Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

«Slobozia merită un primar dedicat comunității!»

Alexandru Potor, candidatul PSD la Primăria Sloboziei

«Slobozia merită un primar dedicat comunității!»

Alexandru Potor nu e un nume. Alexandru Potor e o marcă. Face politică de 20 de ani, administrație de 10 și a rămas atașat de Slobozia, oriunde l-au purtat pașii. Iar pașii l-au purtat din oraș la București, iar de acolo la Bruxelles și retur. Acum s-a întors să ofere orașului o experiență pe care niciun alt candidat nu o are.

Un politician de modă nouă
Acum 4 ani a crezut, asemeni nouă tuturor, că Adrian Mocioniu ar putea salva Slobozia... Între timp, Adrian Mocioniu a dovedit că trebuie salvat de el însuși.
-Nu vreau să comentez situația asta. Nu refuz să o fac, dar nu vreau să fac asta acum!
-Atunci... Ce ați făcut în ultimii 4 ani?
-M-am ocupat de proiectele de dezvoltare locală. Am făcut și politică, și administrație... Am ajuns până la nivel european, în culisele Comisiei, la Bruxelles. Am lucrat într-o echipă bună în Ministerul Agriculturii și Ministerul Fondurilor Europene...
-Adică la Daea care iubea oaia?
-Știu că percepția publică asupra ministrului Daea este una specială.... Dar el chiar a făcut niște lucruri extraordinare. Împreună am reușit să aducem în țară mai mult de 7 miliarde de euro! Evident ca meritul principal este al agricultorilor, al agenților economici care au depus și au implementat proiecte, al autorităților publice care s-au străduit să finanțeze infrastructura cu bani din bugetul Uniunii. Dar am contribuit și noi cu multă muncă și organizare, negocieri dificile și încăpățânare să protejăm strict interesele României!
-Ok, am înțeles, Daea a fost un bătrân vizionar, care la 70 de ani a salvat Ministerul și oaia... Ce ați făcut acolo, cât ați fost secretar de stat?
-Am coordonat agenții și autorități care împreună înseamnă 7000 de oameni! Și am învățat mult, am căpătat experiență... Eu, de felul meu, sunt autodidact. Citesc mult, aștern câteva rânduri pe hârtie în fiecare zi despre politici publice, despre finanțări, oportunități... Știu că acestea nu sunt lucruri spectaculoase, dar mă definesc ca om și mă ajută în fiecare zi să fiu mai pregătit pentru a face față responsabilităților din prezent și din viitor.

Un candidat recomandat de PSD
Alexandru Potor candidează pentru Primăria Slobozia fiindcă este este cel mai bun. Cel mai bun pe care îl are partidul, cel mai bun pe care l-a propulsat politica la București... Și cel mai bun din câți nu au uitat că trebuie să se întoarcă acasă și să dea ceva înapoi orașului.
-Ce știți despre Slobozia? Cine este primar acum? Unde este Strada Cimitirului?
-Nu știu totul... Știu câte puțin despre Aleea Traian și Matei Basarab și Chimiei, și Strada Gării, și despre Fântâni, și despre Slobozia Nouă, și Strada Cimitirului, și la Pod, și în Parcul Mare, și așa mai departe... Sunt locurile unde am copilărit, iar mai târziu unde am devenit adult. Pe acolo mi-am julit prima dată genunchii când am căzut cu bicicleta cu Adrian și ceilalți prieteni... Îi revăd tot timpul. Au la rândul lor copii... Pare un clișeu să spun că pentru ei și copii vreau să candidez, dar ăsta e adevărul!
-E un clișeu siropos. Diabetic, chiar...
-Nu vreau să vă contrazic. Dar copiii vecinilor mei de scară au nevoie acum de șansa unei noi viziuni administrative. Tot orașul are nevoie de o viziune nouă. Iar eu o am. Sunt antrenat pentru a conduce. Respectuos vreau să ofer experiența mea Sloboziei!
-Toți spun asta de 30 de ani...
-Da, o spun! Și nu sunt de condamnat... Fiecare dintre noi face la fel. La locul de muncă, în relațiile perso­nale, în spațiul public... Dar eu nu cer un cec în alb. Și nu susțin că trebuie să fiu ales doar pentru ce am făcut. Sunt aici pentru a candida în numele unei echipe. Sunt pregătit pentru această încercare. Și nu-mi este teamă să mă las judecat!

Expert în gestionarea fondurilor europene
Alexandru Potor a contribuit, în calitate de președinte al Grupului de Acțiune Locală «Dunărea de Jos», la implementarea câtorva zeci de proiecte. Sunt multe milioane de euro care au intrat în economia județului Ialomița. Iar Slobozia are nevoie, înainte de toate, de un expert în gestionarea unor astfel de proiecte. Pentru că timpul a demonstrat că nu e de ajuns să accesezi fonduri. Ele trebuie gestionate judicios...
-Avem 3 proiecte eșuate: «apa lui Ionașcu», «groapa lui Stoica» și Parcul IMM de la marginea Sloboziei. Iar Adrian Mocioniu a accesat alte 10-12 proiecte. Bani cheltuiți pentru utopii administrative...
-E ușor să judeci din afara sistemului. Pot fi de acord că în decursul anilor au existat și decizii greșite. Și investiții hazardate... Dar chiar și în administrație, fără riscuri nu poți aduce schimbările pe care le așteptăm de atâția ani.
-Vom plăti și noi, și nepoții noștri pentru niște promisiuni care nu se materializează...
-Vă contrazic! Experiența pe care am acumulat-o mă îndreptățește să susțin că orice proiect, corect gestionat, aduce dezvoltare economică. Eu nu vreau să o iau de la capăt... Vreau să gestionez eficient ceea ce s-a realizat bun, să îndrept erorile administrative de până acum și să limitez pierderile financiare ale administrației. Fac asta de 20 de ani cu rezultate certe, demonstrabile!
-Promiteți un oraș pe care am obosit să îl mai așteptăm!
-Nu sunt promisiuni. Sunt realități palpabile! Avem nevoie de investiții în infrastructura rutieră, sistem eficient de învățământ și locuri de muncă pentru oameni. Primarul nu poate face singur toate astea, nu stă în pu­terea lui. Dar poate oferi oportunități celor care pot, știu și vor să o facă! Iar eu cunosc acești oameni la toate nivelurile, de la nenea Cercel de pe strada mea până la, de ce nu?, comisarul European Wojciechowski care se ocupă de agricultură...
-Prea multă vorbărie... Să rezumăm!
-Dacă ar trebui să rezum tot ceea ce gândesc, ce sunt și ce simt în câteva cuvinte aș spune așa: «Nu risipiți o șansă! Slobozia merită un primar dedicat comunității! Sunt Alexandru Potor și candidez pentru că îmi sunt dragi oamenii, pentru că mi-e drag orașul, mi-e dragă Slobozia!».

4 Iulie 2020, 09:50 (8312 vizualizări - 21 comentarii)

Citiți și:
Colectarea selectivă a deșeurilor, prioritate pentru Alexandru Potor, candidatul PSD pentru funcția de primar al Sloboziei
Programul de Administrație Locală pentru Municipiul Slobozia
Alexandru Potor, candidatul PSD pentru funcția de primar al Sloboziei, va transforma Slobozia într-un oraș mai curat

Comentariile cititorilor:


Frizeru pnlist:
(4 Iulie 2020, 14:23)
Deșteaptă remarca făcută de @haiduc {Mocioniu a trebuit sa se mute pentru a nu intra in masinaria combinatiilor PSD, pentru a ramane liber si fara dosare si dupa acest mandat} Pai cum vine asta mai @haiduc PNL scăpa de dosare penale și de pușcărie pe cei ce au furat când erau la PSD, cu condiția sa adere la PNL. Dacă stau bine sa îmi aduc aminte, mai sunt primari foști la PSD care au fost luați de "Războinicul plopilor" si înregimentați la PNL care au fost scăpați de multe dosare penale. Eu cred ca este o practica cotidiana a PNL în adunaul penalilor din PSD. Ca, sa vezi exact asa a fost și hern iohaniți, a facutara cariera penala cu. FDGR de vro 27 dosare penale sa inscris în. PNL a fost dat cu clor și iacata amu este prezident. Ferească satană ca Mocioniu sa aibă soarta lu iohaniți.
Cât despre dl. Potor acum în 2020 nu exista, sa nu câștige funcția de primar, acum când PNL a semănat dictatura, ura sii vrajba între romani. 
Fff:
(4 Iulie 2020, 13:36)
Pleaca dracu,vine tacsu.cam asa e...
Catalin:
(4 Iulie 2020, 12:51)
Domnu’ haiduc. Mocioniu nu a fugit de “mașinăria” PSD, a fugit după stăpân, ca un cățel ce este. Indiferent dacă rămânea, el nu ar mai fi fost candidatul PSD, a speriat multă lume cu gagicăreala și incompetenta lui. Într-un final, PSD Slobozia vine cu un candidat foarte competent pe administrație publica, și matale zici ca e mai multă nevoie de el la București...nu prea îți înțeleg logica, de ce nu poate profita Slobozia de toata experiența lui Potor?!
Radu V:
(4 Iulie 2020, 11:52)
7 miliarde euro aport in Romania??Doar pentru agricultura?Sigur nu 7 milioane euro?Sau poate in 10 ani Romania a primit aceasta suma dar a achitat dublu.Destul de aburita discutia despre banii adusi de Daia si Potor.
Livia:
(4 Iulie 2020, 10:44)
Un singur lucru trebuie sa înțelegem, și anume faptul ca, în Ialomița putem alege și pe Papa Ioan Paul al doilea înviat și impaiat, dacă în spatele alesului, Potor,  Mocioniu, Soare sau noi mai știm cine, se afla ancorate în sistem, toate relicvele care din umbra au pus stăpânire pe ora tot ce mișcă în județ. Nu poate face nimic din cauza, prieteniilor, amantelor, rudelor, nepotismelor și intereselor personale care se acoperă intre ele. Sa admitem ca din 27 septembrie dl Potor va fii ales primar. Bun și cum poate înlătură dintr-o funcție de conducere un subaltern imbecil și mediocru, pilos prin neam, sluga devotata a vechiului edil, cum? Pai sluga, nu va trage cu dintii de scaun și salariu, nu va face totul pentru a acoperii fărădelegile din trecut, ori credeți ca va fii asa de proasta încât să-i spună lui, Potor ia uitate și vezi aici cum furaciunile și abuzuri sau făcut, sa fie sluga atât de proasta sa se bage singura în pușcărie?  România, mai ales Ialomița nu se mai poate în veci schimba în bine, prostia, lașitatea, hotia și corupția la cel mai înalt nivel este bine bătută în cuie. Doar o minune dumnezeiasca mai poate răsturna ticăloșia fără margini. Asa ca domnule Potor degeaba o dai cu una, cu alta ca toți ăștia de mai avem ceva în cutia cu maimuțe, știm ca ești, pus prin propria voința a fii un continuator al unor găști de interese. Cu să vii să-l bagi tu pe hotul amanta lui cutare angajata de 15 ani în primarie, nu ai sa vrei și nici nu poți, asculta aici, restul o vrăjeală este ieftina pentru dobitoci. Ialomița este un fane, de la vârf la temelie. Și ardei pe fraieri la alegeri. 
@haiduc:
(4 Iulie 2020, 10:12)
Sincer, Potor este pierzator din start, nu are nicio sansa. La Slobozia nu mai poate castiga inca o data un candidat PSD. Mocioniu a trebuit sa se mute pentru a nu intra in masinaria combinatiilor PSD, pentru a ramane liber si fara dosare si dupa acest mandat. Potor este sforar de mic copil si este necesara experienta lui acumulata pana acum, in posturi cheie la Bucuresti.