Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Bătrânețe la container

Bătrânețe la container

Moș Gheorghe Călin stă la marginea lumii, la Gimbășani. Trăiește lângă o casă năruită, dintr-o curte năpădită de buruieni, într-un container... Atât i-a rămas, după o viață de om! Nici mai bună, nici mai rea decât a altora... Bătrânețea i-a adus multe probleme, dar cu una trăiește de 25 de ani. «Bătrânețea este grea, mai ales când ești singur!» spune moș Gheorghe cu lacrimi în ochi.

Un bătrân rămas al nimănui
Gheorghe Călin este un om simplu și singur. Nu are familie. Nu are copii și nici soție... Doar o soră, la Brașov, care i-a cumpărat containerul în care locuiește. «Surioara mea de la Brașov» i l-a cumpărat... Stă în el de ceva timp. Containerul e o cameră cu verandă, plină ochi de lucruri inutile. Haine, oale, lemne, medicamente și... o pisică! Imaginea acesta reprezintă bătrânețea lui Gheorghe Călin. Vecinii nu îl ajută, iar el abia poate merge... Încearcă să se descurce singur. Așa cum poate. Singura legătură cu lumea o reprezintă un telefon. Neîncărcat de 7 ani... «Asta e viața. Urâtă. Dar ce să-i facem?!» spune bătrânul șoptit, cu ochii rătăciți. Din camera containerului în care locuiește privește, fără să o mai vadă, la ceea ce a fost odată «acasă». Cu vecinii nu vorbește de 25 de ani. Ei spun că e bețiv și certăreț. O fi, că boala te aduce în stare... Preotul e tânăr și pregetă să intre la el, în container. Nici el n-ar sta acolo, putrezind de viu... Dar unde să se ducă?! Uneori, mai primește de la câte o creștină un blid cu de-ale gurii. O vorbă bună, niciodată... S-a sălbăticit în containerul lui, printre oameni. Ca el, în sat sunt zeci, în tot județul mii. Ai nimănui, sub ochii noștri! Îi vedem de Paște și de Crăciun, le donăm alimente și medicamente... Luăm numele lor de la autorități, bifăm darurile făcute și plecăm. La Primăria Gimbășani, de moș Gheorghe Călin ați întreba degeaba. Nu-l știe nimeni... Și nimeni nu-l întreabă dacă mai poate ori dacă ar vrea să moară!

Condamnat să putrezească de viu
Călin Gheorghe nu a putrezit mereu de viu. În tinerețe a lucrat 10 ani la Uzina de Tractoare din Brașov, a fost frezor... A lucrat acolo 10 ani. Apoi s-a întors în sat și timp de 12 ani a lucrat pe șantier la Slobozia. Necalificat, că nimeni n-a mai avut nevoie de meseria lui... A ieșit la pensie înainte de vreme, de nevoie. Primește 95 de lei pe lună! Și, o dată cu pensia, a venit și suferința, dintr-o rană la spate netratată la timp... Acum rana supurează încontinuu. Iar carnea din jur putrezește! Cei 95 lei pe lună nu îi ajung pentru medicamente. «Am fost la Spitalul Militar din Brașov... Am luat tratamente peste tratamente. Mi-a zis într-un final că este nevindecabil...». Călin Gheorghe nu are indemnizație de boală. Iar tratamentul l-a sistat... Nu mai dorește să îl continue. Nu are posibilitate să-l cumpere. Scoate de sub masă o sacoșă: «Nu pot să fac nimic. Supurează încontinuu... Uite „păturicile“! Doar săptămâna asta îmi mai ajung. Și am mare nevoie de ele..». «Păturicile», așa cum le numește moș Gheorghe, sunt niște pansamente care au fost cândva sterile. Este dependent de ele... Se hotărăște să iasă afară, după lemne pentru godin. Afară miroase a primăvara ce va să vină. Moș Gheorghe nu o simte... Nu mai simte nimic, nu mai vrea nimic! Doar să se oprească durerea, doar să nu mai putrezească de viu. «M-am gândit mult... Poate păcatele m-au împins la traiul ăsta. Dar toată viața am muncit cinstit! Am muncit și iar am muncit. Ce păcate să am eu?! Iar dacă am, de ce să mă judece oamenii? Păcatele le judecă numai Dumnezeu...».

16 Februarie 2019, 12:20 (6668 vizualizări - 14 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Emil:
(18 Februarie 2019, 21:11)
Păi, vezi?! Cel mai bun popă cedează primu! Prea vă băgați in seamă, voi popii. Vedeți că in curând vi se taie macaroana! Gura și prindeți proștii!!!
@Emil:
(18 Februarie 2019, 17:36)
Te agiti de pomana: ramai linistit si "paralel", asa cum te-ai dovedit a fi. Cred ca te-am bagat in seama prea mult.
Emil:
(18 Februarie 2019, 14:07)
Nici popii burtoși n-au scăpat de virusul lăcomiei și paranoia! Spune-ți întâi tu numele, apoi voi scrie și eu o listă lungă cu nume de popi paraleli cu menirea lor! De cine crezi că mi-e frică?? Doar de D-zeu, pe care majoritatea popilor îl invocă formal!
@Cetatean:
(18 Februarie 2019, 11:15)
Naiv te-ai dovedit a fi de cand ai crezut ca sunt preot iar filozofeala ta ramane doar o flecareala. Din pacate sunt mult prea multi cei care comenteaza critic si gasesc vinovati pt. dramele semenilor si mult prea putini cei care sar sa ajute efectiv.
Cetățean :
(18 Februarie 2019, 00:24)
Intr o lume in care reperele au devenit hotii si sarlatanii, eu daaa astept sa vad in preoti adrvaratii luptatori pe care sa i urmam. Este inacceptabil ca in sate, auzi in sate unde sunt oameni puțini, satul fiind altădată sinonim cu fraternitatea si solidaritatea caci era creștin, acum sa vezi copii care cerșesc la ușile bisericilor dr la sate, repet, oameni bolnavi si singuri nebăgati în seamă de nimeni sau copiii care ar trebui să fie luați la protecția copiilor. Si????? Ce fac cei care trăiesc acolo ca autorități... ? Nimic. Dacă experienta ta dragule din Mtii. Apuseni o consideri etalon îmi pare rau...esti naiv. Schimbarea începe de acolo unde recunoastem lipsurile.ori sa privim catre....uite mașinile...nu are sens.sa continuam. Fiecare e.in mărturisirea adevărului sau ramane naiv. DUMNEZEU stie. ..
@Emil:
(17 Februarie 2019, 21:18)
Esti mahmur sau ai gresit pagina?  In DEX-online gasesti definitia cuvantului"limuzina": automobil de lux, nedecapotabil, la care spatiul din fata destinat soferului este separat de cel al pasagerilor de un perete de sticla. Analfabetul functional e insul care foloseste cuvinte al caror inteles nu-l cunoaste. Acum, ca te-am lamurit, @Emile, da exemple si nume de "burtosi cu limuzine".
@Cetatean:
(17 Februarie 2019, 21:03)
Ai zbarcit-o, nu sunt preot! Tu in schimb, dupa cum se vede din postari, ai facut prozeliti daca ai adus vorba de preoti. Sunt "vitejii" care fac din ei vinovatii de serviciu pt orice.
Căzănești:
(17 Februarie 2019, 19:23)
Săracii popi! Abia fac față cheltuielilor cu viloaiele, o casă de copii, taxele ce li se impun...Au intrat sectele în orașe și sate. Prostul și săracul sunt ușor de convins, mai ales că li se dau la început de convertire cadouri, bani....
Mihai:
(17 Februarie 2019, 17:31)
E sa mai poata face si ei săracii, cand li se cer mereu taxe, taxe si iar taxe. Trăim timpurile din urmă. Oameni amărât pe lga care se trece cu indiferență. Toti asta fac. Ce jertfa in Hristos? Imp.sa mi meargă mie bine, casa mare, masina scumpa etc. Modelul acesta il promoveaza mai marii , indiferent de ce haina au pe ei. = mizerii umane.asta suntem
Cetățean :
(17 Februarie 2019, 16:01)
Chiar merg la biserica PARINTE care comentezi. Problema este, din pacate, ca cei mai mulți preoti sunt funcționari fiscali.vina nu este doar a lor. Cunosc destul de bine realitatea... păcat că nu ai inteles. Preoții ar tre sa mearga pe la enoriași și pentru a face misiune si apoi cateheze... Nu vin ptr.ca nu au timp. O alta problema?E vremea misionarismului ortodox al preoților caci sectarii au intrat adânc în comunități. Vezi , PARINTE drag ce se intampla in sate, chiar în ce l amintit mai sus. Desigur nu in Apuseni. Vb.de proximitate Părinte... In fine, nu mai conteaza. Imp.e mărturisirea adevărului și relația personală cu Dumnezeu.
Emil:
(17 Februarie 2019, 14:53)
Preoții ce fac? Ce mai fac burtoșii cu limuzine?
@Cetatean:
(17 Februarie 2019, 14:16)
Ca sa vezi ce fac preotii trebuie sa mergi la biserica. Si la slujbe si la activitatile sociale pe care acestia le initiaza. Cunosc preoti care ajuta putinii locuitori in varsta ai catunelor de munte(sunt originar din Apuseni) nu numai cu produse de baza, dar ii viziteaza mai des decat postasul sau medicul de familie. Inainte de a da sentinte, fa-ti mila si tu de aceasta categorie de oameni, apoi da lectii de moralitate.
Cetățean :
(16 Februarie 2019, 21:22)
Nu e sat sa nu existe astfel de situații. Ce fac edilii, ce fac preoții? Mergeți în satul Traian sa vedeti amărăciune.copiii etc.ce fac aleșii, protecția copiilor. Nimic.
OAMENI...:
(16 Februarie 2019, 16:57)
cine sa-l vada?/ un singur vot nu justifica interventia autoritatilor..ma intreb-serviciul ala social al primariei pe ce isi justifica activitatea??

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Joi 25 Iun 2026
299 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Urziceni: Acțiune pentru prevenirea furturilor de animale

Peste 50 de persoane au fost legitimate în cadrul unei acțiuni de amploare organizate de polițiști, joi, 16 iunie, la Urziceni. Acțiunea polițiștilor a vizat prevenirea și combaterea furturilor de animale ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2011, 17:52
(6942 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Unei bătrîne i-a furat banii din buzunar la piață

O femeie, de 71 ani, din comuna Armășești a alarmat polițiștii din Urziceni cu privire la faptul că în timp ce își făcea cumpărăturile la piață, persoane necunoscute i-au furat din buzunarul pantalonilor ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2011, 19:16
(7601 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni furt


Giurgeni: A acroșat-o în timp ce femeia încerca să traverseze strada

Miercuri, 15 iunie, Poliția a fost sesizată prin 112 despre faptul că pe DN2A, în localitatea Giurgeni, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Ajunși la fața locului, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2011, 19:07
(6526 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Giurgeni accident


Căzănești: Descinderi domiciliare la locuințele unor hoți

«În urma activităților desfășurate de polițiștii din cadrul Biroului de Ordine Publică pentru Mediul Rural Slobozia și Urziceni, Poliției Orașului Căzănești, Serviciului de Investigații Criminale, cu efective ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2011, 18:54
(10217 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: La volan cu permisul anulat

Polițiștii din Manasia au oprit, miercuri, 15 iunie, în trafic, o mașină condusă de un localnic de 32 ani, pentru un control de rutină. În urma verificărilor, polițiștii au constatat că bărbatul avea permisul ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2011, 18:50
(8467 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: I-au dat foc la casă

Locuința unui feteștean a fost incendiată în seara zilei de miercuri, 15 iunie, de către o persoană rămasă neidentificată. La momentul sosirii pompierilor la fața locului, flăcările se manifestau în două ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2011, 11:46
(8190 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Fetești incendiu


DGFP Ialomița: Cereri de rambursare de TVA de aproape 1,6 milioane lei

La nivelul Direcției Generale a Finanțelor Publice a județului Ialomița se va rambursa în luna iunie 2011, taxă pe valoarea adăugată în sumă de aproape 1,6 milioane lei aferentă unui număr de 30 deconturi ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2011, 11:40
(10170 vizualizări - 0 comentarii)


Becali face concurs «Cum vezi tu România în Uniunea Europeană»

Deputatul european George Becali organizează un concurs destinat tinerilor între 14 și 25 de ani din toată țara. Participanții vor trebui să se exprime printr-un eseu, desen sau logo pe tema «Cum vezi tu ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2011, 11:08
(7500 vizualizări - 0 comentarii)


Silvian Ciupercă, președintele Consiliului Județean Ialomița, la dezbatere

Marți, 14 iunie 2011, Silvian Ciupercă, președintele Consiliului Județean Ialomița a participat la București la o dezbatere publică organizată de către Societatea Academică din România și Alianța pentru ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2011, 16:13
(11171 vizualizări - 1 comentariu)


DGFP Ialomița: Procedura de eliberare a certificatului de atestare fiscală, modificată

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează că, începînd cu 1 iulie 2011, se modifică procedura de eliberare a certificatului de atestare fiscală pentru persoane juridice și fizice, precum ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2011, 15:54
(16062 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Băcăuan fără carnet, surprins la volan

Marți, 14 iunie a.c., în jurul orei 10.30, un echipaj de poliție rutieră a oprit pentru control în trafic, pe raza orașului Țăndărei, un autoturism condus de un bărbat, în vîrstă de 42 ani, din Bacău. ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2011, 14:42
(7374 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: 10 sesizări penale pentru evaziune fiscală

Peste 220 de verificări ale bazei de impozitare și peste 100 milioane lei venituri suplimentare stabilite la bugetul de stat sînt rezultatele sumare ale controalelor Direcției Generale a Finanțelor Publice ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2011, 14:29
(7673 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Doja: Accident cu un scuter

Agenții Postului de Poliție Gheorghe Doja au fost sesizați prin 112 despre faptul că pe DJ51 un scuter a fost implicat într-un incident rutier. Din cercetări s-a stabilit faptul că în timp ce un tînăr localnic ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2011, 14:25
(9256 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: S-a finalizat campania de depunere a cererilor de subvenție pe suprafață

Potrivit unei informări, Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a finalizat vineri, 10 iunie 2011, campania de primire a cererilor de plată pentru schemele/măsurile de sprijin pe suprafață, ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2011, 14:23
(9219 vizualizări - 0 comentarii)


Biblioteca Județeană: «Constantin Brîncuși, 135 ani de la naștere»

Biblioteca Județenă «Ștefan Bănulescu», în colaborare cu Liceul de Artă «Ionel Perlea» au organizat un eveniment cultural de aniversare a 135 ani de la nașterea sculptorului Constantin Brîncuși. Marți, ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2011, 14:22
(7199 vizualizări - 0 comentarii)


Hyundai livrează flota de vehicule oficiale pentru Cupa Mondială de Fotbal Feminin Germania 2011

Hyundai livrează flota de vehicule oficiale pentru Cupa Mondială de Fotbal Feminin Germania 2011

Hyundai pune la dispoziția FIFA 289 de vehicule de pasageri și 11 autobuze, în calitate de partener auto oficial al Cupei Mondiale de Fotbal Feminin Germania 2011. Cu 20 de zile înainte de începerea Cupei ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2011, 10:45
(7286 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: hyundai real test


Inspectoratul pentru Situații de Urgență Ialomița: Concurs «Cu viața mea apăr viața»

Inspectoratul pentru Situații de Urgență Ialomița: Concurs «Cu viața mea apăr viața»

Copiii de la Școala «Nana» și de la Liceul Teoretic «Mihai Eminescu» din Călărași sînt cîștigătorii concursului «Cu viața mea apăr viața». În urma etapei regionale a competiției desfășurată la Satul de ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2011, 10:35
(11117 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2011, 20:25
(5254 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Motociclist de 21 ani, mort după ce s-a izbit violent de un copac

Duminică, 12 iunie, polițiștii din Urziceni au fost sesizați de un tînăr cu privire la faptul că o persoană a căzut de pe o motocicletă. Deplasați la locul accidentului, polițiștii au concluzionat că, în ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2011, 19:03
(11301 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Peste 400 amenzi în trafic

Traficul rutier ialomițean a fost supravegheat în perioada 10-13 iunie de polițiștii ialomițeni. Potrivit raportului final, în cele cîteva zile șoferii au încasat 402 sancțiuni contravenționale și au rămas ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2011, 18:43
(7391 vizualizări - 0 comentarii)


Penitenciarul Slobozia: Deținuții îl comemorează pe Eminescu

Miercuri, 15 iunie, Penitenciarul Slobozia va organiza evenimentul «Comemorarea a 122 ani de la trecerea în neființă a poetului național Mihai Eminescu». Activitatea este parte a programului «Biblioteca ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2011, 18:38
(7971 vizualizări - 0 comentarii)


Sudiți: Proiectil găsit pe cîmp

Echipajul pirotehnic al ISU Ialomița a fost solicitat să intervină duminică, 12 iunie, în jurul orei 11.30, în cazul unui proiectil exploziv de calibru 122 mm, extrem de periculos, descoperit de un cetățean ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2011, 18:36
(8493 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sudiți proiectil


Balaciu: Incendiu de la un scurtcircuit

În urma unui scurtcircuit produs la instalația electrică, locuința unui cetățean din localitatea Balaciu a fost cuprinsă de flăcări. Evenimentul s-a produs în după-amiaza zilei de duminică, 12 iunie a.c ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2011, 18:34
(8673 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Balaciu incendiu


«Rusaliile», păzite de polițiști

În perioada 10-13 iunie, la nivelul întregii țări, peste 11300 de polițiști au asigurat dispozitivul pentru menținerea ordinii și liniștii publice. «Pe parcursul celor patru zile, prin prezența activă în ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2011, 14:45
(8848 vizualizări - 0 comentarii)


Mașină furată din Polonia, găsită în trafic la Urziceni

Mașină furată din Polonia, găsită în trafic la Urziceni

Duminică, 12 iunie, polițiștii din Urziceni au oprit în trafic un autoturism cu plăcuțe de înmatriculare poloneze ce era condus de un bărbat, de 66 ani, din Ciocîrlia. O succintă verificare în bazele de ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2011, 14:41
(7253 vizualizări - 1 comentariu)


Gîrbovi: Patru minori, hoți de fier vechi

Un apel de urgență la 112 alerta polițiștii din Gîrbovi despre faptul că mai multe persoane furaseră o carcasă auto din fier pe care o transportau cu o căruță. Apelul fusese inițiat de un bărbat din localitate ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2011, 14:38
(10767 vizualizări - 0 comentarii)


Maia: Adolescent de 16 ani, hoț din locuințe

Un bucureștean de 39 ani a reclamat polițiștilor din Maia, sîmbătă, 11 iunie, că în perioada 19 mai-11 iunie din locuința aflată pe raza comunei i-au dispărut o bicicletă și mai mulți colaci de cablu electric ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2011, 14:36
(8117 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Maia furt


Ialomița: Forțe sporite de polițiști, în acțiune

Sîmbătă, 11 iunie, polițiștii ialomițeni au desfășurat o serie de acțiuni pentru creșterea siguranței rutiere, în mai multe locații de pe raza județului.
În acest sens, sîmbătă, în intervalul orar 0 ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2011, 14:35
(6489 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Hoț prins cu bunurile furate în mașină

În noaptea de vineri spre sîmbătă, respectiv 10 spre 11 iunie, polițiștii ialomițeni și agenții Postului de Poliție Amara au prins în trafic, pe raza localității, autorul unui furt de cablu electric. Bărbatul ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2011, 14:28
(9807 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara furt


Alexeni: I-a furat bunurile din locuința în construcție

Un tînăr de 20 ani din localitatea Alexeni a fost identificat ca fiind autorul unui furt din locuința unui cetățean. Furtul a fost reclamat polițiștilor din Alexeni de către un bărbat, de 42 ani, din localitate ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2011, 08:40
(9852 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Alexeni furt


Ultimele comentarii
Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...