Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Administrația Mocioniu încalcă abuziv proprietatea fraților Petrache

Proprietatea privată e un moft la Slobozia

Administrația Mocioniu încalcă abuziv proprietatea fraților Petrache

O  familie din Slobozia reclamă faptul că administrația locală i-a dărâmat abuziv gardul curții, în condițiile în care «există 3 procese pe rol», iar decizia instanței nu e definitivă. În replică, primarul Adrian Mocioniu susține că decizia a fost luată în numele «interesului public», pentru resistematizarea stradală a zonei. Următoarea înfățișare în acest proces a fost stabilită pentru luna octombrie a anului în curs.

Familia reclamă un abuz «fantastic»
«Domnul primar Adrian Mocioniu a trimis în mod abuziv în data de 3 iunie 2020 o echipă formată din Poliție, membrii de la DADP, jurista primăriei și un executor, pentru a dărâma un gard de 124 de metri, care susține dumnealui în mod injust că ar fi pe domeniul public. În momentul de față, există 3 procese pe rol, care sunt intentate de noi, care au fost amânate pe data de 16 iunie 2020, pentru a opri acest abuz fantastic. Domnul primar nu a ținut cont de faptul că sunt aceste procese pe rol și a trimis echipa mai sus menționată pentru a dărâma acest gard!» susține Oana Petrache, sora lui Marius Petrache și a lui Silviu Petrache. La fața locului, pe Strada Viilor, numărul 9, colț cu Prelungirea Rahovei, la două săptămâni de la dărâmarea gardului, frații Petrache se uită lung după gardul dispărut. Strada e plină de apă, iar sistematizarea anunțată de Primăria Slobozia nu e nicăieri: «Procesul e din 2017... Tata a cumpărat terenul din 1973, împrejmuit, cu o chitanță de mână. Și tot de atunci plătim impozite la el! În 2003, ca să facem acte de proprietate, am făcut o acțiune în instanță. Și am solicitat Primăriei să verifice amplasamentul. L-au verificat, mai mult cu pasul, și au spus că sunt 4956 de metri în loc de 4000... Avem acte și am plătit diferența rezultată fără nicio întârziere. În 2019 am primit o notificare de la Primărie că s-au făcut măsurători prin satelit și că trebuie să dărâm gardul că ocupăm abuziv domeniul public!».

Declarații greu de digerat
Restul poveștii e previzibil și l-am creionat deja. Ceea ce e incredibil nu este însă abuzul în sine. În fond, Primăria Slobozia nu încalcă pentru prima dată dreptul de proprietate la Slobozia. Ceea ce frapează, conform declarațiilor proprietarilor, e modul în care au reacționat oficialii administrației atunci când li s-a cerut să respecte decizia instanței: «Am fost la Ambruș, șeful de la Urbanism... Mi-a aruncat hârtiile în față și mi-a zis că nu îl interesează ce spune instanța pentru că după el noi am ocupat abuziv terenul! Când a venit aici, ne-a acuzat că am construit gardul după 2017... I-am arătat cireșul și fosa septică care sunt în curte. Nu l-a interesat, a spus că pentru el nu contează!». Conform declarațiilor fraților Petrache, la fel de indiferenți au fost și reprezentații Poliției Locale, convocați la fața locului pentru a supraveghea dărâmarea gardului. Deși li s-au prezentat acte care confirmau că procesul este pe rol, aceștia au ridicat din umeri și au declarat că sunt acolo doar pentru a evita un conflict deschis. «Cineva de la Poliția Locală a citit actele și a spus că avem dreptate... L-au luat deoparte ăia de la Primărie și l-au convins să-și vadă de treaba lui. Când s-a întors, mi-a spus că el trebuie doar să supravegheze să nu ne omorâm!» mai declară Marius Petrache.

Administrația are o lege proprie
Dincolo de declarații, greu de probat, rămân înscrisurile oficiale. Potrivit lor, la acest moment, litigiul dintre Primăria Slobozia și familia Petrache a ajuns în instanță. Conform unei decizii emise de Tribunalul Ialomița, pe 25 mai, anterior demolării gardului, instanța a decis «suspendarea actului administrativ» până la judecarea cauzei! La ultimul termen, cel din 16 iunie a.c., instanța a reiterat această decizie, suspendând executarea actului emis de Primăria Slobozia privind «desființarea pe cale administrativă a construcțiilor reali­zate ilegal pe un teren proprietate privată a munici­piului Slobozia situat în Prelungirea Rahovei». Contactat telefonic pentru un punct de vedere privitor la această situație punctuală, primarul Adrian Mocioniu a declarat: «Cunosc situația, am fost acolo... În acest caz, interesul public primează! Nu v-ați săturat de construcții ilegale la Slobozia?! Strada e în proces de sistematizare. Atâta timp cât sunt eu primar, trebuie să se respecte legea!». Primarul Adrian Mocioniu a refuzat să se pronunțe cu privire la litigiul existent pe rolul Tribunalului Ialomița. La fel și Alexandru Ambruș, șeful Serviciului Urbanism, care ne-a declarat anterior că «este prima și ultima dată când vorbesc cu voi...». Atitudinea oficialilor administrației este explicabilă, dacă luăm în calcul o ultimă declarație a lui Marius Petrache: «La un moment dat mi-au spus că nu-i nicio problemă dacă greșesc, că mă despăgubesc după ce câștig în instanță...».

29 Iunie 2020, 07:50 (4078 vizualizări - 16 comentarii)

Citiți și:
«Frații» primarului Adrian Mocioniu
Slobozia: Reabilitarea Pieței Revoluției se amână pentru 2022
Transportul public la Slobozia produce pierderi de peste 1 milion de lei anual

Comentariile cititorilor:


fara numar, fara numar:
(7 Iulie 2020, 11:59)
4 mii metri patrati luati pe chitanta de mana; 5000 mp. masurati cu pasul? Asa face instanta? Desemneaza un expert autorizat in masuratori, iar ala, in era tehnologiei, masoara cu pasul si le da 950 mp in plus. Vrajeala maxima. Probabil s-au extins mult mai mult decat aveau dreptul, iar acum reclama "abuzul". Intr-o tara cu apa calda la robinet ce s-ar fi intamplat daca ocupau abuziv o strada? Zburau cu pene cu tot. Acaparati de tot strada respectiva si puneti taxa de acces, daca tot sunteti haiduci.
Ana:
(4 Iulie 2020, 08:16)
Atat timp cat exista o autorizatie de demolare, pe care nicio instanta nu a suspendat-o, aceasta isi produce efectele! Hai sa ne obisnuim sa mai respectam si regulile, legile...morala! Asa toti am construi unde ni se nazare si, cand statul face, tarziu, ceea ce e corect, plangem in presa ! 
Hercule poirot:
(1 Iulie 2020, 17:34)
Domnule haiduc, probabil faceți o confuzie, este o familie Petrache pe strada Viitor și încă una lângă fosta grădiniță actualul atelier de pictura al liceului de arte, pe strada independentei.
John Vic:
(30 Iunie 2020, 22:18)
Domnule locatar al zonei, poate ca nu știți ca terenul pe care locuiti a fost pur și simplu furat de către primăria Slobozia de la foștii proprietari târâți prin procese ani de zile, iar primăria este acum condamnată de CEDO pentru a le plăti terenul la prețul poeții, de aceea acele terenuri au fost degradate în decembrie 2016 de la valoarea de impozitare de 73euro/metru la 22euro/metru, teren confiscat într-o singură zi, pe care ei vor sa îl plătească în 30 de ani.
John Vic:
(30 Iunie 2020, 21:58)
Domnule Haiduc(un mic borfaș, care fura de la săraci și își dă lui, pt ca cei bogați au arme și armate care ii păzesc) (...) celorlalți pe care ii deranjează mirosul și munca efectivă și invoca Garda de Mediu, ar trebui să aibă în vedere ca stația de epurare a orașului Slobozia, nu funcționează de 15 ani cel puțin, iar toată mizeria din oraș se deversează în râul Ialomița,iar mizeria din cartierul Slobozia Nouă se deversează în canalul de la podul dintre oraș și cartier, iar mizeria de la Amara se deversează în același canal.
Bobita:
(30 Iunie 2020, 14:30)
Faceti-i plangere penala lui (...) de la (...), jigodia care ia bani de la altii sa le pasuiasca ilegalitatile si da in cap la oamenii care nu ar trebui. Faceti niste cercetari, voi fam Petrache, intrebati, in stanga si in dreapta ca veti gasi pe cineva sa il toarne si vedeti la cati a dat autorizatii fara drept, procese verbale de receptie fara sa fie casele terminate si multe altele, terenuri luate fara drept, autorizatii de extindere etc. O sa ramaneti surprinsi de ce ve-ti auzi si dupa aceea cu el la puscarie. Pe langa el mai prindeti si pe altii din primarie care le tataie deja fundul. 
LOCATAR AL ZONEI:
(30 Iunie 2020, 11:51)
ACESTI INDIVIZI TREBUIE ELIMINATI DE ACOLO.PUR SI SIMPLU NE SFIDEAZA PRIN CRESTEREA ANIMALELOR IN MIJLOCUL ORASULUI.NU POTI STA DE MIROS.CAND LE SPUI ITI RAD IN NAS SPUNAND CA NU AI CE SA LE FACI PENTRU CA EI AU PILE MARI SI FAC CE VOR.
NESIMTITI.
SUNT PLANGERI SUTE PE ROLUL INSTANTEI SI NIMEMNI NU REUSIT SA-I FACA SA RESPECTE LEGEA.
RUSINE
@haiduc:
(29 Iunie 2020, 21:06)
Niste cetateni foarte draguti acesti Petrache, care sunt chiar discriminati de societate, de românii rai. Ei sunt veniti din India acum cateva sute de ani si chiar vor sa dezvilte orasul prin munca care nu o fac.
giovani:
(29 Iunie 2020, 20:39)
am fost la garda de mediu.nui de ei .chestia asta cu cresterea animalelor si mirosul degajat o rezolva Directia de Sanatate Publica prin OMS nr.119/2014.
PLATITOR:
(29 Iunie 2020, 18:16)
Baieti  nu ati procedat corect cu A., trebuia sa va duceti la el cu plicul , sau cu o damigeana de vin precum ''omul de afaceti'' care modernizeaza cladirea (...)
Ionut:
(29 Iunie 2020, 16:56)
Sa ii rada cu tot,vor ferma sa se mute sa le dau pe bot de vacari,nu poti respira in zona respectiva.ati gasit pe cine sa plangeti.Daramat tot acaretu,stam in resedinta de judet,suntem satui de mizerie.
Dann:
(29 Iunie 2020, 15:46)
Aceasta minunata familie care a ocupat abuziv parte din domeniul public are deasemenea si o fermă de animale acolo. Miresmele care se ridică de la balegarul scos la uscat sunt insuportabile. Garda de mediu ar trebui să se sesizeze. Nu inteleg ce aprobări au pentru ferma in oras. Oricum sunt si niște scandalagii fără pereche..asa ca aveti grija cu ei
hai sa fim corecti:
(29 Iunie 2020, 12:04)
Familia petrache este la cel putin 100 procese in instanta,
peste tot unde au fost au lasat prapad ca asa mergea inainte,
au ocupat cu chitanta de mana cat au vrut muschiul lor,hai sa ne judecam,platim amanari peste amanari,sigur ne iese ceva.Cine nu cunoaste aceasta famile...le da dreptate.
celentano:
(29 Iunie 2020, 09:12)
Astea se intampla pentru ca politia si justitia sunt prieteni, mana in mana cu primarii hoti. Sa ajuns pana acolo incat hotararile instantelor de judecata sa fie dictate de cate un nemernic(ă) batran(ă) fost in sistem avara dupa bani. Au nenorocit zeci, sute de familii prin acest sistem de independenta al primarilor, care nu mai pot fii controlati. De faci plangeri ajung la oameni lor din politia aia care de 4 luni nu este capabila sa prinda un gaozar de evadat.
cartier katanga:
(29 Iunie 2020, 08:32)
Sa zica mersi ca primarul nu a eliberat acte false unei alte persoane cu care acea persoana sa vanda terenul respectiv, ca peste noapte trezeau fara proprietate, asa cum au facut alti primarii tot din Ialomita. Dupa care sa mearga la instanta de judecata ani de zile si sa piarda tot. Ialomita o calamitate in materie de furt al terenurilor. Blestemata sa le fie toata viata acestor primari corupti.