Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Chiriașii Primăriei Slobozia sunt lăsați pe drumuri din cauza datoriilor

Chiriașii Primăriei Slobozia sunt lăsați pe drumuri din cauza datoriilor

Primăria Slobozia duce un adevărat război în instanță pentru recuperarea datoriilor acumulate de persoanele care locuiesc în locuințele sociale administrate de instituție. Doar în ultimul an, administrația locală a inițiat 23 de acțiuni prin care solicită evacuarea rău-platnicilor. Aceștia datorează aproximativ 80 mii de lei către municipalitate.

Marea evacuare Primăria Slobozia are în administrare aproximativ 100 de locuințe sociale, pe care le închiriază persoanelor cu venituri modeste. Cele mai multe din aceste locuințe se află în clădirea fostei Școli Nr. 13. Oamenii care locuiesc aici își iau angajamentul ca lunar să plătească o sumă modică, sub forma unei chirii, pentru a putea locui în aceste spații. Din păcate, în multe situații, chiriașii din locuințele sociale ale Primăriei Slobozia refuză categoric să plătească, astfel că municipalitatea are de recuperat sume de ordinul zecilor de mii de lei de la aceștia. Numai în ultimul an valoarea datoriilor acumulate s-a ridicat la aproximativ 80 mii de lei. Pentru că niciuna dintre metodele aplicate nu au fost beneficie în sensul determinării rău-platnicilor să-și achite debietele, administrația locală a fost nevoită să facă demersuri pentru evacuarea acestora. Tot în ultimul an, Primăria Slobozia a fost parte în 23 de procese ce au avut ca obiect evacuarea persoanelor cu datorii din locuințele administrate de către municipalitate. «Există astfel de situații. Este regretabil să ajungem într-un asemenea punct, nu este de dorit, dar trebuie să aplicăm legea... Sunt într-adevăr cazuri de oameni care ajung să fie evacuați pentru că refuză categoric să plătească, nu pentru că nu ar avea cu ce!» explică reprezentanții Primăriei Slobozia. Dincolo de problema achitării datoriilor, mulți dintre chiriașii locuințelor aflate în grija administrației locale nu întrețin corespunzător spațiile în care locuiesc. «Sunt investiții care se fac acolo, însă nu toți beneficiarii noștri înțeleg... Facem un apel către aceștia să respecte mai mult condițiile pe care noi le-am creat!» au mai spus reprezentanții Primăriei Slobozia.

28 Iulie 2020, 08:05 (2286 vizualizări - 7 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Adi:
(31 Iulie 2020, 09:08)
Jandarmeria legitimeaza tineri romani,dar in apropierea salilor de pariuri si jocuri acestia ocolesc.Acolo sunt rromii,o categorie violenta si galagioasa ce le poate strica buna dispozitie.Si nici nu arata teama sau respect,asa cum tremura tinerii normali teribilisti de romani.Cati cetateni pot trece prin fata salilor respective fara sa auda injuraturi ori sa se teama chiar.Cine linisteste si coresteaza comportamentul tatuatilor ce sunt continuu langa aceste spatii?Infiintam garzi civile?
George:
(30 Iulie 2020, 08:18)
800 milioane lei vechi,efort financiar facut de primarie din banii contribuabililor ce isi achita datoriile.De ce se asteapta ca sumele sa fie atat de mari?Daca discutiile ar fi mai dese,nu ar ajunge asistatii sociali sa cumuleze asa suma de bani,greseala fiind a angajatilor primariei.Sa fim toleranti dar este vorba de protejati social ce dovedesc nesimtire in orice loc ar fi adapostiti.Sunt amarati dar sunt si nesimtiti.Au frezoane,nu muncesc dar toti au bani pentru tigari si cafele,toti au bani de bauturi alcoolice.Iar despre limbajul acestora,e mult de scris.
Momentan 2-0 pentru UGIRA :
(29 Iulie 2020, 08:30)
UGIRA,seara zilei de marti.Cel mai punctual exemplu de batai,injuraturi si golanism s-a derulat sub privirile politistilor locali,politiei nationale dar si participarea jandarmeriei.Pentru picanterie a fost blocat cam o ora si un echipaj SMURD.Ca urla pirandele ca"s-a omorat"! (unde o fi norocul ala?).Desigur,locatarii decenti ai zo ei au privit intreaga scena de la inaltimea si siguranta ferestrelor.Deci politista blonda,cea de pe Polo repeta obsesiv ca va incepe sa scrie amenzi,in potopul de zbierere si injuraturi.Jandarmii(fata de 10 august) incercau sa discute cu rromii ce erau incurajati,parca de atitudinea fortelor de ordine.Parca era o uniune intre galagia facuta de rromii asistati social si cei 25-30de indivizi in uniforma.Tata tiganimea care umpluse parcarea si statea printre voi,nu va imbolnaveau?Ca nu aveau masti.Aveati body cam? Sa vada sefii voștri mizeria pe care o suportam aproape zilnic?Un raport cu atas video(camerele politiei locale)pentru sefii institutiilor este posibil? Dar catre primar?Actiunea de aseara a fost condusa de tiganoiul care se batuse si urla ca a iesit pe semnatura,nicidecum de fortele de ordine.Si normal,in urletele tigancilor care au energie de 3 ori fata de silfidicii in uniforme.Politaiul cu Logan nou cantarea cam 50 kilograme.Mai aveti d-astia?Priviti imaginile sefilor de politisti si jandarmi!
Wild UGIRA city ANARHIA :
(28 Iulie 2020, 16:08)
Mergeti la blocul UGIRA sa va arate ăia pâna unde merge golania in Slobozia!Au revenit din"afara"cate 4-5 indivizi, individe care nu au stiut ce este carantina. DOI.Si-au imprastiat bolizii in toate parcarile de la blocuri.Pai,ce sa-si cumpere? Bolizi!Audi,BMW,Passaturi,toate sunt la vedere,inmayriculate pe Ialomita.Cum primesc ei "social"? Cum primesc talon la BMW GT - top pe adresa de bloc social??? Adica stau in mizeria pe care tot ei o fac,NU platesc doi lei chiriile si urla ca sunt discriminati dar injuraturile,limbajul nenorocit,vulgar trebuie suportat de locatarii a 3 blocuri,ca asa a hotarat primarul(....!! 'n gura..să-l...)si desigur inspectorii primariei! Nu vreti sa locuiti 2 nopti de vara in zona? De ce trebuie sa suportam cresterea cainilor in zona? Ca ei desigur alunga căteloii de la UGIRA spre celelalte blocuri,ca pe ei ii deranjeaza. Noua ne place sa traim ca la stana, cu latraturi,cu caini pe urmele copiiilor si al femeilor... Romanii nu pot sta la aer la scari,ca sunt balaoachesii cu "mănca-mi-ai pi\șa!!",urlete,obscenități... Nu vreti sa puneti microfoane la camerele existente (inutile)si sa redati sunetele in cladirea primariei? Hai primarule, ca oricum nu te mai votează nici unul din blocurile 36 si 55!Ati mintit ca ne veti reda linistea si libertatea de a trai decent si in fapt sunteti niste mizerabili infecti vanduti pentru 100 voturi!
Ionel:
(28 Iulie 2020, 09:48)
Cladirea respectiva a ajuns o daramatura, o sursa de boli si mizerie si nimeni nu se sesizeaza....Primaria Slobozia nu vede si nu aude.....toate scursurile societatii sau adunat acolo, in loc sa fi modernizat cladirea si sa o fi ocupat cu oameni ...se multumesc cu o chirie modica care mai nou nu mai este platita niciodata si cu ceva animale umane neevoluate pe post de chiriasi....Pacat de zona ....
Daniel :
(28 Iulie 2020, 09:24)
Sa mai reducă din chefuri, poate mai rămân bani și pentru plata chiriei.
ne alegator:
(28 Iulie 2020, 09:15)
"Mândru ca sunt rroman". 
1. Cum drq să-i integrezi, dacă au înșelătoria în sânge; leneși, scandalagii, mizerabili, hoți. Cum poți să-i educi? Îi rogi frumos? Le dai exemple pozitive, gen, așa da! așa nu? Să vină cu soluții și cu acțiuni pentru civilizarea etniei formatorii ăia de opinie, ăia care sunt în mass-media toată ziua și apară etnia necondiționat. Nu poți să le spui adevărul-adevărat în față că se supără țigă-etnia, e descremenată. Sa vină cu măsuri și cu pedepse pentru infractori politicienii care fac legile și autoritățile care ar trebui să le aplice drastic!
2. Mai toți primarii se folosesc de voturile ăstora, astfel că închid ochii la mizeriile pe care le fac acest gen de "chiriași". În fapt, sunt niște intreținuți de societate, adică de noi toți cei care muncim. Nu-i plătesc primarii din bănuții strânși de ei și de mămicuțele lor (referire la baronul de vrancea). 
Deci cam asta este rețeta insuccesului: baronii locali, cu voturile prostimii se mențin la ciolan și la furt din bani publici și, culmea, plătesc săracii și puturoșii tot din banii noștri. Iar noi plătim cu vârf și îndesat ca să avem "privilegiul" de a fi tâlhăriți, agresați, furați la propriu atât de către țigani, cât și de către politicieni. Cum drq nu ne trezim odată din acest coșmar?