Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu: «Consider că PNL trebuie să răspundă în fața oamenilor și să justifice lacunele guvernării!»

Guvernul PNL, imaginea unui eșec documentat în fapte și cifre

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu: «Consider că PNL trebuie să răspundă în fața oamenilor și să justifice lacunele guvernării!»

Printr-o declarație de presă, deputatul PSD Ștefan Mușoiu radiografiază activitatea Guvernului liberal condus de premierul Ludovic Orban. «PNL și-a dorit guvernarea și a obținut-o dar rezultatele continuă să se lase așteptate. Au trecut 9 luni și România se afundă din ce în ce mai mult din punct de vedere economic deși au fost contractate împrumuturi enorme, fără ca acestea să fie proiectate în investiții!» arată deputatul PSD Ștefan Mușoiu. În continuare, declarația deputatului social-democrat precizează că «aproximativ 500000 de români și-au pierdut locul de muncă din cauza nepăsării și incompetenței guvernanților liberali și un număr însemnat de firme au fost nevoite să-și sisteze activitatea sub povara cheltuielior în lipsa unui ajutor guvernamental. Pâîn prezent nu am observat nicio măsură fermă și eficientă din partea Guvernului, care să vină în sprijinul celor disponibilizați sau a mediului de afaceri...». «Agricultorii noștri s-au confruntat cu probleme însemnate legate de starea culturilor care au fost grav afectate de seceta pedologică. PSD a reacționat imediat și am legiferat acordarea de sprijin pentru toți cei afectați. Am luat act de necesitatea dublării alocațiilor pentru copiii și am respins OUG care amâna această măsură. Am consolidat proprietatea națională și am venit în sprijinul industriei HORECA. Am inițiat proiectul care a impozitat cu 85% toate pensiile speciale care depășesc 7000 de lei și cu 10% a celor între 2000 și 7000 de lei!» continuă deputatul PSD Ștefan Mușoiu. Parlamentarul PSD aduce îndiscuție și subiectul Programului IMM Invest, considerând acțiunea ministrului Cîțu drept «rateu», «un program plin de lacune încă de la lansare». «Orban cere amânarea dublării alocațiilor și scoate la tablă judecătorii pentru că au îndrăznit să-l ia la întrebări pe Cîțu cu privire la desființarea Direcției Generale Juridice din Ministerul pe care îl conduce. Pensiile nu vor crește cu 40% de la 1 Septembrie așa cum prevede legea în vigoare, ci eventual doar cu 10%, iar bolnavii cronici sunt plimbați zile întregi cu ambulanțele de la un spital la altul și sunt internați doar după ce astfel de cazuri ajung în atenția presei. PNL acționează încet, slab și complet dezinteresat când vine vorba de nevoile populației dar nu și când este vorba de apropiații lor care beneficiază de sprijin imediat și necondiționat!» completează deputatul PSD Ștefan Mușoiu. «Consider că PNL trebuie să răspundă în fața oamenilor și să justifice toate aceste lacune, să își asume guvernarea și să ne prezinte soluțiile pe care le vor iniția pentru a combate atât efectele negative provocate de Starea de Urgență, care se resimt în continuare, cât și un plan concret și fezabil pentru redresarea economică a țării!» conchide parlamentarul social-democrat.

30 Iunie 2020, 11:40 (1957 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
Deputatul PSD Ștefan Mușoiu critică deciziile președintelui Klaus Iohannis
«Ordonanța privind alocațiile copiilor reprezintă o trădare a electoratului!»
Deputatul PSD Ștefan Mușoiu reclamă Guvernarea Cîțu

Comentariile cititorilor:


Hâtz!:
(2 Iulie 2020, 07:47)
Penelistii se agita mai ceva ca un ou intr-o căldare când este vorba de critica adusă partiduletului lor cel minunat. Pai nu sunteți ma voi acum la guvernare? Ce-ați vrea? Laude și osanale pt premier și miniștrii care fac boacana după boacana și preamărire conducătorului iubit de la Cotroceni care nu știe decât placa “PSD face și drege”? Pai faceti mai nene ceva sa avem pe ce va lauda. Luați cu un pumn de lămâi ca sa nu va fie greață.
vax:
(1 Iulie 2020, 17:45)
Voi  PSD ,alesii poporului ce faceti pentru protejarea populimii ? Iiindemnati sa nu respecte regulile care se impun in pandemie ,propagati indoiala, zvonurile false pentru a castiga voturi.
enervat cu enervarea:
(1 Iulie 2020, 00:39)
De la primul ministru până la ultimul primar, consilier local, PNL trebuie să răspundă în fața procurorilor și judecătorilor pentru arestarea românilor timp de 30 zile și pentru crimele din timpul stării de urgență și alertă, când cetățeniilor le-a fost furat dreptul la sistemul public de sănătate, pentru toate monstruozitatile facute în 7 luni de zile. Toți trebui arestați și judecați în piețe publice pentru ce au făcut. Mult, mult rău ați mai făcut domnilor care va credeți stăpâni pe restul românilor.  În piețe publice sai umilească poporul. 
Va venii un moment dat în care sa dați socoteala pana la ultimul fir de par, nimeni nu este veșnic pe lumea asta, partidul PNL. 
tratat cu tratament:
(30 Iunie 2020, 19:01)
Musoiule, nu ai obosit tata cu atatea propuneri si programe propuse propunerilor ? Mai odihneste-te si tu caci oi fi ostenit de la atate vorbe propuse spre propunere. Ai vazu Musoiule cum faceati voi deficitul mic ? Nu rambursati TVA-ul firmelor, nu plateati concediile medicale si  nu achitati facturile catre firme pentru diverse servicii si lucrari.