Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Absolvenții de liceu s-au făcut de râs la Bacalaureat 2020

În Ialomița

Absolvenții de liceu s-au făcut de râs la Bacalaureat 2020

Ialomița înregistrează încă un an cu rezultate slabe la Bacalaureat. Conform datelor furnizate de Ministerul Educației, puțin peste 1000 din cei 1921 de candidați care au susținut examenul în această sesiune au reușit să-l promoveze.

Bacalaureat 2020, misiune imposibilă pentru elevi Marți, 30 iunie 2020, Ministerul Educației a publicat pe platforma informatică a instituției rezultatele, înainte de contestații, la Bacalaureat 2020. Ialomița a obținut un procent de promovare scăzut, având în vedere că puțin peste 1000 din cei 1921 de absolvenți înscriși au reușit să obțină medii peste 6,00 pentru a fi considerați admiși. Cu toate acestea, la nivelul județului au fost obținute și medii de 10 pe linie. Este vorba despre 4 rezultate ale unor elevi din cadrul Colegiului Național «Mihai Viteazul» din Slobozia. Rezultatele finale, după contestații, vor fi afișate duminică, 5 iulie 2020.

UPDATE Oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița au remis publicității un comunicat de presă prin care informează cu privire la situația exactă a rezultatelor preliminarii obținute în Ialomița la Bacalaureat 2020: «la nivelul județului Ialomița, rata de promovare (înainte de contestații) înregistrată de către absolvenții studiilor liceale care au susținut probele examenului de Bacalaureat în sesiunea iunie-iulie 2020, este de 59,14%. Din sesiunea curentă, rata de promovare este de 65,05%, iar din sesiunile anterioare, 24,52%.  În sesiunea iunie-iulie 2020, au promovat 1058 de candidați, dintr-un total de 1789 de candidați prezenți. Dintre aceștia, 994 de candidați sunt din promoția curentă, iar 64 de candidați sunt din promoțiile anterioare. Precizăm că 132 de candidați au absentat, iar 6 candidați au fost eliminați pentru fraudă sau tentativă de fraudă. Aceștia nu se vor putea înscrie la următoarele două sesiuni ale examenului național de Bacalaureat. 4 candidați au obținut media 10 (Colegiul Național ”Mihai Viteazul” Slobozia-3 candidați; Liceul de Arte „Ionel Perlea“ Slobozia-1 candidat).  Cele mai mari procente de promovare s-au înregistrat la următoarele unități școlare: Seminarul Teologic Ortodox „Sf. Ioan Gură de Aur“ Slobozia (100%), Colegiul Național „Mihai Viteazul“ Slobozia (99%), Colegiul Național „Grigore Moisil“ Urziceni (89,62%), Liceul de Arte „Ionel Perlea“ Slobozia (85%). Precizăm că nota minimă de promovare, pentru fiecare disciplină, este 5 (cinci), iar media finală pentru promovarea examenului este minimum 6 (șase). Procentul de promovare s-a calculat din totalul candidaților prezenți, incluzând în această categorie și candidații eliminați».

30 Iunie 2020, 14:40 (3367 vizualizări - 7 comentarii)

Comentariile cititorilor:


beesting:
(7 Iulie 2020, 08:20)
Catre Redactie: rog a posta comentariul meu anterior, ca drept la replica "inteligentului" de "Puie Msd"...
beesting:
(7 Iulie 2020, 07:51)
Catre "@besting": nu esti matale cel cu "dulcele" apelativ "Puie Msd"? Ce te mai dai dupa colturi ? Stimabile ( oops, am uitat a folosi ghilimelele de rigoare...), ce legatura avea articolul cu ID-ul tau ?! Vezi ca ti-au ramas in gat hemoroizii Plavanului... (...)
@besting:
(3 Iulie 2020, 07:48)
Care e legatura dintre oglinda si puie?Ai avut experiente de genul si ranjetul pe care ți l-ai vazut in oglinda te-a indemnat sa ne scri?Un lătrău de primar nu are bani de c.rve?Ti a fost mai simpla schema cu oglinda? Unde trebuie pusa oglinda? Primarul trebuie sa ajute comunitatea dezvoltand programe pe termen lung,nu pentru cand are el ziua de leafa sau un spert!Dar de ce iti scriu tie,cunoscator si adulator al autosatisfacerii? Perfecteaza metodele,scapa de oglinda si plateste o fata ca ti-ar iesi altceva!Posibil metoda pnl!Datorita tâmpitilor ca tine si a guvernării psd educatia este asa cum se prezinta!
beesting:
(1 Iulie 2020, 10:11)
Catre Puie Msd: nu ar fi mai bine sa te uiti in oglinda si sa-ti faci singur o...puie ?
Puie Msd:
(1 Iulie 2020, 07:36)
Anca,cum adică dascalii nu au nici un rol?Atunci de ce avem așa ceva?Norocul ialomițenilor cu elevii din Perieți,cu Marele Primar,care ...???Ce rol are primatul,pardon primarul in învățământ?Auzi-a cumpărat lucruri elevilor din salariul sau!Învățământul e gratuit,nu se cere nimic la școală,totul este adus în sălile de clase,avem asigurata educația copiiilor de către politicienii democrați,de 30ani.(??)De ce politicianul primar duce cumpărăturile lui elevilor?El nu militează pentru normalitatea educației?Prefera sa fie lăudat de cate un pupincurau ?Vrem normalitate,nu bani la pensii speciale și despăgubiri puscariasilor !Educație și sănătate pentru copii!
Periețean:
(1 Iulie 2020, 00:21)
La Perieți se învață carte frate,avem profesori exemplari,un Director și un Primar de toată isprava! O singură ingânfată exista in școală,dar își face treaba...probabil din cauza lingușelilor se simte apreciata și cam sare calul... Apropo de Primar! Chiar dacă îl mai ia valul (se laudă) rămâne om de omenie îi intelege pe cei cu nevoi. De multe ori a cumparat lucruri folositoare pt elevii din comuna,din salariul lui,nu din sponsorizări.
anca:
(30 Iunie 2020, 20:56)
cine vrea sa invete, invata. deci nu putem da vina pe dascali.