Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

JURNAL DE CAMPANIE

Alianța USR-PLUS oferă ialomițenilor o alternativă

Alianța USR-PLUS oferă ialomițenilor o alternativă

Alegerile Locale de anul acesta ar putea schimba definitiv peisajul politic ialomițean. Miza la nivel județean o reprezintă președinția Consiliului Județean Ialomița. Lupta dintre Marian Pavel și Victor Moraru permite Alianței USR-PLUS 2020 să intre într-o cursă electorală în care, altfel, nu ar fi avut șanse. Octavian Săvoiu, președintele PLUS Ialomița, susține că este pregătit pentru această luptă.

Un pacifist în politica locală
Octavian Săvoiu, președintele PLUS Ialomița, se caracteri­zează ca fiind un pacifist animat de principii și idealuri politice. Alături de colegii săi, va susține candidatura lui Alexandru Horhocea (USR) la președinția Consiliului Județean. O decizie riscantă în condițiile în care șansele sunt puține, iar locurile eligibile, potrivit sondajelor, limitate...
-De ce Horhocea și nu Săvoiu? Cine e Horhocea?
-Decizia de a nu mă lansa într-o cursă internă în cadrul Alianței pentru desemnare pe această poziție a fost una personală. Sunt adeptul pașilor mărunți și în afaceri, și în politică... Voi candida pentru o poziție de consilier județean, voi avea la dispoziție 4 ani pentru a învăța modul de funcționare a instituției. Cred că decizia mea de a nu mă lansa în cursa internă pentru desemnarea pe această poziție a dezamăgit o parte din colegii din PLUS... Dar prefer să îmi dezamăgesc co­legii acum decât să dezamăgesc 4 ani mult mai mulți oameni. Salut cu această ocazie determinarea colegului meu Alexandru Horhocea, care și-a asumat această candidatură. Alexandru este probabil cel mai muncitor dintre noi, cei ce activăm acum în linia întâi a Alianței USR-PLUS, și beneficiază de întreaga mea susținere!
-De ce candidați pentru o funcție de consilier județean? Și pe ce poziție?
-Cred în potențialul județului nostru și cred că o administrare corectă a resurselor sale financiare poate duce la dezvoltare durabilă. Încrederea și votul colegilor m-a propulsat și voi fi unul dintre cei care vor deschide lista alianței USR-PLUS pentru Consiliul Județean.
-Ce înseamnă Consiliul Județean pentru dumnea­voastră? Dar pentru ialomițeni?
-Din păcate, pentru ialomițeni nu cred că înseamnă foarte mult... Sunt puțini cetățeni care știu cu adevărat ce face și pentru ce răspunde prin vot un consilier județean. Pentru mine va fi ocazia să trec de la vorbe la fapte!

La Consiliul Județean adunarea!
Să ajungi consilier județean nu e atât de greu. Con­form ultimelor sondaje de opinie, Alianța USR-PLUS ar putea avea patru la alegerile din septembrie 2020. Întrebarea e: la ce bun? Cu sau fără consilieri județeni, ialomițenii au fost conduși în ultimii 30 de ani de PSD...
-Să facem un exercițiu de imaginație și să presupunem că sunteți consilier județean. Ce veți face? Ce e de făcut?
-Consiliul Județean ar trebui sa fie pentru ialomițeni, păstrând proporțiile, cum este parlamentul la nivel național. Dar dacă întrebi cetățenii cu greu poți găsi pe cineva care să îți dea câteva nume de consilieri sau o inițiativă pe care ei au susținut-o în folosul lor. Nimeni nu a încercat să comunice cu cetățenii și să le explice într-un limbaj simplu lucrurile care se discută și hotărârile care se votează în Consiliu! Dacă voi ajunge consilier județean, aceasta va fi misiunea mea, să aduc Consiliul Județean mai aproape de oameni, prin traspa­rentizarea și transmiterea către cetățeni, pe înțelesul lor, a hotărârilor Consiliului Județean...
-Voința politică se impune doar atunci când există o majoritate de voturi. Patru consilieri nu înseamnă nimic... Cine vor fi aliații USR-PLUS?
-Ultimele rezultate la nivel județean, într-adevăr, nu plasează Alianța USR-PLUS ca forță capabilă să susțină o majoritate în Consiliu. Așa cum spuneam și mai devreme, vom face din transparentizare o prioritate pentru noi! Cetățenii care înțeleg cum funcționează instituțiile statului, care știu ce și cum votează aleșii lor, vor pune presiune pe ei pentru decizii corecte... Cetățenii vor fi principalii noștri aliați!

Un viitor plin de incertitudini
Filiala PLUS are vârsta unui copil de grădiniță: 2 ani... Ce șanse are un partid așa de tânăr să schimbe o scenă politică nărăvită la rele? Mentalitatea unui electorat care a votat, întâi de toate, pentru a supraviețui sub «vremi»? Octavian Săvoiu crede că șansele politice ale partidului sunt intacte, noi credem că nu...
-Cum arată idealurile unui politician după 2 ani?
-Mult mai puțin idealist decât în urmă cu 2 ani, dar cu aceeași credință că ne putem scutura de metehnele trecutului și a construi pe principii. Văd acum drumul doar mai lung și mai greu, dar cu încredere că vom reuși....
-Cine este Alianța USR-PLUS în Ialomița?
-Alianța prinde contur, am răspuns unei dorințe a societății pentru o clasă politică nouă, oamenii ni s-au alăturat cu entuziasm și devenim o voce puternică a celor care vor o politică altfel. Ne veți regăsi pe listele de candidați pentru primăriile din județ.
-Ce meritați, dacă veți fi la fel ca ceilalți, dacă veți înșela așteptările electoratului? Dacă veți căuta scuze, dacă veți fura sau veți minți?
-După cum vedem și trăim pe pielea noastră zi de zi, societatea românească nu este în acest moment capabilă să îi pedepsească pe cei care îi înșală așteptările. Noi suntem cei care am lansat și susținut inițiativa «Fără penali în funcții publice» și suntem hotărâți să pedepsim greșelile și să schimbăm modul în care se face politica în România!

2 August 2020, 10:10 (1330 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
Alianța USR-PLUS vrea Dreapta unită în Ialomița
«Alianța USR-PLUS reprezintă alternativa politică de care Slobozia are nevoie azi!»
Alianța USR-PLUS are candidați pentru jumătate dintre primăriile județului

Comentariile cititorilor:


Bravo:
(4 August 2020, 16:32)
Un lider adevarat, un tanar care stie ce se poate face in actualul context politic, atat el cat si presedintele USR,  pentru a elimina prostia, coruptia, incultura si nepriceperea actualilor politicieni. Sper ca locuitorii acestui judet sa voteze cu mintea, sa tina cont de saracia in care supravietuim si faptul ca in 30 ani, in acest judet s-a batut pasul pe loc pentru cetateni iar politicienii si-au facut averi fabuloase prin coruptia de care au dat dovada. Intr-adevar conform celorlalte comentarii, ar trebui adusi oameni noi, demni, seriosi, fara nicio pata in palmares, si fara sa fi apartinut niciunui partid politic.
curat murdar:
(3 August 2020, 08:01)
Rugaminte pentru domnul Octavian S. Ce inseamna oameni noi pentru dvs si alianta usr+? Militienii vechi, plini de bube care se pot sparge oricand, reprezinta oameni noi? Asta nu poate fi numita schimbare, cu atat mai putin in bine. Si nu este vorba despre o disputa personala. Haideti sa ne gandim doar ce au reprezentat militienii inainte de 89 si in timpul revolutiei. Apoi urmariti traseul acestora, infiltrati in administratie tocmai in varf, slujind stapanii pe care ii criticati. Explicati va rog! Vad ca aveti regulat articole prin aceasta publicatie, deci inseamna ca o si cititi, ne puteti da un raspuns cu privire la candidatura de la amara? 
Oameni noi ar insemna oameni care nu au mai facut politica, oameni nepatati. Pentru cel putin o localitate ati ales exact pe dos fata de ceea ce clamati cu mandrie, de ce asa? Faptele ne-ar convinge sa va votam, nu declaratiile nefondate! Altfel...succes!
Psd:
(2 August 2020, 21:22)
Gargara de doi lei:)