Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Medicamentele pentru tratarea bolnavilor de diabet lipsesc din farmaciile ialomițene

8000 de pacienți în pericol

Medicamentele pentru tratarea bolnavilor de diabet lipsesc din farmaciile ialomițene

Sănătatea a 8000 de pacienți din Ialomița care suferă de diabet este pusă în pericol din cauza faptului că unele medicamente prescrise de medici lipsesc din farmacii. Un astfel de exemplu este tratamentul numit SIOFOR, folosit pentru a reduce nivelul glicemiei din sânge. Reprezentanții Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița susțin faptul că fac demersuri pentru ca medicamentele să fie aduse la timp. Într-o situație similară se află și pacienții care au probleme cu glanda tiroidă și care așteaptă de câteva săptămâni ca farmaciile să se aprovizioneze cu medicamentul Euthyrox...

Situație îngrijorătoare
Lipsa medicamentelor cuprinse în schema de tratament a pacienților care suferă de diabet a fost sesizată de către un bolnav, din municipiul Fetești: «...sunt bolnav de diabet și vreau să trag un semnal de alarmă că nu se găsesc în farmaciile din Fetești medicamentul SIOFOR 1000 mg sau GLUCOPHAGE 1000 mg. Am sunat la farmaciile ANISA ,LELIA, CATENA, INDIGO2000, DR.MAX, MARIO FARM, NEGRILĂ din Slobozia, etc și nu știu când vor aduce, astfel că nu trebuie să murim de COVID-19, putem să ne agravăm sănătatea prin întreruperea tratamentului». Oficialii Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița, instituție prin care se distribuie fondurile pentru Programul Național de diabet zaharat, cunosc situația, dar nu au un răspuns cu privire la momentul în care medicamentele care lipsesc vor ajunge în farmacii. Între timp, le recomandă bolnavilor să folosească tratamentele înlocuitoare!. «Cunoaștem situația, într-adevăr aceste medicamente lipsesc din farmacii... Nu știm când vor fi aduse, dar există înlocuitoare ale acestor tratamete și pot fi folosite! Noi facem demersuri pentru ca medicamentele să revină în farmacii...» explică Mihai Geantă, președintele Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița. O situația similară se regăsește și în cazul medicamentului Euthyrox, prescris în cazul afecțiunilor glandei tioride.

8 Aprilie 2020, 08:05 (2491 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
Diabetul îmbolnăvește în fiecare an 300 de ialomițeni
Scandalul diabetului în Ialomița

Comentariile cititorilor:


Mihai:
(3 Noiembrie 2020, 11:31)
Ce se întâmplă? Oamenii care au diabet sunt lăsați fără medicamente. Am căutat în timisoara Glucophage 1000 mg. și nu-l găsesc? Chiar doriți să dispară oamenii bolnavi de diabet?
Ionela :
(9 Aprilie 2020, 19:04)
Din nefericire nu se găsește Siofor și nici înlocuitori.
Gaie:
(9 Aprilie 2020, 09:39)
Auzi bre nea directore de Casa Sanatate.Daca erai istet,prevedeai lipsa medicamentelor esentiale in cazul diabetivilor. Dar voi tineti cu dinti de scaune(parca sunteti pusi pe viata!)Ce capabilitati te recomanda? Ca esti incapabil pe timp de criza?Ca in vremuri normale,esti la fel de nulitate, doar ca isi fac treaba/sau nu,angajatii CAS.Doar ca atunci nu e presa cu ochii pe voi,nesimtitilor.
Crd³:
(8 Aprilie 2020, 10:21)
Problema este ca Sioforul nu se gaseste de ceva timp....Rezolvati fratilor ca mor oamenii!!!!!!!!!
Ade Zin. Nu Zen. :
(8 Aprilie 2020, 08:33)
Autoritatile au fost prinse prin surprindere ca nu au stocuri.Cam toti decedatii de Covid aveau in istoric diabet.S au gandit ca ies mai ieftin dupa starea de urgenta fara diabetici.Niste incapabili tembeli,numiti ministri,secretari de stat(avem cei mai multi din Europa),Cum sa nu prevezi achizitiile de medicamente si de produse de importanta pentru propriul popor?Prin ignoranta si nestiinta!