Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Primăria Slobozia are de încasat debite de la 1000 de persoane decedate

Datoriile îi urmăresc și după moarte

Primăria Slobozia are de încasat debite de la 1000 de persoane decedate

Primăria Slobozia are de recuperat taxe și impozite locale în valoare de 1,6 milioane de lei de la peste 1000 de persoane decedate. Cei care vor plăti datoriile rămase neachitate vor fi moștenitorii acestora. Pentru a putea demonstra legăturile de rudenie, autoritățile trebuie să apeleze la o procedură care implică multă birocrație și o serie de procese în instanță.

Moștenitorii, obligați să preia datoriile Întregul proces începe printr-o cores­pondență pe care Serviciul Taxe și Impozite Locale al Primăriei Slobozia o poartă cu Direcția de Evidență a Per­soanei Slobozia, cu scopul de a-i identifica pe presupușii urmași ai persoanelor decedate care, potrivit legii, ar putea să le preia datoriile. În baza documentelor înaintate de Direcția de Evidență a Persoanelor, funcționarii Primăriei Slobozia somează Camera Notarilor Publici Ialomița, în vederea începerii procedurilor privind dez­baterea succesorală. Mai departe, Camera Notarilor Publici Ialomița face demersuri pe lângă instanță pentru ca presupușii moștenitori să fie obligați să preia datoriile persoanelor decedate. În evidențele Primăriei Slobozia există peste 1000 de persoane decedate de la care trebuie re­cuperată suma de 1,6 milioane de lei. În 800 de cazuri, procedurile au fost inițiate deja, urmând ca moștenitorii să preia de­bitele și să le plătească. «Chiar dacă vorbim despre cazuri speciale, modalitatea de plată este aceeași. Cei care nu se conformează pot fi chiar executați silit!» susțin reprezentanții Primăriei Slobozia. Chiar dacă, în baza procesului înregistrat pe rolul instanței, moștenitorii sunt obligați să preia datoriile, aceștia au posibilitatea de a refuza acest demers. Primăria Slobozia se confruntă cu o astfel de situație de 10 ani. Decedat în anul 2013, un bărbat da­torează municipalității aproximativ 60 mii de lei, datorii rezultate din neplata amenzilor încasate, dar și a neplății impozitelor aferente unui automobil ce era înscris pe numele acestuia în timpul vieții. Admi­nistrația locală a încercat de mai multe ori să «predea» datoriile presupușilor moște­nitori, însă aceștia s-au opus oricărei în­cercări. Așa se face că debitele sunt în­registrate în prezent în contabilitatea Primăriei Slobozia. «Tot ceea ce ne mai rămâne de făcut în astfel de cazuri este să așteptăm termenele de prescripție ale acestor datorii. Acestea produc efecte abia în momentul în care am epuizat toate căile prin care putem recupera datoriile. Într-adevăr, sunt demersuri care necesită foarte mult timp!» mai spun reprezentații Primăriei Slobozia.

30 Iunie 2023, 10:50 (9938 vizualizări - 6 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Gabi:
(3 Iulie 2023, 00:29)
Extraordinar cu legile voastre de tot... Daca nu a avut grija de copil toată viața X persoana,mai plătește și datorii de pe urma lui/ei!
George.s:
(2 Iulie 2023, 16:16)
Ha, ha! Dacă pe timpul vieții celor morți nu a încercat să recupereze datoriile, de ce speră Primăria că moștenitorii vor plăti de bunăvoie?
ion:
(1 Iulie 2023, 21:34)
Sa se duca directoarea dupa debitori ,tot sta fugita tot timpul prin birouri pe teren nu merge .
Marian :
(30 Iunie 2023, 18:12)
Ceaușescu a lăsat țara fără nici o datorie ; Guvernanții de după '89 s-au împrumutat peste 50% din PIB. Unde sunt banii? Câți milionari în EURO condamnați definitiv ÎN ROMÂNIA au fugit în ITALIA și stau bine mersi în acea țara fără sa-i deranjeze nimeni?
Mary :
(30 Iunie 2023, 13:06)
Foarte tare! Pentru răsfățul orgoliilor pe banii noștri nimeni nu dă socoteală. S-a făcut atâta vâlvă la vremea respectivă, cu ajutorul televiziunii locale, când a fost pus carul înaintea cailor, pentru ca Slobozia să beneficieze de o sursă independentă de apă potabilă care s-a dovedit a fi un fiasco pentru administrația de la vremea respectivă. Despre parcarea subterană și banii cheltuiți riști să scri un pleonasm. Toți cei care au greșit ne sunt datori și trăiesc printre noi.
Cetățean:
(30 Iunie 2023, 11:57)
Presupușii moștenitori (succesibilii) NU pot fi obligați să preia datoriile! Aceștia pot să nu accepte moștenirea dând o declarație de neacceptare în fața notarului, rămânând astfel străini de moștenire. De asemenea, succesibilul poate da și o declarație de renunțare la succesiune, considerându-se astfel că nu a fost niciodată moștenitor. Cu toate acestea, dacă acceptă succesiunea, acceptarea înseamnă moștenirea activului, dar și a pasivului (a datoriilor). Important este că pasivul va fi datorat DOAR în limita bunurilor moștenite, nu poate fi obligat moștenitorul să plătească datorii în valoare mai mare decât bunurile moștenite.