Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Fabrica de bani publici de la ADI Ialomița

Administrația Moraru a cheltuit 18 milioane de lei pentru fidelizarea administrațiilor locale

Fabrica de bani publici de la ADI Ialomița

Asociația de Dezvoltare Intercomunitară Ialomița finanțează de 3 ani, din banii publici alocați de către Consiliul Județean, investiții de mică anvergură în mediul rural. Mecanismul de finanțare, copiat după cel european, a permis administrației Moraru fidelizarea edililor locali. Totalul acestor investiții se ridică la peste 18 milioane de lei.

Investiții inutile pe bani publici ADI Ialomița este o structură inventată de către ex-președintele Silvian Ciupercă. Actualul președinte, Victor Moraru, a sesizat însă potențialul acestei «afaceri administrative» și a resuscitat-o. Oficial, ADI Ialomița finanțează proiectele de investiții din cadrul Planului Județean de Dezvoltare Locală. În realitate, Asociația face lobby printre edilii locali pentru accesarea fondurilor puse la dispoziție de către Consiliul Județean, indiferent de tipul de investiție vizat. Pentru responsabilizarea edililor locali, proiectele propuse nu sunt finanțate integral. Dar acest amănunt nu i-a împiedicat pe edilii locali să construiască grupuri sanitare în școli la care elevii nu au acces, terenuri de sport sintetice unde nu ajunge nimeni, locuri de joacă, sisteme de supraveghere video nefuncțio­nale, alei pietonale care ajung în câmp, sisteme de iluminat public care nu sunt utilizate, dispensare fără medici etc. În total, în cei 3 ani de funcționare, au fost finanțate 90 de proiecte în valoare de 18,2 milioane de lei. Iar opinia primarilor despre aceste proiecte a fost sintetizată de primarul de la Ciocârlia, care a primit vineri, 17 iulie 2020, o finanțare de 200000 de lei pentru un teren de sport multifuncțional. «Dacă nu ne suna de la ADI Ialomița, noi nu făceam investiția asta. Așteptam bani pentru un proiect serios, pentru drumuri...» a declarat public, printre altele, primarul Dragomir Răducanu.

ADI Ialomița costă cât nu face Pentru performanța distribuirii eficiente a banilor publici, angajații ADI Ialomița sunt plătiți regește. Iar cheltuielile de sus­ținere a Asociației sunt mari. Conform datelor oficiale, în cadrul Asociației sunt angajate 11 persoane. Directorul, Daniel Ganea, primește un salariu anual de 147528 de lei. Un inginer constructor angajat aici, doar 58879 de lei, contabilul, 63981 de lei, cel mai bine plătit auditor din cei 4 angajați, 72217 lei, coordonatorul auditorilor 79579 de lei... Și exemplele ar putea continua. Totalul acestor cheltuieli pentru aparatul tehnic și serviciul de audit al Asociației se ridică la 657615 lei anual. La aceste cheltuieli se adaugă, ocazional, și cheltuielile de protocol. La sfârșitul lunii ianuarie 2020, de exemplu, ADI Ialomița a organizat la Predeal o chermeză... pardon!, o întâlnire de lucru, pentru 60 de persoane, respectiv primarii comunelor ialomițene, însoțitoarele celor care au dorit să aibă, și președintele Victor Moraru. Sursa de finanțare pentru aceste cheltuieli este cotizația de 1,5 lei pentru fiecare locuitor din cele 65 de administrații locale membre ale ADI Ialomița și o cotizație anuală gene­roasă de 200000 de lei din partea Consiliului Județean Ialomița. Plus veniturile obținute de auditorii Asociației, adică tot bani publici de la Primării.

27 Iulie 2020, 07:55 (2767 vizualizări - 3 comentarii)

Comentariile cititorilor:


(...) :
(28 Iulie 2020, 08:40)
" In 4 ani cati altii in 30" cum e si sloganul domnului (...) care se lauda ca a facut sosele Si proiectele sunt finantate din 2015 cand el era la Amara si se lupta cu (...)!
La dracu! :
(27 Iulie 2020, 21:44)
Deci mai scapam de ciuma rosie la pu£yvară!Vor cara spre vot tot ce este deplasabil,ce nu...merge cu urna mobila!".. aici se pune stampila mamaie... "Cum stricam golania ăstora?
intrebare:
(27 Iulie 2020, 08:28)
Cate investitii pentru alimentari cu apa, canlaizare, statii de epurare, din zona rurala a judetului Ialomita sunt functionale ? In procente ? Daca s-ar da publicitatii aceste investitii la nivel national, investitii nefunctionale, am vedea dezastrul managerial la nivel national. Chestiunea cu parcuri in camp, teren de sport acoperit cu material sintetic, closete nefunctionale in scoli etc. sunt mizilicuri.