Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Editorialele prezidențiale

Editorialele prezidențiale

Așa cum ne-a obișnuit deja, președintele Victor Moraru continuă aventura sa editorială în paginile oficiosului «Ialomița ta». În luna august el a publicat pentru a doua oară în calitate de editorialist un expozeu cu titlul «Muzică bună și drumuri modernizate în Ialomița»...

Muzichie și... asfalt! La sfârșitul lunii precedente a apărut numărul 8 al oficiosului administrației ialomițene, «Ialomița ta». Așa cum ne-a obișnuit vreme de 2 ani, buletinul pu­blică pe prima pagină o fotografie cu președintele Moraru, alături de vicepremierul Daniel Suciu, la semnarea celui mai mare contract de finanțare a infrastructurii rutiere din județ, respectiv moder­nizarea a 3 tronsoane de drum în lun­gime totală de 47,5 kilometri. În evidentă scădere de formă, tehnoredactorul reușește să-l strecoare pe domnul pre­ședinte în fotografii de numai 4 ori (spre deosebire de numărul precedent, în care apare de 8, uneori de două ori în aceeași pagină!). Salvează însă situația reporterii oficiosului, care reușesc să-l nominali­zeze pe președinte unde cu gândul nu gândești. Iată, de exemplu, o întrebare adresată directorului Spitalului Județean, Mariana Iancu, într-un interviu fluviu: «Președintele Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru, v-a susținut public, iar instituția amintită a sprijinit financiar modernizarea spitalului. Cât de mult a contat acest sprijin?» sună întrebarea înălțată ușor, deasupra fileului doamnei director, special pentru a fi lovită artistic de limba catifelată a acesteia. «Am avut nevoie de încurajarea domnului Președinte Victor Moraru pentru a putea merge mai departe în această luptă (...)» se confesează ea public. Restul e de-acum istorie, mai ales că un nou număr al oficiosului bate deja la ușă...

Steaua editorialisticii ialomițene Ceea ce fascinează însă la acest număr de... nici nu mai știm cum să-l denumim, este editorialul. Semnat pentru a doua oară de președintele Victor Moraru, expozeul, fulminant, apreciem noi, este propulsat pe ultima pagină sub titlul «Muzică bună și drumuri moder­nizate în Ialomița». Iată o mostră din el: «Așa cum iubesc „Festivalul Tinereții“, atât de mult îmi doresc ca ialomițenii să poată circula pe drumuri județene mo­dernizate. Obiectivul meu este clar și îl voi repeta de câte ori va fi nevoie: voi moderniza în județul Ialomița mai mult de 200 de kilometri de drumuri județene în următorii ani». Nu-i așa că e fabulos?! Permiteți-ne să vă explicăm. Deși ope­rează cu o fractură logică, editorialistul ne ridică instantaneu deasupra ei și fără să ne dea răgazul de a o înțelege. Iar o dată ajuns acolo, în lumea rarefiată a obiectivelor edilitare megalomanice, ne transmite subliminal că pentru a le avea este nevoie de el și «în următorii ani»! Genial, nu-i așa?! Dar să nu ne bucurăm prematur și să citim pe sărite: «Voi fi constant pe teren ca să monitorizez lucrările, să iau pulsul și ritmul lor și să corectez eventualele probleme care vor apărea». Monumental! Extraordinar! Iar fractura logică rezistă, căci numai un președinte și Dumnezeu drăguțul pot înțelege cum se ia « pulsul și ritmul» unor lucrări de infrastructură...

Ceaușescu ar fi invidios Însă cea mai inspirată dintre frazele președintelui poate fi nominalizată la a doua citire. Ba, chiar la a treia, căci ne-a abătut atenția de la text chenarul cu integrame în care am căutat zadarnic definiția pentru «președintele tuturor ialomițenilor: două cuvinte». Halal integra­mist, 10% din salariu și mustrare scrisă! Ei, bine, fraza se ascunde timid între pro­misiuni, informații, grafice și previ­ziuni economico-administrative dintre cele mai optimiste. Iat-o, în toată splendoarea ei: «Știu că așteptarea ialomițenilor în această privință este, pe bună dreptate mare, dar și determinarea mea este la fel de mare. Nimic nu-mi va sta în cale ca să finalizez acest obiectiv ambițios pentru județul nostru». Ce obiectiv? Nu contează. Apreciați, vă rugăm, determinarea revoluționară care transcende fraza... Viziunea cosmică! Ceaușescu însuși pălește de invidie de-acolo, de unde îl veghează. Noi înșine, bieți scribi cu pretenții de tonomate soroșiste ne înverzim de ciudă (n.red.: și, credeți-ne pe cuvânt, avem un nivel decent de expertiză!). Căci președintele reușește în doar câteva încâlceli de frază să transforme cultul perso­nalității în autocult. Câtă grație, cât ta­lent! Singur, cu mâna lui... Că doar știm toți că nimeni nu-l mulțumește îndeajuns și nimic nu se ridică la înălțimea așteptărilor sale. De aceea a ajuns domnia sa să-și autodedice editorialele, răpindu-și puținul timp liber pe care îl mai are... Doamne, cuvintele sunt puține și sărace, iar admirația noastră extatică nu e de ajuns. Și timpul până la apariția următorului editorial trece atât de greu!...

26 Septembrie 2019, 17:55 (5558 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
Cătălin Grigore asigură interimatul la președinția Consiliului Județean Ialomița
MINCIUNILE ADMINISTRATIVE ale lui Victor Moraru au picioare scurte
Ialomițenii au plătit pentru mediatizarea președintelui Victor Moraru 2 milioane de lei
Revista presei Președintelui
Distribuția pentru «Ialomița ta» ne costă 120 mii de lei anual

Comentariile cititorilor:


Pentru eu de la mine:
(27 Septembrie 2019, 12:25)
De trei ani se tot aproba in CJ deschiderea lucrarilor la drumul Grivita Murgeanca, afirmandu-se ca sunt fonduri... Inceperea efectiva a lucrarilor. IOC!
soimu patriei:
(27 Septembrie 2019, 12:24)
"Nimic nu-mi va sta în cale ca să finalizez acest obiectiv ambițios pentru județul nostru"
Aplauze frenetice din sala (cu geometrie variabila fara autorizatie). Uraaa tovarase secretar general al partid, scuze, presedinte! V-a stat ceva in cale sa nu primiti fondurile europene pentru groapa lui stoica (tot din partidul dvs)? Asa ati mintit  promis in campania elect orala din 2016 cand ne-ati pacalit ca sa vi-l votam pe mocioniu ca primar(t) la Slobozia! Este ca stiati de atunci ca nu se poate, dar ne-ati mintit fara sa clipiti? Adevarat ca stiti si acum ca banii alocati pentru potabilizarea apei in slobozia nu rezolva nimic? Reduc nivelul de sodiu, dar trihalometanii si celelalte elemente daunatoare raman! Nu ati facut nimic notabil in judet desi aveati toate conditiile (guvern rosu, aghiotant al lui dragnea, etc.). Ati abandonat ideea de a va cumpara pe banii nostri sediul megalomanic al BCR? Nu vreti sa va platim si elicopter/avion privat ca sa va duca de la aeroportul Alexent direct in Europa, doar sunteti ditamai presedintele ieuropean! Renuntati la mizeria asta cu "Ialomita ta" care doar incearca pe banii nostri sa ascunda mizeria sub pres, creeandu-va chipurile o imagine pozitiva; realitatea este aia care se vede, cetatenii "isi baga picioarele" la propriu in gropile de pe ulitele judetului si le sare cat colo "Ialomita ta" din mana, zdruncinati de craterele din asfalt.
eu sau tu:
(27 Septembrie 2019, 08:51)
@eu
Se simte de la o posta ca esti un pup.....st de-al presedintelui galactic moraru ( nu merita scris cu majuscula ). Daca nici intr-un an nu se face Dj 203F, mai pupi asa vartos in dos?
Eu:
(27 Septembrie 2019, 00:16)
Domnul giovani nu faceti acuzați fara sa stiti.drumul va fi reabilitat cat de curand.o zi placuta si acuzati cand stiti toate detaliile unei probleme sau unei situatii.
giovani:
(26 Septembrie 2019, 23:02)
asta e retardat.dj 203 F (grivita -murgeanca),care deserveste cca. 10.000 cetateni este plin de gropi.individul asta nesimtit   si care in nimicnicia lui se crede altfel minte cu nerusinare.in 2016 a promis la fel ca dj va fi modernizat. ciuperca mai umplea din cand in cand gropile din asfalt.acest ticalos nu s-a deranjat.mars de aici pramatie si sa nu te prind in zona ca te scuip drept intre ochi de nemernic ce esti ! 
omul si destinul:
(26 Septembrie 2019, 18:20)
Pai daca visul lui e "Festivalul tineretii", sa lase politica(ca, oricum, noua ni s-a acrit de ea) si sa se ocupe de festival iar noi ii uram 'drum bun si muzica modernizata' ..

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
28 Iun 2026
259 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Descinderi ale mascaților în Slobozia, Amara și Babadag

Descinderi ale mascaților în Slobozia, Amara și Babadag

În dimineața zilei de marți, 7 iunie a.c., polițiștii IPJ Ialomița efectuează 10 percheziții domiciliare, în municipiul Slobozia și orașul Amara din județul Ialomița și orașul Babadag, din județul Tulcea ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2022, 10:50
(12483 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: O nouă emisiune «FIDELIS» de Titluri de Stat pentru populație

Persoanele fizice rezidente și nerezidente cu vârsta peste 18 ani pot subscrie, în perioada 6-21 iunie 2022, prin intermediul băncilor partenere BT Capital Partners&Banca Transilvania, Banca Comercială ...[citește_toată_știrea]

6 Iunie 2022, 16:50
(14039 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Niciun caz nou de COVID-19!

Luni, 6 iunie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 27186, nefiind înregistrate cazuri noi față de ziua de duminică, 5 iunie ...[citește_toată_știrea]

6 Iunie 2022, 16:35
(1817 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Urziceni și Slobozia

Accidente la Urziceni și Slobozia

Vineri, 3 iunie a.c., în jurul orelor 14,30, pompierii militari au fost solicitați să intervină pentru gestionarea unei situații de urgență generată de producerea unui accident rutier pe raza municipiului ...[citește_toată_știrea]

6 Iunie 2022, 14:35
(12930 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: A luat foc un stâlp de electricitate

Sâmbătă, 4 iunie a.c., un echipaj de pompieri din Țăndărei a intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă pentru lichidarea unui incendiu produs la un stâlp de electricitate în Țăndărei. Au ...[citește_toată_știrea]

6 Iunie 2022, 14:20
(11174 vizualizări - 0 comentarii)


Andrășești: Trei minori și trei adulți, victime ale unui accident rutier

Andrășești: Trei minori și trei adulți, victime ale unui accident rutier

Duminică, 5 iunie a.c., pompierii din Slobozia au intervenit pentru acordarea primului ajutor victimelor unui accident rutier produs pe raza localității Andrășești. În evenimentul rutier au fost implicate ...[citește_toată_știrea]

5 Iunie 2022, 19:00
(14764 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Niciun caz nou de COVID-19!

Duminică, 5 iunie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 27186, nefiind înregistrate cazuri noi față de ziua de sâmbătă, 4 iunie ...[citește_toată_știrea]

5 Iunie 2022, 16:20
(2040 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Niciun caz nou de COVID-19!

Sâmbătă, 4 iunie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 27186, nefiind înregistrate cazuri noi față de ziua de vineri, 3 iunie ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2022, 16:50
(2049 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Niciun caz nou de COVID-19!

Vineri, 3 iunie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 27186, nefiind înregistrate cazuri noi față de ziua de joi, 2 iunie a ...[citește_toată_știrea]

3 Iunie 2022, 16:15
(1828 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: 1548 de candidați înscriși la Bacalaureat 2022

Potrivit Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, în prima sesiune a examenului de Bacalaureat 2022, în județul nostru vor participa 1548 de candidați. 1361 dintre aceștia sunt din promoția curentă, iar ...[citește_toată_știrea]

3 Iunie 2022, 15:30
(19460 vizualizări - 0 comentarii)


Protopiatul Slobozia: Concurs de artă religioasă dedicat preșcolarilor

Protopiatul Slobozia: Concurs de artă religioasă dedicat preșcolarilor

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, joi, 2 iunie 2022, la Centrul Cultural «Ionel Perlea», Protopopiatul Slobozia în parteneriat cu Grădinița cu Program ...[citește_toată_știrea]

3 Iunie 2022, 15:00
(18853 vizualizări - 0 comentarii)


Asociația Producătorilor de Porumb din România: Târgul Național «FarmConect România», 9-11 iunie 2022, Slobozia

Au rămas mai puțin de 2 săptămâni până la deschiderea oficială a Târgului Național «FarmConect România», ce va avea loc în perioada 9-11 iunie 2022 în inima Bărăganului, la Slobozia. Asociația Producătorilor ...[citește_toată_știrea]

3 Iunie 2022, 12:05
(2694 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Programul «Tezaur» continuă și în luna iunie 2022

Începând de azi, 2 iunie a.c., românii pot investi în Titlurile de Stat «TEZAUR», cu maturități de 1 și 3 ani și dobânzi anuale de 7,2% și 7,8%. Titlurile de Stat au valoare nominală de 1 leu și sunt în ...[citește_toată_știrea]

2 Iunie 2022, 18:50
(37314 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: A fost prelungită perioada de acordare a indemnizației în cazul reducerii timpului de lucru

În Monitorul Oficial nr. 536/31.05.2022 a fost publicată Ordonanța de Urgență nr. 73 pentru completarea OUG nr. 132/2020, privind măsuri de sprijin destinate salariaților și angajatorilor în contextul situației ...[citește_toată_știrea]

2 Iunie 2022, 18:00
(18509 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 cazuri noi de COVID-19

Joi, 2 iunie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27186, fiind înregistrate 3 cazuri noi față de ziua de miercuri, 1 iunie ...[citește_toată_știrea]

2 Iunie 2022, 16:15
(4914 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Niciun caz nou de COVID-19!

Miercuri, 1 iunie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 27183, nefiind înregistrate cazuri noi față de ziua de marți, 31 mai ...[citește_toată_știrea]

1 Iunie 2022, 16:15
(2386 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Focare de leucoză enzootică bovină identificate pe raza județului

Potrivit unui comunicat de presă al Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița, la data de 31.05.2022, pe raza județului Ialomița evoluează 4 focare de leucoză enzootică bovină ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2022, 19:20
(12320 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 cazuri noi de COVID-19

Marți, 31 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27183, fiind înregistrate 3 cazuri noi față de ziua de luni, 30 mai a.c ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2022, 16:20
(2741 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 3,89%, rata șomajului înregistrat în luna aprilie 2022

La sfârșitul lunii aprilie 2022, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 3626 șomeri (din care 1660 femei), rata șomajului fiind de 3,89%, cu 0,71% sub ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2022, 14:30
(10867 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Plăți de 17 milioane de lei pentru sectorul creșterii animalelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) efectuează prin Centrele Județene plata ajutorului de stat în sectorul creșterii animalelor, solicitat prin cererile de plată aferente serviciilor ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2022, 13:45
(10530 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: 276 de dascăli înscriși la Examenul de Titularizare 2022

Potrivit unui comunicat de presă al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, «în data de 13 iulie 2022 se va desfășura proba scrisa a concursului național pentru ocuparea posturilor didactice/catedrelor ...[citește_toată_știrea]

30 Mai 2022, 20:20
(11995 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Rambursare de TVA de peste 4,99 milioane de lei în aprilie 2022

Administrația Județeana Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în aprilie 2022, conform selecției naționale, TVA în valoare de 4,99 milioane de lei. Totodată ...[citește_toată_știrea]

30 Mai 2022, 18:20
(12919 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Ordine de protecție provizorii, emise de polițiști pentru «violență în familie»

Polițiștii ialomițeni au emis în ultimele 48 de ore, două ordine de protecție provizorii, pe numele a doi bărbați de 34 și 42 de ani. În primul caz, sâmbătă, 28 mai a.c., în jurul orei 11,00, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

30 Mai 2022, 18:10
(12570 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestați pentru «conducere fără permis» și «furt calificat»

Vineri, 27 mai a.c., polițiștii din cadrul Secției nr. 6 Poliție Rurală Ion Roată au depistat un bărbat, în vârstă de 37 de ani, din Alexeni, pe numele căreia instanța a emis un mandat de executare a pedepsei ...[citește_toată_știrea]

30 Mai 2022, 17:55
(4015 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Săptămâna Prevenirii Criminalității»

IPJ Ialomița: «Săptămâna Prevenirii Criminalității»

Ultima zi din cadrul evenimentului național «Săptămâna Prevenirii Criminalității» a fost dedicată prevenirii infracțiunilor contra patrimoniului și, în mod special, siguranței rutiere. Astfel, vineri 2 ...[citește_toată_știrea]

30 Mai 2022, 17:50
(10650 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Niciun caz nou de COVID-19!

Luni, 30 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 27180, nefiind înregistrate cazuri noi față de ziua de duminică, 29 mai a ...[citește_toată_știrea]

30 Mai 2022, 16:35
(2431 vizualizări - 0 comentarii)


Recensământul Populației și Locuințelor 2021: Peste 123000 de chestionare completate la nivelul județului Ialomița

În intervalul 14.03-27.05.2022 al perioadei de autorecenzare și autorecenzare asistată pentru Recensământul Populației și Locuințelor la nivelul județului Ialomița au fost completate 123785 de chestionare ...[citește_toată_știrea]

30 Mai 2022, 16:05
(15992 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Accident cu două victime

Slobozia: Accident cu două victime

Sâmbătă, 28 mai a.c., în jurul orei 9,30, pompierii au fost solicitați să intervină la un accident rutier produs în Slobozia. În eveniment a fost implicat un autoturism care s-a răsturnat în afara părții ...[citește_toată_știrea]

30 Mai 2022, 14:10
(13485 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Programul casieriilor RAJA Constanța de 1 Iunie

Miercuri, 1 Iunie 2022, casieriile RAJA Constanța și compartimentele care desfășoară activități de lucru cu publicul vor fi închise. Abonații pot folosi serviciile on-line pentru efectuarea plăților, precum ...[citește_toată_știrea]

30 Mai 2022, 12:25
(11449 vizualizări - 0 comentarii)


DN2A: Bărbat decedat într-un accident rutier

DN2A: Bărbat decedat într-un accident rutier

În seara zilei de duminică, 29 mai a.c., în jurul orelor 19,00, pe DN2A/E60, între localitățile Chiochina și Orboești s-a produs un accident de circulație soldat cu decesul unei persoane. Din verificările ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2022, 23:15
(12968 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: DN2A accident


Ultimele comentarii
Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...