Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Editorialele prezidențiale

Editorialele prezidențiale

Așa cum ne-a obișnuit deja, președintele Victor Moraru continuă aventura sa editorială în paginile oficiosului «Ialomița ta». În luna august el a publicat pentru a doua oară în calitate de editorialist un expozeu cu titlul «Muzică bună și drumuri modernizate în Ialomița»...

Muzichie și... asfalt! La sfârșitul lunii precedente a apărut numărul 8 al oficiosului administrației ialomițene, «Ialomița ta». Așa cum ne-a obișnuit vreme de 2 ani, buletinul pu­blică pe prima pagină o fotografie cu președintele Moraru, alături de vicepremierul Daniel Suciu, la semnarea celui mai mare contract de finanțare a infrastructurii rutiere din județ, respectiv moder­nizarea a 3 tronsoane de drum în lun­gime totală de 47,5 kilometri. În evidentă scădere de formă, tehnoredactorul reușește să-l strecoare pe domnul pre­ședinte în fotografii de numai 4 ori (spre deosebire de numărul precedent, în care apare de 8, uneori de două ori în aceeași pagină!). Salvează însă situația reporterii oficiosului, care reușesc să-l nominali­zeze pe președinte unde cu gândul nu gândești. Iată, de exemplu, o întrebare adresată directorului Spitalului Județean, Mariana Iancu, într-un interviu fluviu: «Președintele Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru, v-a susținut public, iar instituția amintită a sprijinit financiar modernizarea spitalului. Cât de mult a contat acest sprijin?» sună întrebarea înălțată ușor, deasupra fileului doamnei director, special pentru a fi lovită artistic de limba catifelată a acesteia. «Am avut nevoie de încurajarea domnului Președinte Victor Moraru pentru a putea merge mai departe în această luptă (...)» se confesează ea public. Restul e de-acum istorie, mai ales că un nou număr al oficiosului bate deja la ușă...

Steaua editorialisticii ialomițene Ceea ce fascinează însă la acest număr de... nici nu mai știm cum să-l denumim, este editorialul. Semnat pentru a doua oară de președintele Victor Moraru, expozeul, fulminant, apreciem noi, este propulsat pe ultima pagină sub titlul «Muzică bună și drumuri moder­nizate în Ialomița». Iată o mostră din el: «Așa cum iubesc „Festivalul Tinereții“, atât de mult îmi doresc ca ialomițenii să poată circula pe drumuri județene mo­dernizate. Obiectivul meu este clar și îl voi repeta de câte ori va fi nevoie: voi moderniza în județul Ialomița mai mult de 200 de kilometri de drumuri județene în următorii ani». Nu-i așa că e fabulos?! Permiteți-ne să vă explicăm. Deși ope­rează cu o fractură logică, editorialistul ne ridică instantaneu deasupra ei și fără să ne dea răgazul de a o înțelege. Iar o dată ajuns acolo, în lumea rarefiată a obiectivelor edilitare megalomanice, ne transmite subliminal că pentru a le avea este nevoie de el și «în următorii ani»! Genial, nu-i așa?! Dar să nu ne bucurăm prematur și să citim pe sărite: «Voi fi constant pe teren ca să monitorizez lucrările, să iau pulsul și ritmul lor și să corectez eventualele probleme care vor apărea». Monumental! Extraordinar! Iar fractura logică rezistă, căci numai un președinte și Dumnezeu drăguțul pot înțelege cum se ia « pulsul și ritmul» unor lucrări de infrastructură...

Ceaușescu ar fi invidios Însă cea mai inspirată dintre frazele președintelui poate fi nominalizată la a doua citire. Ba, chiar la a treia, căci ne-a abătut atenția de la text chenarul cu integrame în care am căutat zadarnic definiția pentru «președintele tuturor ialomițenilor: două cuvinte». Halal integra­mist, 10% din salariu și mustrare scrisă! Ei, bine, fraza se ascunde timid între pro­misiuni, informații, grafice și previ­ziuni economico-administrative dintre cele mai optimiste. Iat-o, în toată splendoarea ei: «Știu că așteptarea ialomițenilor în această privință este, pe bună dreptate mare, dar și determinarea mea este la fel de mare. Nimic nu-mi va sta în cale ca să finalizez acest obiectiv ambițios pentru județul nostru». Ce obiectiv? Nu contează. Apreciați, vă rugăm, determinarea revoluționară care transcende fraza... Viziunea cosmică! Ceaușescu însuși pălește de invidie de-acolo, de unde îl veghează. Noi înșine, bieți scribi cu pretenții de tonomate soroșiste ne înverzim de ciudă (n.red.: și, credeți-ne pe cuvânt, avem un nivel decent de expertiză!). Căci președintele reușește în doar câteva încâlceli de frază să transforme cultul perso­nalității în autocult. Câtă grație, cât ta­lent! Singur, cu mâna lui... Că doar știm toți că nimeni nu-l mulțumește îndeajuns și nimic nu se ridică la înălțimea așteptărilor sale. De aceea a ajuns domnia sa să-și autodedice editorialele, răpindu-și puținul timp liber pe care îl mai are... Doamne, cuvintele sunt puține și sărace, iar admirația noastră extatică nu e de ajuns. Și timpul până la apariția următorului editorial trece atât de greu!...

26 Septembrie 2019, 17:55 (5557 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
Cătălin Grigore asigură interimatul la președinția Consiliului Județean Ialomița
MINCIUNILE ADMINISTRATIVE ale lui Victor Moraru au picioare scurte
Ialomițenii au plătit pentru mediatizarea președintelui Victor Moraru 2 milioane de lei
Revista presei Președintelui
Distribuția pentru «Ialomița ta» ne costă 120 mii de lei anual

Comentariile cititorilor:


Pentru eu de la mine:
(27 Septembrie 2019, 12:25)
De trei ani se tot aproba in CJ deschiderea lucrarilor la drumul Grivita Murgeanca, afirmandu-se ca sunt fonduri... Inceperea efectiva a lucrarilor. IOC!
soimu patriei:
(27 Septembrie 2019, 12:24)
"Nimic nu-mi va sta în cale ca să finalizez acest obiectiv ambițios pentru județul nostru"
Aplauze frenetice din sala (cu geometrie variabila fara autorizatie). Uraaa tovarase secretar general al partid, scuze, presedinte! V-a stat ceva in cale sa nu primiti fondurile europene pentru groapa lui stoica (tot din partidul dvs)? Asa ati mintit  promis in campania elect orala din 2016 cand ne-ati pacalit ca sa vi-l votam pe mocioniu ca primar(t) la Slobozia! Este ca stiati de atunci ca nu se poate, dar ne-ati mintit fara sa clipiti? Adevarat ca stiti si acum ca banii alocati pentru potabilizarea apei in slobozia nu rezolva nimic? Reduc nivelul de sodiu, dar trihalometanii si celelalte elemente daunatoare raman! Nu ati facut nimic notabil in judet desi aveati toate conditiile (guvern rosu, aghiotant al lui dragnea, etc.). Ati abandonat ideea de a va cumpara pe banii nostri sediul megalomanic al BCR? Nu vreti sa va platim si elicopter/avion privat ca sa va duca de la aeroportul Alexent direct in Europa, doar sunteti ditamai presedintele ieuropean! Renuntati la mizeria asta cu "Ialomita ta" care doar incearca pe banii nostri sa ascunda mizeria sub pres, creeandu-va chipurile o imagine pozitiva; realitatea este aia care se vede, cetatenii "isi baga picioarele" la propriu in gropile de pe ulitele judetului si le sare cat colo "Ialomita ta" din mana, zdruncinati de craterele din asfalt.
eu sau tu:
(27 Septembrie 2019, 08:51)
@eu
Se simte de la o posta ca esti un pup.....st de-al presedintelui galactic moraru ( nu merita scris cu majuscula ). Daca nici intr-un an nu se face Dj 203F, mai pupi asa vartos in dos?
Eu:
(27 Septembrie 2019, 00:16)
Domnul giovani nu faceti acuzați fara sa stiti.drumul va fi reabilitat cat de curand.o zi placuta si acuzati cand stiti toate detaliile unei probleme sau unei situatii.
giovani:
(26 Septembrie 2019, 23:02)
asta e retardat.dj 203 F (grivita -murgeanca),care deserveste cca. 10.000 cetateni este plin de gropi.individul asta nesimtit   si care in nimicnicia lui se crede altfel minte cu nerusinare.in 2016 a promis la fel ca dj va fi modernizat. ciuperca mai umplea din cand in cand gropile din asfalt.acest ticalos nu s-a deranjat.mars de aici pramatie si sa nu te prind in zona ca te scuip drept intre ochi de nemernic ce esti ! 
omul si destinul:
(26 Septembrie 2019, 18:20)
Pai daca visul lui e "Festivalul tineretii", sa lase politica(ca, oricum, noua ni s-a acrit de ea) si sa se ocupe de festival iar noi ii uram 'drum bun si muzica modernizata' ..

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
28 Iun 2026
278 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Ședințe operative, desfășurate de către Instituția Prefectului Județului Ialomița

Ședințe operative, desfășurate de către Instituția Prefectului Județului Ialomița

Marți, 29 noiembrie 2022, prefectul județului Ialomița a prezidat o serie de trei ședințe, respectiv Ședința Colegiului Prefectural, Comitetul pentru Situații de Urgență și Ședința Centrului Local de Combatere ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2022, 15:30
(5553 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Programul «Tezaur» continuă și în luna decembrie 2022

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că începând de luni, 5 decembrie 2022, românii pot investi în Titlurile de Stat «Tezaur», cu maturități de 1 și 2 ani și dobânzi ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2022, 12:45
(6684 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Începe sesiunea depunerii cererilor pentru subvenția la motorină

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că în cursul lunii decembrie 2022 se depun Cererile de acord pentru finanțare aferente schemei de ajutor de stat pentru reducerea accizei ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2022, 12:30
(11723 vizualizări - 0 comentarii)


«Crăciunul din Slobozia», ediția 2022

«Crăciunul din Slobozia», ediția 2022

Primăria și Consiliul Local Slobozia, alături de Direcția Educație, Cultură și Tineret și Direcția de Administrare a Domeniului Public lansează«Crăciunul din Slobozia», cel mai mare eveniment la sfârșit ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2022, 16:35
(9756 vizualizări - 1 comentariu)


RAJA Constanța: Avarie pe strada General Alexandru Averescu din Fetești

Echipele RAJA Constanța intervin pentru remedierea unei avarii survenite la nivelul unui hidrant de pe strada General Alexandru Averescu din Fetești. În vederea executării acestor lucrări, se sistează furnizarea ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2022, 11:50
(7036 vizualizări - 0 comentarii)


Programul casieriilor RAJA în perioada sărbătorilor de Sfântul Andrei și Ziua Națională a României

RAJA Constanța aduce la cunoștința tuturor abonaților că, în intervalul 30 noiembrie-4 decembrie 2022, casieriile RAJA Constanța și compartimentele care desfășoară activități de lucru cu publicul vor fi ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2022, 11:45
(14991 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Acțiuni preventive desfășurate de polițiști

Miercuri și joi, 23/24 noiembrie a.c., polițiștii din Fetești au desfășurat activități preventive la nivelul unităților școlare din municipiu. Acțiunile au vizat prevenirea furturilor din locuințe și a ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2022, 15:50
(4190 vizualizări - 0 comentarii)


Giurgeni: Soți omorâți pe trecerea de pietoni

Un bărbat de 59 de ani și soția sa, în vârstă de 54 de ani, au murit în seara zilei de joi, 24 noiembrie a.c., în urma unui accident produs pe raza localității Giurgeni. Soții se angajaseră să traverseze ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2022, 20:10
(5906 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: A intrat cu mașina în gardul cimitirului

Miercuri, 23 noiembrie a.c., un tânăr de 37 de ani s-a ales cu un dosar penal după ce s-a urcat la volanul unei mașini având dreptul de a conduce suspendat. Pe șoseaua Ciulniței, din Slobozia, acesta a ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2022, 16:20
(5804 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Slobozia accident


Ordine de protecție emise de polițiști la Slobozia și Movila

În ultimele 24 de ore, polițiștii ialomițeni au acționat pe linia combaterii și prevenirii faptelor de violență domestică. Astfel, oamenii legii au emis două ordine de protecție, pe numele a doi bărbați ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2022, 16:10
(3859 vizualizări - 0 comentarii)


Grivița: Reținut pentru «tentativă la furt calificat»

Polițiștii din localitatea Grivița au reținut miercuri, 23 noiembrie a.c., un tânăr de 19 ani, din localitate, pentru săvârșirea a două infracțiuni de «tentativă la furt calificat». Acesta a pătruns în ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2022, 16:00
(3369 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Vineri, 25 noiembrie 2022, termenul limită pentru depunerea unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că 25 noiembrie 2022 este termenul limită de depunere a următoarelor declarații, pentru perioada de raportare încheiată ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2022, 12:30
(10280 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Portofel pierdut pe stradă, găsit de un jandarm aflat în timpul liber

Slobozia: Portofel pierdut pe stradă, găsit de un jandarm aflat în timpul liber

Fiind în timpul liber și aflându-se la cumpărături în municipiul Slobozia, plt. adj. șef Zaharia Constantin a găsit pe stradă, miercuri, 23 noiembrie a.c., portofelul piedut de o femeie de 40 de ani. Jandarmul ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2022, 18:00
(5687 vizualizări - 9 comentarii)


Muzeul Județean Ialomița: Expoziție cu tematică militară

Muzeul Național de Istorie a României, în parteneriat cu Complexul Național Muzeal «ASTRA» din Sibiu, Inspectoratul General al Jandarmeriei Române și Consiliul Județean Ialomița anunță deschiderea expoziției ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2022, 15:45
(8792 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Rambursări TVA de peste 16,63 milioane de lei, în octombrie 2022

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în luna octombrie 2022, conform selecției naționale, TVA în valoare de 16,63 milioane de lei ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2022, 12:15
(13825 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Reviga

Trei echipaje de intervenție din cadrul Detașamentului de Pompieri Slobozia au acționat pentru localizarea și stingerea unui incendiu produs la locuința unui cetățean din localitatea Reviga. În sprijinul ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2022, 16:20
(6054 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Reviga incendiu


Accidente la Platonești, Munteni-Buzău și Coșereni

Accidente la Platonești, Munteni-Buzău și Coșereni

Sâmbătă, 19 noiembrie a.c., în jurul orelor 20,15, pompierii din Țăndărei au intervenit la un accident rutier produs pe raza localității Platonești, în care a fost implicat un autoturism, care s-a răsturnat ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2022, 16:10
(7515 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 cazuri noi de COVID-19

Luni, 21 noiembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29791, fiind înregistrate 3 cazuri noi față de ziua de duminică, 20 noiembrie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2022, 15:50
(3328 vizualizări - 0 comentarii)


Giurgeni: Element de muniție neexplodat, găsit pe câmp

Vineri, 18 noiembrie a.c., în jurul orelor 12,30, echipa pirotehnică din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița a intervenit pentru asanarea unui element ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2022, 15:40
(5614 vizualizări - 0 comentarii)


Parteneriat între Inspectoratul Școlar Județean Ialomița și «World Vision România»

Fundația World Vision România, prin activitățile desfășurate în ultimii ani, își leagă numele de o serie de proiecte care oferă copiilor un spațiu sigur și prietenos în care să-și poată exprima liber opiniile ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2022, 13:20
(6898 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 cazuri noi de COVID-19

Duminică, 20 noiembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29788, fiind înregistrate 3 cazuri noi față de ziua de sâmbătă, 19 noiembrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

20 Noiembrie 2022, 15:35
(3275 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 2 cazuri noi de COVID-19

Sâmbătă, 19 noiembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29785, fiind înregistrate 2 cazuri noi față de ziua de vineri, 18 noiembrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2022, 15:20
(6186 vizualizări - 0 comentarii)


Căldărușeanca: Trei persoane rănite într-un accident rutier

Căldărușeanca: Trei persoane rănite într-un accident rutier

Vineri, 18 noiembrie a.c., în jurul orei 21.00, două echipaje din cadrul Detașamentului de pompieri Urziceni, cu o autospecială de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD au intervenit la un accident ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2022, 12:20
(3104 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Niciun caz nou de COVID-19!

Vineri, 18 noiembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 29783, nefiind înregistrate cazuri noi față de ziua de joi, 17 noiembrie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2022, 15:15
(3277 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Furnizarea apei, sistată în localitatea Moldoveni

Vineri,18 noiembrie 2022, s-a înregistrat o avarie pe rețeaua de alimentare cu energie electrică la nivelul Stației de Tratare și Pompare din localitatea Moldoveni, județul Ialomița. Fără curent, pompele ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2022, 13:00
(10482 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Luni, 21 noiembrie 2022, termen de depunere a unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomita reamintește contribuabililor că luni, 21 noiembrie 2022, este termenul de depunere al următoarelor declarații, în scopul notificării organului fiscal ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2022, 15:40
(14655 vizualizări - 0 comentarii)


Mesaje false în numele ANAF

ANAF atenționează asupra unei noi campanii de mesaje false, transmise în numele instituției, prin care contribuabilii sunt informați despre «discrepanțe în evidența fiscală». Mesajului îi este anexat un ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2022, 15:30
(9088 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 5 cazuri noi de COVID-19

Joi, 17 noiembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29783, fiind înregistrate 5 cazuri noi față de ziua de miercuri, 16 noiembrie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2022, 15:15
(2723 vizualizări - 0 comentarii)


Granturi de până la 500000 de euro pentru sprijinirea operatorilor din industria de fabricare a produselor de morărit, a uleiurilor și grăsimilor, a produselor lactate și a preparatelor pentru hrana animalelor de fermă

În ședința de Guvern din 16 noiembrie 2022 a fost aprobată o Ordonanță de Urgență prin care se instituie o schemă ce are ca obiectiv acordarea unui grant financiar operatorilor din industria de fabricare ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2022, 13:30
(20695 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 1 caz nou de COVID-19

Miercuri, 16 noiembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29778, fiind înregistrat 1 caz nou față de ziua de marți, 15 noiembrie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2022, 15:05
(2646 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...