Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Proces cu 200 de reclamanți înregistrat la Tribunalul Ialomița

Proces cu 200 de reclamanți înregistrat la Tribunalul Ialomița

Număr record de părți într-un dosar înregistrat pe rolul Tribunalului Ialomița. Peste 200 de oameni, foști membri ai SA Prod Agro din Gheorghe Doja, una dintre puținele asociații agricole care mai există pe raza județului Ialomița, cer plata unor dividende neachitate de 2 ani. În total este vorba despre 350 mii de lei. Președintele entității susține că reclamanții au datorii pe care au omis să le plătească. Acesta nu este primul scandal public în care asociația agricolă din Gheorghe Doja este implicată. SA Prod Agro a fost la un pas de a se desființa după ce primarul din Gheorghe Doja, Ion Mihai, a încercat să preia întreg patrimoniul acestei asociații. Contactat telefonic pentru a oferi un punct de vedere, acesta nu a răspuns.

Un proces controversat Cu un patrimoniu de peste 1400 de hectare, SA Prod Agro din Gheorghe Doja, este una dintre puținele asociații de acest fel din Ialomița și, totodată, printre cele mai mari care există pe raza județului Ialomița. Recent, reprezentanții entității au fost acționați în instanță de către o parte dintre foștii membri. Reclamanții, 200 la număr, au solicitat plata unor dividende în valoare de aproximativ 350 mii de lei. În cererea de chemare în judecată, aceștia au explicat faptul că: «în momentul depunerii cererii de retragere din socie­tatea agricolă, am cerut relații cu privire la plata drepturilor care ni se cuveneau, dar nu ni s-a dat niciun răspuns și nici nu ni s-a comunicat ceva concret, mizându-se, probabil, pe faptul că vom renunța la drepturile noastre...». Actuala conducere a asociației agricole susține însă faptul că toți cei 200 de reclamanți au datorii către entitate, motiv pentru care plata dividendelor solicitate nu se va efectua până la momentul în care aceștia nu își vor achita restanțele. «Debitele pe care aceștia le au constau în neplata unor lucrări agricole pe care le-am efectuat și de care dumnealor au beneficiat. Într-adevăr, legea spune că au dreptul de a fi remunerați, dar tot legea spune că se realizează în momentul onorării tuturor obligațiilor. Noi vom plăti dividendele atunci când își vor plăti datoriile!» a explicat Ionel Rotaru, președintele asociației agricole SA Prod Agro din Gheorghe Doja.

Război pentru pământ Procesul care vizează asociația SA Prod Agro din Gheorghe Doja aduce în prim plan un scandal mai vechi în care entitatea a fost implicată. În 2017, asociația a fost la un pas de a se desființa, după ce Ion Mihai, primarul din Gheorghe Doja, a făcut numeroase presi­uni în acest sens. Motivul l-a reprezentat încercarea acestuia de a prelua asociația integral. Mai mult, membrii acestei entități au fost presați să renunțe la patrimoniul SA Prod Agro pentru ca acesta să fie preluat de societatea co­mercială Zenit Com, controlată de primarul Ion Mihai. La momentul respectiv, acesta a împărțit prin localitate foi volante prin care i-a îndemnat pe oameni să predea întreg pa­trimoniul către societatea Zenit Com, cu următorul mesaj: «Eu, Ion Mihai, vă chem astăzi să pornim pe un alt drum. (...) Nu mai ascultați la manipulările pe care le aduc în spațiul public persoane care nu au pus nici măcar o cărămidă la temelia SA Prod Agro. (...) Fiecare persoană care dorește retragerea din SA Prod Agro și înscrierea în SC Zenit Com SRL va trebui să completeze două cereri de retragere!». Cazul a fost expus și Prefecturii Ialomița. Singurul demers făcut de instituție a fost acela de a le recomanda reprezentanților SA Prod Agro de a redacta un memoriu în care să-și exprime nemulțu­mirile...

27 Martie 2019, 13:55 (9752 vizualizări - 25 comentarii)

Citiți și:
Primarul din Grindu s-a dat singur în judecată și își cere majorarea salariului
Icoane de la Muntele Athos, în schimbul informațiilor oferite traficanților de droguri
Deponenții CAR Învățământ Slobozia cer Tribunalului Ialomița urgentarea anchetei

Comentariile cititorilor:


unul din cei 200 DE RECLAMANTI:
(28 Martie 2019, 12:48)
m-am retras in 2017  din anumite motive,la sfarsitul lui 2017 cand am ridicat ultimii bani de pe produse am achitat toate sumele ce mi s-au cerut,n-am cerut explicatii mi-am luat banii si cu asta gata.AM fost la sedinta noii conduceri si am inteles ca la  sfarsitul anului 2017 a iesit un profit de 727 de lei /ha si ca acesta va fi repartizat sub forma de divident tuturor inclusiv celor care s-au retras.TOATE BUNE numai ca acest divident trebuie incasat dar noua conducere ne scoate datori cam cu aceeasi suma de bani in conditiile in care ni se spune ca vechea conducere nu a repartizat subventia primita in 2016 si 2017  depusa in cererea unica de plata in 2016.CUM poate noua conducere sa spuna acest lucru cand acea subventie dupa impozitare in suma de 732 de lei  /ha aprobata de AGA a fost luata in calcul chiar de iei  ,OAMENII  platind doar diferentele,cum poti incalca hotararea  AGA cand pana in februarie 2018 au eliberat dispozitii de plata cu aceasta suma,,apoi cand au vazut ca trebuie sa dea sume mari de bani au sistat tot dand vina de pe un contabil pe altul atunci cand s-au cerut explicatii,ASADAR actiunea celor 200 de persoane este perfect justificata  si sper ca legile din tara asta vor fi corecte iar oamenii nu vor avea de suferit .RAZBOIUL DINTRE PRIMAR SI CONDUCEREA PROD AR TREBUI SA FIE AL LOR SI DOAR AL LOR
anonim:
(28 Martie 2019, 12:28)
UN ADEVARAT RAZBOI,SOCIETATEA ANULEAZA SUBVENTII,OAMENII SUNT SCOSI DATORI,SEMNEAZA FARA SA STIE CE,DACA AI SEMNAT  SI AI PLECAT CUMVA DIN SOCIETATEA PROD-AGRO TE ALEGI CU PRAFUL DE PE TOBA,SA RAMANA EI FRATE CU TOT PATRIMONIUL,ACOLO E PROFITUL SOCIETATII DIN 2001 PANA IN PREZENT.OAMENII SUNT AMAGITI DE NOUA CONDUCERE CU VORBE FRUMOASE DAR NU LI S-A SPUS CA PENTRU FIECARE HA I-AU SCOS DATORI CU 732 LEI PENTRU 2017.CEI CARE AU RAMAS NU STIU  DESPRE CE ESTE VORBA ,PROBLEMA APARE ATUNCI CAND VREI SA PLECI,ATUNCI AR TREBUI SA TI SE DEA SUBVENTIA PENTRU ANUL IN CARE AI PLECAT PENTRU CA ASA STAU LUCRURILE ,SUBVENTIILE VIN DUPA ANUL DEPUNERII CERERII .EI AU SPUS CA VOR DA DIVIDENTE CA INLOCUIESC SUBVENTIILE DAR CAND TE DUCI SA RIDICI DIVIDENTUL STUPOARE TE SCOT DATOR CAM CU ACEEASI SUMA DE BANI PE CARE IN MOD NORMAL AR TREBUI SA O IEI.SUMELE AR FI MARI SI CUM SA RAMANA SOCIETATEA FARA BANI CA DE AVEM CONTABILI DE PLATIT,EXPERTI,AVOCATI SI SALARIILE INDEXATE ,DA-L INCOLO PE OMUL DE RAND CA ORICUM SUNT BATRANI SI NU MAI POT SA MUNCEASCA.E USOR SA INTRI IN TOTUL DE-A GATA,DE CE N-AU LUAT-O DE LA ZERO SA VEDEM SE MAI LAUDAU CA SUNT BUNI GOSPODARI?!
dojean:
(27 Martie 2019, 20:29)
Dupa asociatie ia venit randul lu mosorel pe care am auzit ca lai falimentat, Cine urmeaza.te-ai orientat ca la setea matale de bani trebuie sa pui ceva la cale
Cetatean Doja:
(27 Martie 2019, 20:28)
Am fost la sedinta cetateneasca de duminica. Primarul mi s-a parut incoerent, vorbea fara sens. Am pus totul pe seama bolii pe care a avut-o - accident vascular-. S-a facut pur si simplu de cacao. Nu mai face fata treburilor de primar. Pacat. Nu intelege ca nu il mai vrea lumea. Sa se retraga si sa lase alta persoana vrednica sa conduca treburile comunei noastre.
anonim:
(27 Martie 2019, 20:17)
Saptamana si procesul.Partea proasta este ca nici din procese nu castigati banuti.Nu prea va iese dar insistati daca va mai tin buzunarele. Pana acum le-ati pierdut pe toate si o sa pierdeti in continuare .A-ti
speriat judecatoria Slobozia, mai dati-le de lucru si la alte judete ca pastia i-ati sufocat.
cetatean:
(27 Martie 2019, 18:55)
Cei mai multi din cei 200 habar nu au ca au dat in judecata. Eu sunt unul dintre ei. Locuiesc in Prahova si nimeni nu m-a intrebat despre chestia asta. Cand i-am luat la intrebari pe cei de la zenit mi-au spus ca e prea tarziu acum. Sa merg in rand cu ceilalti. Nici nu stiam ca am datorii. Mi s-a spus tot timpul ca nu am nici o problema, dar cand am sunat la prod agro mi-au spus ca am cateva datorii dar se compenseaza cu dividentele.
anonim:
(27 Martie 2019, 18:36)
Te lauzi peste tot ca dojenii sint bogati  si de bogati ce sunt pleaca in turma la judecata pentru cateva sute de lei si inteleg ca nici nu au decat sa semneze niste hartii  pentru a-si lichida pozitiile.Sa va fie rusine puneti oamenii pe drumuri degeaba.
anonim:
(27 Martie 2019, 18:29)
Cu astia 200 pe care ai reusit sa-i inbrobodesti ai ramas primarule si nici cu astia cand te gandesti ca mai vin si alegerile.lasa oamenii in pace ca te faci de c....Sint unul din aia 200, am primit o hartie ,m-am dus la sediu si am semnat 2 hartii ce sa ma iau dupa fetele alea sa mai ma plimb pe la judecatorie
Consilier:
(27 Martie 2019, 16:00)
Toti sunt o apa si un pamant. Consilierii in unanimitate au votat marirea taxei de salubritate fara nici un suport tehnic. Si ce e mai rau e faptul ca sotia primarului - angajata primariei si ea- nu incaseaza impozitul fara taxa de salubritate. Nu vine nimeni in control sa vada neregulile lor?
cetatean din doja:
(27 Martie 2019, 15:55)
Sa il intrebe cineva pe dl primar de unde a reusit - ca doar nu din salariu de primar - sa faca firme, case si sa dea donatii la biserica din comuna. Firnele sunt pe rosu la sfarsitul anului, deci profit nu prea. Pai atunci ANI, DNA nu se sesizeaza? I-a invrajbit pe oamenii din comuna. In loc sa fie primar pentru toti locuitorii el este doar pentru familia si rudele lui. Toti angajati la primarie.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Marți 11 Aug 2026
259 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ordine de protecție provizorii emise de polițiști la Amara și Scânteia

În ultimele 48 de ore, polițiștii ialomițeni au emis două ordine de protecție provizorii, pe numele unui bărbat de 35 de ani și al unui bărbat de 61 de ani. Primul caz a de violență domestică a fost sesizat ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2023, 14:50
(12211 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 1800 de locuri în cadrul școlilor Ministerului Afacerilor Interne

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița organizează recrutarea și selecția candidaților pentru admiterea în cadrul unităților de învățământ postliceal din cadrul Ministerului Afacerilor Interne, ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2023, 14:35
(10154 vizualizări - 0 comentarii)


«Salonul de Primăvară 2023»-ediția a XXII-a, la Muzeul Agriculturii

«Salonul de Primăvară 2023»-ediția a XXII-a, la Muzeul Agriculturii

Uniunea Artiștilor Plastici-filiala Slobozia-Ialomița, în parteneriat cu Muzeul Național al Agriculturii Slobozia, deschide miercuri, 3 mai 2023, orele 14,00, în sala de expoziții temporare, «Salonul de ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2023, 14:30
(11088 vizualizări - 0 comentarii)


Amenzi de peste 30 mii de lei aplicate de polițiștii ialomițeni

În ultimele 24 de ore, polițiștii au fost solicitați să intervină la 64 de evenimente, 62 fiind sesizate pe numărul unic pentru apeluri de urgență 112. Au fost reclamate 14 infracțiuni, dintre care 7 contra ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2023, 14:20
(5134 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune a polițiștilor la Școala Gimnazială «Sf. Andrei» Slobozia

IPJ Ialomița: Acțiune a polițiștilor la Școala Gimnazială «Sf. Andrei» Slobozia

Marți, 26 aprilie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier, Biroului Siguranță Școlara, Biroului pentru Protecția Animalelor și Serviciul Criminalistic au desfășurat în cadrul Școlii Gimnaziale « ...[citește_toată_știrea]

26 Aprilie 2023, 22:25
(4807 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: 12 permise de conducere reținute, 7 certificate de înmatriculare retrase

Marți, 25 aprilie a.c., peste 70 de polițiști din cadrul IPJ Ialomița au acționat, pe raza întregului județ, pentru descurajarea săvârșirii unor fapte antisociale și pentru menținerea unui climat de ordine ...[citește_toată_știrea]

26 Aprilie 2023, 21:20
(10727 vizualizări - 0 comentarii)


Programul casieriilor RAJA Constanța de 1 Mai-«Ziua Muncii»

Luni, 1 mai 2023, casieriile RAJA Constanța și compartimentele care desfășoară activități de lucru cu publicul vor fi închise. Pentru plata facturilor abonații au la dispoziție următoarele ...[citește_toată_știrea]

26 Aprilie 2023, 15:15
(7434 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Duminică, 30 aprilie 2023, termen-limită pentru depunerea Formularului 398

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor, persoane impozabile care sunt înregistrate în România pentru utilizarea regimului special pentru vânzarea la distanță ...[citește_toată_știrea]

26 Aprilie 2023, 13:10
(7124 vizualizări - 0 comentarii)


ANAF: 300 de inspecții fiscale la marii contribuabili în primul trimestru al anului 2022

În primele 3 luni ale anului 2022, au fost efectuate 300 de inspecții fiscale la operatorii economici încadrați în categoria «mari contribuabili». Dintre inspecțiile desfășurate, 68 au fost realizate pe ...[citește_toată_știrea]

26 Aprilie 2023, 12:20
(9249 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Depistat la volanul unui autoturism neînmatriculat

În cursul zilei de luni, 24 aprilie a.c., polițiștii din Fetești au depistat în trafic un bărbat, de 51 de ani, din Fetești, în timp ce conducea un autoturism  neînmatriculat. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2023, 19:50
(2515 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: 9 permise de conducere reținute

Luni, 24 aprilie a.c., peste 50 de polițiști din cadrul IPJ Ialomița au acționat, pe raza întregului județ, pentru descurajarea săvârșirii unor fapte antisociale și pentru menținerea unui climat de ordine ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2023, 19:35
(9834 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Peste 94 mii de apeluri la Call Center ANAF

În primul trimestru al anului 2023, agenții Call Center-ului ANAF au primit 94665 de apeluri telefonice și au efectuat 4113 sesiuni CHAT pentru asistența contribuabililor în domeniul fiscal. În aceeași ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2023, 15:40
(14901 vizualizări - 1 comentariu)


Instituția Prefectului Ialomița: 1406 de bilete de tratament repartizate vârstnicilor

Instituția Prefectului Ialomița: 1406 de bilete de tratament repartizate vârstnicilor

Marți, 25 aprilie 2023, prefectul județului Ialomița, Constantin Marin a participat la ședința Comitetului Consultativ de Dialog Civic pentru Problemele Persoanelor Vârstnice Ialomița. Unul dintre punctele ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2023, 15:20
(23512 vizualizări - 0 comentarii)


Instituția Prefectului Ialomița: Întrunire a Comisiei de Dialog Social

Instituția Prefectului Ialomița: Întrunire a Comisiei de Dialog Social

Marți, 25 aprilie 2023, prefectul județului Ialomița, Constantin Marin a participat la ședința Comisiei de Dialog Social. Dezbaterile ședinței s-au concentrat pe cele două puncte din cuprinsul ordinii de ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2023, 15:00
(8593 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: Bărbat reținut după ce a încălcat un ordin de protecție amenințându-și mama

Polițiștii din Fetești au reținut un bărbat, în vârstă de 44 de ani, bănuit de comiterea infracțiunilor de «amenințare» și «încălcare a ordinului de protecție». Acesta a fost reținut pentru 24 de ore și ...[citește_toată_știrea]

24 Aprilie 2023, 20:25
(8289 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Înscrieri în cadrul unităților de învățământ postliceal ale MAI

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița organizează recrutarea și selecția candidaților pentru admiterea în cadrul unităților de învățământ postliceal din cadrul Ministerului Afacerilor Interne, ...[citește_toată_știrea]

24 Aprilie 2023, 20:10
(7160 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Reviga, beat la volan

În cursul zilei de duminică, 23 aprilie a.c., polițiștii din Slobozia au depistat în trafic un bărbat, de 49 de ani, din Reviga, în timp ce conducea un autoturism  aflându-se sub influența băuturilor ...[citește_toată_știrea]

24 Aprilie 2023, 19:50
(8082 vizualizări - 1 comentariu)


Incendiu la o casă din Dridu și magazie mistuită de flăcări la Cosâmbești

O intervenție a pompierilor s-a produs duminică, în jurul orelor 13,30, când Detașamentul de Pompieri Urziceni a intervenit pentru lichidarea unui incendiu produs la locuința unui cetățean din localitatea ...[citește_toată_știrea]

24 Aprilie 2023, 16:05
(12021 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Săveni, Slobozia și Tovărășia

Două echipaje operative din cadrul Stației de Pompieri Țăndărei au intervenit la un accident rutier, produs pe raza localității Săveni, în care au fost implicate un autoturism și o căruță. În sprijinul ...[citește_toată_știrea]

24 Aprilie 2023, 15:40
(11432 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Măsuri de sprijin de urgență pentru producătorii agricoli din sectorul cereale

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează potențialii beneficiari că în conformitate cu HG nr. 352/2023, până la data de 11 mai 2023 inclusiv, primește Cereri de acordare a sprijinului ...[citește_toată_știrea]

24 Aprilie 2023, 14:20
(10786 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 45 mii de lei aplicate de polițiști

În ultimele 24 de ore, polițiștii au aplicat peste 160 de sancțiuni contravenționale, au reținut 8 permise de conducere și au constatat 11 infracțiuni. Peste 90 de polițiști din cadrul IPJ Ialomița au acționat ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2023, 15:30
(9159 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: 10 permise reținute, amenzi de peste 55 mii de lei aplicate de polițiști

În ultimele 24 de ore, polițiștii au aplicat peste 144 de sancțiuni contravenționale, au reținut 10 permise de conducere și au constatat 5 infracțiuni. Astfel, peste 90 de polițiști din cadrul IPJ Ialomița ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2023, 19:40
(11660 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Admitere la Școala de Subofițeri de Pompieri și Protecție Civilă «Pavel Zăgănescu» Boldești

Locurile aprobate pentru sesiunea de admitere aprilie-iunie  2023 la Școala de Subofițeri de Pompieri și Protecție Civilă «Pavel Zăgănescu» Boldești sunt următoarele: subofițer de pompieri și protecție civilă-275 de locuri ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2023, 16:10
(19276 vizualizări - 0 comentarii)


Iazu: Două persoane rănite în urma unui accident rutier

Iazu: Două persoane rănite în urma unui accident rutier

Joi, 20 aprilie a.c., în localitatea Iazu, la intersecția  DN21 cu DJ203F s-a produs un accident de circulație, soldat cu rănirea a două persoane. Din verificările efectuate a reieșit că două autoturisme ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2023, 16:00
(8451 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Iazu accident


AJFP Ialomița: Marți, 25 aprilie 2023, termen-limită pentru depunerea unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că marți, 25 aprilie 2023, este termenul-limită de depunere a următoarelor declarații pentru perioada de raportare încheiată ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2023, 13:45
(13171 vizualizări - 0 comentarii)


IJJ Ialomița: Campanie de recrutare pentru școlile militare ale Jandarmeriei Române

În perioada 20 aprilie-05 mai 2023, Jandarmeria Ialomița desfășoară o nouă campanie de recrutare pentru cei care doresc o carieră militară în cadrul Jandarmeriei. Astfel, în cadrul Școlii Militare de Subofițeri ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2023, 13:30
(13782 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Cetățeni bulgari arestați preventiv pentru «trafic de migranți»

Fetești: Cetățeni bulgari arestați preventiv pentru «trafic de migranți»

Polițiștii Serviciului Județean de Poliție Transporturi Ialomița au identificat marți, 18 aprilie a.c., pe raza municipiului Fetești, un microbuz condus de un tânăr de 28 de ani, de cetățenie bulgară. ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2023, 21:50
(10562 vizualizări - 0 comentarii)


Factura electronică pentru clienții RAJA Constanța

Factura electronică pentru clienții RAJA Constanța

RAJA Constanța încurajează clienții să aleagă soluțiile digitale, factura electronică fiind o opțiune rapidă, sigură și eficientă. Factura electronică ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2023, 20:10
(10557 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Polițiștii ialomițeni au depistat în trafic trei bărbați, cu vârste cuprinse între 22 și 45 de ani, în timp ce conduceau autoturisme fără a respecta normele privind circulația pe drumurile publice. În urma ...[citește_toată_știrea]

18 Aprilie 2023, 18:10
(6250 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Stelnica și Iazu

Accidente la Stelnica și Iazu

Vineri, 14 aprilie 2023, în jurul orei 00,30, trei echipaje de pompieri din Fetești au intervenit, cu o autospecială de stingere cu apă și spumă și un echipaj SMURD, la un accident rutier, produs în comuna ...[citește_toată_știrea]

18 Aprilie 2023, 16:05
(8190 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...