Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Viceprimar PSD schimbat cu viceprimar PNL!

Președintele Moraru, învins de Consiliul Local Amara

Viceprimar PSD schimbat cu viceprimar PNL!

Joi, 28 noiembrie 2019, viceprimarul Primăriei Amara a fost înlocuit din funcție. Potrivit votării, 10 din cei 14 consilieri locali prezenți au votat pentru înlocuirea lui Daniel-Ionuț Mihai (PSD) cu Nicolae Țintă (PNL). Reamintim că alegerea în funcție a lui Daniel-Ionuț Mihai s-a făcut la sfîrșitul lunii iulie 2019, după «presiunile» politice ale președintelui Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru.

Decizie fără precedent la Amara Consiliul Local Amara s-a întrunit joi, 28 noiembrie a.c., pentru a vota înlocuirea din funcție a viceprimarului Daniel-Ionuț Mihai (PSD). Conform rezultatelor votului, 10 dintre cei 14 consilieri prezenți au votat pentru înlocuirea acestuia cu Nicolae Țintă (PNL). Decizia, au declarat consilierii care au susținut proiectul de hotărâre, sancționează activitatea deficitară a viceprimarului Daniel-Ionuț Mihai în scurta perioadă în care acesta a ocupat funcția în cauză. În cadrul ședinței, consilierii locali l-ar fi acuzat că sabotează activitatea instituției, că este arogant și că își face campanie electorală pentru alegerile din 2020. De-acum fostul viceprimar Daniel-Ionuț Mihai a fost ales în funcție pe 30 iulie 2019, la «solicitarea» președintelui Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru.

Atac la președintele Moraru Decizia Consiliului Local Amara reprezintă o sfidare la adresa autorității politice a lui Victor Moraru. Acesta, în calitate de șef al Organizației PSD Amara, ar fi făcut «presiuni» repetate pentru numirea lui Daniel-Ionuț Mihai în funcție. La momentul respectiv, Daniel-Ionuț Mihai a fost votat de 6 din cei 7 consilieri PSD din cadrul Consiliului Local Amara, 2 consilieri UNPR și 1 consilier ALDE. Alternativa propusă atunci de către primarul Ion Măiță a fost consilierul PSD Nicolae Voicu... Votul de joi, 28 noiembrie a.c., confirmă pierderea controlului președintelui Victor Moraru asupra consilierilor locali PSD și, implicit, asupra Organizației PSD Amara. Reamintim că Daniel-Ionuț Mihai este fratele administratorului public al județului, Larisa Elena Mihai, și «alesul» lui Victor Moraru drept candidat al PSD pentru Primăria Amara în 2020.

29 Noiembrie 2019, 18:10 (8582 vizualizări - 27 comentarii)

Comentariile cititorilor:


@Ialomita:
(3 Decembrie 2019, 17:30)
"Moraru a facut multe pt judet." Dezvolta putin propozitia asta, da niste exemple!
Andrei:
(3 Decembrie 2019, 00:21)
Ionuț Mihai a deranjat fiindcă este tânăr, are inițiativa, este implicat, iar oamenii au început sa aibă încredere în el. Era normal sa i se ia capul, fiindcă a avut"tupeu". Dar, oamenii au ochi sa vadă și urechi sa audă ..
Ialomita:
(2 Decembrie 2019, 18:03)
Doamna Amalia nu dori raul.este legea nescrisa a firii.asa ca .......fi buna ca nu strica.Moraru a facut multe pentru judet.uitate in urma ce a facut ciuperca si ce face el.asa ca doar sa reflectam ca ne dam seama foarte usor.
Amalia:
(2 Decembrie 2019, 11:28)
Victoras, ti ai luat-o mamica, si stai ca iti cade scaunul cit mai repede. Vai ce rau imi pare ca erai in ditamai receptia ca de altfel veneai si dizolvai tu consiliul local, cumnatul tau nu vroia sa dea cheile ca era de primaria lui masa. vai ce tam-tam pentru maimutoiul de Mihai.Deja va luati talpasita impreuna cu familia de PSD. 
@Din Amara:
(30 Noiembrie 2019, 16:24)
Realitatea a fost un pic altfel: desi in 2008 erau semne clare ale unei crize economice mondiale, guvernul Tariceanu, sustinut de psd, n-a luat nicio masura. A trebuit sa se descurce guvernul Boc care a taiat, ce-i drept salariile dar numai ale bugetarilor carora le-a redus si numarul cu vreo 300 de mii. Apoi a alcatuit un calendar al retrocedarilor sumelor taiate, lucru de care psd-stii nu mai amintesc. Costul a fost politic iar psd-ul a urlat pana la epuizare lozinca" pdl a taiat salariile" si asa au revenit la putere. Tara era scoasa din criza, numai buna de muls de catre mafiotii psd care au refacut numarul bugetarilor, ba l-au si intrecut la cate neamuri, amante, prieteni si trepadusi aveau..Si Dragnea ne-a pus capac cu ciuma lui rosie  plina de analfabeti, incompetenti si aroganti. Iar asta s-a vazut la vot cat i-a inversunat pe romani.
tot din Amara:
(30 Noiembrie 2019, 16:06)
toată lumea se gândește numai la propriul portofel..PSD a cheltuit banii publici, foarte multi, inutil pentru tara...util pentru ei..nu avem autostrăzi,șosele,nu avem singuranță, nu avem administrație care sa lucreze cu adevărat pentru cetățean..nu avem sistem de sănătate pus la punct...nu mai avem educație..ce avem? puțin bun simț și e lesne de observat ce avem...și mai ales ce suntem...
Din Amara :
(30 Noiembrie 2019, 14:19)
Asa este, Dumnezeu le așează pe toate. Oamenii vor schimbare, schimbarea pe care și-au dorit-o și atunci când au votat PDL, un partid care, în loc sa ofere un trai mai bun oamenilor, le-a tăiat salariile cu 25%. Au trăit mai bine oamenii care aveau credite la bănci și care s-au trezit deodată cu salariile ciopartite. Despre ce jocuri meschine vorbim aici?? Hai sa fim serioși, ca fiecare partid are greșelile lui, dar, sa nu uitam cât de greu am dus-o cu toții, în acele vremuri. Probabil ca oamenii își doresc sa experimenteze aceleași perioade,de sunt atât de înverșunați împotriva PSD..
amarean :
(30 Noiembrie 2019, 12:41)
dumnezeu le va aseza pe toate ,,,veti vedea ca toti care lau fortat pe fostul viceprimar care a fost 12 ani si sa dedicat total orasului toti cei catre fortau demisia lui pt incopetentul de mihai ionut care aduna frunze din piscina ialomitavor plati nu aveau loc de el sasi faca manevrele 
un om simplu:
(30 Noiembrie 2019, 12:07)
PSD nu mai este un partid..este doar un grup de interese meschine, materiale, strict personale..votanții lui își doresc aceleași interese...sabotându-și propria țară...cum își educă, oare, copii acesti oameni?...tati, hai să mai furăm puțin...hai sa ne mai batem puțin joc de cei care nu sunt cu noi..hai sa mai fim puțin aroganți??..oribil...refuz sa cred acest lucru...
Consilieri PSD:
(30 Noiembrie 2019, 12:05)
Normal ca au fost și consilieri PSD care au votat mișelește, doar, datorita lui Maita au un loc călduț, pe bani mulți și treaba ioc. Se calcă pe picioare între ei, la cati șefi a pus Maita in Amara!
Eu:
(30 Noiembrie 2019, 09:18)
Domnule Amarean uitate te rog la declaratiile facute de domnul primar in campanie chiar si la iesirea din sectia de votare si apoi sa ma contrazici.iar dupa ce o sa vizionezi declaratiile acestui domn Maita sa imi spui de caracterul acestuia si de coloana lui ca om la o anumita varsta.?!? Totusi sunt curios ce va face la anu?!?
Necunoscut:
(30 Noiembrie 2019, 03:33)
Interesant este ca a fost votul împotriva a fost dat și de 3 consilieri PSD. Poate le-au crescut niște OO pe acolo și in sfârșit (probabil) se ia o decizie corecta pentru Amara. Poate “nepotismele” caracteristice PSD-ului vor lua sfârșit .
Amarean :
(30 Noiembrie 2019, 01:33)
Ce funcție i-a dat măi d-le "Eu"? A adus moraru funcții de la (...) de la Traianu. Daca oamenii nu il vroiau nu-l votau pe actualul primar.asa ca mai gândește cand afirmi ceva.
Unul din Amara:
(30 Noiembrie 2019, 01:09)
Dacă nu era preocupat de munca, de ce era tot timpul pe străzi și printre oameni? Dacă altul era scopul lui, de ce își arata interesul fata de problemele semnalate de oameni? Se vedea de departe interesul omului în a face treaba, nu sa umble toată ziua, precum dl Maita, care nu prea cunoaște drumul spre primărie.
@Pt PSD:
(30 Noiembrie 2019, 01:05)
Buna ziua ciuma rosie. Cum te simți? Ești bine? Pare ca nu pare. Hai cu PSD-ul la ghena de gunoi.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Miercuri 08 Iul 2026
290 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Incendiu la Țăndărei

Joi, 19 februarie, la locuința unui cetățean din Țăndărei s-a produs un incendiu. După ce a supraalimentat soba cu lemne, fiul proprietarului, în vîrstă de 22 de ani, a aprins focul, lăsînd sistemul de ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2010, 16:06
(17169 vizualizări - 0 comentarii)


Aproape de un rezultat mare Liverpool-Unirea 1-0

Unirea a rămas aceeași echipă combativă de pe vremea lui Petrescu. Ronny Levy a gîndit o așezare compactă la mijloc care a funcționat aproape perfect 80 de minute, iar cînd au apărut fisuri le-a rezolvat ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2010, 01:12
(23085 vizualizări - 0 comentarii)


Anton Barbu și-a dat demisia din funcția de director al Agenției de Plăți

Anton Barbu, în cursul zilei de joi, 18 februarie a.c., și-a depus demisia din funcția de director al Agenției Județene de Plăți și Intervenție pentru Agricultură Ialomița. Anunțul a fost făcut în cadrul ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2010, 16:19
(19098 vizualizări - 4 comentarii)


Concedierile colective și șomajul, în atenția Prefecturii

Joi, 18 februarie a.c., în sala de ședințe a Instituției Prefectului s-a desfășurat ședința Comisiei de Dialog Social a Județului Ialomița. Drept principale puncte pe ordinea de zi să amintim informarea ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2010, 12:33
(14811 vizualizări - 0 comentarii)


Reduceri de tarife pentru operațiunile la Registrul Comerțului

În ședința de miercuri, 17 februarie a.c., Guvernul a aprobat o hotărîre privind taxele și tarifele pentru operațiunile efectuate de Oficiul Național al Registrului Comerțului și oficiile registrului comerțului ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2010, 11:51
(12609 vizualizări - 0 comentarii)


Salvați din apele rîului Ialomița de pompieri

Patru persoane au rămas izolate de ape miercuri, 17 februarie a.c., pe raza localității Bucu, la un canton ce aparține Ocolului Silvic Slobozia. Este vorba de trei bărbați și o femeie, toți din comuna ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2010, 11:40
(11182 vizualizări - 0 comentarii)


Proiectil activ într-o mașină cu nisip

Un proiectil de calibru 122 mm cu încărcătură activă a fost descoperit în această dimineață în materialul antiderapant dintr-o autoutilitară aparținînd unei societăți comerciale din Fetești. Elementul de ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2010, 11:40
(14751 vizualizări - 0 comentarii)


Birou pentru eliberarea de caziere judiciare la Fetești

Joi, 18 februarie a.c., la ora 13,00, la sediul Poliției Municipiului Fetești va fi inaugurat un Birou pentru eliberarea certificatului de cazier judiciar. La inaugurare vor participa șeful Inspectoratului ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2010, 07:12
(17879 vizualizări - 1 comentariu)


Infractor după gratii

Un ialomițean în vîrstă de 40 de ani, din comuna Ciulnița, a fost arestat preventiv pentru 29 de zile în cursul zilei de marți, 16 februarie, și se află în prezent în arestul Inspectoratului. Împotriva ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2010, 16:53
(14615 vizualizări - 0 comentarii)


A bătut un copil de numai 4 luni pentru că plîngea foarte tare

Polițiștii efectuează cercetări cu privire la împrejurările în care un minor de numai 4 luni a suferit vătămări corporale. Astfel, în seara zilei de 14 februarie a.c., în jurul orei 19,30, polițiștii Orașului ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2010, 16:50
(12499 vizualizări - 0 comentarii)


Prefectul Teculescu și persoanele vîrstnice

În sala de ședințe a Instituției Prefectului s-a desfășurat miercuri, 17 februarie 2010, ședința Comitetului Consultativ de Dialog Civic pentru Problemele Persoanelor Vîrstnice Ialomița. Discuțiile purtate ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2010, 16:41
(16584 vizualizări - 0 comentarii)


31 se sancțiuni contravenționale aplicate de polițiștii slobozeni

Polițiștii slobozeni, în colaborare cu jandarmi și polițiști comunitari au acționat marți, 16 februarie a.c., pe raza municipiului reședință de județ, pe linia prevenirii oricăror fapte de natură a tulbura ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2010, 12:55
(14545 vizualizări - 0 comentarii)


Infracțiuni economice

Polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor Ialomița au început urmărirea penală în 5 dosare penale, în care 5 persoane sînt cercetate pentru săvîrșirea a 9 infracțiuni economice. Astfel, în urma ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2010, 12:51
(13608 vizualizări - 0 comentarii)


Proaspăt eliberat din pușcărie, din nou infractor

Un conductor de bilete aflat în serviciu în trenul ce se afla în mișcare între Punctul oprire CF Brîncoveni și Halta de mișcare Slobozia Sud, a fost agresat fizic de către un călător, care nu poseda bilet ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2010, 12:49
(15241 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2010, 19:04
(14702 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2010, 18:41
(12936 vizualizări - 0 comentarii)


Prevenirea accidentelor

Polițiștii rutieri au acționat în ultimele 24 de ore pe principalele artere de circulație din județ în vederea prevenirii accidentelor rutiere ce pot fi cauzate din pricina neatenției conducătorilor auto ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2010, 12:09
(10515 vizualizări - 1 comentariu)


Mandat executat

Luni, 15 februarie, polițiștii feteșteni au încarcerat în Penitenciarul Slobozia un bărbat de 38 de ani din localitate. Pe numele acestuia, la data de 9 februarie, Judecătoria Slobozia a emis un mandat ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2010, 12:09
(11629 vizualizări - 0 comentarii)


Trei persoane, rănite în accidente rutiere

Neadaptarea vitezei la condițiile carosabilului acoperit cu zăpadăa fost cauza care a stat la baza producerii a două accidente rutiere, în urma cărora trei persoane au suferit vătămări corporale. Primul ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2010, 12:09
(13954 vizualizări - 0 comentarii)


La volan, fără permis sau băuți

Sîmbătă, în jurul orei 17,30, un echipaj al Poliției Orașului Țăndărei a oprit pentru control un autoturism înmatriculat în străinătate, care se deplasa pe strada Digului din localitate, către strada Brăilei ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2010, 18:48
(13338 vizualizări - 0 comentarii)


Suspecți de furt, prinși de polițiști la scurt timp după comiterea faptei

În cursul nopții de 12/13 februarie a.c., în jurul orei 1,30, un echipaj de siguranță publică ce acționa pe raza municipiului Urziceni a observat, în zona străzilor A.I. Cuza-Eroilor, două persoane care ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2010, 17:12
(12070 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 8,1 milioane de lei, sprijin financiar pentru deșeurile de origine animală

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a repartizat Centrelor APIA, joi, 11 februarie 2010, peste 8,1 milioane de lei, reprezentînd sprijinul financiar acordat pentru activitatea de neutralizare ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2010, 15:18
(12879 vizualizări - 0 comentarii)


Prevenirea criminalității, în atenția polițiștilor din Țăndărei și Urziceni

În noaptea de sîmbătă spre duminică, începînd cu ora 24,00, efective din structurile de siguranță publică, investigații criminale și poliție rutieră din cadrul Poliției Orașului Țăndărei, în colaborare ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2010, 13:45
(10685 vizualizări - 0 comentarii)


Mediul de afaceri, în derivă: Ziua și firma suspendată

Economia județului se prăbușește. Datele statistice întocmite de Oficiul Național al Registrului Comerțului, la finele lunii ianuarie 2010, reliefează cît de critică este situația economică a firmelor ialomițene ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2010, 12:16
(12331 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii și inundații

În urma cantităților însemnate de precipitații căzute la sfîrșitul săptămînii precedente, dar și a topirii zăpezilor, două străzi din municipiul Fetești au fost inundate sîmbătă, 13 februarie a.c.. Pompierii ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2010, 12:14
(12534 vizualizări - 0 comentarii)


11,9 milioane de euro pentru plata pe suprafață

«Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a autorizat suma de aproximativ 11,9 milioane euro, reprezentînd diferența față de plata pe suprafață acordată în avans pentru campania SAPS 2009, precum ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2010, 12:09
(16727 vizualizări - 0 comentarii)


Filtre ale Poliției Rutiere

Polițiștii rutieri au acționat în ultimele 24 de ore pe principalele artere de circulație din județ. Cu ocazia acțiunilor, cei care nu au respectat normele rutiere în vigoare au fost sancționați contravențional ...[citește_toată_știrea]

14 Februarie 2010, 08:29
(15931 vizualizări - 2 comentarii)


Suspecți de furt, prinși în flagrant

Un echipaj de siguranță publică, format din șeful Postului de Poliție Ion Roată și doi polițiști comunitari, a surprins în flagrant trei bărbați, la scurt timp după ce aceștia au sustras două oi dintr-un ...[citește_toată_știrea]

14 Februarie 2010, 08:28
(14646 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale Poliției la Țăndărei

Efective ale Poliției Orașului Țăndărei, în colaborare cu polițiști din cadrul Serviciului de Investigații Criminale, Serviciul de Ordine Publică și Serviciul Intervenție Rapidă au organizat o acțiune comună ...[citește_toată_știrea]

14 Februarie 2010, 08:26
(13404 vizualizări - 0 comentarii)


Surprins de radar cu 186 km pe oră

Un ilfovean a fost surprins de aparatul radar al polițiștilor ialomițeni conducînd mașina cu o viteză de 186 km/oră. Evenimentul rutier s-a petrecut într-o acțiune de rutină a polițiștilor rutieri desfășurată ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2010, 09:15
(12466 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
apartament 2 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 8 iulie 2026 cetateanu.net în Primarul Alexandru Potor vrea să reducă suprafața parcurilor din Slobozia Alina în «Hărțuire administrativă» reclamată la Școala Gimnazială Perieți GOGUTA în Primarul Vasile Câmpulungeanu, somat de Prefectură să demoleze construcțiile din ferma proprie, ridicate ilegal pe islazul comunal nemultumitu' în Un interviu «lămuritor» sau «Păzea, că vine Peiu!» Aura Stanciu în «FreeLand Festival» Slobozia 2026 s-a «stricat» Ana A. în «FreeLand Festival» Slobozia 2026 s-a «stricat» AliEscu MargaStrateS în Promovabilitate de 70,9%, absenteism ridicat și fără medii de 10! Răduță Aurelian-Constantin în «FreeLand Festival» Slobozia 2026 s-a «stricat» spațiu comercial de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 8 iulie 2026 garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 8 iulie 2026 apartament 2 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 1 iulie 2026 cetateanu.net în «Hărțuire administrativă» reclamată la Școala Gimnazială Perieți Un avertizor în «Hărțuire administrativă» reclamată la Școala Gimnazială Perieți Mari în «Hărțuire administrativă» reclamată la Școala Gimnazială Perieți Toma Florentina Daniela în Judecătoria Urziceni rămâne deschisă, însă soluționarea dosarelor va fi întârziată teren intravilan Fundata în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 1 iulie 2026 #pasajladrajna în Un interviu «lămuritor» sau «Păzea, că vine Peiu!» anvelope de vară în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 1 iulie 2026 casă Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 1 iulie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...