Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Comunitatea romă din Căzănești se pregătește să iasă din izolare

La un pas de explozie

Comunitatea romă din Căzănești se pregătește să iasă din izolare

În urmă cu o săptămână, autoritățile din Căzănești se confruntau cu primele conflicte interetnice generate de aplicarea măsurilor privind izolarea romilor întorși acasă. Acum, autoritățile locale se tem de că nu vor putea gestiona conflictele în cazul în care romii vor fi lăsați să iasă din case. «Au fost învățați să ceară! Acesta este modul lor de a trăi... Dar au părăsit țara în vreme ce primeau ajutoare sociale, iar acum nu le mai pot încasa! Trebuie să identificăm o soluție legală pentru acestă situație...» declară primarul orașului Căzănești, Alexandru Măchiță.

Primele valuri, primele probleme În urmă cu o săptămână, primul val de romi întorși acasă și-au speriat concetățenii. Unii dintre ei au refuzat să se autoizoleze și au amenințat că «răspândim „virusu’“ dacă nu primim trei mese pe zi!». Situația a fost aplanată după intervenția jandarmilor, însă situația a rămas tensionată. Al doilea val, de 17 persoane, au ajuns în comunitate fără a fi supravegheați de autorități și fără a fi testați... La acest moment, numărul celor întorși acasă depășește 250, iar autoritățile estimează că numărul total este de 500. «Joi, 26 martie a.c., la prima oră erau 222 de persoane... Dar sunt înregistrați aproximativ 500! Problema e că unii dintre ei se întorc în case unde există deja rude care stau în izolare de două săptămâni... Și-atunci, măsura trebuie prelungită automat!» a explicat primarul Alexandru Măchiță.

500 de guri de hrănit Problema principală a autorităților din Căzănești nu este însă izolarea la domiciliu. Primarul Alexandru Măchiță susține că principala problemă rămâne asigurarea hranei pentru aceste 500 de persoane: «Au fost învățați să ceară! Acesta este modul lor de a trăi... Dar au părăsit țara în vreme ce primeau ajutoare sociale, iar acum nu le mai pot încasa! Trebuie să identificăm o soluție legală pentru acestă situație...». Pentru identificarea unei soluții, autoritățile locale așteaptă sprijinul Consiliului Județean Ialomița. Conform estimărilor, 10% din romii din Căzănești nu au nicio sursă de venit. «Oamenii ăștia vor muri de foame înainte să moară din cauza coronavirusului...» a mai declarat primarul Alexandru Măchiță.

28 Martie 2020, 12:40 (14479 vizualizări - 21 comentarii)

Citiți și:
Căzănești: Polițiști loviți cu pietre de o familie de romi
Autoritățile din Căzănești gestionează cu dificultate problema romilor întorși acasă

Comentariile cititorilor:


sa nu devenim rasisti:
(3 Aprilie 2020, 22:09)
Sa nu devenim rasisti !!!

Nu mai avem nevoie de scandal , revolte si crime in plus decat va face acest virus.

Rromii trebuie ajutati ca si pe ceilalti cetateni romani, ca pe niste fii risipitori veniti acasa.
Dar fii risipitori trebuie sa ajunga sa se smereasca, fie si chiar si cu politia sau armata.
LA MUNCA:
(30 Martie 2020, 23:03)
LA MUNCA.
Putin VLADIMIR.:
(30 Martie 2020, 22:11)
Să îi ducă în Coreea de Nord că le dă Kim de TOATE !
Gogu:
(30 Martie 2020, 16:20)
La munca cu ei. Sa-si vanda masinile, aurul ca sa aiba cu ce trai. Ce noi romanii ramasi in tara care traiam de pe o zi pe alta, ne da cineva mancare gratis? Ei nu  merg la scoala, nu lucreaza nici macar o zi dar au acelaeasi drepturi ca noi romani. De ce ei nu respecta legea, daca suntem toti cetatenii acestei tari si au venit cum spun ei acasa? Politia sa isi faca treaba cu adevarat. Sa faca arestari in grup si sa vedeti daca mai reactioneaza asa! Au case imense si acuma vor ajutor social! Pe ce Bani? De unde ? Cat le-a fost bine, nu le-a pasat de tara, acum apartin acestei tari, dar au trait cu noi acesti ani grei in tara cu noi?
@@PSD ist:
(30 Martie 2020, 15:53)
Corect!
PSD ist:
(30 Martie 2020, 12:10)
Antecel l cu scrierea critica, cred ca nu ai reusit sa citesti tot ca sa realizezi ce am scris. În nici un caz nu am scris favorabil la adresa PSD . sint PSD ist dar nu ma regăsesc în această organizație condusă, cel puțin în Ialomita, de niste impostori. Tara a fost vândută de primii PSD iști de dupa 90. În ce i pr8veste pe tigani.saracii la figurat sunt rezultatul a ce a oferit clasa asta de impostori.si de bandiți. Iar ei, tiganilor le convine . Fiecare daca am fi fost in locul lor, cu educația lor etc am fi fost ca ei. De vină in primul rand este acest stat în care nu conteaza decât sa faci politica. si devii destept. Iar acesti destepti nu au nevoie decat de voturi. Sansa mai e credinta adevarata. Ce aiureala acești golani politici pun imnul...sa mibarate ce inseamna sa fii patriot. acum?????
gigel:
(30 Martie 2020, 12:09)
Voi politicienii i-ati invatat asa. Cand ii plateati pentru voturi era bine? Acum vi se urca in cap. Culegeti ce ati semanat! 
@PSD ist:
(30 Martie 2020, 11:44)
Paradoxal, sa alaturi cuvintele educatie, rromi, psd, politica, voturi... Pai stimate domnule pesedist, cine a relaxat politica sociala in ceea ce-i priveste pe tigani? Nu cumva partidul multiubit pe care cu mandrie in etalezi chiar si in numele tau, PSD ist?. Da domnule, sub partidul tau s-au inmultit necontrolat tiganii si in general toate putorile asistate social. Voi i-ati invatat ca daca nu muncesc, nu e o problema, oricum le dati bani, alocatii ca sa faca 10 puradei pe care sa-i trimita la cersit, furat si talharit. Voi i-ati scutit de plata impozitului pe palatele tiganesti care mai nou sunt inregistrate ca lacase de cult. Voi ati relaxat legislatia fiscala, asa incat nu i-a intrebat nimeni de unde au palate, aur si masini de lux, dar ei "n-are servici, n-are bani, e amarati" saracii. Iar faptul ca au fost "folositi, exploatati", tot voi i-ati folosit ca sa va voteze psd-ul si sa va mentina liderii la ciolan timp de 30 de ani. Noi, cetatenii care mai muncim prin tara asta trista cred ca am stii mai bine sa-i folosim pe asistatii astia social: munca, munca si iar munca sub paza militara. Sa munceasca la construirea de drumuri, amenajarea canalelor de irigatii, in agricultura, etc. Sa-si merite banutii cheltuiti pe ei. Comparati viata unei pensionare C.A.P., care a muncit din greu toata viata si are o pensie de 3 mil lei si un tigan care nu a muncit nicio zi din viata, a facut toate faradelegile si-i dam ajutor social de multe milioane de lei lunar, scutire de impozit si asistenta medicala. Intreaba-ti pesedistii daca e bine! Apoi ai dreptul sa-i intrebi si pe penelistii lu` peste, de ce dracu au adus toti infractorii bolnavi in tara si-i lasa slobozi ca sa ne imbolnaveasca, sa ne prade si chiar sa ne omoare!
El Dictator :
(30 Martie 2020, 02:11)
Trebuie sa manance bataie astia! Bagati mascatii peste ei ! 
Un cetatean:
(28 Martie 2020, 21:37)
Din cauza lor suntem unde suntem acum! Trebuiau inchise granitele! Acum e buna Romanica!Ar trebui aplicată politica din India: batai cu bete de bambus aplicate la oricine ieșea pe strada! DA, si sa le aplice si legea. Batai si amenzi.. fara mancare, ca sa vada ca a venit timpul sa puna mana sa munceasca si sa respecte legea! Nu le duce grija, dle primar, daca nu au murit pe unde au fost, nu mor nici aici!
PSD ist:
(28 Martie 2020, 21:00)
Au nevoie de educatie. zeci de ani au fost folosiți.de ei s au folosit toti Acum ne miram de ce se comporta asa.fara respect fata de legi, comportamente deloc civice etc. Poate de acum statul se va simti ca e stat.si nu stana politică.
ilie:
(28 Martie 2020, 17:06)
Dm prefect sa gaseasca solutii doar este reprezentantul guvernului in teritoriu ,mai ales ca sotul este colocatar cu ei .
Ion:
(28 Martie 2020, 15:40)
Poate ii ajuta Train Pisicu sa l voteze.Tot vrea el primar de 2 lei!
Parpanghel Antonescu:
(28 Martie 2020, 15:22)
1. Legea trebuie respectata cu strictete, si de romi, si de neromi; cine iese din izolare, sa intre iar 14 zile. si iar 14 zile, pana pricepe ca unde-i lege nu-i tocmeala.
2. Domnul primar sa nu le duca grija, ca nu mor de foame. Ce, s-au intors din strainatate cu mana goala? Si da, Irina are dreptate, sunt si mari mincinosi!
3. Stiu ca unii romi au trecut la religia penticostala. Ar putea lua legatura cu mai marii acestiu cult care sa-i ajute pe cei mai saraci.
3. Nu sunt de acord ca ar fi la Cazanesti un conflict interetnic. E un conflict intre cei cinstiti, corecti si care respecta legea, si ceilalti ( romi sau neromi). E simplu.
4. Inteleg mania si ingrijorarea d-lui/d-nei Damian (?), dar nu vad de ce si-a gasit sa si-o verse pe domnul primar. Mai bine ar fi sa sprijinim cu totii autoritatile, sa respectam legea pentru a depasi cu bine acest moment dificil.
5. Stiti cumva unde se gasesc la vanzare in Cazanesti manusi chirurgicale? Multumesc.
Darius G:
(28 Martie 2020, 14:45)
Autoritățile abilitate sa facă uz de arma , altfel ne vom trezi cu ei in casele noastre.