Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Rampa lui Adrian Mocioniu de la U20

Un primar care a confirmat

Rampa lui Adrian Mocioniu de la U20

În decembrie anul trecut, după 3 ani de așteptare, locatarii blocului U20 din Slobozia și-au strigat disperarea la ziar. În februarie, strigătul lor a fost auzit de către Renate Weber, Avocatul Poporului, care a solicitat oficial autorităților locale să respecte legea. Zilele acestea, adică pe 14 august 2020, rampa e... «în lucru». Ar putea fi prima realizare notabilă pentru cetățeni a lui Adrian Mocioniu, «primarul care a confirmat».

Minunea de la U20 E vineri, burta țipă că-i vremea prânzului, iar U20 e tocmai hăt, în fața părculețului de la Gară. Dar curiozita­tea e mai mare, căci în oraș se zvonește că primarul Adrian Mocioniu a făcut rampa. O spun «ăia de la DADP» care o montează. Asta trebuie că e o minune, care e musai să o vezi... Asta și cele 35 milioane de euro cu care Mocioniu se laudă că au fost atrase pe toate gardu­rile Sloboziei! De, e campanie și dacă nu acum, atunci când?! Numai că la U20 rampa e doar un schelet de fiare lipit de scările blocului, ca în poză. Iar cei doi muncitori care lucrează de zor n-au treabă cu rampa, lucrează la vecinul de la 4. Se și sperie la poze, că nu au acte... De unde acte, pe sărăcia asta? Acte cere doar Primăria și ăia de la fisc! Altfel, rampa e solidă și dacă o îmbraci în tablă ar putea arăta ca o rampă pentru persoane cu handicap. Dar deocamdată n-o îmbracă nimeni, că e vineri... Șeful DADP, Valeriu Roșca, ne confirmă că e lucrarea lui. «Cred că săptămâna viitoare e gata... Ar fi fost și mai devreme, dar am avut nevoie de hârtii de la arhitect și structurist. Fără ele nu se poate, că noi nu putem lucra de capul nostru!» ne spune el. Și îi dăm dreptate, că așa-i când ești sub ordin. Iar ordinul, după cum se laudă «ăia de la DADP» care au montat scheletul, l-a dat Adrian Mocioniu, ca el e primar!

Gura lumii doar pământul... În scară e răcoare și faianță pe toți pereții de la parter. Nu sunt datorii la întreținere, iar în lift miroase a curat... Poate de-aia locatarilor nici că le pasă de rampa lor. Prima ușă ni se trântește în nas: «Nu ne interesează!». A doua la fel, dar apucăm să aflăm că rampa s-a făcut cu «banii după antenele de pe bloc». Într-un final primim o cană de apă și explicații de la doamna Ioana. Să tot aibă vreo 80 de ani, dar nu întrebăm că așa am învățat încă de la grădiniță că nu-i frumos. «Vă spun ce-am auzit și eu de la doamna administrator... Cică după ce a venit adresa de la Avocatul Poporului au chemat-o la Primărie să îi dea aprobările. Numai că și alea au mai durat 3 luni. Mare minune că s-a făcut. Dar acum cică lumea nu mai vrea, că e urâtă...». Doamna administrator nu e la sediu, că nu e zi de Asociație. Dar ne spune la telefon că a fost greu și că a costat vreo 10 mii de lei! Iar copii după avizele obținute de la Primărie a făcut cât pentru tot cartierul: «După ce am fost peste tot, m-au trimis și la Inspec­to­ratul de Stat în Construcții, să iau o hârtie... Ca să o iau, a trebuit să plătesc 1% din valoarea lucrării. Ca să plătesc, a trebuit să merg la bancă. Dar banca n-a putut valida plata... M-au trimis la Poștă... Nu vă mai povestesc, că n-are rost. Am pierdut o zi. Dar dacă era o persoană cu handicap. Nici n-ar fi putut ieși din casă, d-apăi să facă tot ce e de făcut!».

Primarul care confirmă în fiecare zi În drum spre oraș, dintr-un banner stradal ne surâde Adrian Mocioniu. Uităm de foame și ne pierdem în zâmbetul lui cuceritor. El este «primarul care a confirmat», a atras 35 milioane de euro pentru oraș și e pregătit pentru un nou mandat.... Ne amintim că în cazul rampei de la U20 a spus că ajutorul pe care îl oferă «nu poate încălca legea...». Legea spune că e nevoie de avize ca să dai ordin «ălora de la DADP» să facă o lucrare?! O fi, că noi suntem votanți proști și nu știm carte. Iar cei care știu au făcut și Regulament, la Primărie. În el scrie că «lungimea ma­ximă a unei rampe, măsurată în proiecție orizontală, va fi de 10 m pentru rampe cu panta de 5 grade și 6 m pentru rampe cu panta de 8 grade». Asta de la U20 pare mai înclinată, dar nu mai insistăm. Bine că s-a făcut... În capătul celălalt al orașului, la MB-uri, Eolina Pantazi a cerut și ea aprobare pentru o rampă de la primărie. Acum 2 ani... Și în cazul ei, «primarului care a confirmat» probabil că nu-i va ajunge timpul să o ajute legal... Ce vreți, când ai 35 milioane de euro pe cap, nu te împiedici de problemele minore ale cetățenilor... Gândești macro, european, strategic! Noroc că Eolina are un tată priceput la toate. Iar acum are și ea rampă... E mobilă și n-a mai avut nevoie de aprobările primarului și forța de muncă a celor de la DADP.

23 August 2020, 12:40 (6194 vizualizări - 13 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Gigel:
(25 August 2020, 19:49)
@Vali - stai linistit. Deocamdata Slobozia in timpul lui (...) nu a atras un euro din fonduri europene. Sunt doar contracte fantasmagorice care nu pot fi puse in practica. Cele 35 milioane euro (suna bine) sunt doar povesti de adormit copiii mici. El nu a fost in stare sa termine statia de tratare a apei si noi vrem reamenajare urbana dupa standarde londoneze...
Vali :
(25 August 2020, 11:16)
35 milioane euro cheltuiti pentru Slobozia,bani din fonduri externe? Plus banii de investitii din taxe /impozite locale?Astia cheltuie 1 milion de euro la paritate cu 1 milion de lei?Orasul arata ca naiba!O bancuta de parc costa 80..100 lei.Iluminatul este jalnic.Deratizarea se face foarte rar si prost.Asfaltul este turnat stramb.Pavelele arata ingrozitor.Dupa ploaie strazile se umplu cu apa.Unde se duc milioanele de euro,cand se duc? Pe salarii?Curtea de conturi nu publica raport de control?
tratat cu tratament:
(24 August 2020, 14:22)
Rampa lui Mocoiniu versus groapa lui Stoica, sunt din serialul d-ale lui Mitica ????
Cunoscator:
(24 August 2020, 09:35)
Rampa nu se construiește datorita acestui primar incompetent.Niste tineri au pus umărul, doamna administrator stie foarte bine cui se datorează finalizarea proiectului și aici ma refer la dl director Rosca de la DADP și a noului președinte de la PSD , dl Tinta
ION:
(24 August 2020, 00:24)
Cum e sa fii 4 ani presedinte cj si sa te bucuri de toate avantajele acestei functii primite cadou de la psd si dupa aceea sa treci la partidul lui ponta,dovedit ofiter acoperit si plagiator{hot} al lucrarii de doctorat? Eu vad aceasta miscare ca o lipsa de demnitate si o batjocura la adresa votantilor psd . Cred ca le-a fost acordat destul credit acestor ,,turisti" de partid si e momentul sa se intoarca la profesiile lor de baza si sa contribuie prin munca cinstita la binele comunitatii ....
Slobozean sadea ...:
(23 August 2020, 23:46)
Voi, acești atotștiutori, de ce nu candidați ? De ce nu aveti voi proiecte viabile, aducătoare de profit? La orice va pricepeti, mai puțin la bun-simț, pai voi aveti curaj sa puneti in cerneala penelului atatea si atatea lucruri? Curând vor fi si oameni care va vor arata adevarata voastră poziție, plină de mizerie ...curand !
Merin:
(23 August 2020, 21:11)
@Gigel alti astepta cate 4 ani o adeverinta de la primarie. Alti cetateni stau in poata primariei blestemand primarii ca le-au fost furate ceva drepturi. Cine sai faca praf pe acesti primari, care dand ajung acolo, in functie uita ca erau niste simpli barbugii, si primul lucru care il fac, este ca isi lasa nevasta si devine gigoloul femeilor maritate si fac farmacii c.rvelor.
Lacatar:
(23 August 2020, 20:11)
Pete tot numai vorbe rele si ura , de ce oameni buni nu sunteti si voi fericitit , de ce ?In oras exista multw persoane cu dizabilitati care nu pot iesi din case din cauza unor ,,harti" . Respectele mele celor care si-au dat interesul pentru aceasta rampa , dar si administratora blocului pentru lupta depusa . Succes in continuare , eu va mentin din umbra .
R:
(23 August 2020, 19:55)
Ai dreptate Cetățean. Sâmbătă primarul se plimba printre comercianții din Piața Agroalimentara spunandu-le ca este primarul Sloboziei si cerșind votul.Vai de mama lui de ratat!La vaci cu el!!!!
Nelutu:
(23 August 2020, 16:13)
A reusit sa si actualizeze si el declaratia de avere de pe saitul primariei?ultima este din 2016 de cand a inceput mandatul
Silviu:
(23 August 2020, 15:41)
Eu il vedeam pe Ponta un baiat destept, dar de cand ia luat pe (...) si (...) la el sa candideze la primarie si CJ , mi-am schimbat parerea. 2 ingamfati si afemeiati, in baza la functii, nu ca sunt ei destepti pe barba lor. Astia traiesc doar pe seama functiilor, altfel ar fi 0.
cetatean:
(23 August 2020, 13:57)
Ce topeu pe acest (...) sa ceara un nou mandat ,nu a fost in stare sa faca nimic in 4 ani iar acum impins de la spate de fostul prefect de la Cazanesti finul lui bombonel si de administratorul de la cantina sociala a orasului au inceput sa colinde pietele orasul ,intrega localitate sa ceara un nou mandat .Cit timp a fost primar a dat dovada de o aroganta si de o inginfare greu de imaginat ,a fost cunoscut in special de clientela din localuri si de femeile usoare ,preotese cunoscatoare de limbi ,sotiile prietenilor La puscarie cu el si camarila sa .
Gigel:
(23 August 2020, 13:02)
Săracu' Nea Paul... a așteptat atâția ani după niște hârtii, ca să poată ieși din casă în scaunul cu rotile. Rușine mare, 3 ani și jumătate pentru o amărâtă de rampă... Criminalilor!

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Luni 10 Aug 2026
265 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Grupul de Comunicare Strategică: Un singur nou caz de COVID-19 în Ialomița

Luni, 31 mai a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10750, cu un singur caz mai mult față de ziua de duminică ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2021, 16:40
(2686 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Două accidente, trei victime

Ialomița: Două accidente, trei victime

Luni, 31 mai a.c., în jurul orei 10,30, salvatorii din cadrul Gărzii de Intervenție Slobozia au intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă, o autospecială pentru descarcerare și o ambulanță ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2021, 15:40
(1689 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Urziceni și Dridu

Accidente la Urziceni și Dridu

Polițiștii ialomițeni au intervenit în cazul a două accidente rutiere petrecute în ziua de duminică, 30 mai a.c., pe șoselele din județ. Primul eveniment rutier a fost anunțat la numărul de urgență 112 ...[citește_toată_știrea]

30 Mai 2021, 21:00
(4121 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 4 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Duminică, 30 mai a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10749, cu 4 cazuri mai mult față de ziua de sâmbătă ...[citește_toată_știrea]

30 Mai 2021, 16:35
(1956 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 2 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 29 mai a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10745, cu 2 cazuri mai mult față de ziua de vineri ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2021, 16:40
(1061 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric!

În perioada 31 mai-4 iunie 2021, E-Distribuție Dobrogea anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări se vor desfășura în localitățile ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2021, 17:15
(7173 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a polițiștilor la Fetești

39 de sancțiuni contravenționale au fost aplicate în numai 2 ore de polițiștii feteșteni în cadrul unei acțiuni de prevenire a infracționalității stradale, riscului rutier precum și respectarea măsurilor ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2021, 17:10
(1615 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Respectarea măsurilor de protecție sanitară, monitorizată de polițiști

Joi, 27 mai 2021, polițiștii ialomițeni au verificat 105 locații, 53 de societăți comerciale și persoane fizice autorizate cu privire la respectarea măsurilor impuse în perioada Stării de Alertă și 59 de ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2021, 17:05
(1517 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 6 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Vineri, 28 mai a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10743, cu 6 cazuri mai mult față de ziua de joi, ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2021, 16:35
(2064 vizualizări - 0 comentarii)


Casieriile RAJA Constanța, închise de 1 iunie

Marți, 1 iunie 2021, casieriile RAJA Constanța și compartimentele care desfășoară activități de lucru cu publicul vor fi închise. Abonații pot folosi serviciile online pentru efectuarea plăților, precum ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2021, 13:35
(2699 vizualizări - 0 comentarii)


Pompierii din Urziceni au salvat un cal căzut într-o groapă

Pompierii din Urziceni au salvat un cal căzut într-o groapă

Salvatorii din cadrul Detașamentului de pompieri Urziceni au fost solicitați în dimineața zilei de vineri, 28 mai a.c., în jurul orei 1,00, în comuna Bărcănești, pentru extragerea unui cal căzut într-o ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2021, 12:25
(3670 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Indemnizații de șomaj pentru tinerii absolvenți

Reprezentanții Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița aduc la cunoștință tinerilor absolvenți de gimnaziu, liceu, profesional, special, postliceal sau superior posibilitatea obținerii ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2021, 20:20
(3679 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: A încălcat măsura izolării la domiciliu

Joi, 27 mai a.c., polițiștii ialomițeni i-au aplicat o amendă în valoare de 1000 de lei unui tânăr, de 20 de ani, din localitatea Făcăeni. Acesta a încălcat măsura izolării la domiciliu impusă de Direcția ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2021, 20:05
(3641 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi pentru transportatorii de persoane

IPJ Ialomița: Amenzi pentru transportatorii de persoane

Polițiștii ialomițeni au desfășurat în ziua de joi, 27 mai a.c., verificări pe cele mai importante drumuri din județ cu privire la felul în care transportatorii de persoane respectă legislația în domeniu ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2021, 19:45
(3309 vizualizări - 0 comentarii)


Scânteia: Beat și fără permis, la volanul unei mașini radiate și cu numere false

Un bărbat de 61 de ani, oprit în trafic de polițiști pe raza localității Scânteia, s-a ales cu un dosar penal pentru comiterea mai multor infracțiuni cuprinse în Codul Rutier. Acesta a fost tras pe dreapta ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2021, 19:35
(6018 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni prevenite la Școala Gimnazială Bucu și Gara Slobozia Veche

IPJ Ialomița: Acțiuni prevenite la Școala Gimnazială Bucu și Gara Slobozia Veche

Polițiștii ialomițeni au efectuat ample activități preventive în ziua miercuri, 26 mai 2021. Astfel, oamenii legii au derulat o campanie de informare în zona Gării Slobozia Veche, cu scopul de a limita ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2021, 19:20
(4146 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Un singur nou caz de COVID-19 în Ialomița

Joi, 27 mai a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10737, cu un singur caz mai mult față de ziua de miercuri ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2021, 16:15
(2382 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Amara fără permis de conducere, surprins la volanul unui autoturism radiat și cu numere false

Un tânăr a fost depistat de polițiștii ialomițeni pe raza municipiului Slobozia, fără permis de conducere, la volanul unui autoturism radiat din circulație și cu plăcuțe de înmatriculare false. Astfel, ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2021, 18:50
(6378 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Arestat pentru «conducere a unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe»

Marți, 25 mai a.c., polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Fetești au acționat pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2021, 18:10
(6455 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești arestare


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 74400 de lei

Polițiștii ialomițeni au intensificat pe parcursul zilei de marți, 25 mai 2021, controalele în trafic, centre comerciale sau zone aglomerate, pentru menținerea unui climat de ordine și siguranță publică ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2021, 17:40
(1521 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 3 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 26 mai a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10736, cu 3 cazuri mai mult față de ziua de marți ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2021, 16:25
(2111 vizualizări - 0 comentarii)


Ciochina: Transport ilegal de pui, depistat în trafic de polițiști

Polițiștii ialomițeni împreună cu inspectorii DSVSA Ialomița au oprit în trafic un camion în care se aflau pui zburați. În urma verificărilor s-a constatat că șoferul nu deținea documente pentru proveniență ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2021, 17:15
(2810 vizualizări - 1 comentariu)


DSVSA Ialomița: Sancțiuni aplicate pentru nerespectarea legislației sanitar-veterinare

Inspectorii Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au sancționat, cu 18000 de lei, două magazine din județ, specializate în comerțul cu pui de o zi. Societățile comerciale ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2021, 17:00
(5890 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Infracțiuni rutiere

Doi bărbați, de 34 și 60 de ani, domiciliați în Fetești și Țăndărei, s-au ales cu dosare penale după ce au fost surprinși în trafic încălcând regulile de circulație. Bărbatul de 34 de ani a fost tras pe ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2021, 16:45
(2728 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 3 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Marți, 25 mai a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10733, cu 3 cazuri mai mult față de ziua de luni, ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2021, 16:10
(2540 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Un tânăr drogat cu marijuana a provocat un accident

Sâmbătă, 22 mai a.c., polițiștii slobozeni au fost sesizați cu privire la faptul că în parcarea unui complex de magazine din municipiul reședință de județ a avut loc un eveniment rutier soldat cu pagube ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2021, 18:10
(3555 vizualizări - 2 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi pentru nerespectarea măsurilor de protecție sanitară

Polițiștii ialomițeni, sub autoritatea Instituției Prefectului, au continuat să acționeze, în sistem integrat, alături de celelalte structuri, în vederea verificării respectării măsurilor impuse pentru ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2021, 17:35
(3460 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 6 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Luni, 24 mai a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10730, cu 6 cazuri mai mult față de ziua de duminică ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2021, 16:25
(2214 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 25 mai-termenul limită pentru depunerea Declarației Unice

Formularul 212-«Declarația Unică» se completează și se depune, până la data de 25 mai 2021, de către persoanele fizice care în anul de impunere au realizat,  individual sau într-o formă de asociere ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2021, 12:25
(1714 vizualizări - 0 comentarii)


Interacțiunea la distanță cu unitățile fiscale ale Agenției Naționale de Administrare Fiscală

ANAF prin Ministerul Finanțelor face un pas important pentru dezvoltarea digitalizării și eficientizarea comunicării dintre stat și contribuabili, urmând ca schimbarea să aducă o serie de beneficii pentru ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2021, 12:10
(7556 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...