Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

«Le sunt recunoscător tuturor ialomițenilor care și-au exercitat dreptul de vot!»

Europarlamentarul PSD Ștefan Mușoiu

«Le sunt recunoscător tuturor ialomițenilor care și-au exercitat dreptul de vot!»

Alegătorii ialomițeni au votat în proporție de peste 65% pentru lista comună propusă de PSD-PNL la Alegerile Europarlamentare. Ștefan Mușoiu a fost singurul ialomițean aflat pe lista candidaților pentru Parlamentul European. Dincolo de calculele electorale, propulsarea sa în această poziție reprezintă un câștig cert pentru Ialomița și pentru ialomițeni. La o săptămână de la rezultatele votului, Ștefan Mușoiu prezintă public primele sale planuri în calitate de viitor europarlamentar.

 

O victorie pentru întreg județul Aflat într-o poziție eligibilă pe listele europarlamentare comune ale PSD și PNL, Ștefan Mușoiu devine, și prin votul ialomițenilor, unul dintre reprezentanții României în Parlamentul European. În noua sa calitate, Ștefan Mușoiu a făcut o primă analiză a rezultatelor obținute la nivelul județului. «Între rezultatele votului pentru Europarlamentare pe liste comune și rezultatele cumulate ale celor două partide e o diferență de peste 10 procente. Ea este explicabilă, în contextul în care aceste liste au fost comune. Unii dintre alegătorii PSD l-au sancționat, de exemplu, pe Rareș Bogdan, în timp ce alegătorii PNL au „secționat“ candidații pro­puși de noi. Rămâne ca analiza ulterioară a acestor rezultate să explice această di­ferență. Indiferent care au fost rațiunile de vot, eu le sunt recunoscător tuturor ialomițenilor care și-au exercitat dreptul de vot! Și îi asigur că nu voi dezamăgi și nu voi trăda încrederea și responsabilita­tea care mi-au fost acordate. Nu e doar victoria mea, e victoria Ialomiței!» a de­clarat Șfetan Mușoiu.

 

Visuri de europarlamentar Ștefan Mușoiu susține că prioritățile lui în calitate de europarlamentar român vizează interesele imediate ale României și ale românilor. Concret, Mușoiu vizează două comisii europarlamentare, respectiv Comisia pentru Industrie, Cercetare și Energie și Comisia pentru Agricultură și Dezvoltare Rurală. «Cred că experiența mea de până acum mă face eligibil pentru a activa în aceste două comisii. Scopul meu este acela de a susține interesele agriculturii românești și de a oferi oportunități reale de dezvoltare antreprenoriatului român. De asemenea, sunt un susținător activ al introducerii salariului minim european în România începând cu 1 ianuarie 2025!» mai precizează Ștefan Mușoiu. Pe lângă aceste obiective concrete, Ștefan Mușoiu își propune să des­chidă un birou parlamentar în Ialomița și să organizeze, în primăvara anului 2025, un concurs on-line dedicat tinerilor între 18 și 25 de ani. Primii 10 câștigători ai concursului vor beneficia, susține euro­parlamentarul ialomițean, de o vizită gratuită în Parlamentul European.

23 Iunie 2024, 10:20 (1917 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Deputatul PSD Ștefan Mușoiu, despre securitate cibernetică la conferința «Idei care schimbă România»
«Aderarea parțială la Spațiul Schengen, o primă victorie care ne motivează!»
«Guvernul sprijină extinderea suprafețelor irigate!»

Comentariile cititorilor:


Romica:
(26 Iunie 2024, 18:14)
Faceți băi PeSeDistilor ceva,pentru poporul ăsta..nu v a mai bateți joc de el.Cum mă,pentru două rosturi de îmbinare la un pod,s a blochezi circulația două zile...
Vasile:
(23 Iunie 2024, 18:29)
Da, este adevărat. Este un câștig cert pentru dumnealui, nu și pentru noi. Avem un oraș fără apă potabilă, dar cu prețul cel mai mare. Nu faceți nimic că să îmbunătățiți nivelul de trai al bolnavilor și al celor care au o pensie de nimic după zeci de ani de muncă. Agricultura este la pământ, tot ce mâncăm este din afara. Cu ce se încălzesc tinerii dacă vizitează Parlamentul European? Țara arde și baba se piaptănă!!