Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Steluța Mitrea a câștigat procesul intentat Ministerului Educației

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița are din nou adjunct

Steluța Mitrea a câștigat procesul intentat Ministerului Educației

Curtea de Apel București a admis cererea prin care Steluța Mitrea, inspectorul școlar general adjunct al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, a cerut suspendarea efectelor Raportului Ministerului Educației, prin care a primit calificativul «nesatisfăcător». În baza acestui document, ea urma să fie demisă din funcție. Sentința dată de Curtea de Apel București este executorie, dar nu definitivă și poate fi atacată la Înalta Curte de Casație și Justiție.

Steluța Mitrea a revenit la serviciu În primăvara acestui an, Ministerul Educației a transmis către Inspectoratul Școlar Județean Ialomița Rapoartele de activitate pe anul trecut ale inspectorului școlar general, Luminița Barcari, și al inspectorului școlar general adjunct, Steluța Mitrea. Șefele Învățământului ialomițean au primit calificativele «nesatisfăcător». Invocând acest calificativ, Ministerul Educației a făcut demersuri pentru demiterea acestora din funcție. Astfel, Luminița Barcari a fost destituită și înlocuită cu Manuela Zainea, în timp ce Steluța Mitrea a intrat în concediu medical prelungit și a atacat deciziile Ministerului Educației la Curtea de Apel București. La începutul acestei săptămâni, instanța din Capitală a decis să suspende efectele controversatului Raport de activitate al Steluței Mitrea, dispunând ca aceasta să revină la muncă. Ea și-a reluat activitatea începând de miercuri, 18 iulie 2018.
Citiți mai multe amănunte despre acest subiect în ediția print de miercuri, 25 iulie 2018, a ziarului Independent

19 Iulie 2018, 11:10 (13384 vizualizări - 40 comentarii)

Citiți și:
Elevii din Ialomița așteaptă de 5 ani învățământul dual
Pandemia de COVID-19 pensionează profesorii din Ialomița mai devreme
Steluța Mitrea a câștigat procesul intentat Ministerului Educației

Comentariile cititorilor:


@nu contează, dar cotizează!:
(15 Iulie 2019, 10:05)
@nu contează. Zici că M.S.,fosta cumnată a lui Barcari și actuală nevastă de Sindicat, nu-și făcea datoria la clasă?? Nici nu venea la ore? Lua salariul degeaba? Bă nene, ești în mare regres! Să nu zic că ești prost, dar mă degrabă o proastă! Ca M.S. sunt 80% dintre profesori, nu numai în Țăndărei. Mulți așteaptă să fie inspectori. Generali, adjuncți...nu contează! Inspectori școlari!
Nu conteaza:
(15 Iulie 2019, 00:54)
Inainte sa ajunga asta inspector o-au fost verificate rezultatele? Stiti cati copii au facut matematica cu ea si au avut rezultate slabe la examene? De ce? Pentru ca nu se ducea la ore dar lua salariu de la scolile din Tandarei unde era titular. De ce ma mir cand Andronescu nu stie sa faca acorduri in limba roamana. Mare rector al unei facultati de prestigiu si ea vorbeste mai prost ca un om cu 4 clase. Rusine ba nemernicilor ca va bateti joc de un judet si un invatamant la pamant. Oricat ati vrea sa indobitociti oamenii va garantez ca vor fi tineri mai destepti decat voi. Pt bogatia voastra sufera mii de copii si familii. Nu faceti nimic ci bogatia saracilor sentimentali. Sper ca intr-o zi sa fiu parte din cei care va vor da jos din sistem.
Johnny:
(25 Iulie 2018, 22:22)
Lipa George, faci beletristică! Felicitări! Și literatură, și realism critic! Acestea, numai după o poză, dar dacă ai cunoaște-o personal! Mai bine să nu!
Yoga:
(25 Iulie 2018, 20:15)
@lipa g. Bine! Ești un om vioi la minte, cu demnitate! Așteptăm și portretul cumnatei.
Lipa George:
(25 Iulie 2018, 08:49)
Cata expresivitate reda fotograful cu acest instantaneu.O vadita scarba,sila,superioritate a acestei directoare.Avem al dracului de multe asemenea specimwne.Ar merita popularizate.Ciumafoaie de par,aspru,neintretinut,pozitie falsa la birou,chiar nedumerire,falsa pozitie de retragere,privire prefacuta,disimulata parca de ochelari.Acasa,in familie,cu amicii,vecinii probabil ca adopta aceeasi bovinitate si grimasa a gurii.Bleahhhh.Oare ce subiecte abordeaza dupa serviciu?Singura bucurie poate fi un remy,un tabinet,ca sotul e pescar,probabil.
puscasu' marin:
(24 Iulie 2018, 18:57)
@arcasu: noi femei deștepte-avem, dar isi vad de treaba lor. Asa e: Viorica- Vasilica, Otilea, Zainea... Haide bre, ne lași?!
Ipate:
(24 Iulie 2018, 13:04)
@Arcasu ....ai vrut să scrii versuri ca Dencă!? Ți-au ieșit chiar mai bine. Dacă nu-l cunoști pe poet, nu-i nicio pagubă!
Olaru Nicolae:
(24 Iulie 2018, 12:23)
Steluța și PRIMA DOAMNĂ A ȘCOLII IL sunt compromise. Țăndărei. POATE MAI SUNT VARIANTE ( centura! ).
Arcasu grabit :
(24 Iulie 2018, 08:28)
puscasule cu teava mică,tinta de e prea departe,geaba tragi,ca glontul cade...Ca sistemul a distrus bunul din noi,se vede.Esti puscas,cu-o flinta mica,la o lupta chinuita,intre noi,de un neam.Nu cu mine cauti"price",ci la Stela'n batatura,ca de ai ei seamana ura.Loc de pupatura veche,cu♧ul romanesc,se stie,de femeie poa-sa fie.Noi,femei destepte-avem,dar isi vad de treaba lor,lasand paduchii pe frunte.Bag de seama mă,puscasu,ca vrei sa incerci "arcasu".Ai gresit teava baiete,mie-mi place pe la fete.Sa ai spor si glont pe teava ca gasesti si dosuri fine la baieti gelati,ca tine.
puscasu' marin:
(23 Iulie 2018, 21:12)
Du-te si fa pereche cu Badea!Un alt prost mai mare ca tine!
Mircea:
(23 Iulie 2018, 12:17)
Pușcașu marin este un vulgar prost! Steluța Mitrea l-a educat pe la Țândărei? Toate numele ,,steluța” din școli sunt predestinate spre negura minții.
puscasu' marin:
(23 Iulie 2018, 10:24)
@badaran fără punct: văd ca le stii p-astea cu ochiu' maro. Esti....? Sau esti....?
Liviu:
(22 Iulie 2018, 18:26)
@badaran... ai greșeli de scriere, dar și foarte mare dreptate! Bravo, dă Doamne să fii profesor, părinte sau măcar ceva pe la vreo școală! Să aibă și școala oameni pe picioarele lor, nu numai jarle, tip Marius Boitan! Este din Țăndărei sau zona limitrofă.
Mistrețul:
(22 Iulie 2018, 17:12)
@bădăran. punct. Suntem aici, acum 8 profi de acord cu tot ce scrii! Bine! Acel lingău a vrut cu totdinadinsul să-l știe madama! Are nevoie să lingă...blide! Peste porcină se extinde! ( Propunem ac. Parolă dizidenților!)
Eugenia:
(22 Iulie 2018, 13:46)