie de oameni, apoi da lectii de moralitate.
Cetățean :
(16 Februarie 2019, 21:22)
Nu e sat sa nu existe astfel de situații. Ce fac edilii, ce fac preoții? Mergeți în satul Traian sa vedeti amărăciune.copiii etc.ce fac aleșii, protecția copiilor. Nimic.
OAMENI...:
(16 Februarie 2019, 16:57)
cine sa-l vada?/ un singur vot nu justifica interventia autoritatilor..ma intreb-serviciul ala social al primariei pe ce isi justifica activitatea??

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Sâmbătă 27 Iun 2026
262 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Recrutare candidați pentru Școlile de Subofițeri Jandarmi, sesiunea ianuarie 2019

Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița recrutează tineri absolvenți de liceu, cu diplomă de Bacalaureat, pentru sesiunea din luna ianuarie la instituțiile militare de învățământ din cadrul Ministerului ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2018, 16:15
(5942 vizualizări - 0 comentarii)


Servicii Publice Slobozia SRL

vă face cunoscut faptul că
în perioada 29-30.09.2018
se vor desfășura «Zilele Recoltei»
în Piața Agroalimentară Slobozia

14 Septembrie 2018, 13:20


25 de microferme înființate în județul Ialomița

Direcția Județeană pentru Agri­cul­tură Ialomița a dat publicității o situație a proiectelor cu finanțare europeană, pe care reprezentanții instituției le-au coordonat în vederea obținerii fondurilor distribuite ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2018, 11:20
(3509 vizualizări - 0 comentarii)


Urmăriți internațional, depistați de polițiștii ialomițeni

Polițiștii din Ialomița au depistat trei persoane care erau urmărite, la nivel internațional, de autoritățile germane, pentru comiterea de infracțiuni contra proprietății. Astfel, miercuri, 12 septembrie ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2018, 11:10
(3864 vizualizări - 0 comentarii)


Cupa «Corona» la scrimă

Cupa «Corona» la scrimă

La finele săptămânii precedente, la Poiana Brașov s-a desfășurat a III-a ediție a Cupei «Corona» la scrimă. Cea mai bună performanță a sportivilor CSS Slobozia prezenți la competiție a fost obținută de ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2018, 19:20
(3160 vizualizări - 0 comentarii)


Atenție! Se opresc gazele la Țăndărei și Urziceni

Distrigaz Sud Rețele efectuează lucrări programate la rețeaua de distribuție a gazelor naturale pentru creșterea gradului de siguranță și continuitate în alimentarea cu gaze naturale. Astfel, societatea ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2018, 19:05
(4589 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: La mulți ani, pompieri români!

Sărbătorim la 13 septembrie «Ziua Pompierilor din România», un eveniment prin care, de 170 de ani, se perpetuează amintirea eroismului dovedit pe câmpul de luptă de către înaintașii noștri. Povestea pompierilor ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2018, 11:35
(4635 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița angajează din sursă externă

S-a dat startul reîncadrărilor de personal și angajărilor din sursă externă în vederea completării deficitului de personal existent la nivelul Poliției Române. Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2018, 10:25
(5473 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Fonduri pentru despăgubirea crescătorilor de animale afectați de Pesta Porcină Africană

Începând de luni, 10 septembrie 2018, la nivelul județului Ialomița începe distribuția fondurilor pentru despăgubirea crescătorilor de animale din localitățile unde s-a dispus uciderea porcilor cu scopul ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2018, 21:05
(5779 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

E-Distribuție Dobrogea anunță faptul că, în perioada 10-14 septembrie 2018, pe raza județului Ialomița, în localitățile Slobozia, Urziceni, Amara, Movilița și Dridu se va opri furnizarea energiei electrice ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2018, 19:25
(6250 vizualizări - 0 comentarii)


Sprijin pentru copiii din Urziceni

Reprezentanții Protopopiatului Urziceni au oferit unui număr de 70 de copii din comunitate rechizite, pentru ca aceștia să poată începe școala în cele mai bune condiții. Inițiativa se înscrie în cadrul ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2018, 19:10
(4926 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: Pachete cu rechizite și cărți pentru 28 elevi

Protopopiatul Slobozia: Pachete cu rechizite și cărți pentru 28 elevi

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, și prin grija Părintelui Protopop Ionuț Butu, Protopopiatul Slobozia a organizat, în perioada 30
august-5 septembrie ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2018, 13:55
(4805 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Două accidente, trei persoane rănite

Marți, 4 septembrie a.c., pe raza județului Ialomița s-au produs două evenimente rutiere, soldate cu rănirea a trei persoane. Primul accident s-a produs în jurul orelor 18,00, pe DJ203B, în afara comunei ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2018, 11:20
(3729 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița avertizează asupra muncii în străinătate

Inspecția Muncii, în conformitate cu atribuțiile stabilite prin legea de înființare și organizare, verifică respectarea prevederilor legale referitoare la protecția cetățenilor români care lucrează în străinătate ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2018, 11:05
(5329 vizualizări - 1 comentariu)


Bărbulești: A intrat într-un magazin cu un cuțit

Angajatele unui magazin din localitatea Bărbulești au trecut prin clipe de panică după ce un tânăr, de 21 de ai, a intrat în incinta societății având asupra sa un cuțit. Femeile au sunat la 112 și au chemat ...[citește_toată_știrea]

4 Septembrie 2018, 19:05
(4112 vizualizări - 0 comentarii)


Cosâmbești: Bătrână accidentată din cauza neatenției

O bătrână de 69 de ani, din Cosâmbești, a fost victima unui accident de circulație. Acesta a traversat strada printr-un loc nepermis și fără să se asigure. Ea a fost lovită de mașina condusă de o femeie ...[citește_toată_știrea]

4 Septembrie 2018, 18:40
(3448 vizualizări - 0 comentarii)


Preoții din Ialomița au donat sânge la Slobozia

Preoții se află sub coordonarea Protopiatului Urziceni au desfășurat o acțiune în cadrul campaniei inițiată de Patriarhia Română «Donează sânge, salvează o viață!». Astfel, duhovnicii au mers la Centrul ...[citește_toată_știrea]

4 Septembrie 2018, 18:15
(3468 vizualizări - 4 comentarii)


Ialomița: La volan sub influența băuturilor alcoolice

Patru bărbați, cu vârste cuprinse între 37 și 50 de ani, s-au ales cu dosare penale după ce au fost depistați de polițiști conducând sub influența băuturilor alcoolice. Mai mult, unul dintre șoferii prinși ...[citește_toată_știrea]

4 Septembrie 2018, 17:40
(2639 vizualizări - 0 comentarii)


Amenzi de peste 100 mii de lei, aplicate de polițiștii ialomițeni

Polițiștii din Ialomița au efectuat o serie de activități de prevenire pe raza județului. În urma acțiunilor, au fost aplicate peste 400 de sancțiuni contavenționale, valoarea amenzilor depășind 100 mii ...[citește_toată_știrea]

4 Septembrie 2018, 17:20
(3486 vizualizări - 0 comentarii)


Concert în aer liber la Slobozia

Muzica de altă dată prinde viață la Slobozia. Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» Slobozia organizează joi, 30 august 2018, a doua ediție a spectacolului «Serenadă de toamnă». Evenimentul se desfășoară ...[citește_toată_știrea]

30 August 2018, 20:25
(3963 vizualizări - 0 comentarii)


Abateri sancționate de inspectorii ITM Ialomița

Reprezentanții Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița au desfășurat în perioada verii mai multe controale pentru a observa modul în care angajatorii respectă legislația în ceea ce privește Legea zilierilor ...[citește_toată_știrea]

30 August 2018, 18:35
(4688 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Măsuri de prevenire împotriva pestei micilor rumegătoare

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează cetățenii cu privire la riscul apariției cazurilor de pestă la rumegătoarele mici, oi și capre. Decizia a fost luată după ...[citește_toată_știrea]

30 August 2018, 18:20
(4545 vizualizări - 0 comentarii)


Andrășești: Copil de 10 ani, mort într-un accident rutier

Andrășești: Copil de 10 ani, mort într-un accident rutier

Tragedie pe DN2A, între Andrășeși și Orboiești. Cinci persoane au fost rănite, iar un băiat de 10 ani a murit, după ce două mașini au fost implicate într-un accident rutier. La fața locului au intervenit ...[citește_toată_știrea]

27 August 2018, 02:16
(10038 vizualizări - 1 comentariu)


Fierbinți Târg: Incendiu de proporții la o fabrică de mase plastice

Pompierii din Urziceni intervin de mai bine de 6 ore pentru a stinge un incendiu izbucnit în incinta unei fabrici de reciclare și prelucrare a maselor plastice, de pe raza orașului Fierbinți Târg. La fața ...[citește_toată_știrea]

24 August 2018, 10:09
(10147 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Cursuri gratuite de formare profesională

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița vine în întâmpinarea persoanelor aflate în căutarea unui loc de muncă, organizând până la sfârșitul anului 2018 cursuri de formare profesională ...[citește_toată_știrea]

23 August 2018, 20:10
(7129 vizualizări - 1 comentariu)


anunț

Se caută îngrijitoare
pentru o bătrână din Slobozia.
Se poate deplasa, este lucidă,
dar are nevoie de cineva
care să o îngrijească și să o ajute.
Se preferă o femeie,
cazarea fiind asigurată.
Remunerația este negociabilă.
Mai multe relații
la telefon 0720/070.861

21 August 2018, 19:10


Episcopia Sloboziei și Călărașilor: Preasfințitul Vincențiu va sfinți Antimise pentru întreaga Eparhie

Joi, 23 august 2018, când Biserica Ortodoxă Română prăznuiește Odovania Praznicului Adormirii Maicii Domnului, Preasfințitul Părinte Vincențiu va oficia la Catedrala Episcopală «Înălțarea Domnului» din ...[citește_toată_știrea]

21 August 2018, 11:20
(7459 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 1000 de sancțiuni aplicate de polițiștii ialomițeni!

Polițiștii au intervenit, în perioada 14-19 august a.c., la peste 300 de evenimente, iar pentru neregulile constatate au aplicat peste 1000 de sancțiuni contravenționale și au reținut 65 de permise de conducere ...[citește_toată_știrea]

20 August 2018, 19:15
(4161 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: 118 misiuni îndeplinite de pompieri

Pompierii ialomițeni au executat 118 de misiuni de protecție a populației în minivacanța ce tocmai s-a încheiat. Astfel, începând cu data de 15 august a.c., salvatorii ialomițeni au fost solicitați să intervină ...[citește_toată_știrea]

20 August 2018, 16:50
(4945 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 188000 de lei, 39 de permise reținute

La acest sfârșit de săptămână, 10-12 august a.c., polițiștii ialomițeni au intervenit la peste 130 de evenimente, majoritatea sesizate prin 112. Au constatat 50 de infracțiuni și au aplicat 620 de sancțiuni ...[citește_toată_știrea]

13 August 2018, 17:50
(5363 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...