Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Schimb de terenuri pentru finalizarea complexului comercial din «Pepinieră»

Oyl Company Holding AG oferă o alternativă municipalității din Slobozia

Schimb de terenuri pentru finalizarea complexului comercial din «Pepinieră»

Săptămâna trecută, în cadrul ședinței Consiliului Local Slobozia de joi, 28 mai 2020, consilierii locali au dezbătut propune­rea Oyl Company Holding AG privitoare la finalizarea complexului co­mercial din Cartierul «Pepinieră». Investiția are o valoare estimată de 3 milioane de euro, iar pentru finalizarea ei reprezentanții Oyl Company Holding AG au solicitat consilierilor locali «să accepte un schimb de terenuri». Terenul oferit municipali­tății este si­tuat la ieșire din oraș, în imediata vecinătate a supermarketului Kaufland, și are o suprafață egală cu cea concesionată în prezent.

O dezbatere post-festum Joi, 28 mai 2020, în cadrul ședinței Consiliului Local Slobozia, cei 20 de consilieri prezenți au aprobat cu majoritate de voturi un proiect de hotărâre privind concesionarea celor 4,6 ha de teren din jurul complexului comercial din Cartierul «Pepinieră», investiție inițiată în urmă cu 12 ani. Reamintim că, începând cu anul 2017, construcția se află în proprietatea Oyl Company Holding AG, firmă locală care intenționează să finalizeze acest complex comercial. Imediat după ședință, aceiași consilieri locali au dezbătut o propunere prin care «firma solicită un schimb de terenuri» pentru a facilita finalizarea investiției. Propunerea a fost primită cu ostilitate grobiană de către o parte dintre consilierii prezenți. «Ce ne pasă nouă?! E afacerea voastră, descurcați-vă! Nouă să ne dați bani!» a declarat, printre altele, consilierul PI Luminița Croitoru. «Cum adică, schimb!? Vreți să ne vindeți teren la 100 de euro/metru’ pătrat? Nu vă mai săturați de bani!» a secondat-o consilierul PMP Elena Ion. În fața acestor declarații incalificabile, argumentele avocatului Marius Constantin, reprezentantul firmei, s-au dovedit inutile. Precizăm că propunerea oferită municipalității include 3 posibile soluții, în funcție de interesele și prio­ritățile investiționale ale municipali­tății. Cea dezbătută de către consilierii locali pre­supune un schimb de terenuri. Terenul oferit municipalității este situat la ieșire din oraș, în imediata vecinătate a supermarketului Kaufland, și are o suprafață egală cu cea concesionată în prezent.

O investiție de 3 milioane de euro Acceptarea acestui schimb de terenuri obligă firma Oyl Company Holding AG la finalizarea complexului comercial în maxim 2 ani. Avocatul Marius Constantin ne-a precizat, ulterior ședinței, că situația prezentă a fost generată de apariția pandemiei și condițiile economice dificile pe care le-a generat această amenințare: «În februarie 2020, apro­ximativ 80% dintre spațiile comerciale din complex erau închiriate... În mai 2020, toate firmele achizitoare au reziliat contractele și ne-au explicat că nu intenționează să investească mai devreme de 2 ani... În aceste condiții, plata concesiunii devine dificilă! Considerăm acest schimb de terenuri o propunere reciproc avantajoasă. Ne asumăm obligația de a finaliza construcția, de a sistematiza zona prin construirea unor căi de acces și de a dona aceste drumuri, asfaltate, către municipalitate... În caz contrar, ne vedem obligați să restrângem plata la cei 12 mii de mp cât reprezintă construcția! Nu vrem să ne sustragem de la plata obligațiilor care ne revin, însă trebuie să gândim economic pentru a evita pierderi financiare nejustificate în perioada imediat următoare...». Conform estimărilor, pentru finalizarea investiției la acest complex comercial, ar fi nevoie de 3 milioane de euro.

Istoria «hipermarketului» care nu s-a mai construit
Povestea complexului comercial din «Pepinieră» a început în urmă cu 12 ani. În anul 2008, autoritățile locale ofereau cu generozitate și inconștiență dezvoltatorului imobiliar Timis Investment o suprafață de teren de 4,6 ha pentru construirea unui «hipermarket». Pe 18 aprilie 2014, după 3 ani de scandaluri publice între dezvoltatorul imobiliar Timis Investment și autori­tățile locale din Slobozia, firma de insolvență AA Total Insolvency pune lacătul pe această construcție. În 2017, Oyl Company Holding AG cumpăra ruinele existente, cu tot cu datorii. În perioada scursă din 2014 și până în 2019, auto­ri­tățile locale nu au obținut niciun venit de pe te­re­nul respectiv. În cadrul ședinței Consiliului Local Slobozia de joi, 28 mai a.c., primarul Adrian Mocioniu a susținut că datoriile restante au fost recuperate. Ulterior ședinței, acesta a declarat: «Propunerea formulată de către firmă poate fi o soluție avantajoasă pentru Slobozia din perspectiva unor viitoare investiții... Nu am vrut să fac lobby pentru această propunere fiindcă se apropie alegerile și tot ce spun devine interpretabil! Datoria consilierilor locali este să gândească în perspectivă. Avem nevoie de acest teren pentru noi investiții edilitare sau nu? Aceasta este întrebarea la care trebuie să răspundem înainte de a decide dacă acceptăm schimbul...».

4 Iunie 2020, 08:05 (3416 vizualizări - 12 comentarii)

Citiți și:
Marian Neacșu a demisionat din Consiliul Local Slobozia
Ședința Consiliului Local Slobozia și noua viziune administrativă
Cântecul de lebădă al Consiliului Local Slobozia

Comentariile cititorilor:


Cetatean:
(13 Iunie 2020, 17:23)
In mijlocul orasului este mai bine altceva un complex sportiv, de agrement pentru batrani sau altceva un nici un caz un complex comercial
Stefan T.:
(9 Iunie 2020, 12:30)
Cine va semna documentul, va ajunge la DNA cu siguranta. Ma ocup personal de sesizare si documentatie.
Flory:
(5 Iunie 2020, 21:53)
" Iara noi? Noi, epigonii...Simtiri reci, harfe zdrobite,
Mici de zile, mari de patimi, inimi batrane, urate..."
Va intreb acum, avea dreptate poetul nepereche? Se repeta istoria?
Numai bine!!!!!
Clever:
(5 Iunie 2020, 17:44)
(...) o sa ne cumpere in curând tot orasul, astfel că la un moment slobozia va fi plantatia lor. De ce sa faci schimburi de terenuri, cand poti frumos să încasezi concesiune, anual? (...) ăștia au făcut ce au vrut si continua sa o faca. Au bani si cumpara orice partid si orice guvernare. Vezi cum au făcut hotelu central, restaurantul fara parcare si fara suficient teren din spate etc. Voi ....consilierii....reprezentantii poporului, ce naiba păziți la masa aia ovală? Sau cumva nu aveti cap sa analizați hârtiile? Asa reiese.
Gigel:
(5 Iunie 2020, 08:50)
@Camy - spune-mi si mie o firma care a facut cerere de cumparare a terenului concesionat si a fost "refuzata". Eu nu am stiinta de asa ceva, si crede-ma ca stiu ce spun. Legea este foarte clara, daca firma respecta conditiile, are drept de cumparare. Trebuie doar sa aiba constructia finalizata cu acte in regula si poate cumpara terenul. Daca Primaria n-ar fi de acord, ar pierde procesul foarte rapid.
Referitor la Oyl Company, sunt de acord cu tine.
Camy:
(4 Iunie 2020, 18:04)
Sunt firme care de peste 10 ani de zile isi au sediul pe terenul primăriei si platesc concesiune deși au solicitat sa il cumpere la prețul stabilit de evaluatorii primariei. Cu toate astea sunt refuzați desi sunt buni contribuabili la bugetul de stat si local. Pt Oyl se fac concesii si se întrunește consiliul local ba mai mult oferă terenuri la schimb la dracu in praznic la ieșirea din oraș. Păi in conditiile astea sa lase la liber primăria oferta pt ca sunt cu siguranță multe firme sau chiar persoane fizice care ar dori sa dea terenuri la schimb in marginea orașului contra unui teren in zona Pepiniera. Cei care vor vota sa se gândească înainte la cazul Becali, care a fost penal. ;)
propunere propusa:
(4 Iunie 2020, 11:27)
Io propui ca sa se faca acest schimb iar Oyl sa fie scutita de toate impozitele si taxele locale pe termen infinit. Aceasta propunere are in vedere faptul ca firma Oyl a fost alaturi de toate autoritatile locale executand lucrari la drumuri la preturi aproape de mocca. Dupa cum spune avocatul Marius,
80 % dintre spatiile comerciale din complex erau inchiriate desi ele (spatiile) nu erau construite.  
Fenomenal, extraordinar , monumental !!!!!
Antonio :
(4 Iunie 2020, 11:08)
Dem Radulescu si Jean Constantin -Slibovita sau fernet? Sceneta acesta se vrea de fapt.
colocatar cartier katanga:
(4 Iunie 2020, 10:37)
Cand a cumparat Oyl terenul cu ''ruine'' cu tot, stia foarte bine ca urmatorul pas va fi acest schimb. Fenta a fost ca cei cu care ''negociase'' schimbul nu mai erau la butoane iar acum asteptarea are si dansa o limita. Mai apoi, Oyl voia  sa termine constructia si sa o vanda catre ''Cora'' dar pretul cerut a fost demential si afacerea a picat la testul cu poligraf.
imobiliare:
(4 Iunie 2020, 09:38)
propunerea este rezonabila si de bun simt.
dar in conditiile in care se evalueaza corect valoarea terenurilor si se face o echivalare.
in zona concesionata pentru complexul comercial, se poate  extinde cartierul pepiniera, valoarea terenului fiind una, in timp ce la marginea orasului, dincolo de kaufland, situatia, din acest punct de vedere,  este diferita.
pe bune:
(4 Iunie 2020, 08:52)
Daca te uiti pe bilanturile contabile ale comapiei Oyl Copany Holding observi ca are datorii de 35 milioane lei si creante de 20 milioane lei. Adica e pe buza falimentului fiindca e greu sa recuperezi
15 milioane lei, chiar facand lucarari numai catre stat. De observat tupeul cu care pune problema Oyl Company precum si un soi de santaj.
cetatean:
(4 Iunie 2020, 08:21)
OYL nu se mai satura de bani ,aceasta firma a inceput sa conduca orasul ,daca este atit de generoasa de ce nu platest impozit pe terenul de la uzina de apa ,se prevaleaza de diferite superfugii .Halal conducere mai are orasul si judetul asteapta cu usurinta si spaga propunerile anumitor firme ,binenteles care vor  binele orasului si judetului ,nui asa MOCIONIULE ,MORARULE si CIUPERCA .