Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Două familii de romi s-au luat la bătaie în plină stradă

Scandal la Fetești, în prima zi de Paște

Două familii de romi s-au luat la bătaie în plină stradă

Dosare penale pe numele scandalagiilor

Duminică, 19 aprilie 2020, polițiștii și jandarmii au intervenit în Cartierul Vlașca din Fetești pentru a aplana un conflict spontan apărut între două familii de romi. Depășite numeric, forțele de ordine au solicitat întăriri din partea militarilor Jandarmeriei Române care asigură respectarea carantinei la Țăndărei. În urma scandalului, 4 persoane care au încălcat prevederile Ordonanțelor Militare au fost ridicate și transportate într-unul dintre Centrele de carantină din stațiunea Amara.

Revolta, distribuită pe internet
Scandalul iscat între cele două familii din Vlașca a apărut în spațiul public în urma difuzării pe internet a unor imagini în care romii din Fetești apar lovindu-se cu bâtele de lemn. Revolta s-a petrecut în mijlocul străzii pe care locuiesc familiile care au provocat-o. Potrivit imaginilor, scandalagiii au încercat să-i lovească pe polițiștii și jandarmii care au intervenit pentru a-i liniști. Tocmai de aceea a fost nevoie de suplimentarea forțelor de ordine. Astfel, o parte dintre militarii Jandarmeriei Române care asigură respectarea stării de carantină impusă la Țăndărei s-au deplasat la Fetești. În urma acțiunii nu au fost emise mandate de arestare sau de reținere. 4 indivizi care nu au respectat măsurile de autoizolare, stabilite prin Ordonanțele Militare, au fost ridicați de forțele de ordine și internați într-unul dintre Centrele de Carantină înființate în stațiunea Amara.

UPDATE: Polițiștii din Fetești au deschis dosare penale pe numele a 4 persoane pentru comiterea a 4 infracțiuni: «tulburarea ordinii și liniștii publice», «violare de domiciliu», «loviri și alte violențe» și «distrugere»

20 Aprilie 2020, 12:30 (5744 vizualizări - 10 comentarii)

Citiți și:
Scandal în incinta unui magazin între doi feteșteni «carantinați»
Scandal pentru plata unei taxe de protecție între 4 familii de romi din Cartierul Vlașca
Scandalagiii din Vlașca-Fetești sunt încă în libertate!
Scandal provocat de un șofer băut și fără permis

Comentariile cititorilor:


Larisa:
(23 Aprilie 2020, 12:36)
Nu mai dați ajutoare sociale țiganilor, hrăniți șerpi la șân, se vor înmulți pentru a lua ajutoare si mai multe.
@lege si ordine:
(22 Aprilie 2020, 23:35)
foarte corect! nu e rasism, nu e discriminare, astea se aplica referitor la romani, se pare.ce ne vom face cu sutele de mii ramasi aici??
@ca pe vlasca:
(22 Aprilie 2020, 10:47)
Raspunsul la toate intrebarile puse de tine, este evident: NU! 
Si ar fi corect sa ne intrebam de ce acest NU pe linie. In ciuda evidentei, autoritatile desi "vad" ca etnia a luat-o razna, decid ca e timpul sa o protejeze si mai abitir decat au facut-o pana acum: Daca informatia de pe mediafax (https://www.mediafax.ro/social/proiect-de-lege-inchisoare-de-la-3-luni-la-10-ani-pentru-persoanele-care-promoveaza-doctrine-antitiganiste-18372101) este corecta, inseamna ca noi, prostii de romani, care muncim cinstit si platim taxe ca sa sustinem pe viata acesti paraziti, vom fi amendati (dupa ce in prealabil vom fi "urmariti" in mediul online pentru parerile noastre) daca criticam tot acest comportament antisocial al tiganilor. Deci ei au "dreptul" in continuare sa ne talhareasca, fure, bata, agreseze, sa ne rapeasca copiii si sa-i oblige sa faca prostitutie, etc., iar noi avem "obligatia" sa inchidem gura si ochii, dar sa le platim in continuare facilitatile fiscale. 
Te intrebi: cum drq am ales toti nemernicii ca sa ne puna pumnul in gura? Si te mai intrebi desigur, cine ar putea sa-i schimbe pe nemernicii care iau decizii impotriva poporului? Chelul codrinelul defila numai cu interlopi tuciurii cand il sustinea pe sobolanul flausat; a lui sa fi fost initiativa legislativa?
ca pe vlasca:
(21 Aprilie 2020, 16:36)
S-a deplasat vreo autoritate in Tandarei sa-i intrebe cu ce bani si-au ridicat viloaiele ?
S-au incasat impozitele locale pe acele vile ?
S-a intrebal vreo autoritate de unde au avut bani pentru masinile bengoase ?
Se stie ca Al Capone a intrat la bulau  (definitiv) pentru EVAZIUNE FISCALA si nu pentru crimele comise !
Nu problema legilor este cea mai grava. Este grav ca actualele legi nu se aplica si acestor cetateni de etnie roma. 
CONEL:
(21 Aprilie 2020, 14:39)
Sunt de acord cu ceea ce a scris domnul -ofuscat-. FELICITARI!
ofuscat:
(21 Aprilie 2020, 12:06)
Nici nu stii impotriva cui sa te mai revolti in situatia asta! Iti vine sa iei toti politicienii care au relaxat legislatia si pedepsele, care s-au aliat cu tiganii, si sa-i "expui" ancorati in piata publica, legati bine de gat (ca sa nu cada si sa-si rupa vreun picior doamne fereste). Sau sa te revolti impotriva organelor de ordine (politisti, jandarmi, dar si judecatori care scapa infractori) care sunt duri cu amaratii si aplica legea strict, dar inchid ochii la faradelegile comise de tigani. Isi muta privirea cand vad un bemweu cu numere de Anglia/Spania (posibil furat) oprit "cu avariile" pe trecerea de pietoni sau in mijlocul strazii, deoarece le este frica sa puna la punct un bombardier/interlop. Le dau NUP, sau cu suspendare cand primesc ditamai dosarul cu infractiuni dovedite din Anglia. Le albesc dosarele traficantilor de arme, de copii, de prostituate.
Iti vine sa te revolti impotriva etniei, fiindca este agresiva, violenta, parazita, iar in viitorul apropiat va fi si majoritara in tara asta. Tiganul face 10 copii si-i trimite la cersit, furat, talharit, iar romanul mai face maxim un copil (sau niciunul) din cauza situatiei materiale precare. Cine va plati pensia viitorilor pensionari, puradeii nescolarizati si neangajati? Clar NU, astia vor sta in continuare pe spatele romanilor. Daca viitoarea clasa politica (nici PNL si nici PSD) nu va inaspri pedepsele ca sa disciplineze prin puscarii si la munci tiganii, nu le va confisca averile furate, nu le va opri pomenile fiscale, va fi foarte greu de noi!
Pardaian:
(21 Aprilie 2020, 00:11)
Bai mancat-as gura, astia trebuia dusi pe camp, sa sape manual canale pentru irigatii, de dimineata pana noaptea, fara apa la ei. Sa-i fi vazut dupa, ce chef de chef mai aveau. Asa-i mo?
CETATEAN:
(20 Aprilie 2020, 21:30)
Romii au un tupeu fantastic politia locala si organele de militie nu au curajul sa cirie impotriva lor .Daca nu ar fi jandarmii si trupele speciale de mascati cara mai au curajul sa se impuna in fata romilor .In citiva ani va fi jale cu infractionalitatea in Rominia .Pentru a cria o politie competenta trebuie sa se ia masuri sa se schimbe toate organele de politie actuale care au fost angazate numai pe pile si pe grad de executare a comenzilor fara a comenta numai incompetenti .
Frezoane și "bombardieri ":
(20 Aprilie 2020, 18:55)
Starea de urgenta din Romania pandemică seamănă din ce in ce mai mult a stare de negociere intre"premianții"anglezi si procurori,polițiști sau armată.S-au dat amenzi aberante dar 80%din ele sunt scrise vârstnicilor,celor ce nu au ințeles pe deplin cerințele bâlbâiților și răzgândiților din București.Le puteați numi"ordonanțe pentru prostime",că rromii cu bani au dovedit de ani de zile ca s-au "șipat"și se vor "șipa" continuu pe legile de 2 bani ale țarii.Deci nenorociții ce sunt violenți,nu au loc in pușcării..Ii cazați in hoteluri,cu 3 mese/zi,sa poată face scandal in continuare,ca oricum strigă cu orice ocazie ca împachetează poliția sau legile.Și se pare că au dreptate!Acestor nenorociți care urlă insoțiți de pirande și puradei nu le putem opri nemernicia și nesimțirea.Că nu avem legi și proceduri de aplicare.Vulgaritatea și lenea le sunt copiate chiar și de forțele de ordine,mai nou.Cu așa ordonanțe militare in care fermierii sau muncitorii nu iși pot desfașura activitățile normal dar porcăriile minoritații cu palate ce sunt aprobate"locașe de cult" și exploatarea minorilorlla cerșit in țări străine reprezintă"schimb de experiență"...
lege si ordine: