Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ansamblul Folcloric de la Sfântu Gheorghe

Ansamblul Folcloric de la Sfântu Gheorghe

În urmă cu o lună de zile, Mădălin Teculescu, primarul co­munei Sfântu Gheorghe a înființat un ansamblu folcloric pentru tânăra generație a localității. Instructor este un tânăr de 22 ani, dansator cu vechime în acest domeniu. 11 copii talentați sunt dornici să cucerească festivalurile și concursu­rile cu dansurile lor populare.

Viitorii dansatori ai Ialomiței
Denisa, Rebeca, Patricia, Adam și David sunt 5 copii din comuna Sfântu Gheorghe. De o lună de zile, copiii fac parte din noul Ansamblu Folcloric înființat de primarul Mădălin Teculescu. 11 copii, elevi ai Școlii Gimnaziale Malu, cu vârste cuprinse între 9 și 11 ani vor să cucerească cele mai importante scene ale lumii cu dansurile populare ale Munteniei. Instructorul Ansamblului este un alt tânăr, Adrian Valentin Victor, de 22 ani. «Domnul primar a avut inițiativa de a înființa o formație de dansuri... Inițial, a fost greu. Ca în orice domeniu... Dar am vrut să îmi pun în valoare munca mea, pe care am acumulat-o în cei 10 ani de când sunt dansator în Ansamblul Folcloric „Doina Bărăganului“. Doresc să împărtășesc cu tânăra gene­rație dansurile populare ale acestei zone. Îmi doresc ca tradiția să nu se piardă!» susține Adrian Valentin Victor, tânărul coregraf. Momentan, cei mici repetă la fiecare sfârșit de săptămână, cel puțin 4 ore. «Copiii sunt ascultători și învață repede pașii. Mă mândresc cu ei! Sunt copiii mei... În viitorul apropiat vor urma spectacole și festivaluri la care vom participa!» adaugă instructorul de dans. Cei mici se bucură și sunt nerăbdători să învețe pași noi de dans. «Domnul profesor are răbdare cu noi... Nu ne pierdem timpul. Îmi place de domnul Vali. Când am auzit la școală de înscrieri la cursu­rile de dansuri populare, am luat-o pe mami și ne-am dus repede-repede ca să prindem un loc...» susține Elena Mihăilă, membru al Ansamblului Folcloric «Sfântu Gheorghe». «Noi acum învățăm pașii pentru hora din zona Munteniei și „Ciobănașul“, un dans tradițional din zona Bărăganului. Mie îmi place de domnul Vali că are răbdare cu noi și că ne dă pauză...» afirmă Patricia.

5 Iunie 2019, 08:05 (2182 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Comuna Sfântu Gheorghe a intrat în carantină
Primarul Mădălin Teculescu o acuză de «constituirea unui grup infracțional organizat» pe fosta primăriță Livia Gomes
Carantina la Sfântu Gheorghe: Cartonașe colorate la ferestre!

Comentariile cititorilor:


Anonim:
(7 Iunie 2019, 11:35)
Felicitări!
T.B.:
(5 Iunie 2019, 12:25)
Felicitari si succes!