Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Urban SA, acuzată că tratează slobozenii preferențial

Cetățenii acuză, autoritățile răspund

Urban SA, acuzată că tratează slobozenii preferențial

Anca Vlad, din Slobozia, acuză Urban SA că a condiționat încheierea unui contract de furnizare a apei de plata unor datorii restante aparți­nând ex-consilierului local Dănuț Nedelcu. Mai mult, susține Anca Vlad în sesizare, angajații Urban SA i-au cerut să-și instaleze «apă separat» dacă vrea să i se încheie contract. În replică, conducerea Urban SA susține că situația este «rezolvabilă» și că societatea «practică relații și tratamente egale pentru toți beneficiarii serviciilor».

Tranzacție cu ghinion
Anca Vlad a cumpărat un apartament în Slobozia, ca urmare a unei licitații publice. Spre ghinionul ei, apartamentul aparținea ex-consilierului local Dănuț Nedelcu. Povestea, absolut revoltătoare, reprezintă încă o dovadă a modului în care sistemul administrativ local înțelege să ofere servicii beneficiarilor: «În anul 2017 am achiziționat un apartament prin licitație publică. Habar nu am avut cine era persoana executată... Pentru mine conta că era în apropierea părinților mei. Apoi, după ce au început procesele și plângerile penale împotriva mea, am aflat cine e. Om de bază al PSD-ului, fost consilier local și fost patron al unei firme ce a dat faliment și care a dus la scoaterea apartamentului la licitație publică. Este vorba despre Nedelcu Dănuț. După 2 ani de procese, am reușit să-l evacuez din apartament, evacuare ce s-a realizat fără a fi prezent, întrucât distrusese apartamentul în totalitate. (...) După ce am intrat în posesia apartamentului, adică după 4 martie 2019, am început să închei contracte pentru furnizare electricitate, gaze, apă și Asociația de Proprietari. Probleme am întâmpinat la URBAN. Când am fost la ei să duc actele pentru a fi luată în evidență, am aflat ca domnul Nedelcu avea o datorie de 8000 lei...».

Ex-consilierul Nedelcu, protejatul Urban SA
Timp de un an și mai bine, Anca Vlad a încercat fără rezultat să încheie cu Urban SA un contract de furnizare a serviciilor de apă. În toată această perioadă, datoriile consilierului Dănuț Nedelcu s-au majorat. Ajungând la 9200 de lei. Însă surpriza de-abia acum apare: «Încercând să aflu un punct de vedere de la reprezentanții Urban, aceștia mi-au spus că, dacă vreau să nu mai apară datoria pe numele meu, să-mi instalez apă separat. Zis și făcut. După obținerea semnăturilor de la vecini și toate aprobările necesare care au durat cam mult și după trecerea pandemiei, mi s-a pus instalația de apă separat și am fost trimisă la sediul Urban din Bulevardul Cosminului. Pentru încheierea contractului și semnarea acestuia. În 12 iunie 2020, mă prezint la Urban și șoc! Mi se spune ca nu se poate încheia contractul decât după ce plătesc debitul care a ajuns la 9200 lei. Le-am spus ca datoria nu-mi aparținea și angajatul m-a pasat la superiorul lui, care nu se afla în sediu. După o oră și jumătate, a venit superiorul care mi-a spus că se va încheia contractul, iar eu mi-am exprimat nemulțumirea. L-am întrebat cum s-a ajuns la o așa sumă după aproape 2 ani de când obținuseră hotărârea judecătorească. De ce nu au pus în executare o hotărâre judecătorească?! Mi s-a răspuns: „Nu știți cine e Dănuț Nedelcu? Are sprijinul PSD. Mai mult nu vă spun!“».

Oficial, totul e sub control
Urban SA confirmă existența unei sesizări formulate de Anca Vlad. Conducerea societății respinge însă categoric practicile incriminate și susține, într-un răspuns oficial, că «începând cu 30.06.2020, în urma încheierii contractului individual de furnizare a serviciilor, soldul pentru apartamentul în cauză va fi egal cu contravaloarea facturilor pentru serviciile furnizate conform contorului individual». Altfel spus, noua proprietară a apartamentului nu este obligată să plătească datoriile ex-consilierului local Dănuț Nedelcu, așa cum i se sugerase inițial. Evident, precizările făcute de către reprezentanții Urban SA nu explică de ce a fost nevoie de un an pentru a încheia un contract de furnizare a serviciilor de apă. Și nici de ce i s-a sugerat proprietarului să își instaleze «apă separat» ca să i se urgenteze semnarea contractului. Dar, de dragul consensului public, vom trece cu vederea aceste scăpări. Important este că prin același răspuns oferit ziarului nostru, Urban SA își asumă public «obligația de a practica relații și tratamente egale pentru toți beneficiarii serviciilor». Considerăm această afirmație ca fiind, dacă ne e permisă parafraza, drept «începutul unei frumoase prietenii a Urban SA cu beneficiarii serviciilor de apă».

1 Iulie 2020, 11:50 (3868 vizualizări - 6 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Neacșu florin :
(7 Iulie 2020, 11:41)
Asa face cu toti oamenii urbanul pune pe alți să plătească datoriile în locul oamenilor care nu plătesc datoriile lor nu sunt în stare să rezolve problema în cea ce privește datoriile restante ale oamenilor care nu plătește nu sunteti prima care e obligată să plătească datoriile la alti
@anca:
(6 Iulie 2020, 12:43)
Ati intrebat Urban-ul daca a incercat sa-l execute silit pe marele VIP Danut? Sau cat timp a fost consiglier, o fi fost si prin consiliul de administratie al Urban? O mana a spalat pe alta, iar acum urbanul a ales sa-l protejeze? Asta spune inca o data in plus (daca mai era nevoie) ca politica este o mizerie, in urma careia politicienii sunt avantajati in detrimentul cetatenilor. Pariu ca datoria restanta a nesimtitului va fi "bagata la pausal" si recuperata de la noi toti. Oricum, platim apa nepotabila la pret de apa potabila. Placute suedeze tuturor celor care au "contribuit" la apa lui ionascu&stoica&mocio si, sa nu-i uitam nici pe consilierii rosii...unul dintre ei, care a votat apa lui ionascu, fiind chiar cel incriminat de articol! Si, culmea, sa votezi cu 2 maini investitia apei, dar sa nu platesti apa! Curat murdar!
anca:
(3 Iulie 2020, 08:48)
Cetatean, nu am pus cu GV. ideea e ca  nu se impunea sa fac o investitie aiurea, inutila. dovada ca din martie si pana in noiembrie, cand am contactat firma care se ocupa cu instalarea apei, am incercat sa "sterg" datoria care aparea pe numele meu, desi nu era a mea.
Ba mai mult, in cursul anului 2019 m-am pomenit si cu somatie prin care mi se punea in vedere ca in 15 zile, daca nu ma insel, sa platesc datoria care , la acel moment, ajunsese la 8888 lei.
Daca nu ma duceam peste ei, sigur ma pomeneam cu actiune in instanta si apoi executata silit.
cetatean:
(2 Iulie 2020, 12:50)
.da....firma dl-ului G.V.  asa este ! si nu costa putin_
Urbanistul:
(2 Iulie 2020, 09:02)
De ce i sa sugerat sa isi instaleze apa separat? Pentru ca de aceasta se ocupa firma (...) a lui (...), salariatii URBAN iau si ei un comision de la (...) pentru fiecare racord separat. Conducerea URBANU-lui este in relatii foarte stranse cu (...) i-au angajat si rudele pentru a se pune bine cu PSD-ul. Cat despre banii nerecuperati de la (...), o sa-l auzim in curand pe Dl Cilibeanu plangandu-se ca nu are bani, nu se pot face reparatii, nu se pot, nu se pot.........Deci in concluzie votati PSD, este singurul, partid care impreuna cu, conducerea URBAN va asigura un viitor luminos Sloboziei.
Nu te lasa Anca! :
(2 Iulie 2020, 08:21)
Cati dintre slobozeni ati avut de-a face cu firma Urban,la sediul central,"headoffice"?Te minunezi de fanteziile exprimate de brontozaurii platiti de respectiva societate.Orice ai de platit,mai intai o angajata scrie 2 biletele pe bucatele de hartie,cu pixul,esti indrumat apoo la casierie si achiti o suma.Primesti chitantele apoi in baza acelor acte,in alt birou o doamna se chiunuie sa intocmeasca facturile,calculand de 2-2ori sumele,sa ii iasa TVAul.Ca ea nu stie prea bine, ca"tine locul cuiva".(In toata Romania se intocmeste intai factura si in baza acesteia achiti,primind chitanta).De ce pierde timpul inginera cu biletelul scris cu pixul? De ce nu se intocmeste factura/chitanta cu un PC+imprimanta?Toata atmosfera si procedurile de acolo sunt de anii 1986!De ce?Ca nou contractant,platesti o suma in avans(ca la c.rve,sa nu pacalesti),absurditate folosita in anii 2001 de firmele de telefonie mobila.De ce?In contract sunt notate obligatiile beneficiarului,la pagina cu obligatiile URBAN,adica parametrii-debit minim, presiune,intretinere,nu este completat. De ce? Si la final:de ce NU este notat ca se livreaza apa POTABILA in contract? Scrie clar-furnizare apa si canalizare. Adica ei se angajeaza sa iti dea apa.Dar de care apa... Nu este notat niciunde!Consuma pentru 1 bransament 15 coli A4 dar nu gaseste 1 pagina in care sa ataseze buletin de analiza propriu sau de la DSP? De ce? Ce contract e ala? Facut doar in avantajul URBAN? V as da in judecata dar am treaba insa poate are cineva timp sa se ocupe de voi!