Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Steluța Mitrea a câștigat procesul intentat Ministerului Educației

De-ale Inspectoratului Școlar Ialomița

Steluța Mitrea a câștigat procesul intentat Ministerului Educației

Ministerul Educației a pierdut procesul pe care Steluța Mitrea, inspectorul școlar adjunct al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, l-a deschis împotriva instituției. Cauza supusă judecății a vizat anularea fișei și raportului de evaluare a activității Steluței Mitrea în cadrul Inspectoratului, în perioada septembrie 2016-august 2017. În baza respectivelor documente, reprezentanții Ministerului Educației, condus la vremea respectivă de ministrul Valentin Popa, au solicitat demisia din funcție a Steluței Mitrea. Dosarul s-a judecat la Curtea de Apel București, instanță care a decis anularea documentelor, dar și obligarea Ministerului Educației la plata unor despăgubiri morale în valoare de 5000 de lei. Sentința dată de magistrații bucureșteni nu este însă definitivă.

A primit calificativul «nesatisfăcător»
Epurările politice orchestrate de PSD în cadrul Inspectoratelor Școlare Județene au ajuns și în  Ialomița. În toamna anului 2018, cu puțin timp înainte de debutul anului școlar, Luminița Barcari, inspectorul școlar general, și Steluța Mitrea, inspectorul școlar general adjunct, au fost înștiințate de Ministerul Educației cu privire la faptul că trebuie să renunțe la funcțiile de conducere. Oficialii Ministerului au motivat deciziile înaintate șefelor Învățământului ialomițean având la bază fișele și rapoartele de evaluare ale activității acestora în anul școlar 2016-2017. Ambele au primit calificativul «nesatisfăcător», reprezentanții Ministerului Educației, condus la vremea respectivă de Valentin Popa, considerându-le nepotrivite pentru funcțiile pe care le dețineau. Atât Luminița Barcari, cât și Steluța Mitrea au purtat un adevărat război în instanțe pentru a demonstra faptul că modul în care activitatea le-a fost evaluată a fost necorespunzător. Acțiunile au fost înregistrate pe rolul Curții de Apel București, prima sentință favorabilă fiind a Luminiței Barcari. Pe data de 18 decembrie 2019, magistrații bucureșteni s-au pronunțat și în dosarul Steluței Mitrea. Aceștia au decis să anuleze fișa și raportul de evaluare, întocmite de Ministerul Educației. De asemenea, au obligat instituția să-i plătească Steluței Mitrea despăgubiri morale în valoare de 5000 de lei. Sentința Curții de Apel București nu este însă definitivă, putând fi atacată cu recurs.

1 Ianuarie 2020, 09:25 (7777 vizualizări - 23 comentarii)

Citiți și:
Elevii din Ialomița așteaptă de 5 ani învățământul dual
Pandemia de COVID-19 pensionează profesorii din Ialomița mai devreme
Steluța Mitrea a câștigat procesul intentat Ministerului Educației

Comentariile cititorilor:


@@SORIN:
(9 Ianuarie 2020, 19:26)
de acord cu voi! speram ca s -a dus vremea invatatoarelor, educatoarelor, penalilor rosii.ce atatea comentarii??concursul a fost dat pe vremea ciumei, tot ei au facut golanii, e normal sa revina oameni care mai stiu despre ce e vorba in legislatie, ca ZM si liota erau praf!!!dar s-au titularizat pe rupte,oare MRU ce are de spus/?ca e legal/?
@Sorin:
(6 Ianuarie 2020, 16:09)
De acord cu tine, Sorin.
sorin:
(6 Ianuarie 2020, 12:14)
Toate educatoarele, invatatoarele au facut ,, a,b,c '' -ul la distanta la Clubul Tineretului si acum nu numai ca vor sa fie profesoare, vor sa fie directoare, inspectoare, inspectoare adjuncte, generale... Nu mai bine va duceti voi la catedre la clasele I-IV sa predati alfabetul, tabla inmultirii... 
@CETACEAN:
(4 Ianuarie 2020, 16:51)
"N-e" strici ziua cu cunostintele de gramatica ce"i-ti" coplesesc mintea..Bine ca,macar,  nu "i-ti" vedem mutra..
CETACEAN:
(4 Ianuarie 2020, 08:14)
I-mi strica ziua cind vad mutra acestei nulitati  !
Elev:
(3 Ianuarie 2020, 17:01)
Pe banii cui ? Sa plateasca din buzunar cei care fac abuzurile .
Un cetatean:
(3 Ianuarie 2020, 11:47)
Poate vrea si dna dupa ce pierde functia, scaunul, functia de inspector "onorific",ca si sotul, mare presedinte " onorific".Te doare scalpul, de oameni deraiati ca astia.
Antonia:
(3 Ianuarie 2020, 00:56)
Gata am rămas fără cuvinte când am văzut că ambele au câștigat la instanta din București, pentru că în Ialomița nu de poate decât cu judecata la ordinul dat de un cioflingar doi  din judet. Multi judecători și parchetari sunt care vor sta la pârnaie in viitorul apropriat. De fete numai de bine că sunt niște răsfățate obosite cu sloganul am platit am luat postul, trebui să-și scot banii și ceva peste. 
Miss nu o mai incerca cu itimidari că te împiedici folosind pe olog că masa de manevră, chiar nu ține de data asta. Nu te baza pe concursurile alea cu ghilimele.
Prof:
(2 Ianuarie 2020, 21:53)
Regula generala. Fiecare are pe cineva care cunoaște pe cineva, care e cumatru cu cineva, care e în partidul care trebuie, sau se mai practica ce este la moda acum. El, 57 si mai mult, ea 27 pana la 49 si un partz. Dati-o in colo de galagie ca din 1996 odata cu CDR la guvernare in spre 2020 toate babaciunile isi cumpara posturile, sau le primesc drept recompensa pentru alte servicii aduse, nu tipati gastelor aproape pensionate, ca stiti bine la ce ma refer..... ore de muzica la fluier cu gusa, patinajul in patru labe, in patru farfurii puse pe parchetul sufrageriei, vaslitul cu lingurile de lemn in cada cu apa rece din hotel, pana se muta cada din loc si putem continua. Prea frumos si nimic pe bune cu lipitori puscariase de drept. comun in functii de director de scoala Mai cautati domnilor jurnaliti si mai scrieti de ce se petrece in invatamantul judetean. Daca nu stiti intrebati portalul instantelor sau prieteni.
Banescu V:
(2 Ianuarie 2020, 19:39)
Lasati atacurile doar la astea doua. Ca stiti cum se spune: fara surda nu se face urda. Cand a mai fost spectacolul asta cu tinutul de scaun? Moarte,coapte,ele vor acolo. Dar merita? Am auzit ca Inalta Curte i a respins cererea lui M cu calificativul ca definitiva hotararea. Cine stie? Pt mine nimic interesant.Poate se afla ca sunt publice. Are cineva de invatat de la B sau M? Stau cu politia la sedinte sa nu le inoportuneze S concetateanul lor, M ori se bate prin scoala de la Tandarei, ori sta la mese intinse in altele.B face uz de de functie ca doar e prietena ministrei. Aici sunt probleme. Si totul e vremelnic, si cimitirele sunt pline de oameni importanti. Cei cu scaun la cap sunt deja la profesia lor. Aici, carcotasii n-au ce sa mai spuna!
PSD ist:
(2 Ianuarie 2020, 19:21)
Vasile mare adevar ai grait...
PSD ist:
(2 Ianuarie 2020, 19:20)
@Lola parca ai un nume reprezentativ ptr soseaua care ocoleste orasul.
Esti prea inteligent/inteligenta ptr.astfel de comentarii. Mergi la Dilema ca pari o dilema...mai ales morală
@Doinits(!?):
(2 Ianuarie 2020, 17:55)
Da-ne o poza cu tine, sa vedem "ce fatau de baba" ai, poate are psd-ul un post de cucuvea si pt tine..
vasile:
(2 Ianuarie 2020, 16:13)
Terminati cu ciumele astea Zainea ,Mitrea ,actuala inspector sef niste nulitati sustinute politc si apreciate in partide .
@Lola:
(2 Ianuarie 2020, 14:58)
Dupa stil si exprimare se vede ca inteligenta se tine dupa tine dar tu esti muult mai iute..